گزارش مشروح کوه نامه از: جشنواره صعود های برتر کوه نوردی و صعود های ورزشی

نوشته شده توسط : بهرام پورعلی بابا | تاریخ ارسال مطلب : .

 این جشنواره در ساعت 6.35 بعد از ظهر در سالن «شهید قندی وزارت ارتباطات» با تلاوت آیاتی از قرآن کریم و سرود جمهوری اسلامی و با اجرای «مهدی هنرمند» آغاز به کار کرد.تقریبا نیمی از صندلی های سالن خالی؛ اما کم کم  بیشتر آن پر شد.

 

ابتدا «رضا زارعی» رییس فدراسیون کوه نوردی طی سخنانی؛ ضمن خیر مقدم به حضار به ذکر تاریخچه ای از کلنگ طلایی پرداخت  و  ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص چگونگی شکل گیری این جشنواره  یاد آوری کرد که  ایده این جشنواره از 12 سال قبل در زمان مدیریت آقای «آقاجانی» رییس وقت فدارسیون  مطرح بوده تا اینکه آیین نامه آن توسط تنی چند از پیش کسوتان کوه نوردی تدوین شد.

 

ایشان در ادامه گفت:  با توجه به اینکه از این دست جشنواره صعود های برتر به صورت  داخلی توسط چند کشور اجرا می شود؛ ما هم از این ایده الگو گرفته و نسبت  به اجرای این جشنواره همت گماردیم. وی در خاتمه صحبت های خود  اظهار امیدواری کرد که با توجه به اینکه در حال حاضر هزینه  هیمالیا نوردی به شدت افزایش پیدا کرده؛ کوه نوردان رو به برنامه های شاخص داخلی بیاورند و از این طریق صعود های خوبی را انجام دهند.

 

بعد از پایان صحبت های رییس فدراسیون تقدیر از زحمت کشان و کوه نوردان پیشکسوت آغاز شد و ابتدا از مدیر عامل «شرکت هفت گوهر» تولید کننده لوازم کوه نوردی تقدیر به عمل آمد و تندیسی به ایشان اهدا شد.

 

در ادامه مجری برنامه با ذکر بیو گرافی و پخش کلیپی از «پروانه کاظمی» هیمالیا نورد کشورمان  از وی دعوت کرد به روی سن برود تا  مورد تقدیر قرا گیرد.

 

سپس بیوگرافی از «عظیم قیچی ساز» این کوه نورد توانمند و فاتح سیزده قله ی بالای هشت هزار متر که به زودی به عنوان اولین ایرانی به باشگاه هشت هزاری ها خواهد پیوست  به همراه کلیپی از وی پخش شد و سپس  از وی دعوت شد تا روی سن برود و مورد تقدیر قرار گیرد.

 

در ادامه تقدیر شد از گروه دیده بان کوهستان؛ عباس محمدی و امین  معین

 

  نوبت  پیشکسوت کوه نورد ی شد؛ مردی با بیش از نود و خرده ای سن آقای «رحمدل» قدردانی به عمل آمد که جمعیت به احترام ایشان ایستاد و شروع به تشویق کرد همچین آقای «عظیمی» از هم نسلان کوه نوردی آقای رحمدل به همراه ایشان مورد تقدیر قرار گرفت و هدایای ایشان توسط «عظیم قیچی ساز» تقدیم شد.

 

سپس «عباس ثابتیان» رییس هیات داوران و سخنگوی جشنواره صعود ها برتر به روی صحنه رفت و تاریخچه ای از صعود های برتربین المللی را ذکر کردند و همچنین فرازهایی از سه گزارش برگزیده در خلال صحبت های خود خواند و در ادامه محورهایی که موجب این انتخاب شد را ذکرکرد.

 

  در انتها  ایشان صعود مسر جشنواره بیستون به سرپرستی «حسن گرامی»  را به عنوان صعود برتر ورزشی و سه صعود شاخک به سرپرستی «محسن سعید زاده» و  دیواره شمالی سبلان  به سر پرستی «ابوالفضل زمانی»  و مسیر 48 لهستانی ها به سرپرستی «احسان پرتوی نیا» را به عنوان صعود های برگزیده اعلام کرد.

و در خاتمه ضمن پخش کلیپ هایی از صعود شاخک ، سبلان و مسیر 48 لهستانی ی ها نهایتا آقایان «ثابتیان و شعاعی »به روی صحنه دعوت تا  رای  هیات داوران متشکل  از لیلا بهرامی ، رضا شهلایی ،مهدی داور پور و محمد نوری  به صعود برتر را اعلام کنند.

 

 هیات داوران به اتفاق آرا صعود  زمستانه مسیر 48 لهستانی ها در دیواره علم کوه به سرپرستی احسان پرتوی نیا را به عنوان صعود برتر انتخاب  و با اهدای نمادین کلنگ از اعضای این تیم تقدیر کردند. همچین از پروانه کاظمی و عظیم قیچی ساز  تقدیرمجددا به صورت ویژه تقریر به عمل آمد.

 

در خاتمه مجری برنامه ضمن گرامیداشت یاد درگذشتگان کوهنوردی  کشور برای آنان طلب آمرزش کرد .

 

اعضا تیم صعود کننده به مسیر 48 لهستانی ها: احسان پرتوی نیا ( سرپرست)، مهدی فرهادی، حامدحواله دار نژاد، امین معین، سعید آقاکاشی، فرشاد میجوجی و علی مصباحی

 

اعضا تیم صعود کننده به مسیر جشنواره بیستون: حسن گرامی(سرپرست)، میثم افتخاری، عامرازوجی

 

اعضا تیم صعود زمستانه مسیر شاخک علم کوه: محسن سعید زاده(سرپرست)، سعید نبی لو، بهادراحمدی، مهدی بیگدلی

 

اعضا تیم صعود زمستانه یخچال شمالی سبلان: ابوالفضل زمانی(سرپرست)، حسین صالحی، علی نصیری، نوید هنرکار و سعید کریمی

 

«حاشیه های مراسم»

 

مراسم با 35 دقیقه تاخیر و با شروع اذان مغرب در ساعت 8.45 پایان یافت

از شبکه ورزش سیما و همچنین رادیو ورزش در مراسم حضور داشته و گزارشی از مراسم تهیه کردند

همچین با عظیم قیچی ساز و پروانه کاظمی  این شبکه ها مصاحبه ای کردند.

آقای رحمدل لنگان و به کمک دو نفر روی سن آمدند و بعد از دریافت تندیس خود  به مزاح گفتند لنگ زدن من به خاطر کوه نوردی نیست بلکه دو نفر به من خوردند زمین افتادم و پام آسیب دیده

تندیس پروانه کاظمی توسط منصوره گرجی اهدا شد

صلابت احسان پرتوی نیا بر روی سن قابل توجه بود

خجالتی بودن و خاکی بودن از خصیصه های  زیبای حسن گرامی  کاملا مشهود بود

حضور عظیم قیچی ساز بزرگ مرد بی ادعای کوه نوردی رونق خاصی به مراسم بخشیده بود

کلیپ پروانه کاظمی دو بار اشکال پخشی پیدا کرد که در نهایت رفع شد و کامل پخش شد.

مراسم و دیدو بازدید دوستان کوه نورد در انتها گرم بود

بازار مراسم عکس یادگاری  کوه نوردان با صاحب نامان این ورزش پر رونق بود

در این مراسم کلکسیونی از پیشکسوتان و جوانان جویای نام کوه نوردی گردهم آمده بودند

و همچنین جای خالی چند پیشکسوت و کوه نورد صاحب نام در مراسم مشهود بود

افطاری مختصری در پایان برنامه برای میهمانان تدارک دیده شده بود

 

تنظیم گزارش: فرشید داوودی

عکس: بهرام پور علی بابا

تصاویری از این مراسم رو می توانید  در ادامه مطلب ببینید ...

 

 

 

 

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی