مشروح گزارش برنامه صعود دریا به دماوند + تصاویر

نوشته شده توسط : فرشید داوودی | تاریخ ارسال مطلب : .

 

یکصد و نوزدهمین نشست همگانی انجن کوه نوردان اختصاص به ارائه گزارش برنامه «صعود دریا به دماوند»  داشت.عصر روز چهارشنبه 27 آبان 94 این مراسم با حضور جمع کثیری از کوه نوردان و علاقمندان در مرکز همایش های فرهنگی اسوه برگزار شد.

 

 

تیمی چهار نفره متشکل از " اکبر هاشمی نژاد" ، "اصغر پاشا"،"بهرام ارم" و"عباس صحرانورد " طی مدت زمان 12 روز موفق شدند  برنامه صعود دریا به دماوند را اجرا نمایند. در این برنامه مسیری بسیار طولانی از البرز که از دره سه هزار در البرز غربی آغاز و به قله دماوند ختم می شد در مدت 12 روز پیمایش شد .از ویژگی های  شاخص این برنامه می توان به موارد ذیل اشاره کرد :

 • صعود خط الراسی بیش از 120 قله البرز در 12 روز
 • پیمایش مسیر بیش از چهارصد کیلومتر با متوسط ارتفاع 4200 متر
 • صعود شبانه شاخه ای و حلقه های  قله های مجاور خط الراس
 • گذر انفرادی آزاد (free solo ) از گرده ها و شاخک های خط الراس گرده آلمانها ، گرده اسپیلت ، دندان اژدها و ....

مراسم در ساعت 18 ( با نیم ساعت تاخیر)  با نمایش تصاویر و کلیپ زیبایی آغاز شد. پس از آن مجری برنامه به روی صحنه آمد و پس از خوشامد گویی به حضار از عباس ثابتیان رییس انجمن کوه نوردان برای ایراد سخن دعوت به عمل آورد. عباس ثابتیان نیز ضمن خوشامدگویی اعلام داشت که در این جلسه برخلاف سایر نشست های همگانی انجمن ، گزارشی از فعالیت های انجمن ارائه نخواهد شد و به دلیل محدودیت زمانی ، به ارائه گزارش صعود دریا به دماوند پرداخته خواهد شد. سپس متنی را در خصوص این صعود دکلمه کرد.

 

 

پس از صحبت های عباس ثابتیان فیلم کوتاهی از فعالیت های انجام شده در برنامه به نمایش در آمد. فیلمی که در آن تصاویر زیبایی از مسیرهای پیموده شده در برنامه با قطعاتی از نوای موسیقی سنتی ایرانی همراه شده بود. تصاویر زیبای قله ها ، خط الراس ها ، فراز و فرودها ، صخره ها و پرتگاه ها ، هوای مه آلود ، لحظات قرار گرفتن برروی قله ها ، لحظات دست به سنگ شدن ، پوشش گیاهی زیبای مسیرهای کوهستانی و ... از جذابیت های این فیلم بود .

پس از پخش فیلم با حضور اکبر هاشمی نژاد ( سرپرست و طراح برنامه ) ارائه گزارش برنامه آغاز شد.  وی پیش از ارائه توضیحات دررابطه با فعالیت های انجام شده در برنامه به تقدیر از اساتید و مشاوران خود و همچنین حامیان مالی برنامه پرداخت .

 

 

 بخش نخست توضیحات وی که با نمایش اسلایدهایی همراه شده بود به "طرح صعود " اختصاص داشت.

از نکات قابل توجهی که در این بخش ( طرح صعود)  به آنها اشاره شد می توان موارد ذیل اشاره کرد :

 • طراحی مسیر پیمایش ، برنامه ریزی دقیق برای پیمایش مسیرهای درنظر گرفته شده برای رسیدن به برنامه زمان بندی پیش بینی شده
 • مدیریت تغذیه نفرات تیم صعود با الگوبرداری از برنامه های تغذیه تیم های ورزشی (کوه نوردی و سایر رشته های ورزشی ) به منظور جلوگیری از مواجهه با کمبود و یا فقدان مواد غذایی
 • برنامه ریزی پوشاک و تجهیزات
 • مدیریت دسترسی به آب
 • مدیریت منابع انسانی برنامه
 • استفاده از خدمات تیم های مختلف مشاوره ای در اجرای برنامه ( اعم از مشاوره فنی ، مشاوره روانشناسی ، مشاوره پزشکی و ... )

پس از این بخش فیلمی کوتاه از برنامه به نمایش در آمد که بارگذاری های برنامه را به تصویر می کشید. یکی  از لحظات جالب این فیلم بخشی بود که از بین رفتن یکی از بارگذاری های تیم در منطقه تخت سلیمان به دلیل حمله خرس را نمایش می داد.

پس از نمایش فیلم حاضر از کیومرث بابا زاده ( از پیکسوتان بنام کوه نوردی کشور)  برای حضور در تریبون دعوت به عمل آمد. وی با بیان نکات جالبی به بیان نظرات خود در رابطه با این برنامه پرداخت. بابا زاده اجرای این برنامه را حاصل ترکیب شدن تجربه با قدرت بدنی مناسب دانست و تفکر و قدرت طراحی بالا را از پشتوانه های تیم صعود برشمرد. او با بیان این نکته که اجرای این برنامه نشانگر توان بالای جامعه کوه نوردی کشور و همچنین پتانسیل بالای کوه های کشور ( علی الخصوص قله های کمتر صعود شده) است  به تمجید از برنامه اجرا شده پرداخت.

سپس با بیان این نکته که مجموع ارتفاع صعود شده در این برنامه چندین برابر فاصله کمپ اصلی تا قله اورست بوده اظهار داشت : بی شک ارزش این صعود و صعودهایی از این دست بارها بیشتر از صعودهای تکراری و تجاری قله های هیمالیاست.... سپس خود اتکا بودن این صعود ( عدم استفاده از نیروی حیوانات بارکش  و همچنین عدم استفاده از نیروی انسانی خارج ار نفرات صعود) را به عنوان یکی از مهمترین نقاط قوت برنامه برشمرد....

کیومرث بابا زاده همچنین به موارد ذیل به عنوان نقاط قوت برنامه اشاره کرد :

 • دقت در برنامه ریزی و سازماندهی تیم صعود
 • تعهد نفرات به کار تشکیلاتی
 • رعایت نکات زیست محیطی و پرهیز از وارد کردن آسیب به طبیعت و اکوسیستم کوهستان
 • تعهد در به اشتراک گذاری دانسته ها و تجارب توسط نفرات(1)

متن کامل سخنرانی کیومرث بابازاده را می توانید در این لینک پی بگیرید. 

http://mountainwatch.persianblog.ir/post/2584/

سپس ارائه گزارش با حضور مجدد اکبر هاشمی نژاد ادامه یافت. در ابتدای بخش دوم گزارش از اعضای تیم شامل نفرات صعود ، تیم پشتیبان ، تیم همراه و مشاوران با ارائه لوح های تقدیری تجلیل شد. سپس اکبر هاشمی نژاد به ادامه توضیحات پرداخت. این توضیحات شامل روزشمار برنامه ، معرفی قله های های صعود شده در هر روز ، پروفایل مسیر پیمایش شده در هر روز ، شرح حوادث و فعالیت های انجام شده ، بیان خاطرات تلخ و شیرین و ... می شد.

پس از آن گزارش با پخش چند فیلم از برنامه ادامه یافت و سپس با اهدای هدایایی از نفرات تیم تقدیر شد.

مراسم در ساعت 21:00 با پذیرایی از حضار به اتمام رسید.

نکاتی در خصوص اجرای برنامه صعود و ارائه گزارش

1-  در اجرای برنامه صعود

 • بدون شک اجرای بسیار قوی و با تسلط اکبر هاشمی نژاد ( سرپرست و طراح برنامه) یکی از نقاط قابل توجه برنامه بود. اتفاقی که حاصل همراهی تجربه و دانش کوه نوردی با فن بیان عالی بود.......
 • نقش پررنگ برنامه ریزی در اجرای این برنامه کاملا حس می شد. توضیحات سرپرست برنامه به وضوح نشان می داد در اجرای این برنامه به مقوله "برنامه ریزی"  توجه فراوانی شده است. مقوله با اهمیتی که متاسفانه حلقه مفقوده بسیاری از برنامه های کوه نوردی ماست..... اتفاقاتی از قبیل ناکافی بودن تجهیزات ، اتمام ذخیره مواد غذایی ، تخلیه انرژی نفرات ، ادامه دادن صعود تا آخرین حد توان و پدیده هایی از این دست به اتفاقاتی رایج در کوه نوردی ما تبدیل شده است..... اتفاقات ناخوشایندی که اغلب  به دلیل ضعف برنامه ریزی در برنامه های کوهنوردی رخ می دهند و چه بسا سرمنشا حوادث ناخوشایند و تلفات انسانی هستند........

2-در اجرای گزارش برنامه

 • استقبال چشمگیر علاقمندان به کوه نوردی از این برنامه ، از نکات قابل توجه دیگری بود که می توان به آن اشاره کرد. به طوری که در همان لحظات ابتدایی ظرفیت سالنی که برای برگزاری مراسم در نظر گرفته شده بود تکمیل شد .
 • از نقاط ضعف این نشست و ارائه گزارش می توان به تاخیر در شروع مراسم و بالتبع پایان آن ( ساعت 18 الی 21) اشاره کرد.باز هم مسئله تکراری مدیریت زمان ! و لزوم جلوگیری از طولانی شدن بیش از حد مراسم  به منظور احترام گذاشتن به مخاطبین و حضار.........
 • اگر چه استفاده از المان های سنتی مانند موسیقی سنتی ایرانی حین نمایش تصاویر و عکس های برنامه یکی از نکات مثبت آن بود ، اما ای کاش به هماهنگی بیشتر آن با حال و هوای برنامه اجرا شده توجه بیشتری می شد. ریتم موسیقی مورد استفاده برای ارائه گزارش در لحظاتی بسیار تند بود ( به دلیل استفاده از ساز سنتور ) ....در حالی که تصاویر تداعی کننده آرامش و سکوت قله های زیبای البرز بود.... قله های بکر ، زیبا و مه گرفته ای که تعدادی از آنها کمتر صعود شده اند........استفاده از موسیقی آرام تر می توانست به تاثیرگذارترشدن فیلم ها و اسلایدها کمک شایانی نماید.........شاید تماشاگران از این طریق بهتر می توانستند لحظات برنامه را در ذهن خود شبیه سازی کنند....
 • اجرای نه چندان قوی مجری برنامه و عدم هماهنگی او با سایر عوامل برگزاری از مهمترین نقاط ضعف این برنامه بود. به طوری که در لحظات پایانی شاهد مطرح شدن چند سوال از طرف ایشان ( در پشت میکروفون!!!) بودیم.
 • شدت صدای پخش فیلم ها در سالن نیز بسیار زیاد بود به طوری گاه آزار دهننده می شد و بهتر بود  کمی تعدیل می شد.

این مراسم در ساعت 21 با پذیرایی از میهمانان به پایان رسید.

 کوه نامه به آن دسته از کوه نوردانی که قصد اجرای برنامه هایی از این دست را دارند توصیه می کند  حتما از تجربیات و طرح صعود این تیم که در بر گیرنده ی تمامی جزئیات یک صعود برنامه ریزی شده است؛ بهره مند شوند. همچنین این وبسایت آمادگی دارد تا در صورت موافقت سرپرست تیم نسبت به درج طرح صعود و گزارشی از این برنامه به قلم خودشان اقدام کند.

 

 

 

1-متن کامل سخنرانی کیومرث بابا زاده را می توانید در این لینک پی بگیرید. 

http://mountainwatch.persianblog.ir/post/2584/

 

گزارش از : طیبه طاهری

نکاتی در خصوص اجرای برنامه: طیبه طاهری و با تشکر از ماهزاده نجار 

عکس:بهرام پور علی بابا

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

نظرات  

0 #3 عباس محمدی 1394-08-30 15:30
من هم مانند خانم نجار فکر می کنم که بهتر است در این گونه مراسم، حداکثر یکی دو شخص برجسته به روی سن بیایند و جایزه ها را اهدا کنند.

سپاس از ارایه دهندگان گزارش، و سپاس از دوستان کوهنامه ای.
+2 #2 عباس ثابتیان 1394-08-30 14:08
ممنونم از حضور کوه‌نامه و گزارش و عکس‌های‌تان
+3 #1 ماهزاده نجار 1394-08-30 11:05
با سلام
برنامه دریا تا دماوند برنامه ای نو و قابل تقدیر است.
اما در حین گزارش و کلیپ ها ضعف هایی دیده میشد که خانم طاهری بدان ها اشاره کردند.
و نکته ای دیگر که اکثرا شاهد آن هستیم و دلیل منطقی هم برای آن نمی یابم. حضور *بیش از حد* پیش کسوتان، مسئولین و ... بر روی سن برای اهدای جوایز است به گونه ای که صفی طویل از این عزیزان بر روی سن تشکیل می شود (نمونه دیگر آن همایش هیمالیانوردان استان تهران بود که شاهد تجمع مربیان، پیش کسوتان، کوهنوردان و.... بر روی سن بودیم!) تا حدیکه جایی برای حضور ورزشکاران نمی ماند و صحنه فوق العاده... را بوجود می آورد.
با امید به هر چه بهتر شدن برگزاری همایش ها و گزارش های کوهنوردی