کتاب و مقاله

رونمایی از دو کتاب جدید کوه‌نوردی: سرطناب و کوهنوشته ها

دوشنبه ۲۴ آبان از ساعت دو تا شش بعد از ظهر در فضای باز «کافه فرش» (منیریه، خیابان معیری، پلاک ۱۱۸) مراسم رونمایی و معرفی دو کتاب جدید کوهنوردی برگزار خواهد شد . این مراسم با حضور ابراهیم نوتاش مترجم رمان کوه‌نوردی «سرطناب» و عباس محمدی ویراستار این کتاب و مؤلف کتاب «کوه‌نوشته‌ها» خواهد بود.

 

 

کتاب «سرطناب» یک رمان کوه‌نوردی است. این رمان به قلم روژه فریزون‌روش کوه‌نورد و داستان‌نویس فرانسوی (1111 - 1906) با نگاه به زندگی واقعی ژوزف راوانل (1931 - 1861) یکی از کوه‌نوردان و راهنمایان بزرگ فرانسوی در دوران پیش از جنگ جهانی دوم نوشته شده است. راوانل چند تایی از سوزنی‌های دشوار منطقه‌ی شامونی را برای نخستین بار صعود کرد و به همین دلیل نام او و هم‌طنابش امیل فونتن در تاریخ کوه‌نوردی ماندگار شد.
رمان سرطناب به بسیاری از زبان‌ها ترجمه شده و تا امروز بیش از چهار میلیون نسخه از آن به فروش رفته است. این داستان، ماجرای جوانی است که مردانِ خانواده‌اش از چند نسل پیش راهنمای کوه‌نوردان یا شکارچیان یا جویندگان کریستال بوده‌اند و اینک پدر او که خود راهنمای رسمی و ورزیده‌ای است و خطرهای کوهستان را می‌شناسد، نمی‌خواهد که پسرش هم راهنما شود، اما دست تقدیر رقم دیگری می‌زند.

دومین کتاب «کوه‌نوشته‌ها» گزیده‌ای از مقاله‌ها و یادداشت‌های عباس محمدی است. در این کتاب، می‌توان نوشتارهایی در زمینه‌ی تاریخچه‌ی شکل‌گیری صعودهای ورزشی در ایران، گزارش یک برنامه‌‌ی کوه‌نوردی در قفقاز، سرگذشت‌نامه‌ی چند کوه‌نورد برجسته‌ی ایرانی، تاریخچه‌ی فعالیت‌ها برای حفاظت دماوند و دیگر کوه ‌های ایران، و مطالبی درباره‌ی ضعف‌های کوه‌نوردی ایران و چند معضل محیط زیستی کشور را  خواهیدخواند.

 

آدرس محل برگزاری : «کافه فرش» (منیریه، خیابان معیری، پلاک ۱۱۸)

Related Articles

گفتگوها