علی‎رضا صدری: از مدت ها پیش همواره ذهن من درگیر این مساله بوده است، چه رازیست که بعضی ها "کوهنورد" شناخته می شوند، ولی بعضی دیگر با اینکه کوهنوردی می کنند، دیگران آنها را به عنوان کوهنورد نمی شناسند و قبول ندارند. به عبارتی "کوهنورد بودن" متفاوت است با "کوهنوردی کردن".
کم نبوده اند کسانی که سال ها با به خطر انداختن جان، مال، خانواده و همه چیز خود، با متحمل شدن آسیب های فراوان با تمام وجود تلاش کرده اند، به هر دری زده اند، حتی با تخریب دیگران و بی ارزش جلوه دادن فعالیت های آنان سعی کرده اند برای خود وجه ای کسب کنند، ولی هیچوقت بعنوان "کوهنورد" مقبولیتی نیافته اند و اگر هم ارتباطی با دیگران داشته اند، جز رابطه ای ظاهری و سطحی نبوده است. از طرف دیگر کسانی هم بوده اند که هرچند ممکن است فعالیت های خارق العاده ای نداشته اند، حتی علی رغم اختلاف نظر با دیگران، بعنوان "کوهنورد" مورد احترام و حتی به نوعی الگو بوده اند.


مدتی پیش بصورت اتفاقی به گفتارهای "موفقیت" دکتر فرهنگ هلاکویی گوش می دادم، به نظرم رسید چه ارتباط محکمی وجود دارد بین اصول موفقیت و اصول کوهنوردی، تو گویی کوهنوردی ورزش و فعالیتی است که طراحی شده است
برای تمرین چگونه موفق بودن و اینکه از ما انسان های موفقی بسازد. این بود که این نوشتار تحت عنوان "کوهنورد موفق" بر اساس گفتارهای موفقیت دکتر هلاکویی شکل گرفت، البته با این رویکرد که چگونه می توان کوهنورد موفقی بود یا اینکه کوهنورد موفق چه ویژگی هایی باید داشته باشد.

 

متن فوق بخشی از مقاله « کوه‎نورد موفق » به قلم « علیرضا صدری » است که به برای کوه نامه ارسال شده است. مقاله کامل را از لینک زیر دانلود نمایید.

 

 

دانلود مقاله کوهنورد موفق

 

 

نسخه های  بهار ، تابستان ، پاییز و زمستان مجله Alpinist که شامل شماره های 56 و 57 و 58 و 59 می باشد بر روی سرور سایت قرار داده شده اند تا به راحتی قابل دسترسی باشند.

 

 

برای دانلود مجلات بر روی لینک ها کلیک کنید.

 

 

 

دانلود مجله Alpinist شماره 56

 

 

 

دانلود مجله Alpinist شماره 57

 

 

 

دانلود مجله Alpinist شماره 58

 

 

 

دانلود مجله Alpinist شماره 59

 

 

این مجلات توسط محسن عسگری نویسنده وبلاگ ( کلاهه ) و از مدرسان برجسته GPS- نقشه خوانی - سنگ نوردی و برف و یخ در اختیار وبسایت کوه نامه قرار داده شده است.

 

کتاب «هیمالیا، میعاد سفید »روز 20 اردیبهشت ماه در سنندج رونمایی شد .نویسنده کتاب سید واسع موسوی گفت: کتاب به شناساندن هرچه واضح تر هیمالیا و مقوله هیمالیانوردی به مخاطب می پردازد.نشانه گذاری و نمودارهای مسیرهای صعود در اغلب قلل هیمالیا در این کتاب آمده است.
وی همچنین دلبستگی به مردم و شایستگی کردستان برای کسب موفقیت های هرچه بیشتر در عرصه کوه نوردی و یادکردن از زنده یاد ' محمد اوراز' را مشوق خود برای چاپ کتاب برشمرد.

در این مراسم ؛ معروف اوراز به نمایندگی از خانواده محمد اوراز، حمید دهقان فاتح اورست، جمشید خیرآبادی مربی نام آور کشتی کشور و دکتر انور دوله مه ره یی، رئیس فدراسیون کوه نوردی اربیل اقلیم کردستان از جمله مهمانان آئین رونمایی از این کتاب بودند.

سیدموسوی قله های کورژنسفکایا و سامانی درتاجیکستان و 2 قله پوبدا با ارتفاع هفت هزار و 439 و خانتگری با ارتفاع هفت هزار و 10 متر در قرقیزستان را فتح کرده است.

در دنیای ورزش کوهنوردی و شاخه های آن همیشه نبود رسانه های گسترده برای اطلاع رسانی و خبر رسانی و معرفی زیبایی ها و اخبار این ورزش از دغدغه های فعالان این ورزش بوده و هرگاه امکان بهره مندی از رسانه های جمعی برایمان مهیا شده سعی داشتیم به بهترین نحو از آن استفاده کنیم.

با توجه به سیاست کاری و علاقه مندی کوه نامه برای جمع آوری این آثار و باز نشر و آرشیو مطمعن آنها یک مجموعه دیگر از این فعالیت ها را جمع آوری در اختیار علاقه مندان قرار می دهیم .

 

نیما (حسن اسماعیلی) در وبلاگ « کوهنوردی... نشاط زندگی » مجموعه ای از گزارش های خود را که در روزنامه ایران در سال 91 منتشر شده است را جمع آوری و منتشر کرده است. این گزارهاش به صورت متنوع در مورد زیبایی های گردشگری  اطراف تهران شامل ، کوه ها ، آبشارها ، غارها ، باغات ، روستاها و .... در فصول مختلف مختلف می باشد.علی رغم مطالب منتشر شده نیما توضیحات تکمیلی تری نیز برای این مطالب در وبلاگ خود نوشته و منتشر کرده است . جهت تقدیر از این فعالیت ارزشمند در این مطلب قصد داریم تمام این گزارشات را به صورت یکجا منتشر کنیم تا در اختیار تمام علاقه مندان قرار بگیرد.

 

 

باغ اناری که پایتخت شد

 

بقایای انسان های غارنشین در بورنیک

 

سفری هزاران فرسنگ زیرزمین

 

دارآباد ، تجربه کوهپیمایی در یک قدمی تهران

 

ایگل، گذر از جاذبه ها تا آبشار

 

تجربه آبشار گردی متفاوت با ایگل

 

گردش پاییزی در کوچه باغ های ایگل

 

هملون  ردپای تاریخ در بهشت گمشده

 

هملون سرزمین عجایب تهرانی ها

 

دشت هویج میزبان ردپاهای برفی

 

تجربه یک پیاده روی متفاوت در کوچه باغ های بکر

 

برگ جهان در دل روستایی کوچک

 

جنگل کارا ، نگینی در دل کوه های شمال تهران

 

آبشار کفترلو ، شگفتی پنهان لواسانات

 

آبنیک روستایی زیبا با مناظری دل انگیز

 

لزور ، شگفتی سبز فیروز کوه

 

از سیاحت فرحزاد تا زیارت امامزاده داوود

 

سفر به کوچه باغ های برفی

 

سنگان ، تجربه پیاده روی در جاده های برفی

 

وردیج و واریش، روستایی در همین نزدیکی

 

تماشای رندان ، در روزهای پایانی تابستان

 

یک تیر و دو نشان ، هم زیارت هم آبشار سنگان

 

کوهستان سنگان، گردش در تمام فصول

 

همه راه ها در تهران به کوه می رسد

 

 

 

 

 

 

امروز 22 فرودین ماه مراسم رونمایی از کتاب " مسیر ایران برفراز برودپیک " رونمایی شد. مراسم در محل نشر چشمه در مجموعه فرهنگی تجاری کورش برگزار شد و با حضور جمعی از کوهنوردان، دوستان و اعضای خانواده تیم برودپیک همراه بود.

اختتامیه مراسم ، صحبت اعضای خانواده " بزرگی " ، " کیوان " و " جراهی " و برخی دوستان آنها و برگزاری مراسم تولد نمادین برای " آیدین بزرگی " بود.

در مقدمه کتاب چنین می خوانیم :

مسیر نو ؛یک مسیر کشف نشده که تا کنون ردپایی به خود ندیده است . مسیر نو روی یکی از هشت هزار متری ها ،یک هدف وسوسه کننده برای بساری از کوهنوردان ،ماجراجویان و کاشفان است .

.....

داستان برودپیک داستان سه جان شیفته ای است که در راه هدف خود برای فتح قله ها ،جان خود را گذاشتند. آن سه آرش وار جان خود را بر سر گشودن " مسیر ایران " برفراز برودپیک نهادند. آنها در کوه با هم آشنا شدند و در کوه با هم ماندند.

 

در ادامه گزارش تصویری این مراسم را مشاهده می نمایید .

خبر و گزارش : بهرام پور علی بابا