در خبرها آمده است که امسال تیم های متعددی در صدد ایجاد مسیرهای جدید در هیمالیا و برون رفت از کسالت ناشی از صعودهای تجاری خواهند بود، بعنوان مثال ایجاد مسیری جدید در جبهه شمالی کارون کوه، اولین تلاش بر ژانوی شرقی، تلاش تیم امریکایی ها برای دومین سال متوالی بر ژانوی اصلی جبهه شمالی، حضور برادران هوبر و تیمی از کشور لهستان که آدام بلیسکی نیز در میان آنها است در غروال هیمالیا، ایجاد مسیری جدید بر ماناسلو توسط تیمی از کشور فرانسه و ... اما فعلا فقط اطلاعات ژانوی شرقی بدین شرح منتشر شده:

تیمی از کشور اسپانیا شامل میکل زابالزا، اکاتیز مایز، آیکر مادوز و میکل اینوریزا در صدد اولین صعود از قله بکر ژانوی شرقی یا کومباخارنا به ارتفاع 7468 متر در منطقه کانچن جونگا است. کوهی مستقل که نباید با جبهه شرقی ژانو اشتباه گرفته شود. این تیم در حال حاضر در نپال است. ژانو سالهاست که در ذهن میکل زابالزا حضوری ثابت دارد، دقیقا به مدت 16 سال، زمانی که آنرا از دامنه جنوبی کانچن جونگا مشاهده کرد. سبک تیم زابالزا که در تعادلی کامل از تجربه و نیروی جوان بسر می برد، آلپاین است و قرار است که مسیر اسلوونیایی ها در سالهای 1991 و 1992 را دنبال کنند که تا ارتفاع 7000 متری جبهه جنوب غربی پیشروی داشتند اما این تیم هشدار داده که مسیر شامل طول هایی با شیب نود درجه از یخ و سطحی ترکیبی تا M5 است، در هر صورت احتمال تغییر مسیر بستگی به شرایط نیز وجود دارد. کمپ اصلی آنها در یخچال یالونگ نزدیک به کمپ اصلی کانچن چونگا خواهد بود.

زابالزای 52 ساله مانند مابقی اسپانیایی هایی همچون خوان اویارزابل، آلبرتو اینوراگی یا ادورنه پاسابان عضو باشگاه هشت هزارمتری ها نیست اما رزومه ای دارد که حکایت از روحیه ای ماجراجویانه است :

صعود به قله شمالی گاشربروم 4 به ارتفاع 7915 متر

ایجاد مسیری جدید تا قله مرکزی برودپیک به ارتفاع 8013 متر

مسیری جدید در دراگ ناگ ری به ارتفاع 6801 متر

یال غربی چاملانگ

که همگی به غیر از گاشربروم 4 به سبک آلپاین بوده، دیگر تلاش های او در قالب تیم ملی اسپانیا در دهلیز هورنبین، تیغه غربی ماکالو و تراورس گاشربرومها بوده.

اکاتیزمایز نیر دیواره نوردی است که در سبک اسپرت تا درجه 9 و در سبک کلاسیک تا درجه 8 صعود داشته و در کنار اینها یخنوردی و صعودهای ترکیبی نیز انجام داده، اعضای جوانتر تیم، آیکر مادوز و میکل اینوریزا در آلپ، پامیر و قفقاز تجربه کسب کرده اند.

منابع خبر و تصاویر : desnivel و explorers

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید