مارِک هُلچک و رادوسلاو گِرو کوه نوردان کشور چک، تنها قهرمانان فصل بهار 2021 هیمالیا بودند، تمامی اخبار معطوف به صعودهای تجاری به ویژه در اورست بود، کرونا، حمل بی رویه اکسیژن در حالیکه بیمارستانهای نپال نیازشدید به آن داشتند، جمعیتی باور نکردنی و .... اما این دو به دور از این غوغا مسیری جدید در تیغه شمال غربی بارونتسه به ارتفاع 7129 متر به سبک ناب سبکبار (بدون اکسیژن مکمل، باربر ارتفاع، طناب ثابت و ایجاد کمپ) ایجاد کردند که شامل 5 بیواک و 6 روز زمان برای صعود و یک فرود حماسی بود. آنها در ارتفاع 7000 متر به دلیل شرایط جوی بد گرفتار شدند و به اجبار 4 بیواک دیگر داشتند، اسم مسیر جدید آنها "دام آسمانی" است. تمامی رنج های تجربه شده در این ماجراجویی محض می توانست به دلیل گردباد معروف به "یاس" به فاجعه تبدیل شود. هنوز گزارش فنی این صعود را منتشر نکرده اند اما از کاهش وزن و نارضایتی ماندن در  کاتماندو گفته اند.

کاتماندو بدتر از بارونتسه است

سرانجام آنها موفق شدند به پای بارونتسه برسند اما وارد کمپ اصلی نشدند زیرا به دلیل حجم زیاد برف، امکان پیمایش وجود نداشت به همین دلیل هلی کوپتر آنها را مستقیم به بیمارستان کاتماندو منتقل کرد، در کاتماندو مارِک با حالت شوخ طبعی و کنایه که حکایت از توان ذهنی بالای این کوه نورد بزرگ و صاحب دو کلنگ طلایی است با خبرنگاران گپ می زند. در واقع نخستین بار نیست که خود را در چنین وضعیتی می یابد، حین صعود به گاشربروم یک در ارتفاع 7400 مترگرفتار شرایط جوی بد می شود با این وجود معتقد است که هیچ شرایطی مشابه دیگری نیست زیرا در موقعیت هایی که در کوهستان گرفتار می شوید در حافظه و احساسات واقعی اختلال ایجاد می شود و تقریبا واکنش ها ارادی نیست.

مارِک اقامت در کاتماندو را بدتر از روزهای سپری شده در بارونتسه می داند، او می گوید: " تمامی برنامه در مقایسه با برگشت به کاتماندو هیچ حساب می شود، بعد از فرود با هلی کوپتر در کاتماندو، به کلینیک بین المللی منتقل شدم، فرار از آنجا غیرممکن بود، سه بار از من خون گرفتند، بعد تابش اشعه ایکس و تشخیص دادند که نیاز فوری به اکسیژن دارم، در نهایت هزاران قرص و داروی متفاوت برایم تجویز کردند، وقتیکه مقاومت کردم به این نتیجه رسیدند که وضعیت من طبیعی نیست و می خواهم که بمیرم، عاقبت یک آمبولانس مرا به هتلم برگرداند، هیچ پروازی برای برگشت به خانه وجود ندارد، احتمالا مجبور خواهیم شد پیاده برگردیم.

لغو برنامه تابستانی ماشربروم

عدم بازگشت به خانه و دیدار با خانواده و دوستان فرصتی را برای مارِک بوجود آورده که وزن از دست داده را جبران کند، به نوشیدنی های فراوان روی آورده، ده کیلو وزن حین اجرای برنامه کم کرده که بیش از یک کیلو در هر روز است که بیشترشامل توده عضلانی و چربی زیر پوست است که البته این یکی کامل از بین نرفته، برای برگشت به حالت اولیه یک ماه و نیم وقت لازم دارد بنابراین برنامه ماشربروم در تابستان را به پاییز موکول کرده تا به ریکاوری کامل برسد، در پاییز نیز اصول کوه نوردی خود را اجرا خواهد کرد، کاوش،ماجراجویی و سبک سبکبار.

desnivel

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید