سنگنوردی ، میراث اجداد میمونی ما !

نوشته شده توسط : عزیز حبیبی | تاریخ ارسال مطلب : .

 

 

 

سنگنوردی به لحاظ گستره ی سنی سنگنوردان و نیز به دلیل عملکرد فوق العاده سنگنوردان امری یگانه و بی بدیل در فضای ورزشی انسان است . در همین سال 2013 سنگنوردان در گستره ی سنی 11 تا 40 سالگی در سطح قهرمانی سنگنوردی کرده اند و هر سال نیز این گستره ی سنی افزایش می یابد  . در هیچیک از رشته های ورزشی دیگر ، چنین عملکردی در چنین گستره ی سنی وجود ندارد . این روند اگر به همین ترتیب ادامه یابد  دیری نخواهد گذشت که ما شاهد صعودهایی با درجه 5.14d در سنین 10 سالگی و 50 سالگی خواهیم بود . درست است که بولدرینگ و صعودهای ورزشی رشته های جدید ورزشی هستند با وجود این ، واقعیت این است که در سالهای اخیر ما شاهد پیشرفت عمومی و قابل توجه این رشته ها نبوده ایم . در این خصوص یک توضیح قابل قبول این است که سنگنوردی ورزشی مبتنی بر تکنیک ، تاکتیک و ذهن است ؛ چیزی بیش از عبور فیزیکی از کراکس های مسیر .

یکی از پزشکان متخصص دست می گوید .  بازوها و انگشتان دست ما کمترین رشد را در بدن ما داشته اند اما در سنگنوردی ؛ و صرفا در سنگنوردی و نه در هیچ رشته ورشی دیگر ؛ بازوهای سنگنوردان به نهایت رشد خود نزدیک شده است . و این امر میراث اجداد میمونی ما است : استفاده از دستان خود به همان شکل که اوران اوتان از دستان خود استفاده می کند  .

ممکن است همه ی ما همان قدرت و استقامت میمونی را در بازوهای خود به دست آورده باشیم ؛( و صعود های میمونی را به راحتی انجام دهیم !) اما فقط با تمرین و آموزش است که می توان در بالای 50 سالگی نیز همچنان در سطح قهرمانی سنگنوردی کرد . آدام اوندرا و ساشا دیگیولیان هنوز 20 سال شان است و به شدت هم تمرین می کنند . پس این شانس برای آنها هست .

http://www.8a.nu/

? Is it the ape heritage that make our age and performance unique

پ ن : 

1 - راستی ! شما فکر می کنید به چه دلیل سنگنوردی به لحاظ گستره ی سنی سنگنوردان و عملکرد سنگنوردان یک فعالیت ورزشی بی نظیر و یگانه است ؟ این سایت و همچنین وبلاگ "گل کوه"همین اواخر از توسعه یافته گی مغز سنگنوردان گفته بودند ، شما چه می گویید ؟

2 - این خبر چند روز پیش نوشته شده بود . اما برای کامپیوتر و اینترنت مشکل پیش آمد و امکان انتشار آن نبود . حالا خبر کمی بیات شده است . زمانی در این مملکت رادیو بعد تلویزیون بعد فکس بعد ویدئو و حتی شطرنج و ... و... و... مشکل داشته اند و یا اصلا غیر قانونی بوده اند  و با زور و فشار وارد کشور شده اند . حالا هم اینترنت و بسیاری دیگر از دستاوردهای فکری و تجربه های مشترک انسانی همین وضع را دارند . واقعیت این است و در تجربه ی واقعی زندگی خود و در همین پنجاه شصت سال اخیر شاهد بوده ایم که ما خیلی تلاش کرده ایم تا متمدن نشویم ! بله متمدن نشویم . اما تمدن ذاتا فراگیر است و همچون بهمن سرما خراب می شود . در واقع ما به دلخواه متمدن نمی شویم بلکه به اجبار متمدن می شویم . قطعا روزی فرا خواهد رسید تا همین اینترنت نیز مثل رادیو یا فکس یا شطرنج آزاد شود .چه بدبختی ها که از دست مدیران کم دان نمی کشیم .

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی