مثل همیشه در حال ورق زدن مجموعه مجلات فصل نامه کوه هستم . تیتر درشت یک گزارش سریع نظرم رو جلب کرد. جالبتر اینکه بازهم پای یک ایرانی در میان است .

 

 

«صعود به ال کاپیتان  - یک دانشجوی ایرانی بلندترین دیواره سلسله جبال نوادای آمریکا را فتح کرد»

 

سریع به دنبال نام صعود کننده می گردم، « رضا حاجبی تبریزی » !!! نام اصلا برایم آشنا نیست . اولین جایی که به امید پیدا کردن اطلاعاتی از این ایرانی به فکرم می رسد گوگل هست . نامش را جستجو می کنم و اطلاعات محدودی از افرادی با اسامی مشابه پیدا نتیجه جستجویم هست. هیچ نتیجه جستجوی فارسی از ایشان در دنیای اینترنت نیست.

تنها عکسی که فعلا برایم آشناست و در گزارش چاپ شده نیز وجود دارد:

https://www.youtube.com/user/rezahajebi

 

رضا حاجبی تبریزی ، دانشجوی ایرانی مقیم آمریکا 24 سال سن دارد .بیش از 6 دیواره از دیواره های دره یوسمیتی را صعود کرده و مسیر های زیادی را روی دیواره ها باز کرده است. یکی از دیواره های مورد علاقه وی ال کاپیتان است . 2 بار بر آن صعود کرده است و در اینجا داستان صعود او و هم طنابش به نام برایان را برال کاپیتان از مسیر «نور صبحگاهی» در آوریل 1995 مقارن با اردیبهشت 1374 می خوانیم :

جستجوهایم را ادامه می دهم ، چند ویدئو کوتاه از دیواره پل خواب در اینترنت میابم که توسط فردی با نام رضا حاجبی آپلود شده است. وقتی ویدئو ها را تماشا می کنم اولین چیزی که نظرم رو جلب می کنه نحوه فارسی صحبت کردن  و اصطلاحات و تکیه کلام های انگلیسی پشت دوربین است. فیلم ها سال 2010 آپلود شده ولی مربوط به سال های قبل تر است.

با چند نفر از دوستان و قدیمی های سنگنوردی ایران تماس می گیرم ، علی پارسایی ، عامر ازوجی ،حسین بلنداختر ، شهرام عباس نژاد و .... هیچ کس اطلاعات تماسی از رضا ندارد.

 

کوه نامه مشتاقانه منتظر ارتباط و گفتگو با ایشان است. شاید یکی از نامها و اشخاصی است که در دنیای پر سروصدای امروز فضای مجازی و دنیای کوهنوردی ناشناخته مانده است.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دیدگاه‌ها  

0 #1 Amer Ezoji 1398-02-18 23:29
این لینک شاید کمک کنه . رضا حاجبی که در کالیفرنیا زندگی میکنه و سال 1995 هم در آمریکا دانشجو بوده.
https://www.linkedin.com/in/reza-hajebi-468917/