گفتگوی کوه نامه با جوان شگفتی ساز یخ نوردی ایران/ محمد رضا صفدریان

نوشته شده توسط : طیبه طاهری | تاریخ ارسال مطلب : .

از پهنه گسترده  يخچال ها تا  آبشارهاي يخي، از دهليزهاي عريض يخ زده تا ستون هاي عمودی يخي...

برای خیلی از افراد، نزدیک شدن به یخ به معنای لرزیدن و سرمای غیر قابل تحمل است. اما افرادی هم وجود دارند که از این سرما و از چالش با شرایط و آب و هوایی متفاوت لذت می برند.  ورزش یخ نوردی یکی از شاخه های محبوب ورزش های کوهستانی است که در سال های اخیر علاقمندان زیادی را به خود جذب کرده است.

عمر ورزش یخ نوردی در ایران به مجموع انگشتان دو دست  هم نمی رسد. این ورزش هنوز در خیلی از نقاط ایران شناخته شده نیست و امکانات انجام آن در تعداد اندکی از شهر های کشور وجود دارد.

چندی پیش  (29 تا 30 ژانویه  2016 برابر با 9 تا 11 بهمن 1394) چهارمین و آخرین مرحله جام جهانی یخ نوردی و نیز قهرمانی اروپا  در سال 2016 در کشور ایتالیا برگزار شد و نمایندگان کشورمان نیز در این رقابت ها حضور یافتند . همگان منتظر بودند تا دو یخ نورد شایسته و با تجریه کشورمان "مسعود زینالی" و "زهره عبدالله خانی" که چند سالی است در این عرصه یکه تازی می کنند و عناوین قهرمانی را بدست می آورند بار دیگر کسب رتبه و مقام کنند. اما ناگهان جامعه ورزشی کشور با ظهور دو پدیده ی ارزشمند در یخ نوردی کشور مواجه شد که همه را شگفت زده کردند. "محمد رضا صفدریان" و "زینب موسوی" که با نمایش خیره کننده خود همه را به تحسین واداشتند و خبر از ظهور یخ نوردان قدرتمند دیگری را دادند.

 

 عملکرد محمد رضا صفدریان یخ نورد جوان کشورمان در این رقابت ها خارق العاده بود. او موفق شد با کسب مقام پنجم جهان در رشته سرعت و کسب مقام هشتم جهان در رشته لید ، بهترین نتیجه تاریخ یخ نوردی کشورمان را رقم بزند. صفدریان جوان حالا پرافتخار ترین یخ نورد ایران در رقابت های جهانی است. شگفتی سازی این یخ نورد باانگیزه کشورمان در رقابت های جام جهانی ایتالیا بهانه ای شد تا کوه نامه به سراغ وی رفته و مصاحبه ای را با او ترتیب دهد که به نظر خوانندگان می رسد.

 

 

کوه نامه: لطفا خودتان را بیشتر برای خوانندگان ما معرفی کنید.

-     من متولد 9 آبان1371 در شهرستان اصفهان هستم . دارای مدرک کاردانی برق صنعتی از دانشگاه روزانه مهاجر اصفهان و در حال حاضر مشغول به خدمت سربازی در سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان و مجرد.

کوه نامه: چند سال است که ورزش می کنید و در این مدت چه ورزش هایی را تجربه کرده اید؟

-     از سال 1384 با تشویق و معرفی خواهر بزرگترم به این ورزش رو آوردم و با حمایت مادر و پدر عزیزم پا به عرصه ورزش سنگ نوردی نهادم و در ماه های اول موفق به کسب رتبه های استانی در رده نوجوانان شدم . به همین دلیل از بنده در آن زمان به عنوان استعداد در سنگ نوردی نام برده می شد.

از سال 1384 تا سال 1390 به صورت حرفه ای به ورزش سنگ نوردی پرداختم و در این دوران مقام های کشوری متعددی کسب کردم . از سال1390 با شرکت در اولین مسابقه درای تولینگ قهرمانی کشور در استان تهران موفق به کسب مقام قهرمانی شدم.  با وجود اینکه در این زمان کوچک ترین شرکت کننده در آن مسابقات بودم پا به رشته یخ نوردی و درای تولینگ گذاشتم .

در طی این مدت ورزش های متعددی را نیز تجربه کردم. ورزش هایی همچون قایقرانی در گرایش رفتینگ  (در مسابقات کشوری این رشته  داری عنوان نایب قهرمانی هستم ) و همچنین ورزش های ماجراجویانه زیادی همچنون پرش از ارتفاع ،بانجی جامپینگ ، اسکی ، دره نوردی ، دیواره نوردی ،دوچرخه سواری کوهستان ، اسلک لاین و ...

کوه نامه: یخ نوردی در ایران ورزش جدید و نوپایی محسوب می شود. چطور شد که جذب این ورزش شدید؟ ورود شما به ورزش یخ نوردی به طور اتفاقی بود ؟

-     همانطور که عرض کردم بعد از شرکت در اولین مسابقه کشوری و کسب عنوان قهرمانی علاقمند به این رشته شدم چون به شخصه لذتی که در رشته یخ نوردی وجود دارد را در سنگ نوردی حس نکردم .

ورود من به این رشته دقیقا اتفاقی بود. هر از چند گاهی یکی  از دوستان نزدیکم را ملاقات می کردم. در طی این ملاقات ها می دیدم  که او با تبر تمریناتی را انجام می دهد . مدتی بعد وقتی با پوستر مسابقات درای تولینگ روبرو شدم  برگزاری این مسابقات را به اطلاع دوستم رساندم . ایشان به من گفتند که خود تو هم می توانی مسابقه بدهی و من هم که عاشق رقابت بودم نه نگفتم . بعد از 10 روز تمرین در مسابقه شرکت کردم و به مقام قهرمانی رسیدم .

کوه نامه: درگیری با آبشارها و یخچال ها و یخشارها و صعود آنها چه جذابیت هایی دارد؟ کمی از جذابیت ها و زیبایی های رشته ورزشی که به آن می پردازید برای ما بگویید.

-     به علت تمرینات فشرده و سنگینی که دارم تقریبا تمام وقتم در سالن درای تولینگ می گذرد و کمتر می توانم درطبیعت و آبشار های یخی فعالیت داشته باشم . اما باید به این نکته اشاره کنم که جذابیت تمرین در روی یخ فوق العاده است به صورتی که حتی قابل توصیف نیست. فقط پیشنهاد می کنم برای یک بار هم شده آن را امتحان کنید.

کوه نامه:یخ نوردی یکی از ورزش هایی هست که بدون وجود امکانات امکان پذیر نیست. در شهر محل زندگی شما چه امکاناتی برای یخ نوردی وجود دارد؟

-     من  یخ نوردی را با حداقل امکانات و حتی بدون داشتن یک جفت تبر معمولی شروع کردم ، در ابتدا با تبر های ایرانی بر روی دیواره های سنگ نوردی تمرین می کردم و با قرض گرفتن تبر خارجی از دوستانم در مسابقات کشوری شرکت می کردم. خداراشکر با تمام سختی هایی که می کشیدم بهترین نتایج را هم می گرفتم چون همیشه در ذهنم این جمله که "هیچ غیر ممکنی غیر ممکن نیست"  تکرار می شد و باعث می شد با غیرت و توان بیشتر به جلو حرکت کنم.

هر سال با هزینه شخصی حداقل امکانات را  برای فعالیت یخ نوردی خودم فراهم می کردم. با گرفتن وام توانستم تبر و کفش تهیه کنم . اما لازم است به این نکته اشاره کنم که بعد از منصوب شدن آقای مهندس بوژ مهرانی  به  سمت رییس هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان اصفهان در مدت کمی شاهد پیشرفت های بزرگی در این ورزش بودم .

کوه نامه: مقام پنجم جهان در رشته سرعت و مقام هشتم جهان در رشته لید، محمد رضا صفدریان چطور تمرین می کند که به اینجا رسیده است؟

-         بنده از 10 سال پیش با مربی گری مربی عزیزم آقای پیام رضا رحمان ستایش روز به روز پیشرفت کردم .  تمام دوران اوج و رسیدن به مراحل قهرمانیم را مدیون این مربی عزیز هستم و ایشان همیشه با حمایت های همه جانبه خود  باعث پیشرفت بیش تر من  می شد .
تمرینات من  گاهی اوقات به دو جلسه در روز هم می رسید و واقعا تمرینات سنگین بود . البته  حضور مجتبی هاشمی همطناب عزیزم نیز  واقعا انرژی به من می داد . ایشان هم از قهرمانان خوب و با اخلاق در رشته یخ نوردی هستند .

 

کوه نامه: در سال های اخیر یخ نوردان ایرانی با وجود کمبود امکاناتی که برای  این رشته وجود دارد عملکرد قابل قبولی  را از خود به نمایش گذاشته اند. نتایجی که در قیاس با عمر کوتاه این رشته  و امکانات محدود آن در ایران شاید  قابل تصور نبوده و کمتر کسی فکر آن را می کرد. به نظر شما دلیل این مسئله چیست؟

-     اگر نظر بنده را می خواهید من می گویم ما می توانستیم خیلی جلوتر از این جایگاهی که هستیم باشیم ولی به خاطر دوران کوچکی که طی آن متاسفانه ورزش ما در حال حاشیه رفتن بود عقب ماندیم.  اما به لطف خداوند و با همبستگی تمام دوستان در این رشته و مدیریت جناب آقای رضا زارعی رییس محترم فدراسیون کوهنوردی در حال حاضر روند رو به رو رشدی را دنبال می کنیم .

کوه نامه: اجازه بدهید به مسابقات جام جهانی که در کشور ایتالیا برگزارشد برگردیم.در شرایطی که قدرت نمایی بلامنازع ورزشکاران کشور روسیه در این رقابت ها کاملا مشهود بود شما خوش درخشیدید و شگفتی آفرین شدید. آیا خودتان انتظار این نتیجه درخشان را داشتید؟ درهای موفقیت در یخ نوردی چطور به روی شما باز شد؟ کمی از تلاش خود در این مسابقات برای ما بگویید.

-         من واقعا در خودم  توان مقابله با ورزشکاران روسی را می دیدم و تنها تفاوت با آنها تجربه مسابقات و رقابت بر روی یخ های مختلف بود که خدارا شکر امسال با شرکت در اردوی بین المللی روسیه توانسته بودم تجربه های خوبی کسب کنم و خودم را به آنها نزدیک کنم .

در مرحله فینال تمام 18 ورزشکار راه یافته  به این مرحله می بایست 3 تلاش بر روی مسیر 15 متری می کردند تا بر اساس بهترین رکورد ثبت شده رتبه بندی شوند ، من تلاش اول خود را با قدرت تمام شروع کردم و از نظر خودم تایم خوبی را ثبت کردم ولی متاسفانه سنسور داوران به نقص فنی بر خورد و داروران اعلام خطای فنی کردند . می بایست دوباره تلاش می کردم که بعد از تلاش مجدد ،  1 متر مانده به رسیدن به سنسور ،  یخ از زیر تبرم شکست و متاسفانه فرصتم را مجددا از دست دادم .کمی با  استرس مواجه شدم  . دو صعود قبلی توان بدنم را کاهش داده بود و تایم زیادی برای ریکاوری نداشتم. دوباره  نوبت به من رسید تا تلاش دوم خودم را جهت ثبت رکورد انجام بدم ولی متاسفانه هنوز به خاطر صعود مجدد به خاطر ایجاد خطای فنی ضربان قلبم بالا بود . به هر حال  می بایست استارت می زدم. بعد از بوق استارت با قدرت شروع کردم ولی متاسفانه تلاش های قبلی ام تاثیر خود را گذاشت و تایم 12.99 برای من ثبت شد که اصلا تایم خوبی نبود . تنها یک تلاش جهت ثبت رکورد خوب داشتم. استرس زیادی در وجود خودم احساس می کردم. باید خودم را آرام می کردم تا بتوانم رکورد بهتری از خود به جا بگذارم.  در آخرین دقایق پیش از  تلاش آخرم  تقریبا همه بچه ها تا حدودی ناامید شده بودند و واقعا جو سنگینی حکم فرما بود .

تلاش سوم شروع شد و با ثبت رکورد باور نکردنی 9:42 ثانیه توانستم رتبه پنجم را کسب کنم . موفق شدم  اولین ورزشکاری باشم که بین تمام ورزشکاران سرعتی روس قرار می گیرم . همین که توانستم دوستانم را سربلند کنم برای من به اندازه یک دنیا ارزش داشت .

کوه نامه: به نظر شما ورود ورزش یخ نوردی به بازیهای المپیک چه دستاوردهایی می تواند داشته باشد؟

-     با ورود به المپیک این ورزش با سرعت صعودی فوق العاده ای پیشرفت خواهد کرد و ما نیز امیدوار خواهیم بود تا موفقیت های بزرگی برای کشور عزیزمان ایران کسب کنیم .

کوه نامه: تفاوت یخ نوردی با سایر ورزش های کوهستان ( کوه نوردی ، سنگ نوردی ، غارنوردی و ...) چیست؟ برای موفقیت در این رشته ورزشی چه فاکتورهایی لازم است؟ به نظرشما  ورزشکاران این رشته در کشور ما برای پیشرفت با  چه موانعی روبه‌رو هستند؟

-     تفاوت های بسیاری وجود دارد ولی همه جزء یک خانواده یک مجموعه هستند و هر فردی حق انتخاب دارد و می تواند در زمینه ورزشی که علاقه بیشتری به آن دارد فعالیت کند.

به نظر من برای موفقیت در ورزش یخ نوردی  ، افرادی که دارای بدن های استقامتی و مقاومتی هستند در گرایش سختی مسیر و  افرادی که دارای بدن های انفجاری و در عین حال هوش بالا هستند در گرایش سرعت می توانند موفق تر باشد .

 

کوه نامه: ایران کشوری است که پتانسیل های طبیعی فراوانی برای ورزش یخ نوردی دارد. به نظر شما چطور می توان از این جذابیت ها و پتانسیل ها برای جذب افراد به سمت این رشته بهره برد؟

-         با برگزاری کارگاه های آموزشی و دوره های استعداد یابی می توان نفرات با پتانسیل بالایی را جذب نمود .

کوه نامه: موفقیت همیشه بهایی دارد که باید آن را پرداخت. برای رسیدن به موفقیت چه هزینه هایی را پرداخته اید ؟کمی از سختی هایی که در راه ورزش حرفه ای خود متحمل شده اید بگویید.

-         در تمرین روزهایی داشتم که تنها در یک سالن بولدرینگ تمرین می کردم و شدت سرما به حدی بود که  هیچ کس حاضر به تمرین کردن نبود.

دوران سختی است،  وقتی ورزش حرفه ای را ادامه می دهی ولی شغلت ورزش نیست و مجبوری در کنار تمام سختی ها ورزش کنی .

روزهایی را به یاد می آورم که به علت مشکلات مالی قادر به تهیه کفش و تبر یخ نبودم . روزهایی را به یاد می آورم که به خاطر اعزام به مسابقات و افتخار آفرینی برای کشورم مجبور بودم از یک ماه قبل مسابقه( یعنی دقیقا زمانی که ورزشکار باید در حداکثر آرامش جهت مسابقات باشد) کفش آهنین به پا کنم و به دنبال امور اداری در ارتش جهت گرفتن مجوز خروج برای شرکت در مسابقات بروم.

بارها و بارها فقط به خاطر گرفتن یک نامه  از مجموعه ارتش ( که شاید بین دو ساختمان مجاور هم انجام می شد ) مجبور بودم 400  کیلومتر مسافت اصفهان به تهران را طی کنم و دوباره بازگردم .

روزهایی را به یاد می آورم که تمام  تلاش خودم را می کردم تا به مسابقات اعزام شوم . اما در نهایت ارتش به دلایل کمبود زمان جهت طی روند اداری مانع از شرکت بنده در مسابقات جهانی می شد. مسابقاتی که  من یک سال برای آن تمرین کرده بودم و هزینه های سنگینی را جهت خرید بلیط هواپیما و ویزا  پرداخت کرده بودم .

کوه نامه: آخر خط آرزوهای محمد رضا صفدریان کجاست؟

-     داشتن یک سالن تخصصی در شهر اصفهان جهت تمرینات داری تولینگ و یخ نوردی و همچنین به یاری پروردگار امیدوارم سال آینده این موقع با کوه نامه جهت موفقیتم در سطح قهرمانی جهان مصاحبه کنم .(انشاالله )

کوه نامه: در خاتمه اگر صحبت خاصی دارید با خوانندگان کوه نامه در میان بگذارید.

-         اول از پدر و مادر عزیزم که در طول این چند سال به بهترین نحو حامی و پشتیبان من بودند تشکر می کنم و دستشان را می بوسم و همچنین از مربی عزیزم آقای پیام رضا رحمان ستایش جهت تمام لطف ها و راهنمایی های ایشان و از آقایان رضا زارعی و مهندس بوژ مهرانی جهت تمام حمایت های مادی و معنوی تشکر  می کنم .

 از سایت کوه نامه نیز جهت تهیه این گزارش تشکر ویژه ای می کنم .

کوه نامه : سپاس از شما برای وقتی که گذاشتید.

تهیه و تنظیم مصاحبه : طیبه طاهری

عکس ها : ارسالی محمد رضا صفدریان

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

نظرات  

+1 #5 علی بختیاری 1394-11-22 19:03
محمدرضای عزیر تا به حال عالم یخ نوردی ایران اینهمه احساس باشکوهی نداشته ازت ممنون هستیم و واست آرزوی بهترین ها را داریم. ممنون قهرمان
+3 #4 حمید شفقی 1394-11-21 11:33
عالی بود محمد رضا عزیز . امیدوارم بتونی با تمرین و پشتکار بیشتر به درجات بالاتری هم برسی .
+2 #3 علی اصلانی 1394-11-20 08:32
باعث افتخاری محمدرضای عزیز
0 #2 عزیز حبیبی 1394-11-18 17:16
سلام به خانم طاهري
حالا كوهنامه بايد خوشحال و مغرور باشد كه همكاري حرفه اي و كاملا مسلط مثل شما دارد. انصافا در تنظيم و تدوين مصاحبه ها بي نظير هستيد. هم مصاحبه شونده و هم خواننده را در فضايي از شور و اشتياق و هيجان مثبت قرار مي دهيد. موفق باشيد.
+2 #1 گل کوه 1394-11-18 15:57
زنده باشی قهرمان . عملکرد فوق العاده ای داشتی . اردوی روسیه ظاهرا خیلی مفید بوده . امیدواریم هیات اصفهان به فکر سالن تخصصی این ورزش باشه و امیدواریم تمامی شرکت کنندگان در تمامی مراحل رقابتهای جهانی و آسیایی حضور داشته باشند. ممنون از خانم طاهری عزیر برای این مصاحبه و گزارش مفصل .