معرفی کفش ها و ابزارهای حمایت سال 2017

نوشته شده توسط : بهرام پورعلی بابا | تاریخ ارسال مطلب : .

همه ساله ابزار های سنگ نوردی و کوهنوردی با پیشرفت تکنولوژی به روز می شوند. با این پیشرفت تغییراتی در محصولات داده می شود و  در نمایشگاه های سالیانه رو نمایی و معرفی می شوند.
با ورود به سال 2017 انواع کفش های سنگ نوردی و ابزار های حمایتی جدید وارد بازار شده است که در فیلم های زیر به معرفی آنها می پردازیم.

 

در این ویدئو کفش های برند های زیر معرفی می شوند .

Boreal, Butora, ClimbX, Cypher, Evolv, Five Ten, La Sportiva, Lowa, Mad Rock, Red Chili, Scarpa, and So iLL

 

 

 

جدیدترین ابزار های حمایتی برای سال 2017

 

جدید ترین کفش های سنگنوردی / سال 2017

 

اورست :انسان دربرابرکوه / Everest: Man vs. Mountain

نوشته شده توسط : بهرام پورعلی بابا | تاریخ ارسال مطلب : .

ارتش انگلستان تصمیم می گیرد تا تیمی را آماده کند تا قله اورست را از یال غربی آن صعود کنند. آنها قصد دارند اولین تیم انگلیسی باشند که قله را از این مسیر صعود کرده است. تا به حال 19  صعود قله از این مسیر صورت گرفته است و 21 نفر در این مسیر جان خود را از دست داده اند و هیچ انگلیسی در بین صعود کنندگان نیست.

حضور در تیم یعنی روبرو شدن با دمای منفی 40 درجه و باد با سرعت 100 متر بر ثانیه !!! آیا آنها موفق می شوند؟

21 کوهنورد آموزش دیده در تیم حضور دارند تا در تلاش برای صعود قله از یال غربی شرکت کنند.این تیم آموزش های مختلفی را برای 3 سال کسب کرده اند و ماجراجویی آنها در یال غربی هشت هفته به طول انجامید. تمام این صعود توسط خود کوهنوردان فیلم برداری شده است و به صورت یک مستند 5 قسمتی تدوین و آماده شده است.

 

برای مشاهده یا دانلود این مستند 5 قسمتی بر روی لینک های زیر کلیک کنید:

 

قسمت اول

 

قسمت دوم

 

قسمت سوم

 

قسمت چهارم

 

قسمت پنجم

 

 

روال دریافت گواهی راهنمای ورزشهای کوهستانی در آمریکا

نوشته شده توسط : بهرام پورعلی بابا | تاریخ ارسال مطلب : .

راهنمای کوهستان در ایران عنوانی جدید به حساب می آید و چند سالی است که به صورت رسمی در حال برگزاری می باشد. در این دوره هایی از قبیل، راهنمایان کوهستان (Mountain Guide)، دوره آموزشی راهنمایان تورهای طبیعت‌گردی (Eco tour Leader)، راهنمایان تورهای ایرانگردی و جهانگردی (Cultural Leader)، راهنمایان تورهای تخصصی پرنده‌نگری (Birdwatching Guide) از سوی مراکز مختلف و با ارایه مدرک رسمی در حال برگزاری است. فدراسیون کوهنوردی نیز در تعامل با سازمان میراث فرهنگی گواهینامه های «راهنمای کوهستان سطح 3» را برگزار می نماید.

تعریف ویکی پیدیا از راهنمای کوهستان :

Mountain guides are specially trained and experienced mountaineers and professionals who are generally certified by an association. They are considered experts in mountaineering.

سرفصل هایی که در این دوره ها تدریس می شود شامل مباحث زیر هستند :

 • کارآموزی و پیشرفته برف و یخ
 • مبانی جستجو و نجات در کوهستان
 • بهمن شناسی
 • کارآموزی کوهپیمایی
 • مبانی محیط زیست
 • آشنایی با علم هواشناسی
 • پزشکی کوهستان
 • دوره جهت یابی، کار با قطب نما
 • دوره کار با GPS
 • کارآموزی و پیشرفته سنگ نوردی

عنوان راهنمای کوهستان در کشور های خارجی قدمت و ارزش بیشتری از ایران دارد و توسط انجمن های کوهنوردی یا انجمن های راهنمای کوهستان برگزار می شود.برای سه عنوان « راهنمای سنگ نوردی » و « راهنمای اسکی »  و « راهنمای کوهستان » در آمریکا انجمن راهنمای کوهستان آمریکا AMGA  دوره هایی را برگزار می کند که می توانید سرفصل ها و روال دریافت این مدارک را در ویدئو های زیر مشاهده کنید.

 

کلیپ های آموزش سنگ نوردی/ Robbie Phillips

نوشته شده توسط : بهرام پورعلی بابا | تاریخ ارسال مطلب : .

کمپانی «EDELRID» با همکاری Robbie Phillips  تعدادی فیلم آموزشی سنگنوردی تهیه و منتشر کرده است. Robbie Phillips در این فیلم ها تجربه 10 سال سنگنوردی را در اختیار علاقه مندان قرار داده و با همکاری شرکت EDELRID اقدام به انتشار آنها کرده است.

 کوه نامه در راستای سیاست آموزشی خود این مجموعه فیلم ها را جمع آوری و برای دسترسی آسان تر در کانال ویدئویی خود یک جا جمع آوری کرده است تا به راحتی در اختیار علاقه مندان قرار گیرد و مورد استفاده واقع شود.

می توانید این ویدئو ها را از لینک های زیر دانلود و یا آنلاین مشاهده کنید : 

 

 

قسمت اول

 

قسمت دوم

 

قسمت سوم

 

قسمت چهارم

 

قسمت پنجم

 

قسمت ششم

 

قسمت هفتم

 

 

مجموعه مستند UNCLIMBED

نوشته شده توسط : بهرام پورعلی بابا | تاریخ ارسال مطلب : .

کانال دیسکاوری با همکاری کمپانی جیپ یک مجموعه 8 قسمتی با موضوع صعود‌های هیجانی همچون صعود قله ، یخ نوردی و .... تهیه کرده است. این برنامه‌ها به دو شکل پخش آنلاین و تلوزیونی تهیه شده است. قسمت‌های آنلاین از 12 سپتامبر شروع به پخش شده و قسمت های تلوزیونی از اواخر نوامبر شروع به پخش می شود.

 

 

سایت کوه‌نامه این مجموعه را در کانال ویدیویی جمع آوری کرده است و می توانید آنها را دانلود یا به صورت آنلاین مشاهده کنید.

این مجموعه در 8 اپیزود آماده شده است :

 

اپیزود شماره 1 : Reaching the Summit

اپیزود شماره 2 :Broken Backs

اپیزود شماره 3 :Cold Feet

اپیزود شماره 4 :Preparing for the Worst

اپیزود شماره 5 :Ghosts of the Past

اپیزود شماره 6 : Unsung Heroes

اپیزود شماره 7 :The Mountain Keeper

اپیزود شماره 8 :Spirits of the Mountain

 

 

 

 

فیلم مستند اسرا مفاخری ، کوچکترین غارنورد کشور

نوشته شده توسط : بهرام پورعلی بابا | تاریخ ارسال مطلب : .

اسراء مفاخری جوانترین غارنورد استان کردستان و عضو گروه قاجر در سال 1392 فعالیت های چشمگیری در زمینه غارنوردی داشته است.مجموعه فعالیت های اسرا که به قلم خودش نوشته شده را در ادامه می توانید مطالعه کنید.
 
 
اسرا مفاخری متولد 1282/8/24 عضو گروه قاجرقروه کردستان هستم و درسال 92 تعداد31 غار را پیمایش کرده ام.
درسال 1392 فعالیت هایم را با تمرین صعود و فرود بر روی دیواره ی بیستون در زمان تعطیلات عید آغاز کردم و ادامه تمریناتم را در سالن شرکت مخابرات کردستان ادامه دادم. 
علاوه بر پیمایش غارهای زیاد، در اکتشاف غارهای جدید نیز شرکت داشته و تجربه های زیادی آموختم و همچنین با ابزارنقشه برداری غار آشنا شدم و ازهمه اینها مهمتر برایم آشنایی با غارنوردان و پیشکسوتان این رشته ورزشی و حمایتها و تشویقهای این عزیزان و پذیرفتنم به عنوان غارنورد در جمع خود افتخاری بزرگ است.
 •  در سال 1392 موفق شدم 31 غار را پیمایش کنم از جمله:
 • غار صلوات آباد-دیو زندان- گلستانه – خفاش(شته قوره) – بان شلانه – پیره ژن – کوبوار – کولاوا – فرهاد تراش – طلا – سمنگان – غارهای دست کن قزلجه کند(شامل 3غار) – مجموعه غارهای بابا گرگر(شامل 9غار) – حسن خان – غار آتشفشانی محمد صالح – کنه گرگ  (استان کردستان)
 •  دراکتشاف 16 غار(( 1-غار خفاش2-غارپیره ژن3-غارطلا4-غارهای دست کن قزلجه کند (شامل 3 غار)5-مجموع غارهای باباگرگر (شامل9غار)6-غار آتشفشانی محمدصالح)) شرکت داشته ام
 • کمک نقشه بردار چهار غار از مجموعه غارهای باباگرگر را عهده دار بوده ام(تمامی کارهای مربوط به خواندن گرا و شیب و متراژ را با وسایل اندازه گیری را به تنهایی انجام داده ام)
 • شرکت در نفشه برداری غار کتله خور در استان زنجان
 • شرکت در مانور امدادو نجات غار سمنگان(دیواندره)
 •  شرکت در پاکسازی مرحله دوم غار پراو
 • شرکت در کنگره ی بین المللی غارشناسی در همدان

اخیرا فیلمی مستند با نام " اسرا  "در اختیار سایت کوه نامه قرار داده شده  که در آن با خانواده اسرا و بزرگان غار نوردی و غارشناسی ایران مصاحبه شده است. این فیلم مستند توسط "مسعود رخزاد " و " آرش یاسمن پور " در اسفند ماه سال 1393 آماده شده است.

 

<< برای مشاهده این فیلم بر روی متن کلیک کنید >>

 

کوه نامه آرزوی سلامتی و موفقیت برای این غارنورد کوچک کشورمان دارد.

گفتگوها