یکصد و بیست و یکمین نشست انجمن کوهنوردان ایران برگزار شد

نوشته شده توسط : طیبه طاهری | تاریخ ارسال مطلب : .

یکصد و بیست و یکمین نشست انجمن کوهنوردان ایران سه شنبه (27 اردیبهشت 1395 ) در سالن اسوه برگزار شد.این نشست در ساعت 18:35 با خیر مقدم مجری به میهمانان آغاز و اعلام شد که سه گزارش در برنامه امشب ارائه خواهد شد.

گزارش اول- صعود زمستانه دره یخار و گشایش مسیری نو تحت نام« یخچال های ایران»  در این دره توسط تیمی متشکل از باشگاه کوه نوردی تهران و کوه نوردان زنجان

گزارش دوم- "صعود زمستانه شاخک علم کوه" توسط تیمی متشکل از کوه نوردان همدانی

گزارش سوم- اولین صعود دیواره ای مسیر هاری روست دیواره علم کوه توسط یک پاراکلایمر( سنگ نورد معلول) ایرانی - محسن پورقاسم

در ادامه عباس ثابتیان ریاست انجمن توضیحات مختصری در رابطه با فروشگاه لوازم کوهنوردی انجمن ، تاکید بر عضویت و پرداخت حق عضویت توسط اعضا و در پیش بودن انتخابات انجمن و دعوت از اهالی فن جهت شرکت در انتخابات ارائه داد.

صعود زمستانه دره یخار و گشایش مسیری نو تحت نام« یخچال های ایران»  در این دره توسط تیمی متشکل از اعضای باشگاه کوه نوردی تهران و  کوه نوردان زنجان عنوان اولین گزارش برنامه بود که توسط ابوالفضل زمانی ارائه شد. سپس  توضیحاتی مختصری در خصوص ایده این گشایش و زمان بستن تیم و ... ارائه شد و در ادامه فیلمی از این صعود به نمایش در آمد.پرس و پاسخ پیایان بخش این قسمت از برنامه بود.

"صعود زمستانه شاخک علم کوه" و گشایش مسیری نو در این صعود عنوان گزارش برنامه دوم بود . در ابتدا مهدی گلخان بان (سرپرست برنامه)  توضیحات مختصری در خصوص ایده این گشایش و زمان بستن تیم ارائه کرد. سپس فیلمی از این صعود به نمایش درآمد و در پایان صعود کنندگان به پرسش های حضار پاسخ دادند.

اما گزارش سوم اختصاص داشت به صعود دیواره ای اولین سنگ نورد معلول ایرانی به مسیر هاری روست که توسط محسن پورقاسم به همراهی فرشاد میجوجی انجام شده بود....

در ابتدای این بخش توضیحاتی در رابطه با این صعود توسط مجری مراسم ارائه شد.

سپس فیلم مستندی که از این صعود تهیه شده بود به نمایش درآمد. مستندی کوتاه اما تاثیر گذار که لحظات زیبای این صعود را به نمایش می کشید. پس از آن محسن پورقاسم با حضور بر روی صحنه به بیان بیوگرافی کوتاهی از زندگی خود و تلاش های انجام شده برای به ثمر نشستن این صعود پرداخت. بیوگرافی جالبی که در نوع خود شنیدنی است:

شروع کوهنوردی محسن پورقاسم به سن 9 سالگی او بر می گردد. وی چند سال بعد در سن 13 سالگی در یک حادثه در محل کار خود از ناحیه چهار انگشت دست چپ دچار معلولیت می شود. اما این معلیولیت نه تنها محدودیتی برای وی به همراه نمی آورد بلکه آغازی می شود برای موفقیت های بیشتر او. اندکی بعد دوره های کارآموزی سنگنوردی را در باشگاه آرش تهران طی کرده  و مسیرهایی از جمله گرده آلمانها را با مربی گری و همراهی حسین هیزم کار صعود می کند. پس از مدت طولانی ( قریب به 16 سال ) دوری از سنگنوردی ، دوباره به این ورزش روی می آورد. تنها یک ماه پس از شروع مجدد موفق به صعود سه مسیر در دیواره بیستون می شود.یک سال پس از شروع مجدد به تشویق یکی از دوستان خود با مسابقات سنگنوردی معلولین آشنا شده و در مسابقات قهرمانی جهان شرکت می کند.

تلاش های او برای صعود دیواره علم کوه با تشویق های فرشاد میجوجی در شهریور ماه 1394 به تمر می نشیند . اندکی پس از کسب این افتخار مشخص می شود که این صعود به دلیل دارا بودن  پارامترهای خاص یک رکورد جهانی محسوب می شود. پارامترهایی از قبیل ارتفاع صعود شده ، ارتفاع پای صعود ، نداشتن تجربه قبلی صعود این دیواره پیش از معلولیت و ...

نقطه عطف این گزارش جملاتی بود از زبان محسن پورقاسم :

مدتی پس از معلولیت متوجه شدم که می توانم کارهای شخصی خود را به تنهایی انجام دهم ....

 مدتی بعد متوجه شدم که می توانم همه کارهایی را انجام دهم که مردم عادی قادر به انجام آنها هستند....

مدتی بعد متوجه شدم که  حتی می توانم کارهایی را انجام دهم که مردم عادی هم قادر به انجام آنها نیستند....

پس از اتمام نمایش فیلم ، مراسم در ساعت 20:30 به اتمام رسید.

 

گزارش از : فرشید داوودی- طیبه طاهری

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

نظرات  

+1 #2 عباس ثابتیان 1395-03-01 13:15
سلام و سپاس به تیم کوه‌نامه برای پوشش خبری این نشست.
+2 #1 محسن پورقاسم 1395-03-01 09:39
درود و سپاس از سایت محترم کوه نامه که با انعکاس خبرهای سنگ نوردی و کوهنوردی ، همیشه حامی و مشوق همه سنگ نوردان و کوهنوردان از جمله بنده حقیر بوده است. ارادتمند - محسن پورقاسم