گزارش گشایش مسیر باشگاه تهران برگزار شد

نوشته شده توسط : بهرام پورعلی بابا | تاریخ ارسال مطلب : .

عصر روز سه شنبه  بیست و هشتم مهر ماه  1394  همزمان با  جلسه هفتگی باشگاه کوهنوردی  تهران طبق اعلام قبلی مراسم گزارش خوانی گشایش مسیر اعضای  این باشگاه  در منطقه سیاه سنگ های علم کوه  با حضور جمع کثیری از علاقمندان به کوهنوردی برگزار گردید.

مراسم در ساعت 18:15 با خوشامد گویی مسئول جلسات گروه آغاز شد.  پس از آن گزارش برنامه های اجرا شده باشگاه در هفته گذشته، با حضور مهران امیری (یکی از نفرات گروه گشایش کننده)  به بخش اصلی برنامه  (گزارش خوانی  گشایش مسیر در منطقه ی سیاه سنگ های علم کوه ) پرداخته شد.

گشایش مسیر توسط سه نفر از اعضای باشگاه به نامهای مهران امیری ، نوید هنر کار و حسین صالحی در تاریخ  اول تا سوم مهر ماه سال جاری انجام شد. مسیر صعود شده متشکل از دوازده طول طناب بوده که در مدت دو روز توسط تیم گشایش مسیر صعود شده است. پس از معرفی نفرات گروه گشایش کننده ، توضیحاتی در رابطه با اقدامات انجام شده جهت شناسایی مسیر ،  ابزارهای مورد استفاده در برنامه ،  زمانبندی برنامه  و ... توسط مهران امیری ارائه شد.

سپس با نمایش تصاویر ، توضیحاتی در رابطه با نحوه صعود هر طول طناب ( تعداد میانی ها ، کارگاه های برقرار شده ، مشخصات و شرایط مسیر (سنگ یا یخ و برف)  و  ...) ارائه گردید.

در انتها با برگزاری پرسش و پاسخ جلسه به اتمام رسید.

خلاصه ای از گزارش برنامه که توسط مهران امیری ارئه شد:

گروه گشایش کننده دو هفته پیش از اجرای برنامه با حضور در منطقه و تهیه عکس های متعدد از مسیر صعود به بررسی منطقه پرداختند. نفرات گروه در تاریخ 31 شهریور 94 تهران را به مقصد رودبارک ترک و پس از رسیدن به رودبارک ،  در این منطقه شبمانی می کنند. روز اول برنامه با حرکت به سمت سرچال آغاز می شود و نفرات عصر روز اول به منطقه علم چال می رسند.

پس از برقراری کمپ در این منطقه ، حسین صالحی در علم چال مستقر شده و پشتیبانی نفرات صعود کننده و مستند سازی برنامه ( تهیه عکس و فیلم و .. )  را بر عهده می گیرد. در ابتدای روز دوم دو نفر دیگر ( امیری و هنر کار) حرکت خود را به سمت یخچال آغاز می کنند. در ابتدای مسیر نفرات با یک شکاف یخی بزرگ مواجه شده که پس از عبور از این شکاف هشت طول طناب توسط نفرات صعود می شود. در حین صعود طول هشتم ( که به اذعان افراد تیم یکی از مشکل ترین بخش های مسیر بوده است) حادثه ای برای یکی از نفرات به وجود می آید که طی آن گیره از دست راست وی رها شده و پاندول می شود. پس از این حادثه و به علت لاخ شدن کوله ای که توسط نفر دوم حمل می شده مجبور به بریدن طناب می شوند و این عمل باعث می شود یکی از کوله پشتی ها ( که حاوی ابزار ، پوشاک ، کیت کمک های اولیه و مواد غذایی بوده است ) رها شده و به سمت پایین سقوط  کند.

پس از صعود طول هشتم ، به دلیل خستگی ، کمبود مایعات و از همه مهمتر مواجهه با تاریکی ، نفرات مجبور به بیواک می شوند . این در حالی است که گشایش مسیر به صورت یکروزه  برنامه ریزی شده بود. این موضوع در اولین فرصت به نفر پشتیبانی کننده مستقر در علم چال اطلاع رسانی می شود و  وی نیز با تلاش فراوان موفق می شود این موضوع را به اطلاع خانواده های صعود کنندگان برسانند. دونفر صعود کننده تحت شرایط دشوار ( کمبود پوشاک و مواد غذایی به دلیل وجود آنها در کوله ای که سقوط کرده) برروی دیواره بیواک می کنند و موفق می شوند به سلامت شب را به صبح برسانند.

در روز دوم چهار طول طناب باقیمانده با موفقیت صعود شده و نفرات موفق می شوند پس از تلاش فراوان خود را به بالای دیواره برسانند. در نهایت نفرات خود را به پناهگاه سیاه سنگ رسانده و تصمیم به بازگشت از مسیر حصار چال می گیرند و برنامه با فرود نفرات از مسیر حصارچال به اتمام می رسد.

 

 گزارش : طیبه طاهری ( خبرنگار کوه نامه )

عکس : پورعلی بابا

 

 

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

نظرات  

0 #5 امیر علی 1394-12-12 09:22
آیا زمستانی این برنامه اجرا شد؟ :sad:
+1 #4 حیدر قوجایی 1394-10-26 14:02
درود بر همت بالایتان.
ضمن خسته نباشید و خدا قوت لطفا گزارشی مصور از برنامه تان در اختیار کوهنامه قرار دهید
-1 #3 کوهنورد 1394-08-05 18:23
بعد از بیواک بی برنامه و بدون امکانات ( پوشاک و مواد غذایی ) اگه روز بعد با چن تا اسکلت یخ زده و از جنگ برگشته مواجه بودید چی ؟ بازم خانواده ها به دادتون می رسیدن یا امداد و نجات ؟؟؟ :-*
+6 #2 علي 1394-08-03 19:24
اطلاع از حيث رفع نگراني خانواده ها بود فكر كنم. بيواك اتفاقي نيست كه بخوان إمداد نجات رو خبر كنن!
+1 #1 کوهنورد 1394-07-29 18:03
بعد اونوقت اطلاع رسانی به خانواده ها به جز نگرانی چه فایده ای داره مثلن...به جای اینکه امداد و نجات رو خبر کنن به خانواده ها خبر میدن ؟؟! :-?