رسانه ها

مجموعه مستند، اورست: فراتر از توانایی

مجموعه مستند "اورست: فراتر از توانایی" (Everest: Beyond the Limit) ساخته شبکه دیسکاوری (Discovery) مجموعه ای جذاب و دیدنی از تلاش و صعود تیم های تجاری برای صعود به قله اورست است. روایتی دقیق و مصور از تلاش افرادی عمدتا غیر حرفه ای که رویایشان پا گذاردن بر بلندترین نقطه روی زمین است؛ از فضانورد گرفته تا پزشک، وکیل، و ماهیگیر. از جوانی 27 ساله گرفته تا پیرمردی 71 ساله.

 

در این مجموعه همچنین مدیریت قوی کسانی را مشاهده می کنیم که در ده ها صعود تجاری به خطرناک ترین مکان های روی زمین تنها یک شرپا در تیم هایشان کشته شده است.

گروه فیلم برداری حرفه ای این مجموعه تا ارتفاع 8400 متر در مسیر شمالی و 8000 متر در مسیر جنوبی به پیش رفته اند و بهترین تصاویر ممکن از صعودها و کوهنوردان واقعی را ثبت کرده اند. علاوه بر آن دوربین هایی که بر روی کلاه ایمنی شرپاها متصل شده تصاویری کاملا واقعی و ملموس را از  آخرین ساعت های صعود به قله را به ثبت رسانده اند.

این مجموعه برای مخاطب عام ساخته شده است و به همین دلیل گاه روایتی ملودرام از وقایع را به نمایش گذاشته است. این موضوع برای کوهنوردانی که خود شرایطی مشابه را تجربه کرده اند غیر لازم به نظر می رسد. از این نقطه ضعف که بگذریم این مجموعه برای کوهنوردان و سرپرستان درسهای بی شماری به همراه دارد. از تاثیر فوق العاده اکسیژن کمکی گرفته تا چگونگی مقابله با تب قله. از احساس مسئولیت سرپرست برنامه گرفته تا تلاش فوق العاده ای که شرپاها برای این صعودها به انجام می رسانند.

 

اطلاعات بیشتر در باره مجموعه را میتوانید از این لینک ها دریافت کنید :

دانشنامه ویکی پدیا

 

وب سایت IMDb

 

برگرفته از وبلاگ داستان کوه ( رامین شجاعی)

 

با تشکر از سایت کوهنوردان زرتشتی ایران :

لینک دانلود فصل اول این مجموعه در وب سایت گروه قرار داده شده است . با مراجعه به مطلب می توانید آنها را دانلود کنید .

دانلود فیلم (فصل اول)

Related Articles

مجموعه برنامه " The Great Summits"

فیلم مستند صعود اورست IMAX EVEREST

فیلم سینمایی قله نانگا (Nanga Parbat)

گفتگوها