اولین دوره مسابقات بولدرینگ اسلب کاپ/ نکوداشت حسین هیزم‎کار

نوشته شده توسط : فرشید داوودی | تاریخ ارسال مطلب : .

 

سالن سنگ‎نوردی زنده یاد محمد داوودی در اقدامی پسندیده بنا دارد با هدف نکوداشت پیش‎کسوت سنگ‎نوردی کشور حسین هیزم‎کار اولین دوره مسابقات سنگ‎نوردی در رشته  بلدرینگ Slab Cup  را در این مجموعه واقع در ورزشگاه شیرودی برگزار کند.

این مسابقات در دو رده زنان و مردان و در تاریخ 7 الی 9 تیرماه برگزار خواهد شد.

علاقه‎مندان به شرکت در مسابقه می‎توانند سایر اطلاعات مورد نیاز را از طریق بروشور و یا کانال و وب‎سایت سالن سنگ‎نوردی زنده یاد داوودی احصاء کنند. لازم به ذکر است مهلت ثبت نام تنها از طریق لینک زیر و تا تاریخ  سوم تیرماه میسر خواهد بود.


https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc8TxCI-SSLU3SweCUhhbPNyoKggAwYORQ6wbt2rmNu36U0qQ/viewform?c=0&w=1&usp=send_form

برگی از تاریخ / گفتگوی اختصاصی با رینولد مسنر

نوشته شده توسط : بهرام پورعلی بابا | تاریخ ارسال مطلب : .

حوالی ساعت دو بعد از ظهر روز دوم فروردین امسال (۱۳۷۵)، به همراه دو تن از دوستان ایرانی وارد محدوده ارتفاعات کوهستانی و جنگلی می شویم که به مرزهای جغرافیایی دو کشور ایتالبا و اتریش منتھی می شود،


تا قیل از جنگ جهانی دوم محدوده مورد نظر متعلق به کشور اتریشی بوده است، که بعد از جنگ ضمیمه خاک ایتالیا میگردد. مردم این منطقه، اتریشی الاصلهایی هستند، که زبان آلمانی زبان مادری آنان است و در حال حاضر به زبان ایتالیابی هم تکلم می کنند. بر اساس ارتباطات و هماهنگیهای قبلی که از ایران با آقای رینولد مسنر داشته ابم، قرار است ساعت سه بعد از ظهر با ایشان ملاقات و مصاحبه ای داشته باشیم. کوهنورد برجسته ای که طی سه دهه اخیر با نشان دادن استعدادها، تواناییهای خارق العاده و خصوصیات خوب اخلاقی خوبشی مهمترین اخبار جهان کوهنوردی را به خود اختصاصی دادہ است.


این منطقه کوهستانی با مرکزیت شهری به نام مران، شباهت زیادی به منطقه کلاردشت در دامنه های زیبای مناطق کوهستانی تخت سلیمان و علم کوه خودمان دارد و اکثر سکنه بومی ان به پرورش انگور و سیب مشغول می باشند. از محدوده مرکزی شهر مران وارد جاده ای باریکتر می شویم، که در جنوب منطقه کوهستانی تیرول قرار دارد، با گذر از این ناحیه و دیدن مناظر زیبا و آرام آن، بی اختیار به یاد سفر دو سال قبیل خود به انگلستان برای ملاقات با آقای کریس بانینگتون - در شمال این کشور - میافتم، اتفاق مشابه عجیبی است. مناظر زیبای طبیعی و دور افتادگی مکان اقامت این انسانهای استشنایی با وجود زندگی در تمدن غربی و شهرت فراوان آنان، گویا با زندگی صنعتی و شهرنشینی کشورشان بیگانه است و علاقه و احترام به طبیعت مانند گلبول سومی در رگهای آنان جاری می باشد و گویا جداشدن از آن به مشابه جداشدن از حیات و زندگی آنان می باشد. در افکار خود غوطه ور هستم، که اتومبیل حامل دوستان ایرانی ما توقف می گند. در سمت راست ما مجددا جاده ای باریکتر که با شیب تندی در دلی یک صخرہ سنگی پیش رفته است نمودار می شود. با تلفن دستی داخل ماشین با منشی آقای مسنر تماسی می گیریم و ایشان ضمن تایید مسیر به ما نشانی یک قلعه قدیمی برفراز تپه ای را می دهد، که می بایستی یک اتومبیل سبز رنگ در نزدیکی آن پارک شده باشد. وارد جاده می شویم و کمی جلوتر، بین ما این صحبت پیش می آید، که اگر یک اتومبیل از رو به رو بیاید، چگونه میتوانیم از کنار یکدیگر بگذریم "چند دقیقه بعد به نشانی داده شده می رسدم، در حالی که جاده همچنان با پیچ وخمهای تند خود دورتر از ما پنهان می شود. در فاصله یکصدمتری ما قلعه ای که از ظواهر آن می توان به راحتی به تاریخی بودن آن پی برد، قرار دارد و در ورودی آن نیز کاملا ہاز است با نگاههای مملو از کنجکاوی مسیر را طی می کنیم، در محل ورودی قلعه با یک گروه هفت نفره، فیلمبردار یکی از شبکه های تلویزیونی آلمان برخورد می کنیم. آنها برای تهیه یک گزارش تصوبری از این قلعه و دیدار با آقای مسنر آمده بودند و در حال خروج از قلعه بودند. از دیدن ما و اینکه از ایران و از یک نشریه اختصاصی کوه برای مصاحبه آمده بودیم بسیار متعجب شده بودند و این تعجب زمانی بیشتر گردید، که متوجه می شدند، بیش از یک میلیون کیلومتر مربع از جفرافیای طبیعی ایران را نواحی کوهستانی تشکیل می دهد....


سئوال: با جغرافیای طبیعی ایران تاحدودی آشنایی پیدا کرده اید. جاذبه های طبیعی ایران را برای کوهنوردی و دیدار چگونه می بینید؟

مسنر: من میدانم که شما دارای ارتفاعات کوهستانی فراوان و جاذبه های طبیعی واقعا زیبایی مثل دماوند و علم کوه هستید و امکانات طبیعی خوبی برای صخره نوردی، کوهنوردی و اسکی در اختیار دارید ولی نمیدانم آیا کوهنوردان ایرانی به خارج از ایران هم می روند یا نه؟

سئوال: ما در ایران علاقمندان فراوانی داریم، که به ورزش کوهنوردی به صورت عمومی میپردازند و به طور مثال، در تهران شاهد حضور متوسط یکصدهزار نفر در طول هر هفته بر روی ارتفاعات شمالی این شهر هستیم. در بخش تخصصی، علاقه فراوانی برای صعود به قلل کشورهای دیگر وجود دارد. برای مثال تاکنون کوهنوردان ایرانی تعدادی از قلل آلپ، همیالا و کلیمانجارو را صعود نموده اند، ولی در حال حاضر مشکلات اقتصادی به آنها اجازه یک فعالیت مناسب کوهنوردی در خارج از کشور را نمی دهد.

 

متن کامل این مصاحبه زیبا را می توانید در شماره 2و3  فصلنامه کوه مطالعه نمایید.

معرفی اپلیکیشن Climbing News

نوشته شده توسط : بهرام پورعلی بابا | تاریخ ارسال مطلب : .

در دنیای دیجیتال امروز دسترسی سریع و آسان به اطلاعات و اخبار بسیار مهم می باشد. دسترسی به جدیدترین اخبار و فعالیت ها در دنیای کوهنوردی نیز اهمیت و جذابیت زیادی دارد.

امروز قصد داریم اپلیکیشن Climbing News را معرفی کنیم که جدید ترین اخبار از دنیای کوهنوردی را از سایت سایت های خارجی جمع آوری کرده و در اختیار کاربر قرار می دهد.

در این اپلیکیشن می توانید اخبار مورد علاقه خود را علامت گذاری کرده تا بعدا مطالعه نمایید. همچنین می توانید خلاصه اخبار را به صورت آفلاین مطالعه کنید.

اپلیکیشن Climbing News را می توانید از گوگل پلی دانلود کنید. تصاویری از این اپلیکیشن را در ادامه می توانید ببینید.

 

 

Climbing News is the BEST source for all the latest information, news, results and media in the world of rock climbing.

The app features information about all types of climbing, including ice climbing and bouldering.

Hear about the adventures of the world's greatest climbers.

The app has the following features:
✮ News
✮ Podcasts
✮ Climber gossip
✮ Route information
✮ The best climbing locations
✮ Latest competition information
✮ Kit reviews
✮ Videos
✮ Auto notifications of new information

 

برای نصب اپلیکشن روی لینک کلیک کنید