المپیک توکیو(سنگ‎نوردی) را دریابیم!

نوشته شده توسط : فرشید داوودی | تاریخ ارسال مطلب : .

دیدگاه: پایان المپیک ریو و ماراتن فدراسیون کوه‎نوردی و صعودهای ورزشی تا توکیو!

سنگ‎نوردی به المپیک 2020 راه یافت. این خلاصه خبری بود که روی خروجی خبرگزاری‎ها رفت. خبر خوشحال کننده است اما نگران کننده! از این بابت که بار و مسئولیت زیادی بر دوش ورزشکاران و مسئولان فدراسیون قرار گرفت. اگر می خواهند المپیکی شوند و اگر می خواهند مدالی کسب کنند.

اما...

ییست و چهارمین دوره مسابقات سنگ‎نوردی قهرمانی آسیا  چندی پیش در شهر دویون چین برگزار شد. تیم ملی سنگ‎نوردی کشورمان با 9 ورزشکار (6 مرد و 3 زن)  در چهار رشته‎ی بولدرینگ،لید،سرعت و سرعت امدادی  در این دوره از مسابقات شرکت و با کسب یک مدال برنز در رشته سرعت امدادی زنان به کار خود پایان داد! در سرعت امدادی مردان، تیم سه نفره کشورمان نتوانست به مقامی بهتر از چهارمی دست یابد.

به فاصله چند روز بعد از این مسابقات تعدادی از همین ورزشکاران در مسابقات جام جهانی بولدرینگ آلمان شرکت کردند و مقام‎های زیر را بدست آوردند:

غلامعلی برات‎زاده (19)  -  امیر نوری (93)  -  حسین فامیل روحانی (97)  -   مجید شوکت مقدم (119)

همانطور که ملاحظه می‎کنید بعد از علی برات زاده که مقام نوزدهم این دور از مسابقات را کسب کرد؛ دومین نفر با فاصله بسیار زیاد رتبه 93 را کسب نمود. و این به خوبی نشان دهنده فاصله بین علی برات‎زاده با نفرات دوم  و سوم است.

در بیست و یکمین دور از مسابقات قهرمانی آسیا که در تهران برگزار شد علی برات زاده به مقام قهرمانی رسید. الناز رکابی در رشته لید دوم و فرناز اسماعیل زاده مقام قهرمانی سرعت را بدست آوردند و سایر ورزشکاران که تعدادی از آن ها در این دور مسابقات حضور داشتند یکی از پس از دیگری مدال ها را درو کردند. لیکن اکنون ورزشکاران ما با تجربه‎های بسیاری که در میادین جهانی کسب کرده اند به ناگهان در این دور از مسابقات با افتی شدید مواجه شده و یکی پس از دیگری مقام‎های خود را از دست می دهند و حتی رضا علی‎پور قهرمان سرعت جهان نیز موفق به کسب مقامی در خور نمی شود.  چرا اینگونه شده است؟ آیا سطح سنگ‎نوردی سایر کشورهای  آسیایی به سطح جهانی بسیار نزدیک شده است یا ما دچار افت شدید شده ایم؟

این مقال قصد تحلیل چرایی این نتایج را ندارد که اینکه این امر از  وظایف فدراسیون است که یک تحلیل و جمع بندی از این نتایج ارائه دهد؛ بلکه  هدف، نشان دادن آنچه که اتفاق افتاده بود.

با مقدمه‎ای که در بالا ذکر شد باید گفت:

المپیک ریو برای ما با اشک‎های بسیار و لبخندهای کم تمام شد. اما با این نوع برنامه ریزی ورزشی چهار سال دیگر در توکیو همین داستان باز تکرار خواهد شد و گناه ضعف‎هایمان گردن ناداوری ها و غیره خواهیم انداخت و نخواهیم گفت برنامه نداشتیم و خوب کار نکردیم. ورزش ما مثل همان شب امتحان درس خواندن شده است.بردن و قهرمانی برنامه می خواهد و کار و تلاش.

آنچه که مسلم است تا چهار سال دیگر شاید علی برات‎زاده و برخی دیگر از قهرمانان و صاحب‎نامان  این ورزش به مرز بازنشستگی مسابقات قهرمانی برسند( از استثناءها بگذریم) و چه بخواهیم و چه نخواهیم سن آن‎ها بالا خواهد رفت و برای ورزش سنگینی چون سنگ‎نوردی سن یک پارامتر بسیار مهم است. برای همین است که  ما باید جوانان و نوجوانانی را تربیت کنیم که بتوانیم با اطمینان بگوییم این‎ها نه تنها جانشینان خوبی برای قهرمانان حال حاضرند بلکه بهتر از آنانند و یا خواهند شد.

چهار سال زمان خوبی است اما به سرعت هم خواهد گذشت. اگر دغدغه داریم و اگر نمی خواهیم شکست را گردن عوامل خارجی بیندازیم. پس بیاییم نونهالان و نوجوانان سنگ‎نورد حال حاضر را که چهار سال دیگر جوانان المپیکی  ما می شوند دریابیم و آنان را در کوران مسابقات داخلی و کسب  تجربیات جهانی قرار دهیم. برگزاری اردوهای متعدد و رایگان و غیره می تواند راه گشا باشد. نه اینکه یک اردو برگزار کنیم و از آنان طلب وجه اردو را هم داشته باشیم! با این روش نمی شود استعداد یابی کرد؛ چه بسیار استعدادهایی که در کش و قوس همین مشکلات مالی هرگز پرورش نیافتند.

در خاتمه نگارنده چند پیشنهاد در این خصوص ارائه می کند و امیدوار است مفید فایده قرار گیرد.

1- همین امروز کمیته ای تحت عنوان کمیته المپیک و یا هر نام دیگر(اگر هنوز تشکیل نشده است!)  در فدراسیون به طور مشخص راه اندازی کنیم تا برنامه‎ریزی و استعدادیابی کنند.

2- ورودیه نونهالان و نوجوانان و محصلان در باشگاه‎های سنگ‎نوردی تحت اختیار فدراسیون را رایگان و یا با تخفیف ویژه کنیم؛ تا امکان حضور برای تمامی اقشار جامعه فراهم گردد.

3- شرکت د راردوها را فصلی و رایگان کنیم.

4- مربیان را با هزینه کم‎تر دز اختیارشان قرار دهیم.

5- با شهرداری‎ها و مدارس جهت قرار دادن یک دیواره‎ی سنگ‎نوردی کوتاه در پارک‎ها و مدارس  (فضای زیادی هم نمی گیرد) تعامل کنیم؛ تا سنگ‎نوردی بیشتر معرفی شود.

6- از نظرات و مشاوره‎های اهالی فن و سایر فدراسیون‎های موفق بهره ببریم.

رضا زارعی رییس وقت فدراسیون تا دوسال دیگر حداکثر در این مسند است یا انتخاب مجدد می شود و یا خود با این پست وداع می کند؛اگر ماند چه بهتر  اما در هر صورت این امر نباید مانع از برنامه ریزی برای چهار سال بعد باشد. با همت  و احساس مسئولیتی که از وی سراغ داریم می دانیم همه‎ی تلاش خود را به کار خواهد بست.

نگارنده امروز که این مقاله را نوشت امیدوار است چهار سال بعد باز نگردد و بگوید پیش‎ترها گفته بودیم.

 

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

نظرات  

0 #2 ... 1395-06-01 12:13
زیادجوگیرنشریات ‌ورزشی‌وگفته بودم ‌گفته بودمهای یک عده نشو فرشیدجان. 8)
آقازاده ات دوسال متوالیه داره تو مسابقات شرکت میکنه.اگر از ایشون چیزی در اومد از بقیه هم درمیاد. :-*
راستی مسابقات آسیایی نوجوانان و جوانان ماه دیگه ایران برگزار میشه.ثمره کار قبلی‌ها رو میشه تومسابقات دیدو بابقیه اسیائیها مقایسه کرد.نتایج این مسابقات همون نتایج المپیک توکیو برای کشورهاست. ;-)
0 #1 ... 1395-06-01 12:09
زیادجوگیرنشریات ‌ورزشی‌وگفته بودم ‌گفته بودمهای یک عده نشو فرشیدجان.
آقازاده ات دوسال متوالیه داره تو مسابقات شرکت میکنه.اگر از ایشون چیزی در اومد از بقیه هم درمیاد.
راستی مسابقات آسیایی نوجوانان و جوانان ماه دیگه ایران برگزار میشه.ثمره کار قبلی‌ها رو میشه تومسابقات دیدو بابقیه اسیائیها مقایسه کرد.نتایج این مسابقات همون نتایج المپیک توکیو برای کشورهاست.