حادثه منجر به فوت برای بانوی کوهنورد در جبهه غربی دماوند

نوشته شده توسط : طیبه طاهری | تاریخ ارسال مطلب : .

حدود ساعت 55 : 6 عصر  روز جمعه 29 مرداد ماه 95 در مسیر غربی دماوند سقوط سنگ منجر به بروز حادثه خطرناکی برای یک تیم کوهنوردی در مسیر یخچال غربی شد.

تیم با فریاد یکی از کوهنوردان از مسیر سقوط سنگ تخلیه شد ولی متاسفانه با سنگ  متلاشی شده و به یکی از کوهنوردان خانم در مسیر اصابت نمود و باعث ضربه شدید مغزی و ضربدیدگی در ناحیه گردن گردید.

شرایط بحرانی حادثه بلافاصله به بخش جستجو و نجات فدراسیون و نیروهای امداد اطلاع داده شد. جهت امداد هلی کوپتر با توجه به زمان نامناسب پرواز اقدامات لازم انجام شد ولی با سیر سریع و نامناسب بیمار و انجام احیای قلبی و تنفسی پرواز هلی کوپتر منتفی شد.

در نهایت متاسفانه کوهنورد خانم 33 ساله از استان تهران در ساعت50 : 7 فوت نمودند.

لازم به توضیح است بعلت وقوع حادثه در ارتفاع بالای 4500 متر امکان هرگونه امداد رسانی توسط هلی کوپترهای امداد و نجات امکان پذیر نبوده است.

ضمنا ساعت وقوع حادثه 55: 6 عصر گزارش گردید که با توجه به نزدیکی به غروب آفتاب باز امکان امداد هلی کوپتر نبود.

نیروهای امداد و نجات هلال احمر هم بلافاصله به محض اعلام حادثه به محل اعزام شدند(البته نیروهای امداد پایگاه پلور در ماموریت دیگری حضور داشتند و به ناچار از امدادگران پایگاه گزنک استفاده شد) که زمان وقوع و نوع حادثه آنقدر سریع بود که عملا حداقل 6 ساعت وقت برای رسیدن به محل حادثه زمان می برد که بعد از اعلام فوت مصدوم طبق قوانین هلال احمر عملا اعزام نیروهای امداد کنسل شد(از زمان اعلام حادثه حدود 55 دقیقه تا زمان فوت طول کشید).

پس از حادثه مرگبار سقوط سنگ در مسیر یخچال غربی دماوند و تالمات روحی همنوردان وی با تلاش کوهنوردان منطقه و همنوردان وی پیکر مرحومه "سیما نیک رفتار" تا ساعاتی از نیمه شب و در سرمای حاکم بر منطقه از ارتفاع 5300 متری به ارتفاع 4800 متری منتقل گردید و بدلیل تاریکی هوا و سختی مسیر ادامه انتقال وی به صبح روز شنبه 30 مرداد 1395 موکول گردید.

منبع : انجمن پزشکی کوهستان ایران

 

 

پی نوشت مهم :

توصیه جدی به کوهنوردان عازم جبهه غربی دماوند :

در مسیر غربی دماوند بعد از خروج از جانپناه سیمرغ معمولاً به دو طریق میتوان به قله دست یافت:

1- با انتخاب مسیر سمت راست  : این مسیر کوتاهتر و پرشیب و سنگی می باشد  اما چنانچه افراد زیادی در این مسیر تردد داشته باشند به دلایل ذیل  امکان رها شدن سنگ در این مسیر بسیار زیاد است :

  • به دلیل آب شدن برف و یخ میان سنگها
  • به دلیل حرکت چکشی ضربه های پای افراد در هنگام فرود که ناشی از خستگی می باشد

و از آنجایی که این مسیر بسیار ناهموار است متاسفانه در صورت رها شدن سنگ و شتاب گرفتن آن  فرار از مسیر حرکت آن بسیار مشکل خواهد بود.

2- با انتخاب مسیر سمت چپ ( مسیر قدیمی قبل از ساخت جانپناه) : این مسیر طولانی تر بوده ولی در عین حال امن تر است و خطر ریزش سنگ ندارد.

رها شدن سنگ  و برخورد آن با بانوی کوهنورد در این حادثه اولین حادثه در این مسیر نبوده و قطعا آخرین هم نخواهد بود. لذا پیشنهاد می شود کوهنوردان گرامی در صورت شلوغ بودن مسیر در نهایت احتیاط مسیر مناسب را انتخاب نموده و با دقت کافی اقدام به صعود و فرود کنند.

نگارنده : بهرام نیوندی

 

 تصویر تزئینی است

منبع : انجمن دوستداران دماوند کوه

 

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

نظرات  

0 #4 باباکوهی 1396-07-26 13:39
روحش شاد و مورد مغفرت حضرت حق
جبهه غربی دماوند به دلیل شیب تند و ریزش سنگ معروف است . هرازگاهی از این قبیل سوانح در آن رخ میدهد . به دنبال اتهام زدن و پیدا کردن مقصر نیستم زیرا که معتقدم کسی که جان دادن جان می ستاند و از مرگ گریزی نیست . اما ای کاش لیدر های محترم گروههای کوهنوردی وتوریستی و طبیعت گردی و ...
این موضوع را باور میکردند که برای کوهنوردی 2 نفر کم و سه نفر زیاد است . این جمله را بارها از زبان پیشکسوتان و اساتید با تجربه کوهنوردی شنیده ایم . اما افسوس که به کار نمیبندیم و یا ناشنیده می انگاریم . تعداد نفرات گروه باعث مشود که از قدرت مانور اعضا کاسته شود و همچنین امکان تولید خطر حادثه ساز برای دیگر کوهنوردان در منطقه بیشتر گردد . متاسفانه لیدر های محترم به دلایل گوناگون مالی و شهرتی اقدام به صعود های پرجمعیت به قله های مطرح میکنند بی آنکه محلی به جمله فوق بگذارند . اگر باور داشته باشند که دماوند بلندترین قله ایران با شرایط سرما و یخ و سنگ و گوگرد است و نه تپه نزدیک به شهرشان ، شاید ملاحظه بیشتری به خرج داده و به جهت کسب منفعت و شهرت اقدام به برگزاری صعودهای پرجمیعت آنهم در روزهای پرترافیک سال ننمایند . که باعث تولید حادثه گردند .
بدانیم که کوهنوردی به کوه رفتن و لباس رنگانگ و مارک کوهنوردی پوشیدن نیست . بدانیم که هر کاری آداب و قوانین خاص خود را طلبیده و بی توجهی به این قوانین باعث داغدار شدن خانواده ها میشود .
0 #3 افشین گل پور 1395-11-22 02:55
جلیل عباسی مرگش تایید شده ؟
0 #2 فریبا معلمی 1395-06-09 03:40
خدا رحمتشون کنه .درود بر جناب بهرام نیوندی کوهنورد باسابقه بااخلاق کوه
-26 #1 اهورا 1395-06-02 12:25
سلام و درود
ضمن عرض تسلیت بابت فوت همنوردمان
کلا مسیر های دماوند اصلا ایمن نیستند و فدراسیون کوهنوردی هم هیچ تلاشی جهت ایمن نمودن این مسیرها مثل پرچم گذاری و نصب تابلو نداشته اکثرا در مسیر برگشت چون تیمها خسته هستند مشاهده شده که افراد از مسیر شن اسکی عبور میکنند همین چند هفته پیش من شخصا شاهد معجزه ای در دماوند بودم که سنگی از زیر پای کوهنوردی در رفت و واقعا لطف خدا بود که در اون روز شلوغ حادثه ای رخ نداد حال اینکه با نصب پرچم یا تبلو خطر میشه این مسیرها رو ممنوعه اعلام کرد