کوهپیمایی بر روی یخچال ها و پهنه های برفی

نوشته شده توسط : الهه حمیدی | تاریخ ارسال مطلب : .

در حقیقت فرود یک ناحیه برفی یا راه رفتن روی یخچال در بوران می تواند نمایش وحشت ایجاد کند : زمین و آسمان یکی می شود در شما اختلالاتی ایجاد می گردد و مسیر حرکتتان به دلیلی ضربه های برف خیلی سریع کسل کننده خواهد شد . و از همه بدتر کوچکترین انحراف از مسیر می تواند شما را در وضعیت های تهدید کننده ای قرار دهد . اگر چه با حمل یک سری لوازم و جانب احتیاط را گرفتن و حتی آموزش یک سری از ترفند ها و نکات ساده , می توانید مسیر تان را بیابید قبل از اینکه پدر و مادرتان درخواست کمک کنند و امداد بخواهند .

 

برای شروع ...

 

هیچگاه بدون نقشه , گرا و ارتفاع سنج به کوهی نروید .آشنایی با یک سری مهارت ها از قبیل تنظیم جهت حرکت و تخمین مسافت , لازم است . به GPS  تکیه نزنید . حتی اگر آموزش های آن کمک خوبی باشد . بیشتر  GPS  ها در دماهای پایین کار نمی کنند و هیچ کامپیوتری نمی تواند شما را راهنمایی کند . حتی ممکن است شما را به سمت آبشارهای یخی سوق دهد , جایی که تنها راه های امنش از بین سراک ها و شکاف های یخی می گذرد .

 

بیس کمپ

 

قبل از ترک کمپ می توانید چیز هایی با رنگ روشن در اطراف چادرتان قرار دهید و  اگر از GPS استفاده می کنید همانجا یک پوینت بزنید و یا اگر انفرادی صعود می کنید ابتدای حرکتتان یا نقطه ای که ماشینتان را پارک کردید پوینت بزنید . تمام ابزار های نقشه برداری شما باید به راحتی در دسترس باشد و روکش ضد آب داشته باشد . شرایط از این بدتر نیست که آنها را در باد و طوفان داخل کوله تان جستجو کنید .

 

ارتفاع خود را چک کنید

 

در هنگام صعود حتی اگر هوا خوب است ارتفاعتان را چک کنید و موقعیت های مهم را پوینت بزنید . دانستن اینکه در چه ارتفاعی به قله می رسید به شما خواهد گفت ادامه یک یال معین شما را به جای امنی خواهند رساند  حتی اگر از قبل پوینت های مرجع برای این مسیر نداشته باشید .

 

بدانبد کجا ایستاده اید

 

در حال صعود مرتبا نقشه خود را چک کنید . بنابر این شما همیشه می دانید که تقریبا کجا ایستاده اید . . باید بتوانید مسیرتان را روی نقشه دنبال کنید . خیلی از مردم بعد از اینکه طوفانی با آنها برخورد می کند نقشه هاشان را کنار می گذارند , با نظرات مبهمی درباره اینکه الان کجا هستند و مسیرشان کدام یکی است .

 

علامت گذاری

 

زمانی که روی شکاف های یخچالی می گذرید با چوب های اسکی تان هر 15 تا 30 فوت یک بار دو سوراخ در طرفینتان ایجاد کنید. دو سوراخ عمیق درست یکی بعد از دیگری . بنابراین آنها در برگشت از همان مسیری که آمده اید به شما کمک خواهد کرد . می توانید از پرچم علامت نیز استفاده کنید . حتی در طوفان های سخت مدت زمان زیادی طول خواهد کشید که این سوراخ ها پر شوند .

 

هم طناب شما , راهنمای شما

 

اگر نمی توانید پرچم گذاری کنید یا سوراخ ایجاد کنید از نفر جلوی تیم به عنوان یک حهت یاب استفاده کنید . اگر هوا خراب و دید کم باشد هم طنابتان را تا انتهای طناب و جایی که می بینیدش به جلو بفرستید و ارتباطتان با تکان دادن طناب و فریاد زدن باشد .

 

نشانه گیری هدف

 

زمانه که از نقشه برای تعین یک موقعیت استفاده می کنید کمی چپ یا راست هدفتان را (چادر , ابتدای مسیر , ... ) را نیز نشانه بگیرید .با این راه زمانی که شما به یک نقطه خاص ( رودخانه , یخچال , جاده ... ) می رسید ناگهان متوجه خواهید شد نیاز دارید برای رسیدن به هدفتان کمی به راست یا چپ منحرف شوید . اما اگر هدفتان را مستقیما نشانه گذاری کنید و آن را گم کنید از مسیر خارج می شوید .

 

ترجمه مستقیم از مجله CLIMBING  - ژانویه 2008- شماره   263

 

 

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

گفتگوها