محیط زیست

وقتی محیط زیست مقابل صنعتی ها می ایستد

چند روز قبل خبری در خروجی خبرگزاری ها به سرعت منتشر شد (این لینک) که تیتری عجیب داشت « وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در هیچ جای دنیا اینگونه نیست فعالیت معدنی به خاطر حفاظت از محیط زیست انجام نشود، گفت: محیط زیست به علت عبور 4 گورخر، روی معدن منطقه «بهرام گور» دست گذاشته و اجازه کار در آنجا را نمی‌دهد.»

 

در نگاه اول شاید تمام توجه ها به این نکته معطوف شد : وزیر صنعت و به محیط زیست توجهی ندارد !!

به سرعت نامه ای نیز در خبرگزاری ها منتشر شد (این لینک )که از طرف یک محیط بان به وزیر صنعت و معدن نگاشته شده بود . «یک محیط‌بان: اگر گورخر تکثیر کنید، من هم خودرو می‌سازم البته با کیفیت! »

چند روزی گذشت و کمی جو به وجود آمده آرام شد، یک بار دیگر خبرها را مرور کردم و نکته ای نظرم را به خود جلب کرد که شاید به ناحق دیده نشده بود  :

 

محیط زیست به علت عبور 4 گورخر، روی معدن منطقه «بهرام گور» دست گذاشته و اجازه کار در آنجا را نمی‌دهد.

 

محیط زیست مقابل صنعتی ها می ایستد. محیط زیست تلاش کرده و توانسته در مقابل غول های بزرگ صنعتی قد علم کند و از محیط زیست محافظت کند . توانسته در مقابل لابی هایی که پول زیادی دارند ایستادگی کند و از زیستگاه چند گورخر دفاع کند. آیا این کار قابل تقدیر نیست ؟ آیا نباید بابت این کار از مسولان تشکر کرد و حمایت بیشتری انجام داد؟ آیا تقدیر و نشان دادن توجهمان به تمام فعالیت های سازمان محیط زیست چه خوب و چه بد باعث دقت بیشتر در فعالیت های مسولان نمی شود؟ قطعا تاثیرگذار است .

همانطور که در تمام مسائل محیط زیستی انتظارات خود را در قالب اعتراض و کمپین و ... از سازمان محیط زیست مطرح می کنیم؛ بیایید بخاطر این کار و دفاع از «منطقه بهرام گور» از محیط زیست تشکر کنیم.

 

پی نوشت : برای مطالع بیشتر در مورد گور ایرانی بر روی این لینک کلیک کنید

تصویر : از سایت کویر ها و بیابان های ایران / عکاس : بهنام قربانی

Related Articles

گفتگوها