فعالیت محیط زیستی، فقط نوشتن و گفتن از مشکلات محیط زیست کشور نیست!

گاه، ضرورت دارد که به پاس برخورداری از طبیعت که هر گوشه‌ی کوچک آن درّی گران‌بها است، هزینه‌ای هم بپردازیم. این مشکل، گره ای است که به دست مردم باز می شود.

 فعالان محیط زیست ایران آگاهی دارند که چند محیط‌بان، از جمله محیط‌بانان منطقه استحفاظی و پارک ملی دنا به خاطر ناتوانی در پرداخت دیه (که در پی انجام ماموریت و درگیری در زیستگاه‌های حفاظت شده، محکوم به آن شده‌اند) از چند سال پیش در زندان به سر می‌برند...

 

 

 

از آنجا که قانون حمایت از محیط بانان سازمان محیط زیست کامل نیست و آنها به مانند سایر ضابطین قوه قضائیه (مانند نیروهای نظامی و انتظامی)، از حمایت لازم در موارد اینچنینی برخوردار نیستند، دادگاه رای به قتل عمد و قصاص می‌دهد و اکنون پس از گذشت 7 سال از زندان «اسعد تقی زاده» و 5 سال از حبس «غلامحسین خالدی»، پادرمیانی ریش سفیدان و بزرگان محیط‌زیست منطقه و حتی کشور، منجر به صلح نشده و حکم در آستانه اجراست. از آنجا که اولیای دم شرایط مالی خاصی را برای رضایت اعلام نموده‌اند و سازمان محیط زیست هم قدرت تامین مالی همه این خواسته را ندارد،این گره تنها با کمک‌های مردمی باز می‌شود. به‌همین مناسبت بزرگان و معتمدین محیط‌زیست ایران آستین همت بالا زده و از مردم برای یاری به محیط‌بانان و دادن جانی دوباره به آنها، دعوت کرده اند.

یکی از محیط‌بانان تنها سیزده روز بوده که عقد کرده و دیگری در طی این مدت دو فرزندش را از دست داده و همه خانواده با نگرانی چشم انتظار این ماجرا، و به امید بازگشت آنها به خانه هستند.


برای رهایی از اعدام هرکدام، مبلغ یک میلیارد تومان از طرف اولیای‌دم درخواست شده است؛ علاوه بر اینکه ساخت یک حسینه به نام یکی از مقتولین از طرف یکی از خانواده‌های مقتولین بیان شده است.

یادمان باشد سرزمین ما ایران، حافظانی دارد به نام محیط‌‌بانان که در سرما و گرما، با کمترین امکانات و حقوق، به پاسداشت از منابع طبیعی و محیط زیست ایران می‌پردازند و تا کنون 113 نفر از این محیط‌بانان در راه این پاسداری توسط شکارچیان غیر مجاز و متجاوز، شهید شده‌اند و اگر امروز ما این خلاء قانونی را با یاری و کمک‌مان جبران نکنیم، دلسردی این قشر زحمتکش، ضرری بسیار زیاد برای محیط زیست ایران خواهد داشت و شکارچیان غیر مجاز را جسورتر و آسیب رساننده‌تر می کنند.
کمک ما، کمک به شخص نیست، کمک به طبیعت ایران است.

گروه های مختلف مثل گنجه زیست بوم و انجمن صنفی راهنمایان گردشگری در پی جمع‌آوری دیه برای این دو محیط‌بان عزیز کشورمان هستند.

در همین رابطه فردا در تهران همایشی با هدف گردآوری کمک مالی برای کمک به آزادسازی محیط‌بانان کوهستان دنا از زندان، و تقویت گنجه‌ی پشتیبان زیست بوم برگزار خواهد شد.

·       

  • محل برگزاری : سالن اجتماعات سندیکای شرکت‌های ساختمانی
  • آدرس محل برگزاری: خیابان فلسطین، جنب سینما فلسطین - خیابان برادران مظفر (صبای جنوبی) پلاک 86
  •  زمان برگزاری : دوشنبه 12 بهمن 1394- از ساعت 17 تا 20

حضور حداکثری هم‌نوردان  و طبیعت‌دوستان در این همایش مورد انتظار است.

برداشت از : مجله دالاهو

لینک مطلب :

http://dalahoo.com/news.cfm?id=3298

 

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید