گزارش مراسم صعود دیواره جنوبی قله اوشبا و تلاش تیم ملی امید هیمالیانوردی در منطقه هیمالیای هندوستان

نوشته شده توسط : فرشید داوودی | تاریخ ارسال مطلب : .

 

 

عصر روز شنبه 16 آبان 1394 مراسم گزارش خوانی دو برنامه از فعالیت های کوه نوردی سال جاری  در مرکز همایش های شهید قندی شرکت مخابرات برگزار شد. این مراسم با حضور کوه نوردان و علاقه مندان به کوه نوردی در  ساعت 16.30 با تلاوت آیاتی از قران کریم و پخش سرود جمهوری اسلامی و با اجرای "مهدی هنرمند" آغاز شد.

پس از خوش آمد گویی مجری برنامه، گزارشی  از برنامه صعود دیواره جنوبی قله  اوشبا  در کشور گرجستان و فعالیت هایی که برای اولین بار در صعود به این قله انجام گرفته  توسط حسين بهمن يار ( سرپرست برنامه ) ارائه گردید. این قله که دارای دو قله شمالی و جنوبی است  در مرز  کشورهای روسيه و گرجستان واقع شده و  به عنوان فنی ترین قله منطقه Caucasus  جایگاه خاصی دارد. وجود دیواره گرانیتی در قله جنوبی و همچنین یخچال های عظیم  ، این قله را به یکی از قلل جذاب برای صعود تبدیل کرده است.

 

 

تيم متشکل از «رحمان عباس پور» و «سعيد محمدزاده» و «حسين بهمن يار» در 29 مرداد ماه سال جاری ایران را به مقصد گرجستان ترک و طي ده روز تلاش شبانه روزی ( شامل چهل طول طناب صعود) در شرايط ناپايدار آب و هوايي و با  دو شب مانی و هشت بيواک بر فراز این قله  قرار ایستاد.

پس از ارائه گزارش برنامه  توسط حسین بهمنیار ، فیلمی از صعود دیواره به نمایش درآمد . در نهایت با تجلیل از تمامی دست اندرکاران و تیم صعود، گزارش اول به پایان رسید.

 

گزارش دوم اختصاص داشت به تلاش  تیم ملی امید هیمالیانوردی

 

 

 

 در ابتدا گزارشی از فعالیت های انجام شده توسط «محمد نصیری» ارائه شد. پس از ارائه توضیحات توسط وی ، «نسترن گودرزی » ( از اعضای تیم ملی امید هیمالیانوردی ) با ارائه یک پاورپوینت توضیحاتی در رابطه با تلاش های صورت گرفته  به شرح زیر ارائه داد:

  • معرفی نفرات و سرپرستان و مربیان تیم
  • برنامه های آماده سازی اجرا شده :  شامل صعود قله دماوند در خرداد ماه 1394 ، صعود یخچال شمالی سبلان  و صعود به آرارات و...
  • برپایی کمپ در منطقه هیمالیای هندوستان  و شرح  فعالیت های انجام شده و قلل صعود شده  در این منطقه

ادامه گزارش اختصاص داشت به تلاش بر روی قله «کلو پوموری» که توسط  «حسین مقدم » ارائه شد و فیلمی از تلاش های تیم به نمایش درآمد.

نفرات تیم ملی امید هیمالیانوردی  :

  • آقایان: سهند جمشیدی،  جواداله یارنژاد، رضا فتاح قاضی، هادی محرمی، مهدی بیگدلی، مهیارکفاش و منصور عزیزی
  • بانوان: نرگس و نسترن گودرزی
  • مربیان: محمد نصیری، حسین مقدم و جلال چشمه قصابانی

در بخشی از این مراسم «رضا زارعی» ریاست فدراسیون نیز به ایراد سخن پرداخت و ضمن بیان رویکردها و برنامه‌های فدراسیون در عرصه آموزش درحوزه‌ی هیمالیانوردی بر شناسایی و پرورش استعدادها در این زمینه تاکید کرد.

تجلیل از نفرات هر دو برنامه و اهداء لوح های تقدیری از طرف فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشی ، هیات کوه نوردی و صعودهای ورزشی استان تهران و باشگاه کوه نوردی و اسکی دماوند به آنها بخش پایانی مراسم بود. این مراسم در ساعت 19.20 به اتمام رسید.

 

حاشیه هایی بر این گزارش ها:

 

بسیار بهتر می شد با توجه به تلاش های ارزنده ای که این دو تیم در صعود به قله ها داشتند و دقت و وسواس در خصوص به سلامت بازگشتن اعضای تیم، همین  دقت و وسواس صرف این موضوع هم می شد که گزارش برنامه به نحو جذاب تر و زیباتر ارائه شود و از نفراتی از تیم استفاده می شد که تسلط بیشتری در ارائه گزارش های شفاهی دارند تا در خلال ارائه گزارش با تپق های گاه و بی گاه مواجه نشویم و شاید لازم بود گزارش دهندگان در این خصوص قبلا چندین بار ارائه گزارش را تمرین تا در روز ارائه مسلط تر بودند.

به عنوان نمونه  در ابتدای گزارش دوم  نسترن گودرزی در بخشی از گفته های خود اذعان می کند:

«ما به سمت قله ای می رفتیم که اسمش را نمی دانستیم و بعدا هم فهمیدیم قله بی نام است!!» این جمله گویی تداعی می کند اعضای تیم هیچ شناختی از قله ها و یا احیانا اطلاعی از قله هایی که می بایست صعود کنند نداشتند!

تهیه کلیپ و فیلم خیلی حرفه ای نبود و گاه در زیر نویس هایی که در فیلم ها به نمایش در می آمد غلط های فاحش املایی به چشم می خورد و یا صحنه های بی اهمیت و طولانی چون غذا خوردن و یا پخش موسیقی آزار دهنده در ابتدای یکی از فیلم ها از دیگر ضعف های ارائه گزارش بود.

در خاتمه در حالی که تمامی اعضای تیم برای تقدیر توسط فدراسیون بالا بودند لوح هایی تقدیری از طرف هیات تهران به اعضای تهرانی و از طرف باشگاه دماوند به اعضای تیم باشگاه خود داده شد. شاید شایسته تر بود تمامی اعضای تیم از طرف هیات و باشگاه دماوند هم به نوعی لوحی دریافت می کردند و بعدا هیات تهران  و یا باشگاه دماوند تجلیلی جداگانه از نفرات خود به عمل می آوردند.

 

گزارش مراسم: طیبه طاهری

حاشیه ای بر گزارش: فرشید داوودی

تصاویر: بهرام پورعلی بابا

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی