رسانه ها

ایران مقصد ورزش های زمستانی/ فیلم

 

CNN گزارش جذابی از امکانات ورزش های زمستانی ایران به شرح زیر منتشر کرده :

در عمق کوه های سترگ البرز، نزدیک به دماوند، بلندترین کوه ایران، مکانی وجود دارد که تعداد اندکی در غرب از آن اطلاع دارند. جمهوری اسلامی ایران دارای مکان های بی شماری برای ورزش اسکی و سایر ورزش های زمستانی برای کسانی است که تمایل به سفر به این کوهستان در شمال تهران را دارند. سفر ما به سوی جاده ای کاملا باریک و بادخیر و عبور از درون دره های سرسبز و دیواره های سنگی پرشیبی بود که لغزش سنگ ها، خطری جدی در این جاده بود.

 پیست اسکی دربند سر

دربندسر در ارتفاع 3400 متر بلندترین شهر ایران است. مجموعه این پیست حتی از این ارتفاع بلندتر است و در 3600 متر واقع شده که یکی از بزرگ ترین  و مدرن ترین پیست های اسکی ایران است و توسط سرمایه گذاران خصوصی اداره می شود. در دامنه ها، ایرانی هایی را ملاقات کردیم که ساکن کانادا هستند اما اغلب تعطیلات خود را در تهران و در پیست اسکی سپری می کنند. یکی از آنها می گفت: " قبل از اینکه به کشورم برگردم تصور می کردم که همه چیز مثل قبل است، اما وقتی وارد این مکان شدم از اینکه این همه امکانات اینجا ارتقاء یافته غافلگیر شدم و تصور می کنم که باید به مابقی دنیا اعلام شود و برای دیدار از آن تبلیغ شود" بالابرها بیش از 4000 متر بالا می روند و رفت و آمد را برای شش ماه از سال امکان پذیر می کنند. مدیریت مجموعه کمتر نیاز به توپ برف برای آماده ساختن پیست ها دارد. یکی از اسکی بازان در این باره  می گفت: "این برف پودری است، من عاشق آن هستم ، شگفت انگیز است"

 

 

امکاناتی به سبک غربی

گذشته از ورزش فوق العاده اسکی، دربندسر در تلاش برای ارائه امکاناتی مشابه آن چیزی است که در امریکا و اروپا وجود دارد. یک DJ جدیدترین آهنگ ها را در رستوران پناهگاه می نوازد در حالی که متصدی بار، کوکتل های مخلوط بدون الکل تهیه می کند که با برف خنک می شوند. غذاهایی که سرو می شود پیتزا، مرغ سرخ شده، برگرها و سیب زمینی سرخ شده است و مراجعه کنندگان را مردد می سازد که اینجا آسپن است یا تهران (آسپن پیست اسکی در کوه های راکی کلرادو است) . لازم به یادآوری است که حکومت، جمهوری اسلامی است و به زنان یادآوری می شود که موهای خود را بپوشانند اگرچه تذکراتی که در کوهستان به آنها داده می شود بسیار ملایم تر از سایر مکان های کشور است.بعد از توافق هسته ای و لغو بسیاری از تحریم ها بر علیه تهران، ایران در انتظار افزایش قابل توجه گردشگران است.

 

 

 

گردشگری طبیعت

در مصاحبه ای که با مسعود سلطانی فر، رئیس گردشگری ایران داشتم ایشان اظهار امیدواری کرد که ورزش های زمستانی می توانند زمینه رشد و جذب گردشگر را فراهم آورند. " ما انواع مختلفی گردشگر داریم که به اینجا می آیند، گردشگران مذهبی، گردشگران پزشکی و بهداشتی، گردشگران فرهنگی که از سایت های باستانی دیدن می کنند و گردشگران طبیعت. آن هایی که از کوهستان دیدن می کنند در دسته آخر قرار دارند که همراه با کوه پیماها و مابقی از کوه ها، جنگل ها و دریاچه های  این کشور پهناور و متنوع دیدن می کنند. " تا به حال گردشگرانی که برای اسکی از ایران دیدن کردند چندان زیاد نبوده در حالی که مدیریت مجموعه دربندسر آماری از آنها ندارد می گوید که برای خارجی ها دیدار از دامنه ها بسیار خوشایند است.

 شیب های لغزنده، یخ نوردی ورزشی خطرناک اماجذاب و پرطرفدار

همین توصیف را می توان در مورد ورزش زمستانی دیگر، یخ نوردی، بکار برد که در ایران جاذبه زیادی دارد. قدیمی ترین مدرسه یخ نوردی بسیار نزدیک به پیست اسکی دربندسر است که در روستایی به نام میگون قرار دارد. مهدی پناهی پور، مسئول مدرسه یخ نوردی میگون می گوید: " مردم از انجام این ورزش توسط ما شگفت زده می شوند، واکنش خارجی ها به دیواره یخی که برای آموزش استفاده می شود دیدنی است، آنها مجذوب کاری می شوند که ما انجام می دهیم. در تعطیلات عده زیادی برای صعود از دیواره یخی با تبر یخ و کفش های مجهز به کرامپون مراجعه می کنند. این یک ورزش دشوار و چالش برانگیز است اما حداقل در مدرسه یخ نوردی میگون زن و مرد بطور یکسان برای تمرین علاقه نشان می دهند.

 

 

خطرناک تر از سنگ نوردی

در طول دیدار ما، سپیده جاودان یکی از بهترین یخ نوردان زن با سرعت از دیواره یخی در حال صعود بود او می گوید: " یخ نوردی بسیار خطرناک تر از سنگ نوردی است، هر لحظه ممکن است یخ روی شما فرو ریزد، سنگ بیشتر از یخ پایدار است اما اگر این ورزش را دوست داشته باشید همه چیز برای شما خوب بنظر می رسد" بیشتر افراد ثروتمند به یخ نوردی روی می آورند زیرا تجهیزات آن گران قیمت است اما به هر حال جاذبه خود را دارد.

پناهی پور ادامه می دهد" ما چهارده سال پیش کار خود را شروع کردیم  و حالا بسیار نام آشنا هستیم. هر روز بین 60 تا 70 نفر برای آموزش و مسابقه به اینجا مراجعه می کنند، آرزوی من برگزاری مسابقات بین المللی در میگون است."

 

 

 

ترافیک و فضای پارکینگ

در حالیکه ایران کوه ها، برف و یخ و مقصد ورزش های زمستانی است اما هنوز راه درازی برای رقابت با مجموعه های اروپایی و شمال امریکا دارد. در حالیکه امکانات پیست اسکی دربندسر بسیار عالی است، عمده کمبود و نقص آن فضای پارک خودرو است. به نحوی که گاهی اسکی بازان فاصله زیادی تا خودروهای خود پیاده روی می کنند تا به ورودی مجموعه برسند.

چرا ایران مقصد بعدی اسکی شما نباشد؟ چرا نباید در زمستان امسال ایران را برای اسکی انتخاب کنید؟. امیدواری زیادی وجود دارد که کوه های البرز مقصد ورزش های زمستانی همگان شوند. آن ها امیدوار هستند که گردشگران این مناطق را برای اسکی و یخ نوردی کشف کنند و به این منطقه رونق اقتصادی دهند. 

 

 

>> گزارش تلوزیونی CNNرا میتوانید با کلیک بر روی این لینک ببینید <<

 

Related Articles

مجموعه برنامه " The Great Summits"

فیلم مستند صعود اورست IMAX EVEREST

مجموعه مستند، اورست: فراتر از توانایی

گفتگوها