طی روز های اخیر انتشار یک پست در صفحه اینستاگرام هیئت کوهنوردی استان تهران باعث حاشیه های زیادی شده است و اختلافات زیادی را بین فعالان این رشته ورزشی پدید آورده است.

کوه نامه , پاکسازی علمکوه

 

 متن منتشر شده در کپشن تصویر را به صورت کامل در ادامه می توانید مطالعه کنید.

در این تصویر چه می‌بینید!؟
خودتان قضاوت کنید و لطفا در این بحث مشارکت نمایید

آیا آسیب به محیط زیست آن هم در جائیکه لزوم ندارد توجیه دارد؟
حتی اگر لزوم هم داشته باشد به سختی توجیه پذیر است
زیاد پیش آمده در کنار شکافها رول کوبی دیده ایم و بسیاری از تصاویر سوال برانگیز دیگر که سنگنوردان و دیواره نوردان دوستدار محیط زیست را به اقدام اصلاحی وادار کرده است ...

از طرف دیگر پاکسازی این ناپاکیها از چهره کوهستان چه ساز و کاری را می‌طلبد؟
قطعا همه میبایست در این پاکسازی سهیم باشیم
و حال آنکه چطور باید اقدام کنیم
آیا می‌توان بدون اطلاع رسانی مسیری را تغییر داد؟ رولی را باز کرد؟
همه باور داریم "خرد جمعی" است که راه به سوی اصلاح و تعالی می‌برد و اینک شما را به مشورت دعوت مینماییم.

در ادامه گزارش دریافت شده از اقدام سنگنوردان در پاکسازی منطقه علم کوه تقدیم نظرتان می گردد؛

*پاک‌سازی و به‌روزرسانی مسیرهای علم‌کوه*
گروه‌هایی از سنگ‌نوردان کشور، در پی چند سال گفتگو و نظرخواهی از فعال‌ترین دیواره‌نوردان و مربیان و پیشکسوتان کوه‌نوردی، و پس از اجازه گرفتن از چند تن از گشایندگان مسیرهای ایرانی تصمیم گرفتند که طناب‌ها و رول‌های اضافۀ دیوارۀ علم‌کوه و گُرده را جمع‌آوری کنند.
سنگنوردان می‌دانند که دیوارۀ علم‌کوه تنها دیوارۀ گرانیتی ایران است که در ارتفاع بالای چهارهزار متر قرار دارد و یک «اثر طبیعی ملی» است که از نظر محیط زیستی و کوه‌نوردی ارزش خاصی دارد. از این‌رو، حفاظت از این دیوارۀ منحصربفرد و باشکوه در برابر هرگونه تخریب، وظیفۀ همۀ کوه‌نوردان است.
واقعیت این است که دیوارۀ علم‌کوه دیگر ظرفیت گشایش مسیر ندارد و به هیچ‌وجه نباید برای باز کردن مسیر، روی آن رول‌کوبی کرد. پیشنهاد ما این است که دیواره‌نوردان به جای گشایش مسیر، بکوشند که کیفیت صعودهای خود را بالا ببرند و به شیوه‌های پاک و کم‌اثر سنگ‌نوردی کنند.
کوه‌نوردان آگاهی داشته باشند که طناب‌ها و رول‌های اضافۀ گرده، مسیر هاری‌روست، مسیر فرانسوی‌ها، و بخشی از مسیر «مشهدی‌ها» (سمت راستِ مسیر لهستانی‌ها) جمع‌آوری شده و نباید بر پایۀ اطلاعات پیشین اقدام به صعود کنند. البته کارگاه‌های این مسیرها ایمن و آمادۀ استفاده هستند.

کمیته حفاظت از محیط کوهستان هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان تهران آماده دریافت نظرات ارزنده شما گرامیان است.
جهت ارتباط بیشتر در این حوزه و ارائه اطلاعات و گزارشان با رئیس محترم کمیته جناب آقای عباس محمدی در ارتباط باشید

 

متن بالا دو قسمت دارد : در قسمت اول صحبت از پاکسازی محیط کوهستان ، خرد جمعی و مشورت شده است و در قسمت دوم از گروه هایی نام برده می شود که بعد از چند سال گفتگو و نظر خواهی تصمیم به جمع آوری طناب و رول ها کرده اند و همچنین در نهایت اعلام شده است که صعود کنندگان نباید با اطلاعات قبلی اقدام به صعود مسیر های پاکسازی شده نمایند.

در توضیحات گفته شده که مسیر های  هاری روست ، فرانسوی ها ، مشهدی ها به اصطلاح پاکسازی شده اند.

پس از انتشار و باز نشر این ماجرا حاشیه ها بالا گرفت و افراد زیادی از این اتفاق حمایت یا انتقاد کردند.برخی کامنت ها را در تصویر زیر میتوانید ببینید:

 

کوه نامه , علمکوه

پس از این اتفاقات و در اولین ساعات انتشار این مطلب نامه ای از سوی رئیس هیئت تهران خطاب به فدراسیون کوهنوردی منتشر شد و از این اتفاق و فعالیت انجام شده اظهار بی اطلاعی کرده و مسببان آن را خودسر دانست.

 حال در ادامه نامه منتشر شده توسط ریاست هئیت تهران را مطالعه کنید:

کوه نامه , نامه هئیت تهران در مورد پاکسازی مسیر های علمکوه

 

 در این نامه که پیرو نامه رئیس هیئت استان مازندران و خطاب به ریاست فدراسیون نگاشته شده است، اعلام شده که این هیئت از اقدامات انجام شده مطلع نبوده ! و افراد دخیل به صورت خودسرانه و هیجانی و بدون اطلاع و بدون مشورت با کارگروه دیواره و افراد مرتبط این فعالیت را انجام داده اند. و در انتها از ریاست فدراسیون خواسته شده با افراد طبق قانون برخورد شود.

 

با مطالعه متن کپشن و نظرات افراد در آن پست اینستاگرامی و همچنین مطالعه نامه منتشر شده از سوی هیئت تهران می توان موارد زیر را استخراج کرد :

  • این اقدام بدون مشورت و فکر جمعی و با نظر گروهی محدود انجام شده .
  • این اقدام بدون اطلاع هئیت استان تهران صورت گرفته است.
  • این عمل در محدوده سازمانی هیئت مازندران و بدون اطلاع مسئولان مربوطه بوده.
  • اطلاعات دقیقی از تعداد و محل و حجم تغییرات اعمال شده اطلاع رسانی نشده است.
  • اسامی نفرات شرکت کننده در این فعالیت به صورت مشخص اعلام نشده است.
  • تغییر در مسیر های قدیمی دیواره علمکوه که جزو شناسنامه تاریخی این منطقه محسوب می شوند.

 

قطعا با توجه به حواشی ایجاد شده و نامه نگاری های انجام شده فدراسیون وارد ماجرا خواهد شد تا با تعدادی جلسه بررسی کارشناسانه و نشست های تخصصی به بررسی ماجرا بپردازد و در نهایت طی اعلامیه ای نظر خود را اعلام خواهد نمود. حال باید منتظر ماند و دید که از دل این ماجرا و جلسات فدراسیون چه حکمی برای افراد صادر خواهد شد ؟ آیا اصلا فدراسیون توانایی اعمال قانون دارد ؟ آیا اصلا امکان صدور حکمی مناسب را برای مسببان دارد ؟

 ..............................................................

پی نوشت :  لطفا گزارش جلسات  هم اندیشی رول کوبی که در سال 94 برگزار شد  را  اینجا( تصاویر جلسه اول ) و اینجا( گزارش جلسه اول) و اینجا( جلسه دوم) مطالعه بفرمایید.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید