هلیاس میلریو دارای کلنگ طلایی در ایجاد مسیری جدید در نوپسته در همراهی با سایمون ولفرینگر و چارلز دوبولوز، هر سه از کشور فرانسه، در تلاش برای گشایش مسیری جدید بر ماناسلو است.

مسیر نرمال ماناسلو اکنون تا قله ثابت گذاری شده و بیش از 700 نفر (به گفته آلان آرنت 1000 نفر) در آرزوی رسیدن به قله در روزها و هفته های آینده هستند. ماناسلو همیشه در پاییز محبوب بوده اما امسال انگیزه ای مضاعف اینهمه جمعیت را به خود جلب کرده که صعود از "قله واقعی" است.

بعد از انتشار مقاله ابرهارد یورگالسکی وقایع نگار هیمالیانوردی از سایت هشت هزارمتری ها مبنی بر اینکه اکثر اعضای باشگاه هشت هزارمتری ها قله واقعی ماناسلو را صعود نکرده اند، رالف دوموویتس نیز راهی این قله شده. یال منتهی به قله بسیار خطرناک و دشوار است و دشواری تعیین بالاترین نقطه موجب سردرگمی عمومی شده بود. قله واقعی به سختی دارای فضای لازم برای ایستادن چند نفر به طور همزمان است و یال آن امکان عبور همزمان از هر دو جهت را فراهم نمی کند، به همین دلیل شرپاها مسیری برای فرود ابداع کردند که دوباره از این یال خطرناک عبور نمی کند بلکه انشعابی است که مینگماجی سال گذشته آنرا ایجاد کرد.

تیم فرانسوی ها از شیبی متفاوت قصد ایجاد مسیری جدید دارد، میلریو در شبکه های اجتماعی در مورد شروع این برنامه گفته:

"پنج سال است که به نپال نیامده بودم، آخرین بار سال 2017 با بن گوئیگنت و فرد دگوله در جبهه جنوبی نوپتسه بودیم که بعد از سه سال تلاش یک مسیر فوق العاده ایجاد کردیم و برای این صعود دشوار به سبک آلپاین کلنگ طلایی دریافت کردیم، می توانم بگویم که اینجا چندان تغییری نکرده، خیابانهای کاتماندو همیشه به همان اندازه چشمگیر است.

این بار با سایمون ولفرینگر و چارلز دوبولوز تیم را تشکیل دادیم تا مسیری به سبک آلپاین بر ماناسلو (8167 متر) ایجاد کنیم. از یالی که قرار است روی آن تلاش کنیم اطلاعات بسیار کمی داریم وممکن است انجام آن غیرممکن یاخطرناک باشد اما من با تواضع فراوان، پرسش های فراوان، ترس ها و شجاعت فراوان به دامنه های این غول نگاه می کنم. به هر حال اگر بتوانیم پایمان را روی کوه بگذاریم دیگر مابقی مهم نیست. ما منطقه جدیدی کشف خواهیم کرد و با افراد جدیدی در برنامه ای باشکوه ملاقات خواهیم کرد، ماناسلو معمولا از سمت شمال شرقی که مسیر نرمال نامیده می شود، صعود می شود. دومین مسیر پرطرفدار با فاصله زیاد در جبهه جنوبی است. مابقی مسیرها چه از سمت شمال غربی یا جنوب شرقی کم تردد هستند. تنها چند مسیر وجود دارد که هرگز در سمت غرب تکرار نشده است."

منبع خبر: desnivel منبع تصویر mountainblog

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید