گزارش حادثه و نجات کوهنوردان مالزیایی در دماوند

نوشته شده توسط : زهرا جلیلیان | تاریخ ارسال مطلب : .

اواخر هفته گذشته دو نفر از تیم  12 نفره  کوه‎نوردان مالزیایی که در کارنامه خود صعود به  کلیمانجارو و حضور در بیس کمپ  اورست  را داشتند پس از صعود جبهه جنوبی قله دماوند در مسیر برگشت ناپدید شدند .

به گزارش خبرگزاری ایرنا «روزایمی» سرپرست گروه پیش از این اعلام کرده بود  گروه کوهنوردی شامل 8 نفر، صعود خود را در هوای خوب از ساعت چهار و بیست دقیقه صبح دوشنبه گذشته از بارگاه سوم شروع  و تنها دو نفر موفق به صعود قله شدند 

به گفته وی  از 6 نفر دیگر خواسته شده بود به دلیل محدودیت زمانی بین ساعت 12 تا 14 از ارتفاع 5 هزار و 200 متری کوه دماوند به پایین بازگردند.

بعد از اعلام ناپدید شدن دو نفر ا زکوه‎نوردان، روزایمی سرپرست تیم و «حافظ» یکی دیگر از اعضا تیم که در پناهگاه به سر می بردند  تلاش برای پیدا کردن 2 کوهنورد مفقود شده مالزیایی آغاز کردند و پیامد آن  فدراسیون کوه‎نوردی کشورمان برای جستجوی مسیر جنوبی فراخوانی را صادر کرد.

  و این در زمانی بود که در منطقه کوه‎نوردان مشغول امداد و نجات این تیم بودند. داوود لشکری مسئول پایگاه امداد و نجات پلور گزارش امداد کوه نوردان مالزیایی را بدین شرح به خبرنگار کوه نامه اعلام کرد:

 

2 آذر 95 :  تیم 6 نفره جمعیت هلال احمر آمل به نام‎های : زمان شکری , بهنام کرمی , محمد مهدوی , امیر حسین اسدیان , محمد نصیری , داوود لشکری ساعت 6 بعد از ظهر پس از رسیدن به میانه راه مسجد صاحب الزمان با کمک مصطفی لاریجانی 8 نفر از کوهنوردان را به رینه انتقال داده سپس ادامه مسیر را به صورت پیاده تا گوسفند سرای جنوبی  طی کرده و ساعت 7  بعد از ظهر پس از رسیدن به مسجد،   7.15  به سمت بارگاه سوم  حرکت کرده و  هنگام رسیدن به بارگاه بود که با بوران شدید مواجه شدیم .

 در ساعت 12 شب سرعت باد 70 کیلومتر و دمای هوای 40-  بود.

 

   3 آذر 95 :  7 صبح تقسیم بندی 2تیم جهت صعود :

گروه 1 :  صعود به زیر آبشار یخی , چک کردن کافر دره , یال ملا خوران (سمت قابل رویت)

گروه 2 : چک کردن یال لومر 1 و 2 و یخچال های بین آنها که باتوجه به خرابی هوا و بدست نیامدن ردی از کوهنوردان مالزی به همراه روزایمی و حافظ از کوهنوردان مالزی به پایین بازگشت نمودیم .

 

5 آذر 95  صعود با بالگرد و چرخش یک دور کامل دور دماوند , عکس برداری توسط محمد خادم , در یال شمال شرقی در  ارتفاع 2500 متری تیم 3 نفره مهدی نظری , داوود لشکری ,حافظ ( کوهنورد مالزی) از هلیکوپتر پیاده شده و اقدام به صعود تا زیر شیب قله منار نموده و اقدام به شب مانی نمودیم .

 

  6 آذر 95 : تراورس زیر یال شمال شرقی تا خاک زرد ( پهن کوه)  و چک کردن یخار با دوربین , در دهلیز اصلی نقطه قرمز رنگی به نظر می آمد که نیاز به چک کردن داشت , با توجه به ریسک بالای یخار در این فصل تصمیم به این شد که به پلور بازگشته و عکس های گرفته شده چک شود و عکس ها هم وجود نقطه قرمز را تایید می کردند.

 

  7 آذر 95 : تلاش برای رسیدن به یخار از مسیر ملار با توجه به برف سنگین منطقه ناکام ماند و ساعت 7 صعود از روستای رینه شروع شد ,ساعت 12.30 به اول یخار رسیدیم , تیم 3نفره داوود لشکری , محمد نصیری و بهنام کرمی اقدام به صعود یخار نمودیم , با توجه به ریزش شدید سنگ از ارتفاع 3400 اقدام به صعود انفرادی تا 4000 متری کرده و موفق به تایید حضور سعید ( کوهنورد مالزی) در ارتفاع 4150 متری شده و به زیر یخار بازگشت کردیم , حافظ (کوهنورد مالزی)با همراهی آقای قلی‎زاده (قاطر چی منطقه) تجهیزات شب  مانی را رسانده و شب را در چادر بدون تیرک سر کردیم .

  8 آذر 95 : ساعت 7 صبح تیم 2 نفره داوود لشکری و بهنام کرمی وارد یخار شدیم , از ارتفاع 3500 اقدام به صعود انفرادی تا 4150 دهلیز اصلی نموده و ساعت 12 پیکر سعید (کوهنورد مالزی ) که در برف فرو رفته بود را بیرون کشیده و تا ارتفاع 3700 متری دهلیز منتقل گردید, در این ارتفاع به تیم 3 نفره مهدی نظری, امید خطیبی  و حمید منوچهری رسیده و با کمک ایشان شروع به ادامه انتقال نموده  ودر ارتفاع 3500با  رسیدن چند تن از دوستان دیگر به سرپرستی آقای اخلاقی و بهرامی با تلاش زیاد به بیرون از یخار منتقل و با همکاری آقای قلیزاده ( قاطر چی )کوهنورد مالزی به روستای اهرینه منتقل و تحویل مراجع ذیصلاح گردید.

 

به گفته لشکری عملیات جستجو  نفر دوم گم شده این تیم مالزیایی به دلیل خرابی هوا فعلا به حالت تعلیق در آمده و به محض  بهتر شدن شرایط آب و هوایی علمیات جستجو از سر گرفته خواهد شد.

 

عکس و گزارش از : داوود لشکری

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی