شناسائی سه غار جدید در آذربایجان شرقی

نوشته شده توسط : زهرا جلیلیان | تاریخ ارسال مطلب : .

غارنوردان تبریزی موفق به شناسایی  سه دهنه غار جدید در منطقه یامچی شهرستان مرند در آذربایجان شرقی شدند.

رئیس هیات کوهنوردی آذربایجان شرقی  در گفت وگو با خبرنگار ایرناگفت: بر اساس اعلام و  گفته های  ساکنان روستای همجوار منطقه  ، تاکنون کسی به این سه غار وارد نشده است.
علی شامی نژاد با اشاره به اینکه غارنوردان تبریزی با هماهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی اقدام به شناسائی غارهای فوق کرده اند، یادآور شد: غارنوردان استان در این زمینه تنها به لحاظ فنی و تخصصی به این اداره کل کمک کرده اند.

وی افزود:برنامه شناسائی و تعیین موقعیت جغرافیایی دقیق دهانه ها توسط غارنوردان استان با موفقیت

انجام شده و  اطلاعات دقیقی از طول ، تزئینات داخلی و حوزه های آبریز احتمالی آن وجود ندارد اما  در هفته های آتی با ورود به داخل این سه غار وارد مرحله پیمایش و نقشه بردای خواهند شد.

شامی نژاد  در پایان گفت: : در گویش ساکنان بومی منطقه غارهای یاد شده به نام های 'بیرلی دلیک' ، 'بابا آغلی' و 'دیولر زاغاسی' شهرت دارند.


آذربایجان شرقی با توجه به وضعیت توپوگرافی و کوهستانی بودنش غارهای زیادی را در خود جای داده که بیشتر آنها دارای  طبیعتی زیبا و شگفت انگیز بوده  و از نوع استلاکیت می باشند.
غار کبوتر در روستای گشایش مراغه، قدمگاه در روستای بادامیار در آذرشهر، آغ بولاق در قره چمن بستان آباد، دوگیجان در مرند و اسکندر در روستای سعیدآباد از توابع تبریز از جمله غارهای معروف آذربایجان شرقی هستند.
شهرستان مرند در 75کیلومتری شمال غرب تبریز قرار دارد .

منبع خبرگزاری ایرنا (با ویرایش )

 

 

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی