کوه نورد موفق / مقاله

نوشته شده توسط : بهرام پورعلی بابا | تاریخ ارسال مطلب : .

علی‎رضا صدری: از مدت ها پیش همواره ذهن من درگیر این مساله بوده است، چه رازیست که بعضی ها "کوهنورد" شناخته می شوند، ولی بعضی دیگر با اینکه کوهنوردی می کنند، دیگران آنها را به عنوان کوهنورد نمی شناسند و قبول ندارند. به عبارتی "کوهنورد بودن" متفاوت است با "کوهنوردی کردن".
کم نبوده اند کسانی که سال ها با به خطر انداختن جان، مال، خانواده و همه چیز خود، با متحمل شدن آسیب های فراوان با تمام وجود تلاش کرده اند، به هر دری زده اند، حتی با تخریب دیگران و بی ارزش جلوه دادن فعالیت های آنان سعی کرده اند برای خود وجه ای کسب کنند، ولی هیچوقت بعنوان "کوهنورد" مقبولیتی نیافته اند و اگر هم ارتباطی با دیگران داشته اند، جز رابطه ای ظاهری و سطحی نبوده است. از طرف دیگر کسانی هم بوده اند که هرچند ممکن است فعالیت های خارق العاده ای نداشته اند، حتی علی رغم اختلاف نظر با دیگران، بعنوان "کوهنورد" مورد احترام و حتی به نوعی الگو بوده اند.


مدتی پیش بصورت اتفاقی به گفتارهای "موفقیت" دکتر فرهنگ هلاکویی گوش می دادم، به نظرم رسید چه ارتباط محکمی وجود دارد بین اصول موفقیت و اصول کوهنوردی، تو گویی کوهنوردی ورزش و فعالیتی است که طراحی شده است
برای تمرین چگونه موفق بودن و اینکه از ما انسان های موفقی بسازد. این بود که این نوشتار تحت عنوان "کوهنورد موفق" بر اساس گفتارهای موفقیت دکتر هلاکویی شکل گرفت، البته با این رویکرد که چگونه می توان کوهنورد موفقی بود یا اینکه کوهنورد موفق چه ویژگی هایی باید داشته باشد.

 

متن فوق بخشی از مقاله « کوه‎نورد موفق » به قلم « علیرضا صدری » است که به برای کوه نامه ارسال شده است. مقاله کامل را از لینک زیر دانلود نمایید.

 

 

دانلود مقاله کوهنورد موفق

 

 

دانلود نسخه های 2017 مجله Alpinist

نوشته شده توسط : بهرام پورعلی بابا | تاریخ ارسال مطلب : .

نسخه های  بهار ، تابستان ، پاییز و زمستان مجله Alpinist که شامل شماره های 56 و 57 و 58 و 59 می باشد بر روی سرور سایت قرار داده شده اند تا به راحتی قابل دسترسی باشند.

 

 

برای دانلود مجلات بر روی لینک ها کلیک کنید.

 

 

 

دانلود مجله Alpinist شماره 56

 

 

 

دانلود مجله Alpinist شماره 57

 

 

 

دانلود مجله Alpinist شماره 58

 

 

 

دانلود مجله Alpinist شماره 59

 

 

این مجلات توسط محسن عسگری نویسنده وبلاگ ( کلاهه ) و از مدرسان برجسته GPS- نقشه خوانی - سنگ نوردی و برف و یخ در اختیار وبسایت کوه نامه قرار داده شده است.

 

جاذبه های طبیعی و گردشگری تهران

نوشته شده توسط : بهرام پورعلی بابا | تاریخ ارسال مطلب : .

در دنیای ورزش کوهنوردی و شاخه های آن همیشه نبود رسانه های گسترده برای اطلاع رسانی و خبر رسانی و معرفی زیبایی ها و اخبار این ورزش از دغدغه های فعالان این ورزش بوده و هرگاه امکان بهره مندی از رسانه های جمعی برایمان مهیا شده سعی داشتیم به بهترین نحو از آن استفاده کنیم.

با توجه به سیاست کاری و علاقه مندی کوه نامه برای جمع آوری این آثار و باز نشر و آرشیو مطمعن آنها یک مجموعه دیگر از این فعالیت ها را جمع آوری در اختیار علاقه مندان قرار می دهیم .

 

نیما (حسن اسماعیلی) در وبلاگ « کوهنوردی... نشاط زندگی » مجموعه ای از گزارش های خود را که در روزنامه ایران در سال 91 منتشر شده است را جمع آوری و منتشر کرده است. این گزارهاش به صورت متنوع در مورد زیبایی های گردشگری  اطراف تهران شامل ، کوه ها ، آبشارها ، غارها ، باغات ، روستاها و .... در فصول مختلف مختلف می باشد.علی رغم مطالب منتشر شده نیما توضیحات تکمیلی تری نیز برای این مطالب در وبلاگ خود نوشته و منتشر کرده است . جهت تقدیر از این فعالیت ارزشمند در این مطلب قصد داریم تمام این گزارشات را به صورت یکجا منتشر کنیم تا در اختیار تمام علاقه مندان قرار بگیرد.

 

 

باغ اناری که پایتخت شد

 

بقایای انسان های غارنشین در بورنیک

 

سفری هزاران فرسنگ زیرزمین

 

دارآباد ، تجربه کوهپیمایی در یک قدمی تهران

 

ایگل، گذر از جاذبه ها تا آبشار

 

تجربه آبشار گردی متفاوت با ایگل

 

گردش پاییزی در کوچه باغ های ایگل

 

هملون  ردپای تاریخ در بهشت گمشده

 

هملون سرزمین عجایب تهرانی ها

 

دشت هویج میزبان ردپاهای برفی

 

تجربه یک پیاده روی متفاوت در کوچه باغ های بکر

 

برگ جهان در دل روستایی کوچک

 

جنگل کارا ، نگینی در دل کوه های شمال تهران

 

آبشار کفترلو ، شگفتی پنهان لواسانات

 

آبنیک روستایی زیبا با مناظری دل انگیز

 

لزور ، شگفتی سبز فیروز کوه

 

از سیاحت فرحزاد تا زیارت امامزاده داوود

 

سفر به کوچه باغ های برفی

 

سنگان ، تجربه پیاده روی در جاده های برفی

 

وردیج و واریش، روستایی در همین نزدیکی

 

تماشای رندان ، در روزهای پایانی تابستان

 

یک تیر و دو نشان ، هم زیارت هم آبشار سنگان

 

کوهستان سنگان، گردش در تمام فصول

 

همه راه ها در تهران به کوه می رسد

 

 

 

 

 

 

*فرار از نقطه B

نوشته شده توسط : فرشید داوودی | تاریخ ارسال مطلب : .

 

همانطور که می‎دانید، در UIAA  و در واقع استاندارد CE تمام تجهیزات سنگ‎نوردی و کوه‎نوردی بر اساس تست‎های مختلف در شرایط احتمالی و نرمال مورد آزمایش قرار می‎گیرند و در واقع تمام این موسسه‎ها از کاربر تقاضای استفاده صحیح ابزار، در چارچوب تست‎های صورت گرفته را دارند. و بالطبع در بیشتر حوادث استفاده‎های اشتباه و خطاهای فردی علت اصلی است.
مطمئنا وقتی شرکتی موفق به دریافت تاییدیه CE  یا UIAA می‎شود؛ برای جلوگیری از حادثه و مبرا کردن شرکت از خطاها اقدام به آموزش از طریق کاتالوگ می‎کند که در واقع هم جنبه آموزشی و هم تذکر جدی به کاربر است که در صورت استفاده اشتباه، کمپانی به هیچ وجه متعهد نخواهد بود.
در حال حاضر در UIAA  و  البته  CE برای تست کارابین از EN12275  و EN 362 به عنوان معیار و مشخص نمودن استاندارد استفاده می‎شود.

 

 

 

 

 

Kolin powick مسول کیفیت و ایمنی black diamond مقاله ای پیرامون این مطلب نوشته است که:

 "به طور کلی وقتی بیشتر مردم در مورد کارابین و مقاومت یا همان قدرت آن صحبت می‎کنند، در ابتدا به مقاموت  طولی و قدرت اصلی محور اشاره می‎کنند. البته تست CE دو حالت فشار در حالت کشش طولی با دهنه کارابین باز و فشار عرضی هم دارد که به صورت معمول برای همه کارابین ها قابل مشاهده است.

اما مساله اصلی و قابل تآمل، گرایش و تغییر مکان بار یا اعمال نیروی اضافه در حالت کشش طولی کارابین است. به راستی چرا در این شرایط مقاومت کارابین بسیار ضعیف می‎شود.

 

 

برای اینکه منظور من را بهتر متوجه بشید، فرض کنیم که دهانه کارابین بسته و مهره یا پیچ کارابین هم بسته باشد.

چرا نقطه B  ضعیف تر از نقطه A است؟

 

 

همچنین اگر نقطه B  ضعیف تر از نقطه A است، میزان کاهش مقاومت طولی  چقدر است؟

تاثیر شکل کارابین بر روی این تغییر مقاومت به چه مقدار است؟

دلیل به وجود آمدن این سوال‎ها زمانی‎ست  که من در حالت حمایت هستم و از یک کارابین HMS  بزرگ برای حمایت نفر دوم خودم به عنوان کارابین نقطه برآیند استفاده کنم. اگر داریم با یک کُرده  سه نفره صعود می‎کنیم؛ می‎توانیم به راحتی 4 تا کارابین را کنار هم از نقطه A  تا  B  بگذاریم.

 

آیا می توان گفت که نقطه B مقاومت کمتری  نسبت به نقطه A   دارد؟

یا اینکه این ضعف به چه مقدار به شکل کارابین بستگی دارد؟

آیا نقطه B  کارابین شکل “ D “ ضعیف‎تر خواهد بود؟

خوب بیایید نتایج رو بررسی کنیم:

در حالت دهنه بسته کارابین، با توجه با تست های CE ( پین 10 میلیمتر) ،

کارابین پیچ Vapor (محصول شرکت بلک دیاموند) دارای مقاومت 21 کیلو نیوتن است. 

 

 

- کلیه تست های ما با نیروی 22 کیلو نیوتن است.

- ما از یک نمونه تسمه به جای بهره جستن از پین 10 میلیمتر در تمام تست‎ها استفاده می‎کنیم ، در نتیجه حاصل 21.8  کیلونیوتن خواهد بود .

*پی نوشت عموم اسلینگ‎های موجود بر طبق استاندارد EN566  تست می‎شوند.

 

بعد از آن  تسمه ما از یک کلمپ در قسمت ضلع بالایی و پهن کارابین  HMS استفاده کردیم تا در واقع نقطه B  را شبیه سازی کنیم. این ترکیب موجب کاهش شدید قدرت کارابین حتی تا نصف توان کارابین شد.

 

 

  بعد از آن تصمیم گرفتیم  که بد ترین حالت ممکن رو ایجاد کنیم. در این حالت اسلینگ از دماغه اتصال پیدا کرد. طبق آزمایش‎های قبل  و داده‎های به دست آمده کارابین Vapor  با 5.21 کیلو نیوتن گسیخته شد.

 

 

توجه داشته باشید که  اطلاعات به دست آمده با یک سری تجهیزات ثابت بدست آمده است. و البته تمام تست‎ها با یک مدل کارابین و هر ترکیب یک بار تست شده است

تمام کارابین ها پیچ کارابین بسته بود.

 

 

من می‎توانم مطمئن باشم که با توجه به هندسه یا شکل کارابین (ضلع پهن کارابین HMS) مقدار مقاومت بیشتر از آن چیزی که ما دیدیم کاهش یابد.

 
آیا هرچه نقطه تحت بار از ستون و محور اصلی کارابین دور تر باشد ضعیف تر خواهد بود؟

-  توی این مورد تقریبا نصف می شود.

آیا می توان بر روی آن شوک وارد کرد؟

-  به هیچ وجه توصیه نمی‎شود.

آیا کاهش قدرت به صورت خطی هست؟

نمی‎دانیم، به خاطر اینکه ما تنها بر روی دو نقطه تست کردیم. اما به طور کل هر چه از محور بار ( که به صورت خطی است) دور تر شویم، این کاهش قدرت بیشتر خواهد شد.

اگر ما به کارابین واقع در نقطه برآیند کارگاه چندین نقطه دیگر اضافه کنیم ، مقاومت آن به خطر می افتد؟

- بله

آیا ریسک زیادی دارد؟ 

- همیشه دارای ریسک است.

بر اساس بررسی علمی ما، به یاد داشته باشید که در همه شرایط بار وارده رو به محور طولی کارابین نزدیک کنید و مطمئنا دهانه کارابین را ببندید تا در قوی‎ترین حالت خود قرار گیرد.

 

همچنین من یک عکس از یک سنگنورد، مربی و راهنما از چیزی که دیده بود، دریافت کردم.

 

 

سوال اول این بود که یک بار 3 محور به چه مقدار مقاومت کارابین را تضعیف می‎کند؟

 خیلی ها در مورد کارابینی که از سه جهت تحت بار قرار میگیرد، شنیده‎اند. اما این در حقیقت 4 نقطه است که دو نقطه آن از طرف کارگاه و دو نقطه دیگر آن توسط دو با گره خود حمایت اتصال کرده است. سوال این است، آیا که این مساله اهمیت دارد؟

 

 

در شکل بالا در حالتی که بار بدون شوک بر روی کارابین کارگاه باشد، بالتبع همه چیز خوب به نظر می‎آید.

اما اگر بار در این موقعیت افزایش پیدا کند،چه اتفاقی می‎افتد؟

آیا این بار 4 نقطه‎ای تآثیر گذار هست؟

ما چند تست سریع کوچک در این مورد انجام دادیم...

 

 

  مشخص است که بار چند محوره از مقاومت نهایی کارابین کم خواهد کرد. ما با سه بار تست کردن متوجه کاهش تقریبی25 درصد کارابین در حالت پیچ باز و بسته کارابین شدیم.

البته که ما پیگیر تفاوت قابل توجه مقاومت کارابین در سناریوهای بارهای 3 محوره معمول بودیم.

ما در 2 حالت کارابین را تحت بررسی قرار دادیم :

- دو بار بر روی انتهای بزرگ کارابین (عکس سمت چپ)

- دو بار بر روی انتهای کوچک کارابین (عکس سمت راست)

 

 

 

 

 به طور کلی ابزارهای سنگ‎نوردی بسیار قوی هستند، اما مشروط بر آنکه به طرز صحیح مورد استفاده قرار گیرند . به واقع به همان شکل که طراحی شده  تعریف شده مورد استفاده قرار گیرد. زمانی که  شما بار غیرمعمول ( مثل بار 3 یا 4 محوری) بر روی کارابین وارد می‎کنید، مشاهده خواهید کرد که توان نهایی کارابین بسیار کاهش می‎یابد. حتی در زمانی که بار بر روی دهانه (دماغه کارابین) قرار گیرد در این موقعیت است که همه چیز غیر متعارف می‎شود.

نتیجه این می‎شود که سعی کنیم کارابین‎ها را در یک خط و در راستای محور اصلی  نگاه دارید و مانع بارهای چند جهته بر روی کارابین شویم. زیرا که مقاومت کارابین را تحت تاثیر قرار می‎دهید."

پی‎نوشت:

عموما در هنگام حمایت استاتیک( کارابین نقطه برآیند کارگاه) و دینامیک کارابین HMS مورد استفاده قرار می‎گیرد.
بهترین نقطه اتصال حمایت مخصوصا در زمانی که کارگاه توسط ابزارهای میانی و کارگاهی موقت ایجاد شده ، نقطه بر آیند کارگاه ( حلقه  گره ) است.
برای درک بهتر این مساله توصیه می‎شود فیلم زیر را مشاهده کنید

آپلود شده در آپارات
http://www.aparat.com/v/wl51O

* شاید بهترین عنوانی  که برای  این ترجمه می‎توانم بگذارم، فرار از نقطه B باشد چرا که هنوز در ایران بر سر اتصال 3 نقطه کارابین صحبت‎ها و نظرات مختلفی ارائه می ‎شود.  در کل از مراحل سنگ‎نوردی  و نجات از خطرات تحت بار قرار گرفتن کارابین‎ها در بارهای نامتعارف اطلاع نداریم.

ترجمه و تالیف: آذران حمیدی
مدرس درجه 2 سنگ‎نوردی

 

معرفی کتاب / تکنیک های جدید در یخنوردی و صعودهای ترکیبی

نوشته شده توسط : بهرام پورعلی بابا | تاریخ ارسال مطلب : .

ویرایش اول این کتاب با نام "یخنوردی و صعودهای ترکیبی از مقدماتی تا پیشرفته"در تابستان 1385 به چاپ رسید. در آن زمان به دلیل نبود مرجعی کامل در مورد یخنوردی، این کتاب بسیار مورد توجه علاقه مندان به این رشته قرار گرفت و به سرعت تمامی نسخ چاپ شده آن به پایان رسید. چاپ اول این کتاب خالی از اشکال نبود و بسیاری از تکنیک ها و ابزارهای یخنوردی از آن سال تا به امروز کمی دچار تغییر و تحول شده است. همچنین با فراگیری تکنیک های جدید و تغییر در ابزار و وسایل یخنوردی و همچنین نبود این کتاب در بازار، تصمیم به ویرایش و چاپ مجدد آن شده است.

لازم به ذکر است که ویرایش اول این کتاب در جشنواره کتاب های کوهنوردی ایران (جشنواره کوه نوشته ها)  که در سال 1393 توسط "انجمن کوهنوردان ایران" و "بنیاد محمدی فر" برگزار شد، به عنوان کتاب برتر آموزشی کوهنوردی ایران به واسطه استفاده بجا از متون تخصصی و شکل های آموزشی انتخاب گردید.  

ویرایش جدید  این کتاب با حمایت و همکاری باشگاه کوهنوردی و اسکی دماوند به چاپ رسیده است. این کتاب در 14 فصل جذاب تنظيم شده که هر کدام گوشه ای از ورزش مهيج یخنوردی به حساب مي آيند. در این ویرایش برخی از تکنیک های فرود و کارگاه ها اصلاح شده و ابزارهای جدید نیز به آن اضافه شده است. همچنین در فصل مسابقات یخنوردی؛ بخش تاریخ یخنوردی جهان و تاریخ یخنوردی ایران به روز شده و با کمک دو تن از دوستان یخنورد که در مسابقات جهانی شرکت داشتند (سعید محمودی و مهدی پهناور) بخش تاریخ مسابقات یخنوردی ایران و جهان کامل تر گردیده و زحمات آنان نیز در این بخش به ثبت رسید.  همچنین در انتهای همین فصل، خلاصه ای از قوانین مسابقات یخنوردی ترجمه شده در کمسیون یخنوردی فدراسیون کوهنوردی ایران (سال 1385) در اختیار علاقه مندان قرار داده شده است.

دانلود کتاب « کوه دکلی » نوشته ابولفضل زمانی

نوشته شده توسط : بهرام پورعلی بابا | تاریخ ارسال مطلب : .

کوهِ دَکَلی تبلور سرگذشتی زیبا و مهیج از پسرک چوپانی است بنام "دلخان" که افراد و اتفاقات پیرامونش او را شیفته"کوهستان" می کند، برخی خواسته و برخی ناخواسته. او که آخرین فرزند خانواده است در سایه سنگین " خان آقا" که پدری پر اُبهت و تندخو است به چوپانی مشغول می شود و روزها و سالهای درازی  را در کنار گله ها و گوسفندانِ خاموش و بی نظر و با همدمی چون کوهستان سپری می کند. خان آقا  که در ابهتش به کوه می ماند تنها یک مسیر موفقیت در ذهن دارد که با تمام قوا می خواهد دلخان را در همان مسیر قرار دهد. اما چون روش هدایتش "اجبار"است ناخواسته دلخان را به مسیری سوق می دهدکه باب میل خان آقا نیست ... 

 

به هر حال مطمئنم که "دِلخان" را دوست خواهید داشت. پسری صورت سوخته، تپل و گِردآلو که با سرگذشت زیبا و عجیب عشق به کوه و کوهستان در وجودش شکل می گیرید، پرورانده می شود و در نهایت راهی صعود بلندترین کوه دنیا یعنی"اورست" می شود

 

 

برای دانلود روی متن کلیک کنید

 

 

گفتگوها