مراسم بزرگداشت فاتحان برودپیک برگزارشد

نوشته شده توسط : کوه نامه | تاریخ ارسال مطلب : .

 کوه نامه: در شبی با شکوه و در حالی که سالن اجتماعات پردیسان مملو از جمعیت نشسته و ایستاده بود؛حسب برنامه از پیش اعلام شده توسط خانواده زنده یاد آیدین بزرگی،پویا کیوان، و مجتبی جراهی؛ مراسم بزرگداشت و یادبود فاتحان عزیز و فقید برودپیک برگزار شد.

 

 

این مراسم در 18 آغاز و برنامه های متنوعی در آن دیده شده بود. سهند عقدایی اجرای این مراسم را بر عهده داشت، وی ابتدا کمی در خصوص این گشایش مسیر و سختی آن صحبت کرد؛ سپس فیلم کوتاهی به نمایش در آمد و در ادامه عظیم برهمنی که در بیس کمپ از نزدیک شاهد ماوقع  بود به نقل خاطراتی از این سه عزیز پرداخت و اینکه وقتی خبر صعود را توسط یکی از فاتحان  از بیسیم در بیس کمپ شنیده  چه اندازه خوشحال شده بودند.

در ادامه مراسم مجری برنامه زندگینامه پویا کیوان را قرائت کرد و پرستوی ابریشمی از همنوردان و دوستان بسیار نزدیک پویا به پشت تریبون رفت و به نقل خاطراتی از پویا  کیوان پرداخت.

مجتبی جراهی و  زندگینامه اش بخش بعدی برنامه بود که پس از قرائت آن یکی از دوستان مجتبی به پشت تریبون رفت و به ذکر خاطره ای از وی پرداخت.

زندگینامه و بیوگرافی آیدین بزرگی سومین زنده یاد موضوع بخش بعدی برنامه  بود؛ که در این بخش نیز بسان دو بخش دیگر یکی از دوستان آیدین به ذکر خاطره ای از وی پرداخت.

معصومه ابتکار رییس سازمان حفاظت محیط زیست دیگر سخنران مراسم بود که کار این عزیزان را قدر دانست  و از اینکه خانواده ایشان به یادشان نهالی کاشته اند این حرکت را قابل تمجید دانست  و در خاتمه ضمن قدرانی در محیط بانان یاد شهدای میحط بان؛ که جان خود را برای حفظ محیط زیست داده اند را زنده داشت.

رضا زارعی رییس فدارسیون کوه نوردی سخنران بعدی بود که وی نیز در صحبت های کوتاهی از این سه عزیز به نیکی یاد کرد.

از بخش عمده مراسم  پخش فیلم مستندی از گشایش کنندگان مسیر برودپیک بود که توسط یکی از مستند سازان ساخته شده بود. فیلمی که با تدوین فیلم های کوتاه از این سه عزیز و مصاحبه هایی که با اعضای خانواده ایشان صورت گرفته بود تهیه شده بود.

از سخنرانان انتهایی مراسم دکتر کهرم مشاور عالی سازمان حفاظت محیط زیست بود که یاد کرد و تقدیر کرد از این سه عزیز که نام ایران را در جهان طنین انداختن.

موسیقی زنده زورخانه ای زینت بخش انتهایی برنامه بود.

و در خاتمه با دعوت از اعضای خانواده سه عزیز که با تشویق های ایستاده و ممتد حضار همراه بود از ایشان تمجید و این خانواده ها با هدایایی از برگزار کنندگان مراسم تجلیل به عمل آوردند.

حاشیه های مراسم


 • در ورود به مجلس بروشورهایی که حاوی بیوگرافی  این سه عزیز بود توزیع می شد
 • جمعیت زیادی برای این مراسم آمده بود به طوری که سالن بزرگ همایش پردیسان مملو از جمعیت نشسته و ایستاده بود
 • مادر زنده یاد لیلا اسفندیاری  نیز در مراسم حضور داشت که مورد تشویق میهمانان قرار گرفت.
 • در یک حرکت جالب گل هایی تهیه شده بود که کاغذهایی به آن الصاق و آیات قرآن بر آن نوشته شده بود که هر کس می خواست این گل ها را می برد و به یاد این عزیزان آیات نوشته شده بر آن را تلاوت می کرد.
 •  به جز رییس سازمان حفاظت محیط زیست و رییس فدراسیون ،مدیر شبکه ورزش و پیشکسوتان کوه نوردی و کوهنوردان صاحب نام دیگر در مجلس حضور داشتند.
 • پرستوی ابریشمی وقتی خاطرات خود را با پویا مرور می کرد برای لحظاتی بغض کرد
 • از مراسم فیلم و عکس زیادی توسط خبرنگاران رسانه ها و صدا و سیما تهیه شد.
 • وقتی خانواده این زنده یادان  به روی صحنه رفتند جمعیت برای دقایقی ایستاده آن را تشویق می کردند.
 • در هنگام پخش فیلم یکی از حضار بر اثر تالم حاصله از تماشای فیلم بیهوش شد.
 • تعدادی از مدعوین در حین تماشای فیلم می گریستند.
 • سه پوستر  بزرگ که به صورت جداگانه از عکس های این زنده یادان توسط کوه نوردان اصفهانی تهیه و به امضای کوه نوردان آن خطه رسیده بود در انتهای برنامه تقدیم خانواده این عزیزان شد.
 •  اعلام شد ویژه ای نامه ای در روزنامه دنیای اقتصاد در روز 26 تیرماه به چاپ می رسد که اختصاص به برنامه فاتحان برودپیک و گشایش کنندگان آن دارد.
 • به علت ضیق وقت برخی از مراسم خاطر گویی و اجرای موسیقی نی لغو گردید.
 • مراسم در حدود ساعت 21 به اتمام رسید و میهمانان با افطاری در محوطه بیرونی پارک مورد پذیرایی قرار گرفتند.


گزارش: فرشید داوودی

عکس ها: بهرام پور علی بابا

در ادامه مطلب می توانید بخش اول تصاویر را مشاهده نمایید .به زودی بخش دویم تصاویر از این گردهمایی را تقدیم شما خواهیم نمود.

 

 

 

 

 

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی