فاجعه نپال

نوشته شده توسط : پریسا حسین زاده | تاریخ ارسال مطلب : .

 

 

روز گذشته زلزله ای به قدرت 8/7 ریشتر در نزدیک پایتخت نپال ، کاتماندو، بوقوع پیوست و بسیاری از خانه ها، ساختمان ها و معابد را به ویرانه تبدیل کرد، شمار کشته شدگان تا به حال به 1900 نفر رسیده ، بیش از یک میلیون نفر زنده از زیر آوار نجات پیدا کرده اند اما در ادامه جستجو تعداد کشته شدگان رو به افزایش است ، حداقل 17 نفر در محدوده قله اورست جان خود را از دست داده اند. بنا به گزارش سی ان ان  80% نقاط مسکونی مناطق روستای به ویرانه تبدیل شده است . در کشورهای همسایه نپال، هندوستان، بنگلادش  و تبت نیز تلفات جانی و مالی گزارش شده است . سایت  اکسپلوررز در این رابطه نوشته :

شب دشواری در کمپ اصلی اورست ،جبهه جنوبی پشت سر گذاشته شده. هوای مه آلود و برف، کار امداد رسانی اولیه را دشوار ساخته بود اما امروز صبح هوا صاف شده و امکان اولین پرواز را فراهم آورده. تمامی کسانی که به شدت آسیب دیده بودند از منطقه خارج شده اند ، آلکس گادان کوه نورد رومانیایی نوشته : " اکثرا در حال کمک به آسیب دیدگان هستند" و فاکس نیوز به نقل از یک مقام رسمی بخش کوه نوردی نپال گفته: " اوایل صبح روز جاری 22 نفر از مجروحانی که آسیب دیدگی شدید داشتند با هلیکوپتر به دهکده فریشه نزدیک ترین مرکز پزشکی، منتقل شدند. این منبع گفته 61 کوه نورد زخمی دیگر در منطقه باقی مانده اند." برخی از کوه نوردان گفته اند تا نیمه های کمپ اصلی متاثر از زلزله بوده ، شمار کشته شدگان (در حال حاضر 17 نفر) به احتمال زیاد با کوه نوردان ناپدید شده یا آنهایی که شرایط وخیم آسیب دیدگی دارند، رو به افزایش خواهد گذاشت . بخش عظیمی از مسیر آبشار یخی تخریب شده و کوه نوردان را در کمپ های بالاتر گرفتار کرده ، طبق گفته ارلینگ روزنستروم مدیر کمپ اصلی، 120 کوه نورد در کمپ 1 و 2 مستقر هستند .  خاویر کاماچو و ریکاردو فرناندز به سایت اسپانیایی دسنیول گفته اند که بیشترین آسیب به کمپ ژاپنی ها و چینی ها وارد شده است.

در پی حادثه مرگبار سال 2014 و کشته شدن 16 شرپا گمانه زنی هایی برای ایجاد یک ایستگاه زلزله شناسی ، در کمپ اصلی اورست بعمل آمد و این ایستگاه در نزدیک آزمایشگاه هرم اورست راه اندازی شده ، پیش بینی شده بود که تضعیف دیواره یخی موجب ریزش آن روی آبشار یخی خواهد شد. خود هرم که در سال 1990 تا حدود زیادی از پانل های خورشیدی ساخته شده، حدود یک متر به سمت شمال شرقی پرت شده. پژوهشگران همچنین به زلزله 1/8 ریشتر سال 1934 اشاره کرده اند که در 15 کیلومتری اورست رخ داده و بیش از 10000 نفر در آن کشته شده اند.

زلزله اخیر نپال از طرف سازمان زمین شناسی امریکا 8/7 ریشتر تخمین زده شده ، زلزله سال 2005 پاکستان – کشمیر که 6/7 تخمین زده شده بود بیش از 80000 کشته و 3 میلیون بی خانمان برجای گذاشته. ایتالیایی هایی که ایستگاه هواشناسی را در کمپ 4 جبهه جنوبی اورست راه اندازی کرده اند گفته اند : " مشخصه ساگارماتا (اورست) شیب های بسیار تند آن می باشد، بستر سنگی اورست سالانه 4 سانتیمتر جابه جا می شود.

دوزخی از سنگ و یخ

به گزارش شاهدان عینی اورست و کوه های اطراف، دوزخی از بهمن موجب ریزش سنگ و شکستن برج های یخی در میان بارش برف سنگین در طول وقوع زلزله شده . کوه نوردان از پس لرزه ها بیمناک هستند و با هر لرزه ای از جا می پرند. راهنمایان بین المللی کوهستان (IMG) از اورست گزارش داده اند: " زلزله موجب رها شدن بلوک های بزرگ یخ از صخره یخی به درون زین اسبی بین پوموری و لینگترن شده . این بخش در ارتفاع 6150 متری واقع شده و کمپ اصلی اورست در ارتفاع 5360 متری قرار دارد  بنابراین تفاوت ارتفاع 790 متر است . ریزش هزاران تن یخ در این فاصله عمودی موجب بهمن مهیب پودری شده که با انفجار در هوا به بخشی از کمپ اصلی اصابت کرده و بسیاری از چادرهای سراسر یخچال خومبو تا بخش پایین آبشار یخی را از جا کنده است . ظاهرا انفجار بهمن و زلزله موجب شده بسیاری از سنگ های بزرگ اطراف حرکت کرده و به کوه نوردان در بخش بالایی کمپ اصلی آسیب هایی از نوع شکستگی وارد آورد .  کمپ های پایین تر از یخچال نظیر کمپ راهنمایان بین الملل از ریزش بهمن درامان بوده اند. شایان ذکر است که تا به حال در اکسپدیشن های متعدد به اورست هرگز در این ارتفاع ریزش بهمن دیده نشده، اتفاق عجیبی ک ناشی از زلزله ای عظیم بود.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی