معرفی بسته غذائی PowerBar و معادل ایرانی

نوشته شده توسط : عبدالله عزیزالهی | تاریخ ارسال مطلب : .

 

 PowerBar (پاوربار) ( محصول آمریکا ) یک بسته غذایی فشرده ، غنی شده و انرژی زا است که عمدتاً حاوی برخی دانه های روغنی مثل کنجد ، غلّات مانند گندم یا جو ، مقداری خشکبار و کاکائو  است! بسته های پاور بار  با توجه به نوع ورزش و نیازمندیهای غذایی ورزشکاران و بلحاظ ترکیبات تشکیل دهنده ، انواع و اقسام مختلفی دارد و به ادعای سازنده قادر است نیازمندیهای بدن به موادی مانند پروتئین ، کلسیم ، فسفات ، قند ، ویتامین و . . . را در طی یک ورزش سنگین ( مانند کوهنوردی ) تامین نماید !

محصولات پاور بار در سه کلاس مختلف عرضه می شود:

- HARVEST ENERGY   ، با هدف ذخیره سازی و توانمند سازی عضلات، مصرف آن برای مراحل قبل و حین ورزش است. 

- PERFORMANCE ENERGY  ، با هدف توانمند سازی و افزایش کارایی عضلات ، مصرف آن برای مراحل قبل و حین ورزش است.

- PROTEIN & RECOVERY  ، با هدف ریکاوری و بازیابی بافتهای عضلات ، مصرف آن برای بعد از ورزش است.

 

از آنجائیکه بسته های پاور بار ( POWER BAR ) بر اساس تحقیقات آکادمیک و نتایج علمی عملی تهیه و تولید می شوند از نظر بازه زمانی مصرف نیز دارای انواعِ : - قبل از ورزش  - حین ورزش  - بعد از ورزش  هستند.

بسته های قبل از ورزش قاعدتاً از اقلامی تهیه می شوند که دوام و ماندگاری بیشتر در بافتهای بدن داشته باشد تا بتواند به بهترین وجه ممکن انرژی مورد نیاز بدن را  ذخیره سازی  نماید.

بسته های حین ورزش قاعدتاً از اقلامی تهیه می شوند که با سرعت بیشتری در بدن جذب و تبدیل به انرژی شوندبه نحوی که ضمن  تامین انرژی مورد نیاز ، موجب تسهیل سو خت و ساز مورد نیاز بدن شود.

بسته های بعد از ورزش نیز قاعدتاً از اقلامی تهیه می شوند که بتواند به سرعت بافتهای عضلانی بدن را پس از پایان هر برنامه ریکاوری و بازسازی نماید.

مثلآ در محصولات پاوربار، نوعِ " پروتئین" ی نیز تولید می شود که بیشتر برای تامین پروتئین بدن در حین ورزش و تامین پروتئین بدن در بعد از مرحله ورزش جهت کمک و تسریع در ریکاوری بافتهای عضلاتی مصرف می شود. 

 

 

علاوه بر ارزش غذایی بالایی که پاوربارها دارند، استفاده از آنها در برنامه های کوهنوردی مزایای دیگری نیز دارد که از آن جمله می توان حجم فیزیکی کم ، سبک بودن ، کاهش دفعات اجابت مزاج ( که در ارتفاعات بالا و شرایط جوی نامساعد و برودت هوا خود یک معضلی ست اساسی ) و . . .  اشاره کرد!

 

محصولات پاوربار از نظر طعم و برخی ترکیبات ، بسیار متنوع و متعدد هستند که بنظر می رسد این موضوع تا حدزیادی تحت تاثیر مسائل تجاری و بازار فروش باشد و تولید کننده تلاش دارد تا با جذب حداکثری سلائق ، بازار فروش خود را تضمین نماید. مثلاً در پاور بار مدل پروتئینی که خود در حجم های حاوی  12 - 20 - 22  و 30 گرم پروئتین عرضه می شود ، شامل طعم های مختلف مانند کرم کارامل ، شکلاتی ، موزی، پرتقالی و . . .  می باشد.

البته این شرکت محصولات خود را در سه فرمِ ژل ، پودر و  بسته شکلاتی ارائه می کند.

جالب است بدانید که" یولی استک " کوهنورد برجسته سوئیسی که در سال 2013 جبهه جنوبی آناپورنا را طی مدت 28 ساعت و بصورت خطی صعود نمود همه مواد غذایی که همراه داشت عبارت بودند از :

6 پاور بار ، 3 پاوربلندز ، 2 پرونین و 100 گرم پنیر.

 

پی نوشت :


اخیراً در یکی از فروشگاههای تهران بصورت تصادفی با مشابه ایرانی این محصول با نام " نوترا بار " برخورد کردم که در دو مدل شکلاتی و  میوه ای و به قیمت هر بسته 400 تومان به فروش می رسید! من درمورد اینکه نمونه ایرانی از نظر غنی بودن و تنوع مدل های تولیدی چقدر با مشابه خارجی خود قابل رقابت است اطلاع کاملی ندارم اما در عوض تصمیم دارم در یک برنامه زمستانی یکروزه با مصرف فقط "نوترا بار " وضعیت انرژی زا بودن آن را بصورت عملی و تا حد ممکن محک بزنم!

تصویر نمونه ایرانی :

 

 

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

نظرات  

0 #1 آرزو 1394-03-15 09:00
نوترا بار یا پاوربار رو از کجا میشه تهیه کرد؟؟؟؟

گفتگوها