لوتسه اجازه صعود نداد !!!!- بیانیه مشترک پایان اکسپدیشن لوتسه

نوشته شده توسط : طیبه طاهری | تاریخ ارسال مطلب : .

طبق آخرین اخبار دریافتی جلسه اي با حضور اعضاي ايراني "اكسپديشن لوتسه" آقايان؛ عظيم قيچي ساز، محمد نصيري، مهدي قلي پور، محمود هاشمي، ايرج معاني، سيد هادي ستار فروغ و با حضور دكتر عليرضا بهپور برگزار شد.

در این جلسه جوانب صعود لوتسه بررسي و به دلايل مشترك زير پايان صعود اعلام شده است:

1-وضعیت نامساعد جوی ، بارش برف و باد شدید در ارتفاع برای روزهای آتی

2-پایان کار سازمان spcc در تاریخ 8 خرداد و رها شدن نردبان ها و ثابت گذاری های خومبو تا کمپ دوم که از هم اکنون قابل مشاهده است

3-سقوط منجر به فوت یک شرپا در نزدیکی قله لوتسه و عدم تمایل سایر شرپاها برای فعالیت مجدد بر روی قله لوتسه

4-خطرناک شدن مسیر آیس فال در بخچال خومبو و شروع ریزش های متعدد در آن

5-لغو صعود لوتسه توسط شرکت های بزرگ حاضر در منطقه

 

کمپ اصلی اورست و لوتسه-سوم خرداد 1395

ارسال خبر : عظیم قیچی ساز

 

در ادامه روایت محمد نصیری از حادثه سقوط منجر به فوت یک شرپا در نزدیکی قله لوتسه را بخوانید :

 

 روز ١٩ ماه مي ( 30 اردیبهشت ) حمله نهايي به قله و تراژدي تلخ لوتسه؛ به دهانه دهليز پرشيب لوتسه رسيده ايم، پشت سر من بيشتر از ١٠ نفر حضور دارند، از جمله ايرج معاني، محمود هاشمي، مهدي قلي پور و سيد هادي ستار فروغ كه در بين صف پراكنده اند.

با هربار كه نگاه كردن به عقب بچه ها برايم دست تكان مي دهند كه نشان از سرحالي آنهاست، تيم ثابت گذار گاها توقف هايي در اندازه ٣٠ دقيقه داشت و اين باعث مي شد پاي همه نفرات از سرما به درد بيفتد. اين را از ضربه زدن و تكان دادن پاها مي شد فهميد. شرپاي جلوي من در توقف هاي طولاني به زبان نپالي پشت بي سيم دائم با تيم ثابت گذار صحبت مي كرد.

آفتاب طلوع كرده بود و همه قلل منطقه در نور صبحگاهي درخشش محسور كننده اي داشتند؛ با اينكه سرد بود اما نمي توانستم عكس نگيرم. ايرج را هم هر از چند گاهی مشغول فيلمبرداري و عكاسي مي ديدم.

همه چيز خوب پيش مي رفت، از تنگ ترين قيمت دهانه دهليز عبور كرده بوديم كه متوجه شدم طناب تمام شده و تيم ثابت گذار در حال استفاده از طناب هاي كهنه سالهاي قبل است!!!

كمي نگران كننده بود اما قطر ١١ ميلي متر  طناب هاي كهنه كمي اطمينان بخش بود تا اينكه ناگهان به طناب ٦ ميلي متر قرمز رنگي رسيدم كه بيش از ٢٠ نفر روي آن يومار انداخته بودند!

واقعا نگران كننده بود در شيب بيش از ٤٠ درجه اين كار يك ديوانگي بود، از شرپاي پشت سرم دورجي خواستم كه كلنگم را بدهد، چون اطمينان بيشتري به من مي داد، وقتي به انتهاي طناب ٦ ميل قرمز رسيدم در كمال ناباوري ديدم كه به يك تكه طناب كه از يخ زده بيرون متصل شده!

بلافاصله يومارم را از طناب خارج كردم و فقط يك خود حمايت ساده با كارابين نصب كردم و تمام اتكاي خود را به كلنگم سپردم؛ اگر بر اثر فشار طناب پاره مي شد در شيبي كه حال به انتهاي پيشاني رسيده بود و شايد بيش از ٥٠ درجه هم بود، بدون شك حادثه وحشتناكي را رقم مي زد.

ساعت قبل از ١٢ بود. قله نمايان شده بود و همه شادمانه قدم هاي آخر را بر مي داشتيم، ارتفاع سنج ساعتم ٨٤٥٣ متر را نشان مي داد و ارتفاع قله ٨٥١٦ متر بود، به سفارش برخي از دوستان و بر حسب يك عادت چند قطعه سنگ يادگاري برداشتم، ايرج به محمود گفته بود كه تلفن ماهواره اي رو آماده كند كه از روي قله با ايران تماس بگيريم و خبر صعود را اعلام كنيم...

ناگهان و در كمال ناباوري شيئي آبي رنگ با سرعت زيادي از كنار همه به سمت پايين سقوط كرد!

ابتدا از شدت برفي كه فضا پراكنده مي شد نتوانستم متوجه شوم این شی چه بوده . تا اينكه در تنگ ترين قسمت دهليز متوجه شدم اين لباس آبي متعلق به شرپايي بود كه از صبح پيش قدم بود و ثابت گذاري ها را انجام مي داد..

سه ثانيه بيشتر ديده نشد و بعد يك شوك و يك سكوت سنگين و ترسي كه در تيم به راه افتاد، عده اي از ترس دست و پاهايشان به شدت مي لرزيد، سه شرپايي كه جلوتر بودند با اندوه زيادي از كنار ما پايين رفتند تا بلكه سراغي از دوستانشان بگيرند، جمعا ٣٤ نفر بوديم .در فاصله زماني كمتر از ٣٠ دقيقه اي قله اي بالاتر از ٨٥٠٠ متر ارتفاع كه عنوان چهارمين كوه بلند دنيا را يدك مي كشيد...

 

محمد نصيري-كمپ اصلي اورست٩٥/٣/٣

 

منبع خبر و عکس مربوط به بیانیه : کانال تلگرام عظیم قیچی ساز

منبع خبر گزارش مربوط به حادثه لوتسه : کانال تلگرام انجمن پزشکی کوهستان ایران

 

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی