چگونه بیواک راحتی داشته باشیم؟

نوشته شده توسط : الهه حمیدی | تاریخ ارسال مطلب : .

اگر شما قصد صعود یک دیواره بلند یا پیمایش مسیری طولانی در کوهستان را دارید ,  به برنامه ریزی برای یک بیواک نیاز دارید . به طور ساده بیواک یک کمپ غیر تجملاتی در یک محیط روباز که می تواند در میانه مسیر یا جلوتر از آن یا در فرود انجام شود . بیواک ها یا از قبل برنامه ریزی شده اند و یا برنامه ریزی نشده اند .

 

بیواک برای داشتن یک استارت به موقع

 

اکثر صعود کنندگان زمانی که قصد یک صعود سرعتی و سبک را دارند , بیواک را برای خودشان برنامه ریزی می کنند . در اکثر کوه های بلند شما باید قبل از طلوع خورشید صعود خود را آغاز کرده و تا قبل از غروب آفتاب به پایین برگردید .

 

لوازم ضروری برای یک بیواک برنامه ریزی شده

 

اگر شما یک بیواک را برای خودتان برنامه ریزی کرده اید , می توانید ضروریات را با خودتان بردارید و بنابراین شب گرم و راحتی را خواهید داشت . این ضروریات شامل : یک حفاظ سبک ( به عنوان چادر ),  کیسه خواب سبک یا کیسه بیواک , لباس اضافی ( شامل یک کلاه , دستکش , پلار ) , یک چراغ خوراک پزی سبک مثل JetBoil و غذا .

 

 

ضرورت حفاظ  و عایق

 

یک حفاظ , پناه مورد نیاز در مقابل باران و طوفان را به وجود می آورد و خیلی راحت با باتوم و 4 عدد میخ نصب می شود . بعضی ها ترجیح می دهند که با خودشان یک کیسه بیواک و یک حفاظ سبک و کم حجم یک نفره را حمل کنند . کیسه خواب خوب است اما اگر وزنش زیاد باشد باید یک کیسه خواب نیم تنه را با خود آورد . بعضی ها هم از کوله شان برای عایق کردن پاهایشان استفاده می کنند و سرشان را داخل کیسه خواب قرار می دهند .

 

 

بیواک های برنامه ریزی نشده می توانند مشکل ایجاد کنند

 

اگر شما در حال صعود یک مسیر طولانی و یا صعود یک قله هستید ممکن است در فرودتان به تاریکی برخورد کنید و مجبور شوید یک شب را در بیرون بگذرانید . این نوع بیواک به دلایل مختلفی اتفاق می افتد : سرعت کم هم طناب , گم کردن مسیر , داشتن تاخیر در استارت کار , در افتادن با طنابی که لاخ شده یا پایین رفته , آسیب دیدگی مثل رگ به رگ شدن قوزک پا .

 

آماده شدن برای یک بیواک برنامه ریزی نشده

 

این نوع بیواک نمی تواند مشکل بزرگی ایجاد کند اگر شما از همان ابتدا به آن فکر کنید و یک سری لوازم و ابزار ضروری را با خود به همراه داشته باشید . اما اگر شما برای این بیواک تدارکی ندیده باشید آنگاه ممکن است یک شب سخت و عذاب آور را بگذرانید . بیواک در ارتفاعات پایین در تابستان می تواند خیلی خوب و حتی راحت باشد و فقط یک اختلال کوچک در برنامه شما ایجاد کند , اما اگر شما در ارتفاعات بالا در یک طوفان به همراه باران , باد و حتی برف هستید آنگاه بیواک برنامه ریزی نشده می تواند خیلی جدی باشد .

 

به همراه داشتن کیت بقا

 

هرگز مسیری را که در حال صعود آن هستید مخصوصا اگر در ارتفاعات بالا یا در جایی مثل دره یوسمیتی که دارای دیواره های بلند و مسیر های طولانی است را تخمین نزنید . شما باید برای یک بیواک ممکنه در مسیر تمامی این 10 مورد کیت بقا را به همراه داشته باشید . و رسیدن به این موضوع که حمل این کیت چقدر ضرورت دارد خودش یک فن و لم است .

 

لوازم اصلی برای یک بیواک برنامه ریزی نشده

 

شامل : شلوار , بلوز آستین بلند , لباس پلار , بلوز و شلوار ضد آب , کلاه معمولی یا کلاه طوفان , هد لایت و باتری های نو , کبریت و فندک و قرص های الکلی برای درست کردن آتش , شکلات های انرژی زا  , آب اضافه و پتوی نجات . و همچنین یک محافظ سبک می تواند در هنگام باران شما را عایق کند . تمامی این لوازم و کیت بقا را داخل کوله تان قرار دهید و هیچگاه چه در فرود و چه در اوضاع دیگر آن را از خود دور نکنید .

 

حالتهایی از یک بیواک برنامه ریزی نشده راحت

 

اگر شما مجبور به انجام یک بیواک در مسیرتان شدید از زمانی که هوا تاریک می شود دیگر به صودتان ادامه ندهید در واقع تا زمانی که هوا روشن است توقف کنید مخصوصا اگر روی یک طاقچه هستید , یک نقطه راحت و خشک را برای گذراندن یک شب پیدا کنید . کفش ها و جوراب های خیستان را در آورید و یک جفت جوراب خشک بپوشید البته اگر یک جفت اضافه به همراه دارید ! لباس های گرمتان را بپوشید و لایه محافظی که به همراه دارید در بالای سرتان نصب کنید تا از باد و باران در امان باشید . خودتان را با پتوی نجات بپیچید .  اگر همطنابتان یا همنوردتان سردش است پتوی نجات را به دورش بپیچید در این صورت هر دوی شما گرما تولید می کنید و تا تماشای طلوع خورشید همان جا می مانید .

 

ترجمه مقاله : بیواک های برنامه ریزی شده و برنامه ریزی نشده در کوهستان

نوشته :Stewart Green

 

منبع اصلی :http://climbing.about.com/od/staysafeclimbing/a/How-To-Bivouac-In-Comfort.htm

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

گفتگوها