کیمیا علیزاده سفیر محیط زیست می شود

نوشته شده توسط : بهرام پورعلی بابا | تاریخ ارسال مطلب : .

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان البرز ضمن تشریح برنامه های این استان در شانزدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست، افزود: در جریان نمایشگاه، کیمیا علیزاده به عنوان سفیر محیط زیست معرفی می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان البرز با اشاره به اینکه نمایشگاه امسال با شعار اقتصاد سبز و اقتصاد مقاومتی برگزار می شود، گفت: استان البرز با رویکردهای جدید و پرقدرت تر از سال های گذشته وارد نمایشگاه می شود. اگرچه این محیط زیست استان البرز است که در نمایشگاه حضور می یابد اما در این غرفه مهمترین دستاوردهای محیط زیستی دستگاه های مختلف ارائه می شود.

 

وی با بیان اینکه استان البرز در زمینه انجام پژوهش ها و مطالعات محیط زیستی  دومین رتبه کشوری را دارد، اظهار کرد: در شانزدهیمن نمایشگاه محیط زیست، مهمترین دستاوردهای پژوهشی استان البرز در حوزه محیط زیست عرضه می شود. نتایج مطالعات مربوط به شناسایی کانون های گرد و خاک در استان البرز و محدوده استان های هم جوار، به صورت پوستر ارائه می شود. همچنین  ارائه نتایج پژوهش های مربوط به تکثیر مارهای سمی از دیگر برنامه های غرفه محیط زیست البرز است.

 مدیر کل حفاظت محیط زیست استان البرزبا تاکید بر ضرورت شناسایی منابع آلاینده به عنوان مقدمه مدیریت آلودگی هوا در هر شهر، از شناسایی منابع آلاینده و تعیین سهم هر یک از منابع آلودگی در استان البرز خبر داد و گفت: کرج بعد از تهران دومین کلانشهری است که سهم آلایندگی هر یک از منابع را به علاوه راهکارهای کاهش آلودگی مشخص کرده است که نتایج این پژوهش در نمایشگاه محیط زیست به صورت پوستر ارائه خواهد شد.

محمدی با اشاره به اینکه در استان های مختلف کشور با مخاطرات زیست محیطی مختلف مواجهیم که باید باید آنها را مدیریت و کنترل کرد، افزود: طرح جامع خطرپذیری استان البرز که در مرحله نهایی است، به صورت پوستر در نمایگشاه ارائه خواهد شد. همچنین محیط زیست استان البرز طی قرداردی با دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران طرح مطالعاتی تعیین حق آبه زیست محیطی رودخانه کرج را تعریف کرده است، این پژوهش تاکنون پیشرفت خوبی داشته لست که نتایج آن در غرفه استان البرز به نمایش در می آید.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه در استان البرز در حوزه مشارکت های مردمی در بحث آموزش محیط زیستی اقدامات مهمی صورت گرفته است، گفت: کلیه مربیان سلامت در مدارس استان البرز تحت آموزش محیط زیستی قرار دارند، همچنین ۴۴ مدرسه محیط زیستی البرز، مدارس مستقر در مناطق حفاظت شده و مدارس حاشیه جاده چالوس تحت پوشش دوره های آموزشی محیط زیست قرار دارند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان البرز اظهار کرد: استان البرز بزرگترین جنبش اجتماعی در حوزه محیط زیست را در بهار سال ۹۵ به منظور پاکسازی و گرامیداشت طبیعت رقم زد، بنابراین دستاوردهای آموزشی و ارتقای فرهنگ محیط زیست البرز را نیز در نمایشگاه ارائه خواهیم داد. در مدارس فرزانگان در مقطع دبیرستان سه دستاورد مهم زیست محیطی در قالب اختراعات داریم که این دانش آموزان برای ارائه اختراعات خود در نمایشگاه حاضر خواهند شد.

به گفته محمدی، در جریان شانزدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست کیمیا علیزاده به قهرمان المپیک کشور در رشته تکواندو به عنوان سفیر محیط زیست معرفی می شود.

وی در ادامه از رونمایی سامانه برخط و آنلاین خروجی صنایع  خبر داد و تصریح کرد: از طریق این سامانه نتایج ایستگاه های سنجش کیفیت هوا و آب، گازهای خروجی از واحدهای صنعتی و تولیدی، خروجی فاضلاب های واحدهای صنعتی به طور لحظه ای و به شکل نمودار در دسترس مدیران و کارشناسان مربوطه قرار می گیرد.  

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان البرز در ادامه با اشاره به اینکه در استان البرز با آلودگی هوا مواجه هستیم، گفت: طی سه سال گذشته اقدامات خوبی به منظور کاهش آلودگی هوا انجام شده که به رغم افزایش منابع آلاینده، کیفیت هوا در این سال ها بهبود پیدا کرده است که دلایل بهبود کیفیت هوا در البز در نمایشگاه ارائه خواهد شد.

محمدی با بیان اینکه اخیرا سازمان پارک های کرج در مراسم تقدیر از صنایع سبز موفق به دریافت لوح تقدیر شد، اظهار کرد: این سازمان اقدامات ارزشمندی شامل احیای با سیب کرج، ایجاد ۵۰۰ هکتار کمربند سبز و فضای سبز در پیرامون شهر، کاشت حدود ۲۵۰ هزار درخت در سال ۹۵ در سطح شهر در بلوارها، پیرامون اتوبان ها و محله ها انجام داده است که این اقدامات در نمایشگاه محیط زیست ارائه خواهد شد.

وی در پایان به اقدامات موثر بخش های خصوصی در حوزه محیط زیست اشاره کرد و افزود: بخش های خصوصی تولیدی و صنعتی  مورد تشویق ما بوده اند که با حضور در نمایشگاه محیط زیست دستاوردهای خود را به اشتراک می گذارند.

شانزدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست با شعار «اقتصاد سبز اقتصاد مقاومتی» در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران از ششم تا نهم اسفند و با حضور شرکت های خارجی از کشورهای آلمان، کره جنوبی، انگلستان، هلند، ایتالیا، دانمارک، چین، سوئد، فنلاند، نیوزلند، فرانسه، ژاپن، روسیه، نروژ، روسیه و اتریش برگزار می ‌شود.

 

منبع : خبرگزاری مهر

درخت بیشتر ، آسمان آبی تر

نوشته شده توسط : بهرام پورعلی بابا | تاریخ ارسال مطلب : .

هیئت کوهنوردی و صعود های ورزشی استان تهران با هدف ارتقای سطح کوهنوردی و دانش آکادمیک هیمالیانوردی در پاییز امسال با مشارکت هیئت های تابع و باشگاه های استان اقدام به اعلام فراخوانی برای ثبت نام اردوها و کارگاه های هیمالیانوردی کرد که تاکنون 10 اردوی عملی و تئوری برگزار شده است. با توجه به ارتباط تنگاتنگ این ورزش با طبیعت ، ورزشکاران این رشته نیز علاقه ویژه ای به طبیعت و حفظ آن داشته و دارند. از این رو بر آن شدیم برای بازتاب اهمیت حفظ طبیعت بین کارآموزان اردوها و تاکید بر این موضوع در اردوهای هیمالیانوردی آنها را الگویی برای سایر تیمها و باشگاه ها قرار دهیم و نقش کوهنوردان را در حفظ و صیانت از طبیعت به کارآموزان و جامعه یادآور شویم .

این متن گزیده مقاله منتشر شده در هفته نامه سلامت در مورد برنامه های کارگروه هیمالیانوردی هیئت تهران می باشد. برای مطالعه متن کامل لطفا این هفته نامه را تهیه نمایید.

 

منبع « روابط عمومی کارگروه هیمالیانوردی هیئت استان تهران / هفته نامه سلامت

 

وقتی محیط زیست مقابل صنعتی ها می ایستد

نوشته شده توسط : بهرام پورعلی بابا | تاریخ ارسال مطلب : .

چند روز قبل خبری در خروجی خبرگزاری ها به سرعت منتشر شد (این لینک) که تیتری عجیب داشت « وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در هیچ جای دنیا اینگونه نیست فعالیت معدنی به خاطر حفاظت از محیط زیست انجام نشود، گفت: محیط زیست به علت عبور 4 گورخر، روی معدن منطقه «بهرام گور» دست گذاشته و اجازه کار در آنجا را نمی‌دهد.»

 

در نگاه اول شاید تمام توجه ها به این نکته معطوف شد : وزیر صنعت و به محیط زیست توجهی ندارد !!

به سرعت نامه ای نیز در خبرگزاری ها منتشر شد (این لینک )که از طرف یک محیط بان به وزیر صنعت و معدن نگاشته شده بود . «یک محیط‌بان: اگر گورخر تکثیر کنید، من هم خودرو می‌سازم البته با کیفیت! »

چند روزی گذشت و کمی جو به وجود آمده آرام شد، یک بار دیگر خبرها را مرور کردم و نکته ای نظرم را به خود جلب کرد که شاید به ناحق دیده نشده بود  :

 

محیط زیست به علت عبور 4 گورخر، روی معدن منطقه «بهرام گور» دست گذاشته و اجازه کار در آنجا را نمی‌دهد.

 

محیط زیست مقابل صنعتی ها می ایستد. محیط زیست تلاش کرده و توانسته در مقابل غول های بزرگ صنعتی قد علم کند و از محیط زیست محافظت کند . توانسته در مقابل لابی هایی که پول زیادی دارند ایستادگی کند و از زیستگاه چند گورخر دفاع کند. آیا این کار قابل تقدیر نیست ؟ آیا نباید بابت این کار از مسولان تشکر کرد و حمایت بیشتری انجام داد؟ آیا تقدیر و نشان دادن توجهمان به تمام فعالیت های سازمان محیط زیست چه خوب و چه بد باعث دقت بیشتر در فعالیت های مسولان نمی شود؟ قطعا تاثیرگذار است .

همانطور که در تمام مسائل محیط زیستی انتظارات خود را در قالب اعتراض و کمپین و ... از سازمان محیط زیست مطرح می کنیم؛ بیایید بخاطر این کار و دفاع از «منطقه بهرام گور» از محیط زیست تشکر کنیم.

 

پی نوشت : برای مطالع بیشتر در مورد گور ایرانی بر روی این لینک کلیک کنید

تصویر : از سایت کویر ها و بیابان های ایران / عکاس : بهنام قربانی