اخبار کوهستان

این روزهای کریس شارما

 

سایت desnivel اخیرا مصاحبه ای با کریس شارما داشته که چکیده آن به اشتراک گذاشته می شود.

اکنون 43 سال دارد، با مدل ونزوئلایی "جیمنا آلارکون" در سال 2015 ازدواج کرده که حاصل آن یک دختر 8 ساله و یک پسر 6 ساله است. صاحب سه سالن سنگنوردی در کالیفرنیا و بارسلونا است و با خانواده خود در بارسلونا زندگی می کند. دوران سختی را به عنوان یک پدر و صاحب کسب و کار می گذراند اما اشتیاق او برای سنگنوردی بیشتر از همیشه است. مبدع مسابقات سایکوبلاک یا سولوی آبهای عمیق است. کمی بیش از یکسال پیش آخرین پروژه خود به نام "شیرخفته" را در "سیورانا" به کارنامه خود افزود که جایگاه آن در کلاس 9b قرار دارد و در حال پیشروی در دو پروژه است که دشوارترین مسیرهای مورد تلاش او هستند. Le Blond در اولیانا و Perfecto mundo در مارگالف که برای کسی که تخصص او 9b است و کسی که اولین +9b دنیا را ایجاد کرده، کار مهمی است.  واقعیت این است که شارما می دانست که چگونه دوباره خود را احیاء کند و این کار را آگاهانه انجام داده. بعد از مسیر La dura dura جاه طلبی های مختلفی داشته و البته آنها را تحقق داده. خانواده تشکیل داده و نام خود را بر زنجیره ای از دیواره های سنگنوردی بزرگ در بارسلونا و مادرید ثبت کرده. در 43 سالگی با مرحله ای روبرواست که لذت بردن از سنگنوردی همچنان جایگاه بسیار مهمی در زندگی او دارد و بخوبی از عهده آن برمی آید اما تاکید او اکنون به اشتیاق است نه فشار.

  • مصاحبه خود را در منورکا انجام می دهیم جایی که شما برای اولین بار با ایده کشف دیواره وارد آن شدید.
  • بله این مکان برای من اهمیت خاصی دارد و بیست سال است که سالی یکبار به اینجا می آیم، سایکوبلاک یا سولوی آبهای عمیق یکی از رشته های مورد علاقه من است و برای کشف مکانهایی مخصوص این رشته به اینجا می آیم. این بار فقط برای گذراندن اوقاتی با جامعه سنگنوردی اینجا هستم و یک گپ خوب با برادران "پو" شما و میکل آنجل آپستگویا داشتم. سعی می کنم دوباره به اینجا بیایم تا نگاهی به صخره ها بیندازم و سایکوبلاک داشته باشم. واقعیت است است که برای من یک رویا است.
  • شما تا به حال با مردم جزیره صحبت کرده اید و افراد زیادی را می شناسید که برای سنگنوردی به اینجا می آیند، در باره منورکا به شما چه گفته اند؟ در حال حاضر چه تصوری از اینجا دارید؟
  • من همیشه در مایورکا همسایگی اینجا سنگنوردی کرده ام و از قبل می دانستم که پتانسیل زیادی در اینجا وجود دارد، البته وقتی به مایورکا می روم پروژه های بیشتری پیدا می کنم و هرگز نتوانستم آنجا را ترک کنم، آمدن به اینجا جالب است، با جامعه سنگنوردی آشنا شدن و اطلاع از انگیزه هایی که دارند و البته بررسی مکانی که آنقدرها شناسایی یا کشف نشده است. حس رفتن به یک مکان ناشناخته را دارد با چیزهای زیادی برای کشف، مثل یک راز است و ارتباط با سنگنوردان در مکانهای جدید همیشه برای من لذت بخش بوده. نکته زیبای این ورزش این است که مردم را به هم پیوند می زند. حتی اگر به زبان آنها صحبت نکنید اشتیاق برای صعود از همان لحظه اول شما را به هم مرتبط می سازد. همگی یک چیز مشترک بسیار قوی دارید، عشق به سنگنوردی و طبیعت که پیوندی است بسیار قوی، ملاقات با جامعه ای خاص و ارتباطی خاص. من تمام عمرم را وقف سنگنوری کرده ام و به نوعی مانند سفیر سنگنوردی هستم. برای من همیشه یک افتخار و یک امتیاز است که با جوامع سنگنوردی در سراسر جهان ارتباط برقرار کنم.
  • این تصور وجود دارد که سنگنوردان برتر به دور دنیا می روند و فضاهای اطراف را مستعمره خود می کنند اما در مورد شما اینطور نیست، با سنگنوردان محلی ملاقات می کنید، به حرف آنها گوش می دهید و با آنها صعود می کنید
  • وقتی به مکان جدیدی وارد می شویم باید با فروتنی و احترام رفتار کنیم، آنچه در باره مستعمره گفتید جالب بود، وقتی یک مسیر جدید ایجاد می کنید از نظر ورزشی شاید خود را مالک آن بدانید اما من آن را بیشتر یک تبادل انگیزه می دانم، من آن را اینگونه نمی بینم که مسیری باز کنم و اثری از خود برجای بگذارم، بیشتر تجربه ای مانند یک لیوان خالی برای دریافت چیزی است که مکان می تواند به من منتقل کند و این بسیار مهم است. مکان با شما ارتباط برقرار می کند، تقریبا با شما صحبت می کند و شما را به انجام کار ترغیب می کند.
  • شما در باره دریافت کننده انرژی صحبت می کنید ولی در عین حال یک ساطع کننده عالی نیز هستید و این سخاوت را دارید که تجربه خود را با مابقی به اشتراک بگذارید.
  • واقعیت این است که سنگنوردی یک فعالیت کاملا شخصی است که گاهی اوقات به صورت گروهی و گاهی به تنهایی یا فقط با یک دوست در مکانهای بسیار دور افتاده انجام می شود. من واقعا از ارتباط شخصی که با سنگنوردی دارم قدردانی می کنم اما از سویی دیگر ما نیاز داریم که این انگیزه را با مردم به اشتراک بگذاریم. گاهی اوقات بهترین زمان آن وقتی است که روی صخره تنها هستم اما اگر بتوانم، آنرا مستند می کنم و با افراد بیشتری به اشتراک می گذارم.
  • اکنون که یک پدر و یک کارآفرین هستید تطبیق پذیری این ورزش چگونه است و در حال حاضر چگونه آن را انجام می دهید؟
  • من از وقتیکه دوازده ساله بودم سنگنوردی کرده ام بنابراین سی سال تجربه این رشته را دارم و این چیزی است که تقریبا در تمام جنبه های زندگی من نفوذ کرده. در حال حاضر با خانواده و کسب و کاری که باید به آن رسیدگی کنم بدیهی است از جنبه های خاصی محدودیت دارم اما به لحاظ شخصی هنوز علاقه زیادی به انجام آن دارم، من فوق العاده با انگیزه هستم و در این مرحله از زندگی فشار کمتری حس می کنم، احساس می کنم که این آزادی را دارم که حتی به چالش هایی سختز از گذشته مشغول شوم، اما 43 سال دارم و باید کمی بیشتر مراقب خود باشم، سعی می کنم خوب بخوابم فقط گاهی الکل می نوشم. استراتژی من این بوده که خودم را تحت تاثیر قرار ندهم بلکه در بالاترین سطح ممکن باشم. مسیرها به خودی خود صعود نمی شوند، باید جنگید، تلاش کرد، باید هر هفته آنجا باشی و وقت بگذاری، اشتیاق آن را داشته باشی اما مراقب خودت هم باشی.

Related Articles

کتاب ارزشمند دیگری از حسن گرامی

دوپینگ رضا کلاسنگیان

پادشاه نوجوانِ بولدر

گفتگوها