سومین جشنواره صعودهای برتر بهترین های خود را شناخت

نوشته شده توسط : طیبه طاهری | تاریخ ارسال مطلب : .

عصر روز دوشنبه چهاردهم تیرماه 1395 مرکز همایش های «شهید قندی» وزارت ارتباطات پذیرای خیل عظیم علاقمندانی بود که در سومین جشنواره صعودهای برتر حضور پیدا کرده بودند.

 

 

مراسم  در ساعت 17:30 با خوشامدگویی مجری ( حسین رضایی) به حضار آغاز شد.

اولین بخش از مراسم پخش تیزر جشنواره و مرور تصویری دو جشنواره‌ گذشته بود.

پس از این بخش «رضا زارعی»  ریاست فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی به روی صحنه رفت و به ارائه توضیحاتی در رابطه با اهداف و رویکردهای برگزاری جشنواره صعودهای برتر پرداخت.

 

 

زارعی با اشاره به این نکته که هدف از برگزاری جشنواره صعودهای برتر کوهنوردی و صعودهای ورزشی گرامیداشت فعالیتهایی است که طی یکسال گذشته در حوزه این رشته  صورت گرفته گفت :" در عمل هیچ گاه در جشنواره ها به دنبال ایجاد انگیزه رقابت نمی روند، جشنواره ها نوعی گردهمایی هستند که طی آنها  افراد فارغ از رخدادها و حوادث به دید و بازدید می پردازند."

سپس در ادامه به این نکته اشاره کرد که نتایج اولیه جشنواره گویای رویکرد و سلیقه فنی تیم داوری است. در واقع همین رویکرد متفاوت است که بر جذابیت جشنواره افزوده و آن را متمایز از جشنواره های پیشین نموده است. اگرچه نگاه فنی داروان برخی پیمایشهای باارزش حوزه کوهنوردی را در پس صعودهای فنی قرار داده اما انتخابهای با ارزشی چون گشایش مسیرهای نو بر روی دیواره علم کوه، تلاش و صعود پرهیبت ترین مسیر صعود به دماوند و صعود سریع از یخچال شمالی سبلان که هر یک آرزویی دست نیافتنی برای بسیاری از ما به شمار می آید گویای بلوغ و اوج کوهنوردی داخلی در کشورمان است.

 

 

متن کامل سخنرانی زارعی را در این لینک بخوانید.

پس از سخنرانی زارعی  از «داوود محمدی فر» به عنوان نویسنده برگزیده تقدیر به عمل آمد.

 

 

 

سپس  کلیپی در رابطه با «یخچال های کوهستانی » پخش شد و «ابوالفضل زمانی » به عنوان فعال محیط زیست در این حوزه به ایراد سخن پرداخت.

 

 

 

بخش نخست مراسم : معرفی برگزیدگان بخش های جنبی جشنواره

بخش بعدی مراسم تجلیل از کوهنورد پیشکسوت در دو بخش آقایان و بانوان بود . در این بخش از « صدیقه مقدم» به عنوان « کوه‌بانوی پیش‌کسوت» و از « حسن جواهرپور» به عنوان کوهنورد پیشکسوت دربخش آقایان تجلیل به عمل آمد.

تجلیل از « تولیدکننده نمونه تجهیزات کوهنوردی » عنوان بخش بعدی مراسم بود. در این بخش از آقایان «سلیمانی» و «رسول کشوری» که به نمایندگی از شرکت های «هفت گوهر» و «لاوان» در مراسم حضور داشتند تقدیر و تشکر به عمل آمد.

 

بخش بعدی مراسم بخشی بود با عنوان «امید به زندگی». این بخش با نمایش کلیپی زیبا و خوش ساخت از «صعود دیواره علم کوه» توسط سنگ نورد توانمند «محسن پورقاسم» همراه بود که مورد تشویق حضار قرار گرفت. پورقاسم با حضور بر روی صحنه و تشکر از حضار ، صعود خود را به «تیمسار منوچهر محققی» خلبان توانمند دوران دفاع مقدس تقدیم کرد.

 

 

 

در انتهای بخش جنبی از «رضا شهلایی» هیمالیانورد ارزنده کشورمان تقدیر و تشکر به عمل آمد و لوح تقدیر و تندیس «کوه نورد دوران» به وی اعطا شد. با تقدیر از شهلایی بخش جنبی جشنواره به اتمام رسید و نوبت به بخش اصلی (معرفی صعودهای برتر) رسید.

 

 

 

 

بخش دوم مراسم : معرفی برگزیدگان بخش اصلی جشنواره (معرفی صعودهای برتر)

در ابتدای این بخش معرفی مختصری از هیئت داوران جشنواره  توسط مجری مراسم ارائه شد و  سپس« حسن نجاریان » به عنوان « رئیس هیئت داوران» بر روی صحنه حاضر شد و بیانیه هیئت داوران سومین جشنواره صعودهای برتر را قرائت نمود. لازم به توضیح است که خانم  پروین رضایی و آقایان یونس رضا خانی، ناصر جنانی، امیر جابر انصاری و حسن نجاریان هیئت داوران این دوره از جشنواره را تشکیل می دادند.

وی از موارد ذیل به عنوان اهداف انتخاب صعود برتر سال یاد کرد :

 • رشد صعود های داخلی،
 • نوآوری و خلاقیت در صعود
 • صعود پاک
 • کار نو
 • بهره گیری درست از ابزار
 • سلامت در اجرا
 • تغذیه پاک و مناسب
 • تدوین فیلم وگزارش کامل

سپس از موارد ذیل به عنوان معیارهای انتخاب صعود برتر نام برد:

 • بررسی دقیق و جامع قبل اجرا، نگاه درست به تمرینات دشوار و مناسب هر برنامه، شناخت نفرات و چک لوازم.
 • اجرای مناسب، نگاه درست به مسیر و نفرات، روحیه ی پذیرش عدم موفقیت احتمالی در برنامه.
 • ثبت مستند فعالیت انجام شده با مختصات و تصاویر گویا، کادر بندی مناسب و دقیق خصوصا از ابتدای کار و نقاط حساس، بطور مثال اگر کار گشایش است از روند تلاش، نقاط دشوار و انتهای کار.

پس از آن نجاریان به معرفی گزارشات رسیده  به جشنواره در بخش های مختلف (پیمایش، فنی و صعود های خارجی)  پرداخت و در پایان اظهار امیدواری کرد در سال آینده شاهد صعود زمستانه به مناطق بکر و دست نخورده ایران زمین باشیم، صعودهایی چون خط الراس علم کوه از سیاه قوک به دندان اژدها تا شانه کوه و گرده، دنا، اشتران کوه یا دیواره سه شاخ جوپار و....

متن کامل بیانیه  هیئت داوران را در این لینک بخوانید.

 

 

 

پس از اتمام این بخش ، با ارائه کلیپی هایی به معرفی  صعودهای منتخب پرداخته شد.

سپس با حضور اجرا کنندگان این صعودها از آنها تقدیر به عمل آمد.

 

 

 

در پایان برگزیده نهایی در هر بخش اعلام شد که نتایج آن را در ادامه مشاهده می کنید:

 

نتایج نهایی جشنواره :

الف) بخش پیمایش:

 • گزارشات رسیده : عبور زمستانه از خط الراس اشتر به سکه نو، برج میل برفخانه یزد، دو صعود زمستانه قله دماوند از دره یخار، دهلیز سیاه سنگ مسیر نو، صعود یک روزه زمستانه یخچال شمالی سبلان، صعود زمستانه خط الراس اشتران کوه
 • نامزدهای نهایی : صعود زمستانی دره یخار به سرپرستی ابوالفضل زمانی- صعود زمستانی دره یخار دهلیز مرکزی باشگاه آلپ تبریز- صعود زمستانی یک روزه یخچال سبلان
 • برگزیده نهایی : صعود زمستانی دره یخار- برنامه مشترک کوه‌نوردان زنجانی و گروه کوه‌نوردی تهران به سرپرستی «ابوالفضل زمانی»

ب) بخش صعود های فنی:

 • گزارشات رسیده : صعود دهلیز سیاه سنگ مسیر نو، دو صعود دیواره علم کوه شمالی و غربی و گشایش مسیر اورمزد در کهکیلویه و بویر احمد.
 • نامزدهای نهایی : گشایش مسیر بیداد دیواره غربی علم کوه - گشایش مسیر زعفری دیواره شمالی علم کوه
 • برگزیده نهایی : گشایش مسیر بیداد دیواره غربی علم کوه

ب) بخش صعود های خارجی: 

 • گزارشات رسیده : گشایش بروی دیواره شاخ اژدها در مالزی ،صعود کارامبونی در افریقا ، صعود قله اوشبا ، صعود زمستانی قله کازبک
 • نامزدهای نهایی : گشایش مسیر جدید دیواره کارامبونی در ماداگاسکار افریقا - گشایش مسیر ایرانیان مالزی شاخ اژدها
 • برگزیده نهایی : گشایش مسیر جدید دیواره کارامبونی ، ماداگاسکار - حسن گرامی -حمید رضا شفقی-فرشاد میجوجی

 

 

 

مراسم در ساعت 20:45 با پذیرایی و افطار به اتمام رسید.

حاشیه های مراسم :

 • اما یکی از جذاب ترین بخش های مراسم بخشی بود با عنوان «امید به زندگی». این بخش با نمایش کلیپی زیبا و خوش ساخت از «صعود دیواره علم کوه» توسط سنگ نورد توانمند «محسن پورقاسم» همراه بود که مورد تشویق حضار قرار گرفت. عزم و اراده این سنگنورد توانا که علی رغم معلولیت بر محدودیت ها غلبه کرده بود تحسین تماشاگران را برانگیخت به طوری که کلیه حاضرین در سالن به احترام وی به پا خواسته و به صورت ایستاده وی را تشویق کردند.  سپس پورقاسم با حضور بر روی صحنه و تشکر از حضار ، صعود خود را به «تیمسار منوچهر محققی» خلبان ارزنده دوران دفاع مقدس تقدیم کرد.
 • تاخیر 30 دقیقه ای در آغاز مراسم که عمدتا به علت عدم حضور میهمانان و مدعوین در سالن بود  از جمله مواردی بود که لازم است هم مدعوین و هم اجرا کنندگان به آن اهتمام بیشتری ورزند. و این فرهنگ غلط تاخیر در حضور به موقع در مراسم ها و یا بعضا تاخیر در شروع مراسم کم کم از میان برداشته شود.
 • نکته بسیار جالب و در خور توجه و البته تاملی که در توسط مجری مراسم به آن اشاره شد: در ابتدای حضور ریاست هیئت داوران(حسن نجاریان ) مجری مراسم اعلام کرد که متاسفانه  در چند روز اخیر تماس های تلفنی توهین آمیز و تهدید آمیزی با تنی چند از اعضای هیئت داوران برقرار شده و پیامک های حاوی الفاظ ناشایست برای آنان ارسال شده که به طور حتم از روش های قانونی پیگیری و با آنها برخورد خواهد شد.

بروز چنین اتفاقی واقعا جای تامل دارد و بدیهی است چنین رفتارهایی به دور از شان جامعه کوهنوردی ایران و مغایر با اصول اولیه نقد منصفانه و عادلانه است. بهتر است چنانچه نقدی بر موضوعی داریم به جای تخریب و زیر سوال بردن دیگران با رعایت اخلاق و انصاف انتقاد خود را مطرح کنیم.

 

پی نوشت :

 متاسفانه چالش جدی‌ای که جامعه کوهنوردی  ما با آن مواجه است جو ناسالم تخریب است.  در اینکه نقد اگر منصفانه انجام شود سازنده خواهد بود هیچ شکی نیست . نقش منتقد در جامعه همانند پزشکی است که با ابزارهای پزشکی در جهت پیدا کردن علت بیماری و بهبود و درمان آن عمل می کند .اما متاسفانه بسیاری از آن صحبت هایی که اکنون به عنوان«انتقاد» در جامعه کوهنوردی کشور مطرح می شود  هدفی جز تضعیف یا بیرون کردن دیگران از صحنه ندارد. دغدغه نقد منصفانه از مدت‌ها پیش در جامعه  کوهنوردی مطرح بوده و این دوره از جشنواره  اهمیت  نقد منصفانه را بار دیگری روشن کرد. امید آنکه با رعایت کردن اصول نقد منصفانه و جلوگیری از دامن زدن به فضای تخریب  به پیشرفت کوهنوردی کشورمان کمک کنیم.

 

 

 

گزارش از : طیبه طاهری

عکس ها: بهرام پور علی بابا

متن سخنرانی رضا زارعی و بیانیه هیئت داوران  : برگرفته ار وبسایت فدراسیون کوهنوردی

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی