پاک سازی قله دماوند

نوشته شده توسط : بهرام پورعلی بابا | تاریخ ارسال مطلب : .

متاسفانه با توجه به حجم بالای صعودها طی روزها و ماه‎های گذشته به قله دماوند، شاهد انباشت حجم بسیار زیادی زباله بر روی قله هستیم، از این رو تيم كوچكی از باشگاه دماوند تصميم به جمع آوری بخش اندكی از اين زباله ها و منتقل نمودن آن به پايين گرفت.


حمل اين ميزان اندك زباله كه حدود ٣٥ كيلوگرم وزن داشت با توجه به سنگینی كوله‎ها و شرايط ارتفاع و مشكلات ديگری كه در صعود و فرود به دماوند است كار بسیار دشواری بود و جای تاسف دارد که اين مقدار فقط بخشی از زباله‎های موجود در كاسه قله بود.

جايی که برای ما كوه‎نوردان رسيدن به آن هدفی بزرگ است و این قله نمادی زيبا از كشورمان محسوب می شود توسط خود ما به يك فضای پر از آلودگی تبديل شده است، اين همه تلاش برای رسيدن به قله كوه و در نهايت رها كردن بنرها، پرچم ها و قوطی‎های آب حکایت از یک خلا بزرگ فرهنگی دارد.

البته كه بخش كوچكی  از صعود كنندگان در اين ناهنجاری سهيم هستند اما اميدواریم جامعه كوهنوردی، باشگاه‎ها و فدراسیون با اقدامات و آموزش فرهنگی خود بتوانند اين بخش کوچک را نسبت به عواقب کارشان هوشيار كرده كه نه تنها در دماوند بلكه در بقيه قلل نیز شاهد چنین رفتارهایی نباشیم.

با دماوند #مهربان_باشیمو در انتها از تمام دوستانی كه در حين صعود و فرود با زباله رو به رو مي شوند دوستانه تقاضا می کنیم که اگر شرایط جمع آوری زباله ها را ندارند دست کم با قرار دادن سنگ بر روی آن ها از رها شدن زباله ها در طبيعت جلوگيری كنند تا  جمع آوری آن توسط گروه ها و نفرات ديگر آسان تر باشد.


كما اينكه در روزهای قبل شاهد بوديم كه همنورد عزيزی پس از عكس گرفتن از بنرهای نصب شده بر روی قله دماوند و پخش تصاویر آن در گروه های تلگرامی بنرها را همانجا رها کرده بود که این امر موجب پراکندگی زباله ها و یافتن هر تکه آن در گوشه ای از قله شد...
امید است با رفتار مسئولانه تر خود در حفظ و نگاه داشت این اثر ملی سهیم باشیم.

اعضای شرکت کننده : علی گنجی ،میعاد توکلی، احمد خزایی ،حمیدرضا فرخی ، علی حدادی و امید خطیبی (سرپرست برنامه )

ارسال تصاویر : امید خطیبی

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی