جاذبه های طبیعی و گردشگری تهران

نوشته شده توسط : بهرام پورعلی بابا | تاریخ ارسال مطلب : .

در دنیای ورزش کوهنوردی و شاخه های آن همیشه نبود رسانه های گسترده برای اطلاع رسانی و خبر رسانی و معرفی زیبایی ها و اخبار این ورزش از دغدغه های فعالان این ورزش بوده و هرگاه امکان بهره مندی از رسانه های جمعی برایمان مهیا شده سعی داشتیم به بهترین نحو از آن استفاده کنیم.

با توجه به سیاست کاری و علاقه مندی کوه نامه برای جمع آوری این آثار و باز نشر و آرشیو مطمعن آنها یک مجموعه دیگر از این فعالیت ها را جمع آوری در اختیار علاقه مندان قرار می دهیم .

 

نیما (حسن اسماعیلی) در وبلاگ « کوهنوردی... نشاط زندگی » مجموعه ای از گزارش های خود را که در روزنامه ایران در سال 91 منتشر شده است را جمع آوری و منتشر کرده است. این گزارهاش به صورت متنوع در مورد زیبایی های گردشگری  اطراف تهران شامل ، کوه ها ، آبشارها ، غارها ، باغات ، روستاها و .... در فصول مختلف مختلف می باشد.علی رغم مطالب منتشر شده نیما توضیحات تکمیلی تری نیز برای این مطالب در وبلاگ خود نوشته و منتشر کرده است . جهت تقدیر از این فعالیت ارزشمند در این مطلب قصد داریم تمام این گزارشات را به صورت یکجا منتشر کنیم تا در اختیار تمام علاقه مندان قرار بگیرد.

 

 

باغ اناری که پایتخت شد

 

بقایای انسان های غارنشین در بورنیک

 

سفری هزاران فرسنگ زیرزمین

 

دارآباد ، تجربه کوهپیمایی در یک قدمی تهران

 

ایگل، گذر از جاذبه ها تا آبشار

 

تجربه آبشار گردی متفاوت با ایگل

 

گردش پاییزی در کوچه باغ های ایگل

 

هملون  ردپای تاریخ در بهشت گمشده

 

هملون سرزمین عجایب تهرانی ها

 

دشت هویج میزبان ردپاهای برفی

 

تجربه یک پیاده روی متفاوت در کوچه باغ های بکر

 

برگ جهان در دل روستایی کوچک

 

جنگل کارا ، نگینی در دل کوه های شمال تهران

 

آبشار کفترلو ، شگفتی پنهان لواسانات

 

آبنیک روستایی زیبا با مناظری دل انگیز

 

لزور ، شگفتی سبز فیروز کوه

 

از سیاحت فرحزاد تا زیارت امامزاده داوود

 

سفر به کوچه باغ های برفی

 

سنگان ، تجربه پیاده روی در جاده های برفی

 

وردیج و واریش، روستایی در همین نزدیکی

 

تماشای رندان ، در روزهای پایانی تابستان

 

یک تیر و دو نشان ، هم زیارت هم آبشار سنگان

 

کوهستان سنگان، گردش در تمام فصول

 

همه راه ها در تهران به کوه می رسد

 

 

 

 

 

 

*فرار از نقطه B

نوشته شده توسط : فرشید داوودی | تاریخ ارسال مطلب : .

 

همانطور که می‎دانید، در UIAA  و در واقع استاندارد CE تمام تجهیزات سنگ‎نوردی و کوه‎نوردی بر اساس تست‎های مختلف در شرایط احتمالی و نرمال مورد آزمایش قرار می‎گیرند و در واقع تمام این موسسه‎ها از کاربر تقاضای استفاده صحیح ابزار، در چارچوب تست‎های صورت گرفته را دارند. و بالطبع در بیشتر حوادث استفاده‎های اشتباه و خطاهای فردی علت اصلی است.
مطمئنا وقتی شرکتی موفق به دریافت تاییدیه CE  یا UIAA می‎شود؛ برای جلوگیری از حادثه و مبرا کردن شرکت از خطاها اقدام به آموزش از طریق کاتالوگ می‎کند که در واقع هم جنبه آموزشی و هم تذکر جدی به کاربر است که در صورت استفاده اشتباه، کمپانی به هیچ وجه متعهد نخواهد بود.
در حال حاضر در UIAA  و  البته  CE برای تست کارابین از EN12275  و EN 362 به عنوان معیار و مشخص نمودن استاندارد استفاده می‎شود.

 

 

 

 

 

Kolin powick مسول کیفیت و ایمنی black diamond مقاله ای پیرامون این مطلب نوشته است که:

 "به طور کلی وقتی بیشتر مردم در مورد کارابین و مقاومت یا همان قدرت آن صحبت می‎کنند، در ابتدا به مقاموت  طولی و قدرت اصلی محور اشاره می‎کنند. البته تست CE دو حالت فشار در حالت کشش طولی با دهنه کارابین باز و فشار عرضی هم دارد که به صورت معمول برای همه کارابین ها قابل مشاهده است.

اما مساله اصلی و قابل تآمل، گرایش و تغییر مکان بار یا اعمال نیروی اضافه در حالت کشش طولی کارابین است. به راستی چرا در این شرایط مقاومت کارابین بسیار ضعیف می‎شود.

 

 

برای اینکه منظور من را بهتر متوجه بشید، فرض کنیم که دهانه کارابین بسته و مهره یا پیچ کارابین هم بسته باشد.

چرا نقطه B  ضعیف تر از نقطه A است؟

 

 

همچنین اگر نقطه B  ضعیف تر از نقطه A است، میزان کاهش مقاومت طولی  چقدر است؟

تاثیر شکل کارابین بر روی این تغییر مقاومت به چه مقدار است؟

دلیل به وجود آمدن این سوال‎ها زمانی‎ست  که من در حالت حمایت هستم و از یک کارابین HMS  بزرگ برای حمایت نفر دوم خودم به عنوان کارابین نقطه برآیند استفاده کنم. اگر داریم با یک کُرده  سه نفره صعود می‎کنیم؛ می‎توانیم به راحتی 4 تا کارابین را کنار هم از نقطه A  تا  B  بگذاریم.

 

آیا می توان گفت که نقطه B مقاومت کمتری  نسبت به نقطه A   دارد؟

یا اینکه این ضعف به چه مقدار به شکل کارابین بستگی دارد؟

آیا نقطه B  کارابین شکل “ D “ ضعیف‎تر خواهد بود؟

خوب بیایید نتایج رو بررسی کنیم:

در حالت دهنه بسته کارابین، با توجه با تست های CE ( پین 10 میلیمتر) ،

کارابین پیچ Vapor (محصول شرکت بلک دیاموند) دارای مقاومت 21 کیلو نیوتن است. 

 

 

- کلیه تست های ما با نیروی 22 کیلو نیوتن است.

- ما از یک نمونه تسمه به جای بهره جستن از پین 10 میلیمتر در تمام تست‎ها استفاده می‎کنیم ، در نتیجه حاصل 21.8  کیلونیوتن خواهد بود .

*پی نوشت عموم اسلینگ‎های موجود بر طبق استاندارد EN566  تست می‎شوند.

 

بعد از آن  تسمه ما از یک کلمپ در قسمت ضلع بالایی و پهن کارابین  HMS استفاده کردیم تا در واقع نقطه B  را شبیه سازی کنیم. این ترکیب موجب کاهش شدید قدرت کارابین حتی تا نصف توان کارابین شد.

 

 

  بعد از آن تصمیم گرفتیم  که بد ترین حالت ممکن رو ایجاد کنیم. در این حالت اسلینگ از دماغه اتصال پیدا کرد. طبق آزمایش‎های قبل  و داده‎های به دست آمده کارابین Vapor  با 5.21 کیلو نیوتن گسیخته شد.

 

 

توجه داشته باشید که  اطلاعات به دست آمده با یک سری تجهیزات ثابت بدست آمده است. و البته تمام تست‎ها با یک مدل کارابین و هر ترکیب یک بار تست شده است

تمام کارابین ها پیچ کارابین بسته بود.

 

 

من می‎توانم مطمئن باشم که با توجه به هندسه یا شکل کارابین (ضلع پهن کارابین HMS) مقدار مقاومت بیشتر از آن چیزی که ما دیدیم کاهش یابد.

 
آیا هرچه نقطه تحت بار از ستون و محور اصلی کارابین دور تر باشد ضعیف تر خواهد بود؟

-  توی این مورد تقریبا نصف می شود.

آیا می توان بر روی آن شوک وارد کرد؟

-  به هیچ وجه توصیه نمی‎شود.

آیا کاهش قدرت به صورت خطی هست؟

نمی‎دانیم، به خاطر اینکه ما تنها بر روی دو نقطه تست کردیم. اما به طور کل هر چه از محور بار ( که به صورت خطی است) دور تر شویم، این کاهش قدرت بیشتر خواهد شد.

اگر ما به کارابین واقع در نقطه برآیند کارگاه چندین نقطه دیگر اضافه کنیم ، مقاومت آن به خطر می افتد؟

- بله

آیا ریسک زیادی دارد؟ 

- همیشه دارای ریسک است.

بر اساس بررسی علمی ما، به یاد داشته باشید که در همه شرایط بار وارده رو به محور طولی کارابین نزدیک کنید و مطمئنا دهانه کارابین را ببندید تا در قوی‎ترین حالت خود قرار گیرد.

 

همچنین من یک عکس از یک سنگنورد، مربی و راهنما از چیزی که دیده بود، دریافت کردم.

 

 

سوال اول این بود که یک بار 3 محور به چه مقدار مقاومت کارابین را تضعیف می‎کند؟

 خیلی ها در مورد کارابینی که از سه جهت تحت بار قرار میگیرد، شنیده‎اند. اما این در حقیقت 4 نقطه است که دو نقطه آن از طرف کارگاه و دو نقطه دیگر آن توسط دو با گره خود حمایت اتصال کرده است. سوال این است، آیا که این مساله اهمیت دارد؟

 

 

در شکل بالا در حالتی که بار بدون شوک بر روی کارابین کارگاه باشد، بالتبع همه چیز خوب به نظر می‎آید.

اما اگر بار در این موقعیت افزایش پیدا کند،چه اتفاقی می‎افتد؟

آیا این بار 4 نقطه‎ای تآثیر گذار هست؟

ما چند تست سریع کوچک در این مورد انجام دادیم...

 

 

  مشخص است که بار چند محوره از مقاومت نهایی کارابین کم خواهد کرد. ما با سه بار تست کردن متوجه کاهش تقریبی25 درصد کارابین در حالت پیچ باز و بسته کارابین شدیم.

البته که ما پیگیر تفاوت قابل توجه مقاومت کارابین در سناریوهای بارهای 3 محوره معمول بودیم.

ما در 2 حالت کارابین را تحت بررسی قرار دادیم :

- دو بار بر روی انتهای بزرگ کارابین (عکس سمت چپ)

- دو بار بر روی انتهای کوچک کارابین (عکس سمت راست)

 

 

 

 

 به طور کلی ابزارهای سنگ‎نوردی بسیار قوی هستند، اما مشروط بر آنکه به طرز صحیح مورد استفاده قرار گیرند . به واقع به همان شکل که طراحی شده  تعریف شده مورد استفاده قرار گیرد. زمانی که  شما بار غیرمعمول ( مثل بار 3 یا 4 محوری) بر روی کارابین وارد می‎کنید، مشاهده خواهید کرد که توان نهایی کارابین بسیار کاهش می‎یابد. حتی در زمانی که بار بر روی دهانه (دماغه کارابین) قرار گیرد در این موقعیت است که همه چیز غیر متعارف می‎شود.

نتیجه این می‎شود که سعی کنیم کارابین‎ها را در یک خط و در راستای محور اصلی  نگاه دارید و مانع بارهای چند جهته بر روی کارابین شویم. زیرا که مقاومت کارابین را تحت تاثیر قرار می‎دهید."

پی‎نوشت:

عموما در هنگام حمایت استاتیک( کارابین نقطه برآیند کارگاه) و دینامیک کارابین HMS مورد استفاده قرار می‎گیرد.
بهترین نقطه اتصال حمایت مخصوصا در زمانی که کارگاه توسط ابزارهای میانی و کارگاهی موقت ایجاد شده ، نقطه بر آیند کارگاه ( حلقه  گره ) است.
برای درک بهتر این مساله توصیه می‎شود فیلم زیر را مشاهده کنید

آپلود شده در آپارات
http://www.aparat.com/v/wl51O

* شاید بهترین عنوانی  که برای  این ترجمه می‎توانم بگذارم، فرار از نقطه B باشد چرا که هنوز در ایران بر سر اتصال 3 نقطه کارابین صحبت‎ها و نظرات مختلفی ارائه می ‎شود.  در کل از مراحل سنگ‎نوردی  و نجات از خطرات تحت بار قرار گرفتن کارابین‎ها در بارهای نامتعارف اطلاع نداریم.

ترجمه و تالیف: آذران حمیدی
مدرس درجه 2 سنگ‎نوردی

 

معرفی کتاب / تکنیک های جدید در یخنوردی و صعودهای ترکیبی

نوشته شده توسط : بهرام پورعلی بابا | تاریخ ارسال مطلب : .

ویرایش اول این کتاب با نام "یخنوردی و صعودهای ترکیبی از مقدماتی تا پیشرفته"در تابستان 1385 به چاپ رسید. در آن زمان به دلیل نبود مرجعی کامل در مورد یخنوردی، این کتاب بسیار مورد توجه علاقه مندان به این رشته قرار گرفت و به سرعت تمامی نسخ چاپ شده آن به پایان رسید. چاپ اول این کتاب خالی از اشکال نبود و بسیاری از تکنیک ها و ابزارهای یخنوردی از آن سال تا به امروز کمی دچار تغییر و تحول شده است. همچنین با فراگیری تکنیک های جدید و تغییر در ابزار و وسایل یخنوردی و همچنین نبود این کتاب در بازار، تصمیم به ویرایش و چاپ مجدد آن شده است.

لازم به ذکر است که ویرایش اول این کتاب در جشنواره کتاب های کوهنوردی ایران (جشنواره کوه نوشته ها)  که در سال 1393 توسط "انجمن کوهنوردان ایران" و "بنیاد محمدی فر" برگزار شد، به عنوان کتاب برتر آموزشی کوهنوردی ایران به واسطه استفاده بجا از متون تخصصی و شکل های آموزشی انتخاب گردید.  

ویرایش جدید  این کتاب با حمایت و همکاری باشگاه کوهنوردی و اسکی دماوند به چاپ رسیده است. این کتاب در 14 فصل جذاب تنظيم شده که هر کدام گوشه ای از ورزش مهيج یخنوردی به حساب مي آيند. در این ویرایش برخی از تکنیک های فرود و کارگاه ها اصلاح شده و ابزارهای جدید نیز به آن اضافه شده است. همچنین در فصل مسابقات یخنوردی؛ بخش تاریخ یخنوردی جهان و تاریخ یخنوردی ایران به روز شده و با کمک دو تن از دوستان یخنورد که در مسابقات جهانی شرکت داشتند (سعید محمودی و مهدی پهناور) بخش تاریخ مسابقات یخنوردی ایران و جهان کامل تر گردیده و زحمات آنان نیز در این بخش به ثبت رسید.  همچنین در انتهای همین فصل، خلاصه ای از قوانین مسابقات یخنوردی ترجمه شده در کمسیون یخنوردی فدراسیون کوهنوردی ایران (سال 1385) در اختیار علاقه مندان قرار داده شده است.

دانلود کتاب « کوه دکلی » نوشته ابولفضل زمانی

نوشته شده توسط : بهرام پورعلی بابا | تاریخ ارسال مطلب : .

کوهِ دَکَلی تبلور سرگذشتی زیبا و مهیج از پسرک چوپانی است بنام "دلخان" که افراد و اتفاقات پیرامونش او را شیفته"کوهستان" می کند، برخی خواسته و برخی ناخواسته. او که آخرین فرزند خانواده است در سایه سنگین " خان آقا" که پدری پر اُبهت و تندخو است به چوپانی مشغول می شود و روزها و سالهای درازی  را در کنار گله ها و گوسفندانِ خاموش و بی نظر و با همدمی چون کوهستان سپری می کند. خان آقا  که در ابهتش به کوه می ماند تنها یک مسیر موفقیت در ذهن دارد که با تمام قوا می خواهد دلخان را در همان مسیر قرار دهد. اما چون روش هدایتش "اجبار"است ناخواسته دلخان را به مسیری سوق می دهدکه باب میل خان آقا نیست ... 

 

به هر حال مطمئنم که "دِلخان" را دوست خواهید داشت. پسری صورت سوخته، تپل و گِردآلو که با سرگذشت زیبا و عجیب عشق به کوه و کوهستان در وجودش شکل می گیرید، پرورانده می شود و در نهایت راهی صعود بلندترین کوه دنیا یعنی"اورست" می شود

 

 

برای دانلود روی متن کلیک کنید

 

 

سرزمین من / دست ، سنگ ، صعود

نوشته شده توسط : بهرام پورعلی بابا | تاریخ ارسال مطلب : .

ماهنامه «سرزمین من» نشریه‌ای از گروه مجلات همشهری است که در حوزه «ایران‌شناسی و ایرانگردی» منتشر می‌شود و به موضوعاتی از جمله تاریخ، طبیعت، حیات وحش، مردم‌شناسی، معماری و هنر ایران می‌پردازد.این مجله که به عنوان نشنال جئوگرافیک ایرانی نیز شناخته می‌شود در طول دوره انتشار خود جایزه‌ها و افتخارات مختلفی به دست آورده و عنوان «پرجایزه‌ترین مجله ایران در سال 1389» را از آن خود کرده است. اين مجله تنها و نخستين مجله ايراني است که طبق استاندارهاي بين المللي براي معرفي ميراث فرهنگي، معنوي و طبيعي سرزمين ما منتشر مي‌شود. اين مجله از نظر فرم و ارايه محتوا يکي از معدود مجلاتي است که در جهان با رويکرد پرداختن به حوزه فرهنگ، تاريخ و طبيعت منتشر مي‌شود.

این مجله درآخرین شماره خود مطلبی با عنوان « دست، سنگ صعود» به قلم «افشین یوسفی» را منتشر کرده است. در گزارش منتشر شده چنین آمده است:

«بند يخچال » از جذاب ترین و مشهورترین مناطق سنگ نوردی ایران است؛ مکانی در دل کو ههای توچال که به دلیل داشتن سنگ های بزرگ جدا شده از دیوار های به همین نام که در بالا دست آن قرار دارد، مشهور است؛ سنگ هایی که هر کدام شان به اندازه ي یک ساختمان چند طبقه هستند. سنگ هایی که هرکدام برای خود نام و نشانی دارند و هرکدام محلی هستند برای آموزش و تمرین سنگ نوردان. بند یخچال، یک پارک سنگ نوردی و پاتوقی برای جمعه گردی کوهنوردان فنی تهران است. مکانی که در روزهای تعطیل، کوهنوردان در آ نجا جمع شده، در کنار هم مشغول سنگ نوردی می شوند. بند یخچال به این دلیل معروف شده که می توان در آن تمامی رشته های سنگ نوردی را انجام داد و همين جاذبه ها هم باعث مي شود تا در هواي خنك مهرماه، براي سنگ نوردي سري به آن بزنيم.

 

برای مطالعه این مجله و گزارش منتشر شده نسخه چاپی آن را خریداری نمایید .

 

 

معرفی و مقایسه یخچالهای منطقه سبلان

نوشته شده توسط : بهرام پورعلی بابا | تاریخ ارسال مطلب : .

معرفی و مقایسه یخچالهای منطقه سبلان

«گردآوری به شیوه مطالعات میدانی»

ابوالفضل زمانی: مدرس درجه سه برف و یخ/مسئول بخش حفاظت از یخچالهای کوهستانی فدراسیون کوهنوردی ج.ا.ا

یخچال و صعود یخچالی اسبابی را فراهم  می کند که علاقمندان بتوانند در میان فصول گرم نیز با شرایط سرد و شبه زمستانی به فعالیت های فنی بپردازند. اکثر کوهنوردان برای انجام فعالیت های فنی در فصولی غیر از پاییز و زمستان به سمت سنگنوردی و دیواره نوردی گرایش پیدا نموده و دوباره با شروع فصل سرما کار برف و یخ و صعودهایی به این سیاق را در پیش می گرند. با این حال عده ای از کوهنوردان هستند که با فعالیت روی یخچالها، نوار فعالیت های برف و یخ خود را منقطع ننموده و خود را در سیری پیوسته از آمادگی انجام فعالیت های سرد یخنوردی نگه می دارند. در این راستا یخچالهای منطقه سبلان با تنوع و قواره های مختلف محیطی مناسب برای صعود های یخچالی را فراهم می نماید که در ادامه به معرفی و مقایسه آنها خواهیم پرداخت . امید است ماخذی قابل اتکا برای همنوردان و علاقمندان به صه صعود های یخچالی قرار گیرد.

 

 

برای دانلود مقاله به ادامه مطلب مراجعه نمایید .

گفتگوها