ضرورت ایجاد تشکل مربیان صعودهای ورزشی

نوشته شده توسط : فرشید داوودی | تاریخ ارسال مطلب : .

 

دیدگاه: صِنف یا رَسته انجمنی است که از سوی گروهی از افراد دارای یک حرفه و پیشه تشکیل می‌شود تا از این راه به بهبود کیفیت و بالابردن سطح کیفی مجموعهٔ واحدها، در کنار تعیین تدابیری برای مقابله با تخلفات، و همچنین انجام وظیفهٔ اطلاع‌رسانی دربارهٔ اتفاقات حوزه‌های مرتبط با حرفه موردنظر، یاری رساند. (ویکی پدیا).

از دیرباز چه در کشور ما و چه در بسیاری از کشورهای دیگر با توسعه شهر نشینی و تنوع و تکثر حِرَف و همینطور افزایش فعالان در یک حرفه خاص، برای جلوگیری از هرج و مرج و بی نظمی در نظام کاری، اصناف و اتحادیه ها با هدف حمایت از حقوق صاحبان حرف بوجود آمد و از این طریق  به حمایت مادی و معنوی از حقوق همکاران خود می پرداختند.

در حال حاضر انجمن کوه نوردان ایران بطور اعم و انجمن غارنوردان بطور اخص در خصوص نظم و نسق بخشیدن و ایجاد تشکیلات واحد در عرصه کاری خود فعالیت می کنند. انجمن کوه نوردان ایران به عنوان یک «سمن» بطور عام در خدمت کوه نوردی  کشور بوده و از هر نوع حرکت  مرتبط با کوه نوردی تاکنون با توجه به توان خود حمایت و همکاری داشته است.

 تجربه انجمن کوه نوردان، غارنوردان را بر آن داشت تا بصورت یک کارگروه ابتدا در زیر مجموعه انجمن کوه نوردان فعالیت و پس از شکل گیری، انسجام و کسب تجربه بصورت مستقل و تحت عنوان یک انجمن به همین نام به ثبت برسند تا به حمایت مادی و معنوی از غار نوردی و غارنوردان بپردازد.

اما در حال حاضر  خلا یک تشکل تحت عنوان صنف و یا کانون مربیان صعودهای ورزشی حس می شود؛ تشکلی که می تواند تحت عنوان کارگروه و یا کانون و یا صنف و یا هر نام دیگری فعالیت کند. این تشکل می تواند  حامی حقوق مربیان صعودهای ورزشی اعم از سنگ نوردی، یخ نوردی ، درای تولینگ  و یا رشته ی جدید اسکای رانینگ باشد.

نگارنده که مدتی است در سنگ نوردی فعالیت می کند بعضا با مشکلات مربیان این رشته از نزدیک  آشناست که به علت فقدان یک تشکل منسجم و حمایتی، بعضا مربیان این رشته ها با مشکلات زیادی مواجهند.فقدان نهادها و تشکل های حمایتی  موجب شده است این مربیان نتوانند به حقوق حقه خود برسند. فلذا  این ایده شکل گرفت که چرا چنین تشکلی برای مربیان صعودهای ورزشی نباشد؟ آن هم جایی که بسیاری از حرف حتی طباخان  دارای تشکلند.این امر موجب شد چندی پیش با یکی دو تن از مربیان صاحب نام و پرسابقه این رشته صحبت های داشته و حتی اساسنامه ای برای آن نوشتم و ارائه دادم. به نظر می رسد زمان آن فرارسیده است تا با یک فراخون این تشکل پا بگیرد و از تجربه انجمن غارنوردان استفاده کرده و فعلا تحت عنوان کارگروهی در دل انجمن کوه نوردان ایران فعالیت کند و چانچه ظرفیت و توان آن را داشت در آینده به عنوان نهادی مستقل گسترش یابد.  خوشبختانه با صحبت هایی که با رییس انجمن داشتم ایشان موافقت و حمایت و همکاری خود را اعلام کردند. این تشکل می تواند اهداف زیر را پی بگیرد:

-تأمین منافع مشترک اجتماعی و دفاع از حقوق حقه مربیان صعودهای ورزشی

-ایجاد زمینه اشتغال برای مربیان با استفاده از تجربه و تخصص آنان.

-مطالعه طراحی- نظارت  و نیز ارائه خدمات و پروژه های گوناگون در زمینه خدمات پشتیبانی و حمایتی.

-جلوگیری از فعالیت مربیان فاقد مجوز

 -انتشار نشریه الکترونیکی

و سایر مواردی که می تواند در مجمع این تشکل به تصویب برسد.

 در خاتمه اعلام می دارد که  این خصوص وبسایت کوه نامه آماده همکاری و حمایت از این موضوع تا حصول نتیجه خواهد بود.

 تصویر: اینترنت

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی