درد و دل های یک قهرمان!

نوشته شده توسط : فرشید داوودی | تاریخ ارسال مطلب : .

 

«فرناز اسماعیل زاده» سنگ نورد  خوب و نامی کشورمان که افتخارات زیادی در عرصه داخلی و بین المللی کسب کرده و چندی پیش نیز موفق شد در مسابقات سنترال سانیچ کانادا مدال نقره ی سرعت بین المللی را از آن خود کند؛ هنوز در کانادا به سر می برد. وی همچنین چندی قبل در مسابقات SCBC  برای اولین بار در رشته لید (سرطناب)  در کانادا شرکت کرد که   خبر آن در همین سایت منتشر و موفق به کسب رتبه یازدهم پس از سنگ نوردان قدرتمند امریکایی و کانادایی  شد. همچنین دو سری از مسابقات جام جهانی رشته سرعت در حال حاضر در چین برگزار که وی غایب این مسابقات بود.  طی تماسی که با وی داشتیم در خصوص دلیل عدم شرکتش سوال کردیم؛ وی در یک کلام گفت:

نبود منابع مالی! و عدم حمایت مالی حتی با عنایت به مقام آوری. هزینه شخصی تا یک جایی می تواند کفاف دهد و وقتی تمام شود دیگر نمی شود کاری کرد. اسپانسری هم ندارم و تا به حال تمامی مسابقات بین المللی و جهانی را با هزینه شخصی شرکت کردم.ولی انتظار دارم  بتوانم مثل سایر ورزشکاران حرفه ای و رقبا با اسپانسری و تبلیغ  شرکت های داوطلب در ازای حمایت مالی  در مسابقات شرکت کنم و تمرکزم را روی تمریناتم بگذارم نه بحث مالی،ویزا و مسائل حاشیه ای که مربوط به ورزشکار نمی شود. من با هزینه شخصی جهت تمرین روی دیواره استاندارد و فراهم آوردن  شرایط بهتر تمرینی جهت آمادگی بیشتر برای مسابقات بین المللی و جهانی ،به صورت انفرادی و بدون مربی و با هزینه شخصی  (با وجود هزینه های بالا در اینجا)  به کانادا آمدم و در مسابقات سرعت برای دومین سال پیاپی موفق شدم پرچم کشورم را به اهتزاز در آورم.

 متاسفانه پس از 13 سال سنگنوردی حرفه ای و عضویت در تیم ملی و مدال های زیادی که برای کشورم آوردم،مانند بقیه مدال آوران سنگ نوردی هیچ بیمه و آینده ای ندارم .ضمن اینکه تمام پس اندازم رو صرف شرکت در مسابقات کردم.

از او می پرسیم در بحث اسپانسرینگ خودت چه اقدامی کردی؟

می گوید:  در تمام این مدت نا امید نشدم و با سماجت دنبال اسپانسر بودم ، ایمیل ها و ملاقات های بسیار زیاد، اما متاسفانه بر خلاف برنامه ریزی های امسالم نتوانستم حامی مالی پیدا کنم؛ در حالیکه هم اکنون دو مسابقه جهانی رشته سرعت  در چین آغاز شده و من هر دو را از دست دادم و با شرکت نکردن در هر رقابت از رنکینگ جهانی ام  عقب می افتم. همچنین 3 سری مسابقه در رشته لید در TORONTO, CANMORE و EDMONTON  کانادا قرار است در روزهای آینده برگزار شود ولی به دلیل هزینه های زیاد پرواز و ثبت نام و... آن ها رو هم به ناچار از دست خواهم داد و این خیلی تلخه برام! متاسفانه...

مسابقات بعدی سرعت ماه آینده  در فرانسه و سوئیس برگزار خواهد شد که من تمریناتم را مستمر ادامه خواهم داد برای رکورد بهتر.امیدوارم حداقل تا آن زمان حامی مالی برای شرکت در این رقابت ها را پیدا کنم و به رقابت های بعدی برسم.

کوه نامه: فرناز! به مسابقات چین نرسید آن هم فقط به یک دلیل واضح و روشن بی پولی!

مسابقه و کار حرفه ای هزینه های حرفه ای می خواهد و برنامه ریزی حرفه ای و یک ورزشکار نمی تواند به تنهایی هم حرفه ای کار کند هم همه ی برنامه ریزی های مسابقه را خود انجام دهد.

 ورزشکاران رشته کوه نوودی و سنگ نوردی و سایر رشته ای وابسته  با مشقت تمام و تلاش زیاد سعی در تامین منابع مالی دارند و غالبا هم موفق نمی شوند و در نهایت با  هزینه کرد شخصی خود را به مسابقات برون مرزی می رسانند. فارغ  از هر نیت و هدفی که دارند نتیجه اش اینست که نام ایران طنین انداز می شود و پرچم این کشور بالا می رود و در نهایت افتخارات آن ها به نام فدراسیون کوه نوردی هم تمام می شود.

 چندی پیش تصویری در شبکه های اجتماعی از «حمید توزنده جانی» منتشر شد که چند جمله کوتاه در آن نوشته شده بود اما به نظر نگارنده دنیا پیام داشت:

این عکس

 

به راستی مگر می شود با کمی نان خشک و کمی کره بادام زمینی صحبت از مقام و قهرمانی کرد؟! کدام مشاور تغذیه در کنار این ورزشکاران است؟ کدام مشاور روانشناس ورزشی  و طراح تمرین و تمرین دهنده و غیره؟!

«رضا علی پور» و آن ویدیوی کذایی و کفش های پاره اش را حتما به یاد داریم.  اگر از استثناء ها بگذریم  ورزشکار یک تنه نمی تواند همه ی این ها را خود فراهم آورد چه آن که در این صورت پیروزی ها مقطعی خواهد بود. برای قهرمان شدن و ماندن در قهرمانی عزمی جمعی می خواهد و تلاش وافر، اینکه ما بعد از قهرمانی این ورزشکاران خود را به فرودگاه برسانیم و تجلیل کنیم خوب است اما این همه ی حمایت نیست...

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

نظرات  

+1 #3 Ensan 1395-03-20 02:18
جناب "بعضی‌ چیز‌ها رو زیاد جدی نگیرید"

آدم‌ها خودشون احترام خودش رو حفظ می‌کنن

قاعدتاً شما یا الناز رکابی هستی‌ یا نزدیکانش

یکم بزرگ شید‌، و از افکار عقب مانده و حرف‌های خاله زنکی دست بکشید

به جای چشم و هم چشمی، سعی‌ کنید رقابت سالم کنید و انسان باشید

همه رو می‌خوای مسخره کنی‌ و با بی‌تربیتی و بی‌ احترامی برخورد کنی‌ با ورزشکار‌های مملکت

همه بدن، بابا تو خوبی‌، تو خوبی‌!

عجب آدم‌هایی‌ پیدا میشن واقعا.. :-x

موفق و مویّد باشید
+2 #2 sara 1395-03-12 10:54
عاشقتم قهرمااان. شما همیشه برای ما الگوی جنگندگی هستی فرناز عزیز. سربلند مانی
+2 #1 ۰۰۰۰ 1395-03-08 08:45
بعضی چیزا رو زیاد جدی نگیرید
حمید توزنجانی ۸.۵ میلیون از پشتیبانی شهرش برای مسابقات دریافت کرد
رضا علیپور هم از فدراسیون و استان دریافتی داشت
خیلیها کنکهاشون رو توی بوق و کرنا نمیکنن.
خانم اسماعیل زاده هم رفته اونور دنیا دنبال زندگیش حالا دلش برای مسابقه تنگ شده.اونم نه برای خود مسابقه
بلکه برای رقابتهاش با الناز...