مراسم گراميداشت پنجاهمين سالگرد گشايش مسير فرانسوي ها برگزار شد

نوشته شده توسط : طیبه طاهری | تاریخ ارسال مطلب : .

پنجاه سال پیش در چنین روزهایی تیمی دوازده  نفره کوه‌نوردان فرانسوی موفق شدند مسیری نو را بر دیواره باشکوه علم کوه گشایش کنند. این مسیر به پاسداشت این تلاش « مسیر فرانسوی ها» نامگذاری شد و در حال حاضر یکی از پرصعودترین و پرترددترین مسیرهای دیواره علم کوه به شمار می رود.

عصر روز گذشته  ( دوشنبه چهارم مرداد 1395)   پس از گذشت پنجاه سال ،  دوتن از اعضای آن تیم به منظور گرامیداشت این صعود و ارائه گزارشی از تلاش های خود مهمان کشورمان بودند.

این برنامه که با حضور مهمانان فرانسوی «الن بلاسيه» و «برنارد كونو» برگزار می شد با حضور جمع کثیری از علاقمندان در مرکز همایش های شهید قندی شرکت مخابرات برگزار شد.

مراسم در ساعت 17:30 با نمایش تصاویر و کلیپ زیبایی آغاز شد.

سپس تیزر فیلم گشایش مسیر برای حضار به نمایش درآمد که بسیار زیبا و خاطره انگیز بود.

 پس از آن مجری برنامه (حسین رضایی ) به روی صحنه آمد و  پس از خوشامد گویی به حضار  ، از ریاست فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی (رضا زارعی) برای ایراد سخن دعوت به عمل آورد. بخش نخست سخنان وی به ارائه توضیحاتی در رابطه با جایگاه ویژه علم کوه در کوهنوردی و دیواره نوردی ایران اختصاص داشت. زارعی ضمن تقدیر و تشکر از حضار  برای حضور در  این مراسم ، اظهار داشت :

"بدون تردید کوهنوردی ایران با بیش از یک قرن تاریخ مدون درجایگاهی قرار دارد که می توان هرسال، سالروز یکی از فعالیتهای برجسته و اولین هایش را گرامی داشت. در این بین علم کوه( دومین کوه مرتفع ایران با دراختیار داشتن 45 قله بالای 4000 متر و مرتفع ترین دیواره سنگی ایران) دارای جایگاهی ویژه بوده و  بخش مهمی از تاریخ کوهنوردی و دیواره نوردی کشورمان را در دل خود جای داده است.

82 سال از نخستین صعود قله علم کوه توسط هنس بوبک می گذرد.

80 سال از نخستین صعود گرده آلمانها توسط ولفگانگ گونتر و اشتن هاور

58 سال از نخستین صعود زمستانی قله علم کوه توسط تیمی به سرپرستی حسین رضایی

52 سال از نخستین صعود دیواره علم کوه توسط هاری رست و امیرعلایی

39 سال از نخستین صعود انفرادی دیواره علم کوه توسط محمد شهیدی

34 سال از نخستین گشایش مسیر ایرانیان و آرش در علم کوه

33 سال از نخستین صعود زمستانی گرده آلمانها

27 سال از نخستین صعود زمستانی دیواره علم کوه

و دهها سالگرد جاودانه در این کوه

اما در میان تمامی این فعالیتها امروز مفتخریم تا در جمع خود میزبان دوتن از نخستین های جاودانه دیواره علم کوه باشیم. دوعضو فرانسوی سال 1345 که توانسته بودند مسیری هوشمندانه را از شرق به غرب دیواره پیمایش و گشایش نمایند که بعدها در کنار مسیر هاری رست عنوان پرتردد ترین مسیر صعود به دیواره 400 تا 500 متری علم کوه را به نام خود به  ثبت رساند."

زارعی سپس مراتب قدردانی خود را از  میهمانان فرانسوی  (هم بابت گشایش مسیر و هم بابت قبول دعوت ایرانیان و حضور در این مراسم ) ابراز داشت.  سپس از ابراهیم نوتاش بابت زحمات وی در برگزاری این مراسم تشکر کرد.

 

در بخش بعدی «عباس ثابتیان» به نمایندگی از انجمن کوهنوردان ایران به روی صحنه آمد و پس از خوشامدگویی به مهمانان  فرانسوی  و حضار به ارائه اطلاعاتي در خصوص جغرافياي منطقه علم كوه پرداخت.

سپس توضیحاتی در رابطه با شکل گیری ایده اولیه برگزاری این مراسم و اقدامات و تلاش های انجام شده جهت برگزاری آن ارائه کرد. ثابتیان به این نکته اشاره کرد که ایده اولیه برگزاری این مراسم سال گذشته شکل گرفته و در این میان تلاش های «علی پارسایی» شایسته تقدیر می باشد. وی  همچنین به این نکته اشاره کرد که امسال همچنین هشتادمین سالگرد صعود گرده آلمانها نیز می باشد. به گفته ثابتیان تعدادی از فعالان کوهنوردی و دیواره نوردی کشور تلاش هایی را برای دعوت از دیواره نوردان آلمانی و برگزاری مراسم مشابه برای گرامیداشت این صعود انجام داده اند که متاسفانه تا این لحظه به سرانجام نرسیده است.

ثابتیان در بخش پایانی سخنان خود با ارائه تصاویری به بررسی تاثیر گرمایش زمین بر یخچال های منطقه تخت سلیمان  و علم کوه پرداخت .

پس از این بخش از  «عامر ازوجي»  از ديواره نوردان صاحب نام كشورمان که فعالیت های شاخصی را در منطقه علم کوه داشته است برای حضور در صحنه دعوت به عمل آمد. ازوجي با نمايش تصاویری، توضیحاتی در رابطه با مسيرهاي دیواره نوردی علم كوه و تاریخچه صعودهای شاخص انجام شده در این منطقه ارائه کرد.

بخش بعدی مراسم. ارائه توضیحاتی در رابطه با مسیر فرانسوی ها بود که با حضور «حسن گرامی»  از ديواره نوردان نام آشنای كشورمان برای انجام شد.

در ساعت 18:30 بخش اصلی مراسم با نمایش فیلم مستندی در رابطه با صعود مسیر فرانسوی ها آغاز شد. مهمانان فرانسوی با دعوت مجری مراسم برروی صحنه حاضر شدند. «ابراهیم نوتاش» نیز به عنوان مترجم آنان را همراهی می کرد.

پیش از نمایش فیلم ،  نوتاش به معرفی مهمانان فرانسوی پرداخت و توضیحاتی را در رابطه با تاریخچه حضور دیواره نوردان خارجی در منطقه علم کوه و نحوه شکل گیری ایده صعود مسیر فرانسوی ها ارائه کرد.

سپس فیلم اصلی به نمایش درآمد : روایتی زیبا از صعودی افسانه ای. فیلمی بسیار خوش ساخت ، زیبا  و جالب و جذاب که به شدت حس نوستالژی را در میان مخاطبان تداعی می کرد: لحظات صعود ، حاشیه ها ، تجهیزات صعود ، تلاش ها ، لحظاتی از زندگی روزمره مردم بومی منطقه ،  اشک ها و لبخندها به زیبایی در این فیلم به تصویر کشیده شده بود.  مستند سازی برنامه در این فیلم بسیار ماهرانه انجام شده بود . اینکه در آن زمان ( پنجاه سال پیش) با توجه به امکانات محدود تصویر برداری و تکنولوژی چگونه چنین فیلمی ساخته شده است در نوع خود بسیار جالب به نظر می رسید.

در ساعت 19:15 بخش پرسش و پاسخ آغاز شد و حضار به طرح سوالات خود پرداختند.

در ساعت 20:00 بخش پایانی مراسم ( تقدیر و تشکر و اهداي لوح های يادبود) آغاز شد. در ابتدا از دو ديواره نورد فرانسوي و همسر يكي از ايشان، با اهداي لوح سپاس و هدایایی تقدير به عمل آمد.

پس از آن كليپي از اولين صعود ايرانيان از مسير فرانسوي ها ( در سال 1348) پخش شد و ضمن گراميداشت نام و ياد نفرات شركت كننده در آن صعود، از ابراهيم بابائي، كيومرث بابازاده و بيژن صادقي با اهداي لوح تقدير سپاسگزاری شد.

در بخش بعدی یاد و خاطره «صفر نقوي»  از پيشكسوتان و راهنمایان قدیمی و با سابقه منطقه علم كوه با اهدای لوح تقدیری به فرزند ایشان (رسول نقوی)  گرامی داشته شد . لازم به توضیح است که ایشان در صعود سال 1345 فرانسوی ها به عنوان راهنمای محلی آنان را همراهی می کرده است.

در نهایت  از «حسين هيزم كار» مربی و پیشکسوت نام آشنای دیواره نوردی کشور  با اهداي لوح و كلنگ نمادين فدراسيون تقدير شد. لازم به توضیح است که وی با ٧٢ بار صعود دیواره علم كوه كه ١٩ بار آن از مسيرفرانسوي ها انجام شده است رکورد دار صعود این دیواره در کشور می باشد.

در پايان به پیشنهاد ریاست فدراسیون، به چهار نفر از صعودکنندگان ایرانی مسیر فرانسوی ها که در جمع حضور داشتند ( دو آقا و دوخانم) هدایایی اهداء شد.

مراسم با گرفتن عكس يادگاري و پذيرايي از حضار به پايان رسيد.

حاشیه ها :

  • بدون تردید یکی از نقاط قوت مراسم دیشب ، فضای صمیمانه و به دور از تکلف آن بود. مراسم در جوی دوستانه وصمیمانه برگزار شد و در آن اثری از تعارفات و تشریفات رسمی و دست و پاگیر مشاهده نمی شد. اجرای مجری ، صحبت های مهمانان فرانسوی ، سخنان مدعوین و .... همه و همه در فضایی صمیمانه و دوستانه انجام شد که بر جذابیت مراسم افزوده بود.

 

  • بخشی از تجهیزاتی که پنجاه سال پیش توسط دیواره نوردان فرانسوی مورد استفاده قرار گرفته بود در دکور صحنه مراسم مورد استفاده قرار گرفته بود : کارابین های آهنی قدیمی ، پله رکابی که قسمت هایی از آن از چوب ساخته شده بود ، کلنگ و .... برروی صحنه گذاشته شده بود. به گفته مجری مراسم تعدادی از این تجهیزات توسط دیواره نوردان فرانسوی به موزه انجمن کوهنوردان ایران و فدراسیون اهدا شده است.

 

  • ظاهرا تعدادی از حضار این سوال را مطرح کرده بودند که چرا از سرپرست برنامه و سایر نفرات تیم دوازده نفره گشایش مسیر برای حضور در مراسم دعوت به عمل نیامده است. در پاسخ به این سوال این توضیح ارائه شد که ظاهرا در مذاکرات و رایزنی های انجام شده این درخواست با دیواره نوردان فرانسوی مطرح شده اما اکثر نفرات تیم صعود به دلیل محدودیت های پزشکی ناشی از بیماری و کهولت سن قادر به حضور در مراسم نبوده اند.

 

  • تعدادی از حضار نیز سوالی را در رابطه با سن و سال دیواره نوردان فرانسوی حاضر در مراسم مطرح کردند. در پاسخ این توضیح داده شد که این دونفر در زمان برگزاری برنامه ( سال 1966میلادی مصادف با 1354 شمسی) با 22 و 24 سال سن  به عنوان جوان ترین اعضای تیم صعود در برنامه حضور داشته اند.

 

 

گزارش از : طیبه طاهری

تصاویر : بهرام پور علی بابا

 

 

 

 

 

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

نظرات  

+1 #1 عباس ثابتیان 1395-05-06 10:05
ممنون کوه‌نامه‌ای ها