گزارش جشنواره صعودهای برتر کوه نوردی/ پیمایش زمستانه «خط الراس» دنا اول شد

نوشته شده توسط : فرشید داوودی | تاریخ ارسال مطلب : .

 «دومین جشنواره صعودهای برتر کوه نوردی و صعودهای ورزشی» با همت فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی برگزار و با معرفی صعود برتر به کار خود پایان داد.

به گزارش «کوه نامه» این مراسم عصر امروز و با یک ساعت تاخیر ساعت 18  در سالن شهید قندی و با تلاوت آیاتی از قرآن مجید و سرود جمهوری اسلامی آغاز به کار کرد.

در ابتدای مراسم «رضا زارعی» رییس فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی ضمن خیر مقدم به حضار، به ارائه توضیحات مختصری در خصوص این برنامه پرداخت.

ایشان همچنین در خصوص برگزاری این جشنواره گفت:

 به هر حال اذعان می کنیم که این مراسم اقتباسی از نوع خارجی آن بوده و امیدواریم که تداوم پیدا کند؛ وی با اشاره به سختی انتخاب صعود برتر ادامه داد:

  براستی نمی توان دو صعود را با هم مقایسه کرد و هر صعود شرایط ویژه و خاص خود را دارد و قابل تقدیر!

 وی در خاتمه صحبت های خود از حامیان و اسپانسرهای برنامه  شرکت «هفت گوهر» و «شرکت قایا» تشکر و قدردانی کرد.

تقدیر و تشکر از  تعدادی از پیش کسوتان و زحمت کشان عرصه کوه نوردی و محیط زیست بخش بعدی برنامه بود؛ دراین بخش تقدیر و تشکر به عمل آمد از:

-       مهندس جواد نصیر زاده مدیر عامل شرکت قایا

-       دکتر صالحی صاحب امتیاز فصلنامه کوه

-       عبدالله اشتری مدیر عامل انجمن محیط زیست

-       سهیلا یزد آبادی

-       صادق کرباسی

-       اقبال افلاکی

-       جلال چشمه قصابانی

معرفی اعضای هیات داوران و توضیحات دکتر «بهپور» سخنگوی هیات داوران بخش اصلی برنامه بود؛ وی توضیحاتی  در خصوص نحوه داوری برنامه و مشکلات کار بیان داشت.

مراسم جشنواره جهت انتخاب صعود برتر با پخش کلیپ های صعودها  به معرفی برنامه ها پرداخت؛ اما قبل از اعلام رای بخش اصلی مسابقه، از دو صعود خارجی که توسط  کوه نوردان داخلی انجام شده بود (صعود دیواره ای در شامونی توسط «حسن گرامی» و  «حمید شفقی» و گشایش مسیری به نام «خلیج فارس» در قرقیزستان توسط «حامد حواله دار» و «امین معین») تقدیر به عمل آمد.

بخش پایانی برنامه هیات داوران صعود دیواره شمالی علم کوه و گشایش مسیری به نام «راژیا» را به عنوان تنها صعود دیواره ای انجام شده در سال 93 به عنوان صعود برتر اعلام و از میان سه صعود زمستانه «دره یخار» ، « هفت خوان علم کوه» و «خط الراس دنا» در نهایت هیات داوران صعود زمستانه «خط الراس دنا» را به عنوان صعود برتر سال 93 انتخاب و از اجرا کنندگان برنامه «احسان کلانتری» و «حسن قائدی» تقدیر و تشکر به عمل آورد و کلنگ نمادین صعود برتر به ایشان تقدیم شد. همچین به پاس زحماتی تعدادی از پیش کسوتان عرصه کوه نوردی کلنگ های نمادینی به رسم یادبود و تقدیر اهدا شد به:

-       سهیلا یزد آبادی

-       اقبال اقلاکی

-       جلال چشمه قصابانی

-       صادق کرباسی

این مراسم با پذیرایی افطاری در ساعت 21.15 دقیقه به پایان رسید.

پ.ن:

کل ایرانی در خطر انقراض!

یکی از مسائل مهمی که در این مراسم توسط دکتر «شجیعی» مطرح شد خطر انقراض گونه جانوری «کل» ایرانی بود.

ایشان با اعلام این موضوع گفت: وزارت ورزش و جوانان  تمام هم خود را بکار بسته است تا از شکار و کشتار بی رویه این جانور ارزشمند جلوگیری به عمل آورد؛ فلذا از تمامی تشکل های زیست محیطی و مردم نهاد و حامیان محیط زیست در خواست می کنیم  برای جلوگیرب از انقراض نسل «کل» های ایرانی اهتمام لازم را مبذول داشته و با ایجاد کمپین هایی از نسل این حیوان حمایت کنند. همچنین  از پوستر منقش به کل ایرانی نیز رونمایی شد.

 گزارش : فرشید داوودی

تصاویر : بهرام پورعلی بابا

 

 

 

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

نظرات  

-3 #1 محسن اسماعیلی 1394-04-11 10:03
با سلام
برخی از سنگنوردها با نقاب حفاظت از محیط زیست افتادن به جون یکسری دیگه که چرا رول کوبیدید. به نظر من علت این امر تنها انحصار طلبی یا خصومت شخصی است.
چون در صورتی که گشایش مسیر کاری وندالیستی باشه در درجه اول باید فدراسیون کوهنوردی جلوش گرفته بشه تا یک برنامه گشایش مسیر در علم کوه که این همه مسیر توش باز شده به عنوان صعود برتر ازش تقدیر تشکر نکنه.