مدیر کل حفاظت محیط زیست استان البرز ضمن تشریح برنامه های این استان در شانزدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست، افزود: در جریان نمایشگاه، کیمیا علیزاده به عنوان سفیر محیط زیست معرفی می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدی مدیر کل حفاظت محیط زیست استان البرز با اشاره به اینکه نمایشگاه امسال با شعار اقتصاد سبز و اقتصاد مقاومتی برگزار می شود، گفت: استان البرز با رویکردهای جدید و پرقدرت تر از سال های گذشته وارد نمایشگاه می شود. اگرچه این محیط زیست استان البرز است که در نمایشگاه حضور می یابد اما در این غرفه مهمترین دستاوردهای محیط زیستی دستگاه های مختلف ارائه می شود.

 

وی با بیان اینکه استان البرز در زمینه انجام پژوهش ها و مطالعات محیط زیستی  دومین رتبه کشوری را دارد، اظهار کرد: در شانزدهیمن نمایشگاه محیط زیست، مهمترین دستاوردهای پژوهشی استان البرز در حوزه محیط زیست عرضه می شود. نتایج مطالعات مربوط به شناسایی کانون های گرد و خاک در استان البرز و محدوده استان های هم جوار، به صورت پوستر ارائه می شود. همچنین  ارائه نتایج پژوهش های مربوط به تکثیر مارهای سمی از دیگر برنامه های غرفه محیط زیست البرز است.

 مدیر کل حفاظت محیط زیست استان البرزبا تاکید بر ضرورت شناسایی منابع آلاینده به عنوان مقدمه مدیریت آلودگی هوا در هر شهر، از شناسایی منابع آلاینده و تعیین سهم هر یک از منابع آلودگی در استان البرز خبر داد و گفت: کرج بعد از تهران دومین کلانشهری است که سهم آلایندگی هر یک از منابع را به علاوه راهکارهای کاهش آلودگی مشخص کرده است که نتایج این پژوهش در نمایشگاه محیط زیست به صورت پوستر ارائه خواهد شد.

محمدی با اشاره به اینکه در استان های مختلف کشور با مخاطرات زیست محیطی مختلف مواجهیم که باید باید آنها را مدیریت و کنترل کرد، افزود: طرح جامع خطرپذیری استان البرز که در مرحله نهایی است، به صورت پوستر در نمایگشاه ارائه خواهد شد. همچنین محیط زیست استان البرز طی قرداردی با دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران طرح مطالعاتی تعیین حق آبه زیست محیطی رودخانه کرج را تعریف کرده است، این پژوهش تاکنون پیشرفت خوبی داشته لست که نتایج آن در غرفه استان البرز به نمایش در می آید.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه در استان البرز در حوزه مشارکت های مردمی در بحث آموزش محیط زیستی اقدامات مهمی صورت گرفته است، گفت: کلیه مربیان سلامت در مدارس استان البرز تحت آموزش محیط زیستی قرار دارند، همچنین ۴۴ مدرسه محیط زیستی البرز، مدارس مستقر در مناطق حفاظت شده و مدارس حاشیه جاده چالوس تحت پوشش دوره های آموزشی محیط زیست قرار دارند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان البرز اظهار کرد: استان البرز بزرگترین جنبش اجتماعی در حوزه محیط زیست را در بهار سال ۹۵ به منظور پاکسازی و گرامیداشت طبیعت رقم زد، بنابراین دستاوردهای آموزشی و ارتقای فرهنگ محیط زیست البرز را نیز در نمایشگاه ارائه خواهیم داد. در مدارس فرزانگان در مقطع دبیرستان سه دستاورد مهم زیست محیطی در قالب اختراعات داریم که این دانش آموزان برای ارائه اختراعات خود در نمایشگاه حاضر خواهند شد.

به گفته محمدی، در جریان شانزدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست کیمیا علیزاده به قهرمان المپیک کشور در رشته تکواندو به عنوان سفیر محیط زیست معرفی می شود.

وی در ادامه از رونمایی سامانه برخط و آنلاین خروجی صنایع  خبر داد و تصریح کرد: از طریق این سامانه نتایج ایستگاه های سنجش کیفیت هوا و آب، گازهای خروجی از واحدهای صنعتی و تولیدی، خروجی فاضلاب های واحدهای صنعتی به طور لحظه ای و به شکل نمودار در دسترس مدیران و کارشناسان مربوطه قرار می گیرد.  

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان البرز در ادامه با اشاره به اینکه در استان البرز با آلودگی هوا مواجه هستیم، گفت: طی سه سال گذشته اقدامات خوبی به منظور کاهش آلودگی هوا انجام شده که به رغم افزایش منابع آلاینده، کیفیت هوا در این سال ها بهبود پیدا کرده است که دلایل بهبود کیفیت هوا در البز در نمایشگاه ارائه خواهد شد.

محمدی با بیان اینکه اخیرا سازمان پارک های کرج در مراسم تقدیر از صنایع سبز موفق به دریافت لوح تقدیر شد، اظهار کرد: این سازمان اقدامات ارزشمندی شامل احیای با سیب کرج، ایجاد ۵۰۰ هکتار کمربند سبز و فضای سبز در پیرامون شهر، کاشت حدود ۲۵۰ هزار درخت در سال ۹۵ در سطح شهر در بلوارها، پیرامون اتوبان ها و محله ها انجام داده است که این اقدامات در نمایشگاه محیط زیست ارائه خواهد شد.

وی در پایان به اقدامات موثر بخش های خصوصی در حوزه محیط زیست اشاره کرد و افزود: بخش های خصوصی تولیدی و صنعتی  مورد تشویق ما بوده اند که با حضور در نمایشگاه محیط زیست دستاوردهای خود را به اشتراک می گذارند.

شانزدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست با شعار «اقتصاد سبز اقتصاد مقاومتی» در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران از ششم تا نهم اسفند و با حضور شرکت های خارجی از کشورهای آلمان، کره جنوبی، انگلستان، هلند، ایتالیا، دانمارک، چین، سوئد، فنلاند، نیوزلند، فرانسه، ژاپن، روسیه، نروژ، روسیه و اتریش برگزار می ‌شود.

 

منبع : خبرگزاری مهر

چند روز قبل خبری در خروجی خبرگزاری ها به سرعت منتشر شد (این لینک) که تیتری عجیب داشت « وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در هیچ جای دنیا اینگونه نیست فعالیت معدنی به خاطر حفاظت از محیط زیست انجام نشود، گفت: محیط زیست به علت عبور 4 گورخر، روی معدن منطقه «بهرام گور» دست گذاشته و اجازه کار در آنجا را نمی‌دهد.»

 

در نگاه اول شاید تمام توجه ها به این نکته معطوف شد : وزیر صنعت و به محیط زیست توجهی ندارد !!

به سرعت نامه ای نیز در خبرگزاری ها منتشر شد (این لینک )که از طرف یک محیط بان به وزیر صنعت و معدن نگاشته شده بود . «یک محیط‌بان: اگر گورخر تکثیر کنید، من هم خودرو می‌سازم البته با کیفیت! »

چند روزی گذشت و کمی جو به وجود آمده آرام شد، یک بار دیگر خبرها را مرور کردم و نکته ای نظرم را به خود جلب کرد که شاید به ناحق دیده نشده بود  :

 

محیط زیست به علت عبور 4 گورخر، روی معدن منطقه «بهرام گور» دست گذاشته و اجازه کار در آنجا را نمی‌دهد.

 

محیط زیست مقابل صنعتی ها می ایستد. محیط زیست تلاش کرده و توانسته در مقابل غول های بزرگ صنعتی قد علم کند و از محیط زیست محافظت کند . توانسته در مقابل لابی هایی که پول زیادی دارند ایستادگی کند و از زیستگاه چند گورخر دفاع کند. آیا این کار قابل تقدیر نیست ؟ آیا نباید بابت این کار از مسولان تشکر کرد و حمایت بیشتری انجام داد؟ آیا تقدیر و نشان دادن توجهمان به تمام فعالیت های سازمان محیط زیست چه خوب و چه بد باعث دقت بیشتر در فعالیت های مسولان نمی شود؟ قطعا تاثیرگذار است .

همانطور که در تمام مسائل محیط زیستی انتظارات خود را در قالب اعتراض و کمپین و ... از سازمان محیط زیست مطرح می کنیم؛ بیایید بخاطر این کار و دفاع از «منطقه بهرام گور» از محیط زیست تشکر کنیم.

 

پی نوشت : برای مطالع بیشتر در مورد گور ایرانی بر روی این لینک کلیک کنید

تصویر : از سایت کویر ها و بیابان های ایران / عکاس : بهنام قربانی

با توجه به آغاز فصل صعود در مناطق مختلف کوهستانی کشور حجم زیادی از کوهنوردان و سنگ نوردان راهی این مناطق کوهستانی می‌شوند. با تلاش های صورت گرفته از سوی انجمن‌های مختلف، گروه‌ها، باشگاه‌ها، فدراسیون کوهنوردی خصوصا کارگروه حفاظت محیط زیست، سعی می‌شود با آموزش و نظارت تا حد ممکن از حجم زیاد زباله ها کاسته شود که امیدواریم اثرات مثبتی از این گونه فعالیت ها ببینیم و شاهد کاهش قابل توجه حجم زباله ها در مناطق کوهنوردی کشور باشم. حجم بالای پسماند های جامد و فضولات انسانی به گونه ای افرایش یافته است که نیازمند رسیدگی و مساعدت کوهنوردان و مسئولین را می طلبد.

 

در کنار این فعالیت ها به نظر میرسد بحث فضولات انسانی در طبیعت یکی از موارد بسیار مهم باشد که در صورت عدم توجه، مشکلات و خطرات بهداشتی زیادی به همراه دارد.

 

در راستای همین فعالیت ها اخیرا گروه ها و باشگاه ها توجه بیشتری به جنبه محیط زیستی برنامه های خود دارند و سعی می کنند با آموزش  و توجه بیشتر در حفظ محیط کوهستان نقشی داشته باشند. یکی از فعالیت هایی که به صورت جوش آغاز شده و از سوی فعالان در حال پیگیری میباشد بحث دفع فضولات انسانی در منطقه سنگنوردی پلخواب می باشد.

متاسفانه به علت عدم وجود امکانات بهداشتی و یا غیرقابل استفاده بودن امکانات موجود و افزایش تعداد سنگنوردان در منطقه این بحث بهداشتی بسیار اهمیت پیدا کرده است و تعدادی از سنگنوردان با نصب اطلاعیه‌هایی درخواست نموده اند که رعایت بیشتری در این خصوص داشته باشند.

همچنین طی تماس و گفتگوهایی که با برخی از مربیان و سنگنوردان فعال در منطقه داشتیم طرح‌هایی برای کاهش مشکلات در نظر گرفته شده که در صورت اجرایی شدن قطعا اطلاع رسانی خواهد شد. 

به نظر می رسد بایستی با همکاری متقابل تمام مراکز و افراد موثر تلاشی گسترده تر برای کنترل این موضوع انجام گیرد. کوه نامه تمام آمادگی خود را برای همکاری در این زمینه اعلام می دارد.

 

تصاویر :کانال تلگرامی کارگروه حفظ محیط زیست فدراسیون/ کوه نامه

 

متاسفانه در کمتر از ۴۸ ساعت سه نفر از محیط بانان کشور حین انجام وظیفه برای دفاع از طبیعت ایران مظلومانه به دست شکارچیان متخلف به شهادت رسیدند.

روز پنجشنبه سوم تیر 1395 خبر ناگوار شهادت «محمد دهقانی» و «پرویز هرمزی» دو محیط بان منطقه حفاظت شده گنو استان هرمزگان به دست شکارچیان متخلف در رسانه ها اطلاع رسانی شد.

هنوز 48 ساعت از این حادثه نگذشته بود که خبر شهادت محیط بان "منوچهر شجاعیان" در پارک ملی بمو بوشهر بر روی خبرگزاری ها قرار گرفت و بدين‌ترتيب شمار شهداي محيط‌بان به 116نفر رسيد.

ابعاد این فاجعه آنقدر بزرگ و این زخم بر پیکر طبیعت و طبیعت دوستان آنقدر عمیق است که به راحتی نمی توان در مورد آن صحبت نمود.

این ضایعه بزرگ را به خانواده های محیط بانان «محمد دهقانی» ، «پرویز هرمزی» و «منوچهر شجاعیان» و خانواده محیط زیست ایران تسلیت عرض می کنیم.

روحشان شاد، یادشان سبز و گرامی باد.

 

 

 

منبع خبر و تصویر  : پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران

 

 

دهلیزها و گذر گاههای تنگ و تاریک ، پرتگاه های خوفناک ، چاه های عمیق ، دریاچه های سرد و ژرف و حتی آرواره های جهنمی، هیچ  باعث نخواهد شد تا از عشقی که غارشناسان و غارنوردان به دنیای زیر زمین دارند ذره ای کاسته شود.

به مناسبت هفته محیط زیست به همت کلوپ غارشناسی و غارنوردی اصفهان غار کلهرود پاکسازی شد.

متاسفانه نفرات گروه در همان ابتدای ورودی غار با خاک برداری غیر مجاز کف غار روبرو شدند که جای بسی تامل و نگرانی دارد. امیدواریم سازمانهای مربوطه و مرجع در این خصوص اقدامات لازم را انجام دهند.

پس از ورود به غار نفرات در شیب ورودی غار و در تالار یک شروع به پاکسازی کرده و در آخر وارد دهلیز گلی می شوند و به پاکسازی خود ادامه می دهند . موضوع تاسف باری که در این برنامه به کرات مشاهده شد وجود رنگ نوشته های متعدد بر روی غار نهشته ها  بود که چهره غار را زشت و کثیف کرده بود. اقدامی ناپسند از افرادی که  نام خود و یا گروهشان را بر روی غارنهشته های زیبا نوشته بودند . رفتار ناپسندی  که متاسفانه در اکثر غارهای کشور مشاهده می شود .

نفرات گروه در بازگشت از مسیر میانبر دهلیز گلی برگشته و آنجا را نیز پاکسازی کردند.

این برنامه از ساعت 9 تا 17 به طول انجامید.

گفتنی است  اعضای این گروه برای پنجمین بار اقدام به پاکسازی غار کلهرود کرده اند.

به گفته ایشان مقدار رباله جمع آوری شده از غار کلهرود در سال 89 صد و شصت  کیلوگرم بوده است که در سالهای بعد به 70 ، 50 و 30  و 14 کیلوگرم در سال جاری تقلیل یافته است.

خوشبختانه با وجود فرهنگ سازی ، سمینارها ، کنفرانسها و کلاسهای آموزشی برگزار شده توسط فعالان غارنوردی کشور شاهد کاهش مقدار زباله در این غار بودیم که جای خوشحالی داشته و انگیزه برای ادامه فرهنگ سازی است.

 

تاریخ اجرای برنامه :  21 خرداد 1395

سرپرست برنامه : سودابه مروتیان

مسئول فنی: مهرداد حاجی هاشمی

 

منبع خبر و تصاویر: کلوپ غارشناسی و غارنوردی اصفهان (با ویرایش)

 

پی نوشت : غار کلهرود در استان اصفهان، 33 کیلومتری شمال مورچه خورت، روستای کلهرود واقع می باشد و با نام" چاه وزمه " نیز شناخته می شود.