آئين گرامیداشت چهلمین سال نخستین صعود ۸۰۰۰ متری ایرانیان برگزار شد

نوشته شده توسط : طیبه طاهری | تاریخ ارسال مطلب : .

عصر روز یکشنبه هفدهم مرداد 1395 سالن اجتماعات شهید قندی ورازت ارتباطات پذیرای خیل عظیم علاقمندانی بود که جهت یادآوری صعودی خاطره انگیز گرد هم آمده بودند : نخستین صعود  ۸۰۰۰ متری ایرانیان  .

در سال 1355 تیمی متشکل از کوهنوردان ایرانی  به صورت مشترک به همراه کوه‌نوردان ژاپنی موفق شدند نخستین صعود  ۸۰۰۰ متری ایرانیان را به قله ماناسلو (هشتمین قله مرتفع جهان ) به ثبت برسانند. در این سال محمد جعفر اسدی از اعضای تیم ۸ نفره ایران توانست به همراه یک کوهنورد ژاپنی و یک شرپای نپالی برفراز قله بایستد. سرپرستی این صعود را « تیمسار محمد خاکبیز» بر عهده داشت. 

اعضاي تيم ایرانی تیم ماناسلو 1355 عبارت بودند از: تیمسار محمد خاکبیز(سرپرست)محمد جعفر اسدی، یوسف هندی، شادروان مختار مهدیزاده، شادروان علی محمد پور، شادروان جلال رابوکی، بیوک بهزادی محمدی، قاسم دادفرمای و ولفگانگ گورتر( فیلمبردار)

عصر روز گذشته  ( یکشنبه  هفدهم مرداد 1395)   پس از گذشت چهل سال ،  تعدادی از اعضای تیم ژاپنی به منظور گرامیداشت این صعود و ارائه گزارشی از تلاش های خود مهمان کشورمان بودند.

طبق اعلام قبلی قرار بود مراسم در ساعت 17:00 آغاز شود که به دلیل تاخیر در ورود مهمانان خارجی برنامه  ، شروع مراسم به ساعت 18:00 موکول شد. تعدادی از خبرنگاران و عکاسان ژاپنی نیز جهت پوشش دهی این مراسم در سالن حضور پیدا کرده بوند.

اجرای این مراسم بر عهده «مهدی هنرمند» بود.  هنرمند پس از خوشامد گویی به حضار و عذرخواهی به خاطر تاخیر پیش آمده در شروع مراسم  ، از ریاست فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی (رضا زارعی) برای ایراد سخن دعوت به عمل آورد. سخنان وی به ارائه توضیحاتی در رابطه با نخستین صعود  ۸۰۰۰ متری ایرانیان  اختصاص داشت.

سپس مدیر روابط عمومی ورازت ارتباطات به روی صحنه آمد و به ایراد سخن پرداخت.

پس از آن «حسین مقدم» از مربی نام آشنای کوهنوردی کشور با حضور بر روی صحنه توضیحاتی را در رابطه با صعود قله ماناسلو و تاریخچه صعودهای انجام شده بر روی آن ارائه کرد .

در بخش بعدی فیلمی در رابطه با صعود قله ماناسلو به نمایش درآمد .

در بخش بعدی «تیمسار محمد جعفر اسدی » پیش‌کسوت گران‌قدر کوه‌نوردی  کشور به صحبت پرداخت  و توضیحاتی را در رابطه با صعود مشترک ماناسلو در سال 1355 ارائه کرد. محمد جعفر اسدی متولد ۲۴ شهریور سال ۱۳۲۴  و نخستین کوهنورد هشت هزارمتری ایران است که همراه با «کاگی یاما» در قالب تیم مشترک ایران و ژاپن قله مانسلو را در ۲۰ مهر سال ۱۳۵۵ صعود کرد. وی دوره های کوهستانی ارتش را در سالهای دهه پنجاه  ذرانده و به در دوره های کوهنوردی ارتش ایتالیا آموزش دیده بود.

پس از این بخش مهدی کرمی ریاست هیئت کوهنوردی استان همدان برروی صحنه آمد و با اهدای لوح سپاس و هدایایی از «تیمسار محمد جعفر اسدی » تقدیر و تشکر به عمل آورد.

در ساعت 19:30 بخش اصلی مراسم ( تقدیر از صعود کنندگان ایرانی و ژاپنی قله ماناسلو در برنامه مشترک سال 1355 ) با نمایش فیلم مستندی در رابطه با صعود ماناسلو آغاز شد.

مهمانان ژاپنی با دعوت مجری مراسم برروی صحنه حاضر شدند. «آقای مهدی نژاد» نیز به عنوان مترجم آنان را همراهی می کرد.

در ابتدای این بخش از تمبر یادبود صعود ماناسلو در سال 1355 رونمایی شد.

سپس «کاگه یاما» کوهنورد شهیر ژاپنی و سرپرست تیم ژاپنی در صعود سال 1355 قله ماناسلو با حضور بر روی صحنه به ارائه توضیحاتی در رابطه با این صعود پرداخت. وی با ارائه این توضیحات که با نمایش فیلمی از لحظات صعود بود در فضای صمیمانه و به دور از تکلف خاطرات تلخ و شیرین خود از این صعود را برای حضار و مهمانان روایت نمود. روایتی زیبا از صعودی خاطره انگیز. فیلمی خوش ساخت ، زیبا  و جالب و جذاب که به شدت حس نوستالژی را در میان مخاطبان تداعی می کرد.  مستند سازی انجام شده در این فیلم با توجه به امکانات محدود تصویر برداری و تکنولوژی در چهل سال پیش در نوع خود بسیار جالب به نظر می رسید.

پس از این توضیحات از «عظیم قیچی ساز» هیمالیانورد صاحب نام کشورمان دعوت شد تا برای تقدیر از اعضای تیم صعود ماناسلو برروی صحنه حضور پیدا کند. در این بخش از صعود کنندگان ایرانی و ژاپنی قله ماناسلو در برنامه مشترک سال 1355با اهدای لوح سپاس و تندیس هایی تقدیر و تشکر به عمل آمد.

در بخش بعدی از اعضای خانواده سه تن از صعود کنندگان ایرانی قله ماناسلو در برنامه مشترک سال 1355 که به دیار باقی شتافته بودند برای حضور بر روی صحنه دعوت به عمل آمد: زنده یاد جلال رابوکی (فروزان) ، زنده یاد مختار مهدیزاده و  زنده یاد علی محمد پور.

در بخش بعدی هدیه ارزشمندی از طرف کوهنوردان ژاپنی به فدراسیون کوهنوردی ایران اهدا شد : کتابی که در رابطه با برنامه صعود مشترک سال 1355 توسط کوهنوردان ژاپنی تهیه شده بود. این کتاب حاوی مستند سازی های انجام شده در مورد این صعود بود و تصاویر و گزارش این برنامه درآن گردآوری شده بود.  رضا زارعی به نمایندگی از فدراسیون کوهنوردی ایران این هدیه را از مهمانان ژاپنی دریافت کرد.

پس از این بخش «دکتر نکونام»ریاست هیئت کوهنوردی استان قزوین برروی صحنه آمد و با اهدای لوح سپاس و هدایایی از «یوسف هندی» (عضو قزوینی برنامه صعود مشترک ماناسلو) و «کاگه یاما» (سرپرست تیم ژاپنی) تقدیر و تشکر به عمل آورد.

در بخش بعدی مراسم یاد و خاطره جاودانگان قله ماناسلو گرامی داشته شد : این بخش همراه بود با ادای احترام به زنده یاد مهدی عمیدی ، جعفر ناصری و عیسی میرشکاری و یادآوری خاطره تلخ از دست رفتن این عزیزان .

«حجت الاسلام عمیدی» برادر زنده یاد مهدی عمیدی در ابتدای این بخش بر روی صحنه حاضر شد و به بیان خاطراتی جالب از زندگی برادر فقید خود پرداخت. برادر جعفر ناصری و برادر عیسی میرشکاری نیز با حضور برروی صحنه لوح سپاسی را از برگزار کنندگان دریافت کردند.

 سپس از 15 نفر از کوهنوردان ایرانی که تاکنون موفق به صعود قله ماناسلو شده اند تقدیر و تشکر به عمل آمد:

محمدجعفر اسدی(همدان) ، محمدحسن نجاریان ، علی بیات‌منش ، سعید کریمی ، حسین مقدم و مجتبی مقدادی (زنجان) ، پروانه کاظمی( تهران) ، علی علیمحمدی(مرکزی) ،محمود هاشمی ، امید آمحمدی ( تهران) ، ایرج معانی گلستان(اردبیل)  ، سیدعبدالحسین صالحی ( البرز) ،عظیم قیچی‌ساز و مهدی قلی‌پور( آذربایجان شرقی) نفراتی بودند که با اهدای لوح سپاس از آنها تقدیر شد.

بخش انتهایی مراسم اختصاص داشت به مرور خاطرات عملیات امداد و نجات برای نجات جان دوکوهنورد ژاپنی که در سال 1351 در ارتفاعات علم کوه دچار حادثه شده بودند. یکی از این نفرات به همراه «آقای عبدلی» کوهنورد ایرانی حاضر در عملیات امداد ونجات با حضور در برابر حضار به بیان خاطرات این حادثه پرداختند.

ظاهرا در این حادثه دوکوهنورد ژاپنی که در سال 1351 در ارتفاعات علم کوه دچار حادثه می شوند. اقدامات به موقع و سریع مسئولین و کوه نوردان ایرانی حاضر در منطقه و انتقال آنها به محل مناسب و اعزام هلی کوپتر نظامی از سوی فدراسیون کوه نوردی کشور و حمل وی به بیمارستان نیروی هوایی در تهران ، موجبات نجات آنان که دچار شکستگی از ناحیه سر و خون ریزی شدید شده بودند را فراهم می کند. این دو کوهنورد پس از انجام معالجات لازم با سلامت کامل به ژاپن بازمی گردند. اقدامات سریع ، موثر و مفید فوق الذکر موجبات رضایت ، خرسندی و تقدیر مسئولین کمیته کوه نوردی ژاپن از مسئولین ایرانی را فراهم  می نماید و امپراطوری وقت ژاپن و مسئولین کوهنوردی این کشور با اهدای لوح سپاس وهدایایی مراتب تقدیر و تشکر خود را بابت نجات جان شهروندان خود از کوهنوردان ایرانی اعلام می کنند.

مراسم در ساعت 30: 20 با پذیرایی از حضار به اتمام رسید.

 

گزارش از : طیبه طاهری

تصاویر : بهرام پور علی بابا

 

 

 

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی