رابرت کلمن 87 ساله، مسن ترین فاتح برج شیطان

نوشته شده توسط : مونا تابان شمال | تاریخ ارسال مطلب : .

 

دوشنبه هفته گذشته، 11 سپتامبر 2017، دکتر رابرت کلمن  ( Robert Kelman) موفق شد که به آرزوی قدیمی خود دست یابد و در 87 سالگی مسن ترین فردی گردد که توانسته از بنای یادبود ملی برج شیطان  ( Devils Tower) واقع در ایالت وایومینگ ( Wyoming) امریکا  صعود کند.

وی سخت ترین بخش صعودش را دمای بالای 32 درجه سانتیگراد عنوان کرده است. تیلور لایس ( Taylor Lais) که به عنوان راهنما در این سفر کلمن را همراهی می کرد می گوید که صعود از این برج طبیعی همراه راب یک تجربه فراموش نشدنی بود.

پیش از این 9 سپتامبر 2012، فردی 83 ساله رکورد مسن ترین صعود کننده از این برج را از آن خود کرده بود.

همچنین اولین بار جک دورانس و هریسون باترورس سال 1983 مسیر دورانس ( Durrance Route) را صعود کردند و به آن درجه صعود 5.7 دادند. این صعود بین 50 صعود برتر کلاسیک امریکای شمالی قرار دارد. برج شیطان در شمال شرق ایالت وایومینگ امریکا قرار دارد. ارتفاع برج 265 متر و قطر آن 150 متر می باشد که 386 متر بالاتر از سطح زمین های اطراف و 1،558 متر  بالاتر از سطح دریا قرار گرفته است. اولین صعود مدرن از این برج نیز سال 1937 توسط فریتز ویسنر، لارنس کاونی و ویلیام هوس صورت گرفت.

کلمن و لایس برای آمادگی جهت صعود از برج شیطان از ماه مارس سال جاری به طور مداوم به چندین صعود در نقاط مختلف امریکا پرداختند. رابرت کلمن این صعود را مستقل انجام داد و طبق گفته خودش گرچه در طول مسیر چند پاندولی داد ولی همه حرکت ها را به تنهایی انجام داد.  صعود از برج شیطان یک هدف قدیمی برای رابرت کلمن بود و در 6 ماه گذشته با این که صعود از مسیر های مهم دیگری برای ثبت رکورد صعود در این سن به وی پیشنهاد می شد ولی هیچ کدام را به اندازه برج شیطان با ارزش نمی دانست.

تیلور لایس می گوید در این مدت بارها شد که هر دو در مورد عملی شدن این هدف شک کرده باشیم. با این حال راب چندین روز در هفته در خانه به بلند کردن وزنه ادامه داد همانطور که از 70 سال قبل از زمان دبیرستان این کار را می می کرده است. وضعیت سلامتی وی مطلوب نبود. دو سال قبل یک عمل قلب باز داشت و حتی یک هفته قبل از صعود بیماری زونا گرفت ولی عقب نشینی نکرد. وی می گوید پس از عمل قلبش چندین ماه طول کشید تا بتواند حتی یک وزنه 4 کیلویی را بلند کند. با احتیاط پیش رفت ولی عقب ننشست. وی الان در سنی است که شاید خیلی از دوستانش دیگر در این دنیا نباشند.

در مسیر صعود او خیلی آرام ولی با ثبات ادامه می داد. پاهای لاغرش در شکاف های باریک گیر می کرد. در دوره آماده سازی 5 جفت کفش مختلف را امتحان کرد تا بالاخره کفشی که برایش راحت تر بود را پیدا نمود.

رابرت کلمن نویسنده دو کتاب راهنمای صعود به ویداوو ( Vedauwoo)  که در جنوب شرق ایالت وایومینگ واقع شده می باشد. یک کتاب را در سن 64 سالگی در سال 1994 با همکاری اسکیپ هارپر منتشر کرد. همچنین کتاب دیگرش سال 2004 در 74 سالگی چاپ گردید. دکتر رابرت کلمن در 87 سالگی 6 نوه دارد و همانطور که در دهه 40 زندگیش در 1971 سنگنوردی را آغاز نمود هنوز به این ورزش عشق می ورزد.

 

منبع: https://www.climbing.com/news/robert-kelman-87-becomes-oldest-person-to-climb-devils-tower/

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی