ویرایش اول این کتاب با نام "یخنوردی و صعودهای ترکیبی از مقدماتی تا پیشرفته"در تابستان 1385 به چاپ رسید. در آن زمان به دلیل نبود مرجعی کامل در مورد یخنوردی، این کتاب بسیار مورد توجه علاقه مندان به این رشته قرار گرفت و به سرعت تمامی نسخ چاپ شده آن به پایان رسید. چاپ اول این کتاب خالی از اشکال نبود و بسیاری از تکنیک ها و ابزارهای یخنوردی از آن سال تا به امروز کمی دچار تغییر و تحول شده است. همچنین با فراگیری تکنیک های جدید و تغییر در ابزار و وسایل یخنوردی و همچنین نبود این کتاب در بازار، تصمیم به ویرایش و چاپ مجدد آن شده است.

لازم به ذکر است که ویرایش اول این کتاب در جشنواره کتاب های کوهنوردی ایران (جشنواره کوه نوشته ها)  که در سال 1393 توسط "انجمن کوهنوردان ایران" و "بنیاد محمدی فر" برگزار شد، به عنوان کتاب برتر آموزشی کوهنوردی ایران به واسطه استفاده بجا از متون تخصصی و شکل های آموزشی انتخاب گردید.  

ویرایش جدید  این کتاب با حمایت و همکاری باشگاه کوهنوردی و اسکی دماوند به چاپ رسیده است. این کتاب در 14 فصل جذاب تنظيم شده که هر کدام گوشه ای از ورزش مهيج یخنوردی به حساب مي آيند. در این ویرایش برخی از تکنیک های فرود و کارگاه ها اصلاح شده و ابزارهای جدید نیز به آن اضافه شده است. همچنین در فصل مسابقات یخنوردی؛ بخش تاریخ یخنوردی جهان و تاریخ یخنوردی ایران به روز شده و با کمک دو تن از دوستان یخنورد که در مسابقات جهانی شرکت داشتند (سعید محمودی و مهدی پهناور) بخش تاریخ مسابقات یخنوردی ایران و جهان کامل تر گردیده و زحمات آنان نیز در این بخش به ثبت رسید.  همچنین در انتهای همین فصل، خلاصه ای از قوانین مسابقات یخنوردی ترجمه شده در کمسیون یخنوردی فدراسیون کوهنوردی ایران (سال 1385) در اختیار علاقه مندان قرار داده شده است.

 

در این ویرایش تا حد امکان سعی شده تا عکس­های یخنوردی به روز شده و عکس­های فنی و با کیفیت بالا و از مناطق مختلف ایران و فرانسه که بیشتر آنها توسط خود و دیگر دوستانم عکاسی شده با نام عکاس و نام صعود کننده در کتاب درج شود.

همچنین در بخش لوازم یخنوردی، به دلیل احترام به تولید و محصول شرکت های تولید کننده،  آرم آنها نیز به زیر ابزارها اضافه شده است.

همانطور که در ویرایش قدیم این کتاب گفته شده،اين کتاب مجموعه ايست از تلفيق  پيشرفته ترين تکنيک های یخنوردی موجود در بهترين و معتبر ترين کتاب ها، نشريات، سايت ها، مقالات و مجلات مختلف کوهنوردی ايران وجهان به همراه نکات ريز و تجربيات خود و دیگر یخنوردان مختلف، که سعی شده همه آنها در کنار هم قرار داده شوند تا مورد استفاده دوستان و علاقه مندان به اين رشته قرار گيرد. قسمت هايی از اين کتاب به صورت ترجمه کامل، قسمت هايی به صورت تلخيص متن و قسمت هايی هم به صورت درج عينی مطلب از مقالات و بخش های ديگر آن به صورت     نوشته هايی از تجربيات و روش های پيشنهادی جدید خود در اين رشته است.

اين کتاب در سطحی طراحی و نوشته شده که دوستان علاقه مند به یخنوردی بتوانند پس از گذراندن دوره های مقدماتی سنگنوردی و یا يخ و برف و فراگيری اصول کارهای فنی، از پايه به اين رشته بپردازند و سطح دانش یخنوردی خود را به  سطح بالای یخنوردی در جهان برسانند.

 

لازم به ياد آوری است،  روش هايی که در اين کتاب مطرح مي شوند به عنوان يک راهنما برای استفاده افرادی است که به فنون اصلی و پايه سنگنوردی و يخ و برف آشنايی کامل دارند. مادامی که به اين فنون تسلط کافی پيدا نکرده ايد استفاده از آنها خطر آفرين خواهد بود. توجه داشته باشيد که در بخش هايی از اين کتاب برای جلوگيری از حجم اضافه, از بسياری از نکات ريز اساسی و پايه که در آموزش های مقدماتی سنگنوردی و يخ و برف و کلاسهای کوهپیمایی آورده  مي شود، صرف نظر گرديده و فقط فنون و تجهيزات تخصصی یخنوردی  مورد توجه قرار گرفته است.

همچنين نه تنها روش های موجود در اين کتاب به هيچ وجه تنها روش های صحيح و موجود  نمي­باشد، بلکه بدون شک افراد گوناگون با توان های  مختلف و همچنین موسسات آموزشی مختلف با توجه به متُدهای تدریس خود از روش های ديگری هم استفاده مي­کنند.

از آنجایی که در دنیا از متُدها و روش های مختلفی برای انجام کارهای فنی استفاده می­شود ممکن است برخی از تکنیک های این کتاب با طرح درس های آموزشی مشابه که در ایران تدریس می­شود مغایرت داشته باشد اما این نکته را به یاد داشته باشید که تکنیک های مختلف با اینکه ممکن است با هم متفاوت باشند اما همگی در ایمنی و به انجام رسیدن صحیح کار مشترک هستند.

در مقدمه کتاب اینگونه می خوانیم:

بشر در طول حيات خود همواره در حال پيمودن راه های مختلف بوده و هست. اينکه هر راهی به کجا می رسد چيزی است که اغلب مورد توجه است و به خود راه توجه چندانی  نمی شود.

اما در بين ورزشکاران چنين نيست. در بيشتر ورزش ها اين راه ها هستند که مورد توجه هستند و در انتهای مسير اغلب افراد در همان جايی  هستند که از ابتدا بوده اند.

آرزوهای بلند پروازانه ورزشکاران ماجراجو، محصولات فکری و ابزاری که محققان در اختيار آنان قرار می دهند راه هايی را به روی بشر گشوده که تا چند دهه پيش در عالم خيال نيز شهامت عبور از آنها را نداشت. پرواز در اوج آسمان با کمترين تجهيزات بسان يک پرنده و يا رفتن به اعماق آبها و غوطه خوردن با ماهيان, رسيدن به سرعت های سرسام آور و پريدن از موانع بلندی که ديگر کوتاه به نظر می رسند و خلاصه پيمودن راه های خيالی.

پا گذاشتن در راه های پوشيده از يخ, به شکل يخچال های گسترده و يا به شکل ستون های قائم, لرزان و شکننده, پايين رفتن در شکاف های مخوف و لمس هيجان و لذتی که در هيچ راه ديگری يافت  نمی شود، تمامی به يمن دست يابی به تجهيزات پيشرفته و فنون آزموده شده در آزمايشگاه هاست.

همچنين بکار گيری اين فنون توسط یخنوردان و آميختن آن به اکسير تجربه در عرصه عمل دروازه عبور به اين دنيای سحر انگيز را وسعت بخشيده است.

با وجود همه اينها پيمودن راه های يخی بخصوص در مسيرهای عمودی آنچنان هم ساده نيست و تازه کارها برای غلبه بر هيجان کاذب اين پيمايش، نياز به حمايت کهنه کارها، و کهنه کارها نياز به بکار گيری  تجربه, فن و تجهيزات کامل دارند.

یخنوردان با يکديگر و با شرکت های سازنده و مراکز تحقيقاتی در تماسند و هر اندوخته جديد از تجربه توسط محققان و مراکز تحقيقاتی را می آزمايند و نتيجه بدست آمده را به صورت ابزاری پيشرفته تر و يا  نوشته ای گوياتر از نکات دقيق و ظريف در اختيار ديگران قرار می دهند.

اکنون چند سالی است که در ايران توجه خاصی به یخنوردی و صعود آبشارهای يخی شده و با ورود ابزارهای نوين و برگزاری مسابقات، اين ورزش رشد قابل توجهی نسبت به سال های گذشته داشته است.

اما با وجود توجه بيشتر ورزشکاران به اين ورزش در سال های اخير مرجعی که به صورت کامل و اختصاصی به اين رشته بپردازد وجود نداشت و از آنجايی که در کشور ما توضيح و آموزش پيرامون یخنوردی اغلب بخشی از يک کتاب کوهنوردی بوده و هر کس که کتابی در مورد کوهنوردی نوشته يا ترجمه کرده تنها يک بخش را به اين امر اختصاص داده که آن هم همه وسايل و فنون مربوطه را در بر نگرفته وجويندگان اين دانش مجبور به پرسش از اين و آن وجستجو درکتب, مجلات ونشريات مختلف مربوط به کوهنوردی بوده اند تا شايد در بخشی به یخنوردی پرداخته شده باشد. بخاطر همين امر هميشه وجود يک مرجع يا منبع جامع در مورد اطلاعات خاص یخنوردی و صعودهای ترکيبی و کار بر روی آبشارهای يخی احساس گرديده.

کتابی که در دست داريد حاصل جمع آوری سال ها تجربه، مطالب و آزمايشات گوناگون پراکنده در کتب، نشريات و يا سايت های اينترنتی و همچنين افزودن تجربيات شخصی خود و ديگر دوستان فعال در اين رشته که دارای تجربيات مهمی در یخنوردی ايران و جهان هستند می باشد.  

باشد تا در نتيجه تلاش جوانان و پشتيبانی پيران دانشمند اين سرزمين به پيمايندگان پيشرو راه ها بدل شويم. خيالی که چنديست از واقعيت فاصله ای بسيار گرفته است.

 

 

ویرایش جدید این کتاب در 256 صفحه و 14 فصل با شکلی کاملا متفاوت به شرح زیر تدوین شده است:

1-    تعهدات زیست محیطی و آشنایی با عوارض یخچالی،

2-     ابزارهای یخنوردی،

3-    گره ها،

4-    تکنيک های پايه (تکنيک های کلاسيک)،

5-    صعود آبشار های عمودی (تکنيک های مدرن)،

6-    صعود سرطناب و روش های نصب ميانی،

7-    کارگاه ها،

8-    تاکتيک های صعود بلند،

9-    صعودهای ترکيبی و درای تولينگ،

10-   تکنیک ها و کارگاه های فرود در یخنوردی،

11-   تمرينات یخنوردی،

12-   رسم کروکی و نظام درجه بندی در یخنوردی،

13-   تاریخچه یخنوردی و مسابقات آن،

14-   مسابقات یخنوردی (چگونگی برگزاری و قوانین)

 

به دلیل محدودیت در عرضه این کتاب در چاپ اول (با قمیت حمایت شده)  باشگاه های کوهنوردی، گروه ها، علاقه مندان به یخنوردی و  اعضای باشگاه می­توانند جهت پیش خرید یا رزرو، نام و تعداد نسخ درخواستی خود را به باشگاه دماوند اعلام نمایند.  

(تلفن باشگاه دماوند: 66717639   فکس: 66743444 )

 

بیوگرافی مولف

 افشین یوسفی- متولد 1360 در تهران

در رشته مهندسی عمران تحصیل کرده ام و در در پروژه های بزرگ آب و فاضلاب کشور مشغول فعالیت می­باشم. 

در سال 1378 وارد باشگاه کوهنوردی و اسکی دماوند شده و در آنجا با مربیانی بزرگی همچون فرشاد خلیلی، عباس علینژاد و حسن جواهرپور آشنا شدم و از همان سال در کنار استادان و مربیان بزرگ باشگاه وارد دنیای مهیج و تاثیرگذار سنگنوردی و یخنوردی شدم و از همان ابتدای ورودم به باشگاه سعی داشته ام که به عنوان ورزشکاری تاثیر گذار در جامعه ورزشی خود به خدمت بپردازم.

در سال 1380 و در اولین دوره مسابقات یخنوردی کشور (منطقه حسندر) به مقام سوم رسیده و پس از آن نیز در اولین دوره مسابقات داری تولینگ کشور (کرج) به مقام  سومی کشور دست پیدا کردم. پس از آن نیز با تلاش و تمرینات  فشرده و فراوان و کسب تجربیات دیگر در مسابقات بیشتر در سال 1382 در چهارمین مسابقه یخنوردی قهرمانی کشور  (هملون) به عنوان قهرمانی ایران دست پیدا کردم.

در سال 1381 و بعد از اخذ مدارک مربیگری علاقه مند به آموزش و انتقال تجربیات در زمینه یخنوردی و سنگنوردی رو آورده و از آن سال به بعد به عنوان مربی کلاسهای یخنوردی و مسئول کمیته یخنوردی باشگاه مشغول فعالیت شدم.

در سال 1383و به پیشنهاد دوست، هم طناب و هم باشگاهی ارزشمندم "کاظم فریدیان" که در تمای صعود دیواره های بلند همراه هم بوده ایم و راهنمایی های فنی یخنورد برجسته جهان "ویل گاد" و همچنین راهنمایی های انتشاراتی هم باشگاهی دیگرم "رحیم دانایی" (نویسنده و مترجم بزرگ کتاب های آموزشی کوهنوردی در ایران) با جمع آوری و جمع بندی مقالات چاپ شده در ایران و تکمیل طرح درس های یخنوردی که خود برای باشگاه دماوند نوشته بودم، اولین کتاب یخنوردی ایران را شروع به تکمیل کرده و در نهایت چاپ و ارائه ویرایش نخست کتاب یخنوردی و صعودهای ترکیبی را در سال 1385 به اتمام رساندم. در همان دوران و در سال 1385 در کنار استاد بزرگوار "حسن جواهر پور" و همچنین یخنورد و دوست خوبم "محمد صبوری"توانستیم در کمسیون یخنوردی فدراسیون کوهنوردی ایران،  قوانین جدید مسابقات را تهیه، ترجمه  و تصویب و در کنار ایشان نیز در چندین مسابقه به عنوان داور و طراح مسیر مسابقات یخنوردی شرکت کنم.

در سال 1386 بعد از شرکت در کلاسهای آموزشی "صعود دیواره های بلند" که از طرف انجمن کوهنوردان ایران و با حضور مربیان فرانسوی (از سازمان GHM) برگزار شد، شرکت کرده و بعد از آن با انتخاب مربیان فرانسوی و به عنوان شاگردان برتر کلاس،  به همراه 4 نفر دیگر دوره پیشرفته و تکمیلی یخنوردی و صعود آبشارهای بلند و همچنین اسکی را در سال 2008 میلادی در کشور فرانسه گذراندیم.  

بعد از آن نیز 2 بار دیگر در سالهای 2009 و 2010 میلادی با حمایت های بی دریغ و مجدد انجمن کوهنوردان ایران به فرانسه بازگشته و کلاسهای یخنوردی دیگری را در "آلپاین کلاب فرانسه"  در منطقه "ECRINS" گذرانده و مجدداً با تکنیک های پیشرفته تری از یخنوردی، امداد و نجات و بهمن شناسی آشنا شدیم.

در آن دوران طلایی و طی سفر های متعدد آموزشی که به همراه دیگر یخنوردان خوب به فرانسه داشتیم و همچنین شرکت در چند دوره "جشنواره یخنوردی اکران فرانسه" ، با کپی برداری از سیستم های آموزشی و جشنواره های یخنوردی آنها، به پیشنهاد ما و از طرف انجمن کوهنوردان ایران مجموعه­ی جشنواره های یخنوردی ایران را برنامه­ریزی کرده و از همان سال به بعد تا به امروز تجربیات و تکنیک های جدید فراگرفته شده در فرانسه را به دیگر یخنوردان ایرانی به عنوان مربی کلاسهای یخنوردی  انجمن در قالب بسته ها و برنامه های آموزشی جشنواره انتقال داده ایم.

امروزه من به غیر از فعالیت در رشته یخنوردی، اسکی  و دیگر ورزشهای مرتبط کوهستانی، در کنار اعضای انجمن غار و غارشناسی ایران که از بدو شکل گیری در کنار آن بوده ام، پس از گذراندن دوره های ویژه غارنوردی و غارشناسی در ایران و لبنان زیر نظر اتحادیه جهانی غارشناسی UIS ، به غارنوردی، تدریس و عکاسی تخصصی در رشته غارو غارشناسی نیز مشغول هستم و در کنار آن نیز به عکاسی حرفه ای ورزشی و نوشتن مقالات برای مجلات ورزشی و گردشگری می­پردازم که در این رشته ها نیز به کمک، لطف و همراهی دوستانم به افتخارات زیادی دست پیدا کرده­ و در حال حاضر به عنوان یکی از اولین عکاسان نسل جدید غار ایران و یکی از عکاسان خوب ورزشهای کوهستانی و سفر شناخته می­شوم.

در آخر تشکری دارم از باشگاه کوهنوردی و اسکی دماوند، انجمن کوهنوردان ایران و  تمامی دوستان، پیشکسوتان و مربیانی که دلسوزانه در تمام این دوره ها در کنار من بوده اند و مرا در تمامی مسیر تعالی این ورزش راهنمایی و همراهی کرده اند.

 همچنین تشکری ویژه دارم از مهندس سلیمانی و شرکت مهندسی هفت گوهر که همیشه در تمامی صعودهای داخلی و برون مرزی حامی من و دیگر کوهنوردان خوب کشور بوده و تولیدات ارزنده ایشان در عرصه های کوهنوردی و بخصوص یخنوردی موجب رشد و توسعه سریع این ورزش در ایران شده است.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید