اخبار کوهستان

گفتگو با کوه مردی که سلطان کوه ها و دیواره هاست/ محمد باقر عیوضی

 

خط می زنم ..... باز می نویسم.

پاک می کنم ... دوباره تایپ می کنم. مثل شاگردی که باید به استادش درس پس بدهد!

قلم از کسی باید بزنم که قلمش با قدمش همراه است.

خیلی سال است که آشناست، آشنای مدرسه، دانشگاه، کوه، دیواره....نه در شهر و  استانش که کشورش !

حرف زدن با او خود ِ خودِ زندگیست!

کوه مردی که سلطان کوه ها و دیواره هاست و نشانی های زیادی را در کشور از خود به یادگار گذاشته است. او هرچه در توان دارد به کار می گیرد تا قدم های ناآشنا و کم آشنای ما، راه ها و دیواره ها را آسوده بپیمایند.

 می نشینیم پای گپ و گفتی خودمانی با استاد محمد باقر عیوضی

 ما را می برد به روزهای  16 سالگی اش که ورزش  کشتی و بدنسازی او را به سمت کوه پیمایی هدایت می کند و بعد کوه نوردی ، سنگ نوردی و سپس دیواره نوردی:

 

 

 

- به دلیل اینکه در دانشگاه در رشته تربیت بدنی  تحصیل نمودم رشته های ورزشی زیادی را کار می کردم و دوره های کوهنوردی فشرده ای را گذراندم  اما به ورزش کوهنوردی بیشتر علاقمند شدم   چون این رشته ورزشی ملزم به گذراندن کلاس های تئوری و عملی مختلفی است، کم کم دوره های تخصصی مختلفی را در زمینه کوهنوردی گذراندم. دوره هایی که ما گذراندیم دوره های کارآموزی، تکمیلی و بعد کمک مربی و مربی کوه نوردی بود. البته نباید از مدارک هم به قصد خودنمایی استفاده کرد، در کوه نوردی باید تجربه و عمل را با هم داشت .

اشاره به نام مربیانش می کند:

-      دوره های زیادی را پشت سر نهادم آقایان ناصر رستمی و مهدی مکری از مربیان شاخص بنده بوده اند که آرزوی سلامتی و بهروزی برایشان دارم .

استاد تعریف زیبایی از کوه نوردی دارد می گوید:

-کوهستان میدان ورزشی ماست. کوه نوردی آفساید و کرنر ندارد و کوچکترین خطا ممکن است خطراتی جبران ناپذیر را برای ما و اطرافیانمان به وجود آورد. در کوهنوردی تک روی جایی ندارد. تک رفتن یعنی از جمع جدا شدن  که این خصلت از این رشته ورزشی به دور است. البته تک روی با صعود  انفرادی که یک روش  و سبک جدایی است و کسب فنون و اجرای آن برای یک بار هم که شده برای هر کوه نوردی لازم است کاملا متفاوت است.

 

 

در بین صحبت های استاد هر بار شعری زیبا را برایم می خواند:

-     این خط جاده ها که به صحرا (کوه ها) نوشته اند/یاران رفته با قلم پا نوشته اند.

سعی کرده ام اثرات قلمی و قدمی از خودم به جا بگذارم و با تدوین  آیین نامه ها  و جزوه های آموزشی بتوانم برای سایرین مثمر ثمر باشم. تا جایی که از زندگی شخصی و خانوادگی  و کسب مادیات و پست های اداری فاصله گرفته ام تا بیشتر بتوانم در خدمت کوه و کوه نوردی باشم وگرنه می شد چند صباحی  به سمت این رشته ورزشی بیایی و نام کوه نورد را با خودت همراه کنی که این ظلم به شاگردان است که فقط در این حد در اختیارشان باشی. همه چیز را می شود بدست آورد اما لازمه اش این است که اطلاعات را از منبع درست و صحیح بدست آورد و زکات علم را باید پرداخت .

آقای عیوضی می گوید : شاگرد باید یار گرمابه و گلستان  و تنگاتنگ استاد باشد . شاگرد نباید شاگرد دو ،  سه  روز باشد چرا که  با چند روز شاگرد و کلاس زخمی می شود! نمی شود که دو روز در کوه باشی و بعد تور و تیم تشکیل دهی . شاید  اتفاقاتی که در کوهستان ما شاهد آن هستیم به دلیل این است که عده ای  بی تجربه به خود اجازه می دهند عده ای دیگر را به کوه ببرند و بعد حوادث ناگوار و جبران ناپذیری که به وجود می آید .

عدم شناخت  مربی باعث ضایعاتی می شود که متاسفانه  به شاگردان هم سرایت می کند.

از آقای عیوضی می خواهم از همنوردانش بگوید : دوستان و شاگردان زیادی داشتم که در سرد و گرم روزگار  در کوه  و دیواره با هم  همراه  بوده ایم همنورد  یا کوهیار ارزشش خیلی بالاست آقا و خانم نداریم در کوهنوردی وقتی در حال صعود هستی طناب زندگی ات در دست همنوردت است ارزش همنورد خیلی بالاست که وقتی آن بالایی به اوج ارزشش پی می بری.

می رسیم به شاگردانش همان ها که به قول خودش رفیق گرمابه  و گلستان باشند :

 

 

- وقتی درختی را می کاری و به ثمر می رسد از دور که نگاهش می کنی ذوق می کنی شاگرد هم مثل درخت می ماند که  از دیدن موفقیتش خرسند می شوی و اگر راه را ادامه ندهد حسرتش برای استاد می ماند!

همیشه به موفقیت شاگردانم افتخار می کنم حتی اگر روزگاری در سلام کردن به استادشان کوتاهی کنند!

کوه نامه: آقای عیوضی چطور از کوه نوردی  به سمت سنگ نوردی و دیواره نوردی آمدید؟

-  کسی که به سمت کوه نوردی می آید باید غرور را پای کوه چال کند  چون ممکن است با یک اشتباه یک حرکت سرش به سنگ بخورد.

کوه نوردی از نوردیدن و نوردش می آید و در دل آن سنگ نوردی و یخ نوردی هم نهفته شده، برای رسیدن به اوج لازم است دستی به سنگ و یخ هم داشته باشیم  و سنگ نوردی و یخ نوردی و صعودهای میکس انجام دهیم. ولی یکی از شاخه های لذت بخش کوه نوردی، سنگ نوردی است و تکمیل یافته آن با استقلال کامل دیواره نوردی است که هیجان انگیز و استقامتی است و سرعت، قدرت، انعطاف و پارامترهای دیگر را برای اجرای خوب و موفق باید داشته باشیم.

شاید اینها مهم ترین دلایلی بود که من را به سمت سنگ نوردی سوق داد. نزدیک به 56 رشته در زمینه کوهنوردی وجود دارد که در ایران فقط چند رشته آن فعال است و هر ورزشکاری باید مرز  و تعریف کار خود را بداند.

 سنگ نوردی زبان خاص خودش را دارد؛ عرف هایی دارد که مطمئنا برای کسانی که نمی دانند  و این پروسه را طی نکرده اند اصلا مقبول نیست.

مثلا در هنگام صعود خاطره هایی برایمان به وجود  می آید و با گذاشتن نام مسیری که یاد آور آن خاطره  باشد  سعی می کنیم  آن خاطره تا  همیشه ماندگار، برایمان ماندگار باشد. این قضیه نه تنها در ایران که در کل جهان بین سنگ نوردان مرسوم است.

مثل مسیر تاقچه استامبولی، تاقچه قمقمه ، تاقچه بیواک یا مسیر موش موش لالا  یا خیلی مسیرهای دیگر که هرکدام برای گشایش دهندگانش  خاطره ای به یادماندنی دارند .

کوه نامه: از میسرهایی که تا حالا گشودید بفرمایید :

-      سعی کرده ام تاحالا در هر کجای ایران کلاس یا دوره ای برگزار کرده ام در اوقات فراغت مسیری هم  گشایش نمایم که درجه های مختلفی  را شامل می شود . کوه نوردی ورزش انفردای نیست در همه مسیرها همنوردانم هم همراهم بوده اند. تابه حال خیلی ها  وارد این رشته شده اند چند سالی کار کرده اند و اثر خود را گذاشته اند این زنجیره پیوسته است  و همه با هم تاثیر می گذارند. 

از دیو و دد ملولم و انسانم آرزوست

 

استاد معتقد است : باید همیشه حالت تظاهر و ریا را کنار گذاشت تا به واقعیت رسید  در این رشته ورزشی آثار روی دیواره هست؛ شاید این بهترین راه بیان توانایی های هر سنگ نوردی باشد.

 

 

در میان همه حرفهای استاد فکر می کنم  ایشان صحبت های  زیادی برای نسل جوان کوه نوردی داشته و دارند  .....  

همین بس که در سن 63 سالی پا به پا حتی سختکوش تر از جوانان امروز  تلاش می کند.

می رسیم به جشنواره بیستون که که چند سالی است پای خیلی  از سنگنوردان ایرانی و خارجی را به دیار بیستون باز کرده است :

-      تاکنون نزدیک به 75 مسیر بر روی دیواره ی 1200 متری بیستون گشایش یافته است و این حاصل کار 40 تا 50 سال بچه های کرمانشاه و ایران است . ما نباید زیرمجموعه خارجی ها باشیم.

ما ایرانی ها  در کوه نوردی و سنگ نوردی سبک داریم و حرفهای زیادی برای گفتن و باید از کار خودمان دفاع کنیم  در طی 3 دوره گذشته جشنواره بیستون به آن اهداف اولیه که برای جشنواره تعریف شده بود نرسیدیم.  جشنواره برای رشد و نمایش کارهایی است که تاکنون انجام شده است که امیدوارم در جشنواره های آتی ضعف های دوره های پیشین برطرف گردد.

کوه نامه: استاد شما که به جای جای ایران سفر کردید و صعودهایی را داشته اید چه چیز کوه های دیار شما  را از کوه های دیگر ایران متمایز کرده ؟

-      کوه های کرمانشاه از رشته کوه زاگرس است که چین و شکن ها و دیواره های آهکی دارد و  این چین و شکن ها و خورندگی هایی که در غارهای بزرگ و مخوف و دیواره ای کرمانشاه است کمتر در کوه های دیگر ایران دیده می شود.

کوه نامه:  چه چیز  باعث شده که شما  با این سن و سال هم در دنیای واقعی و هم در دنیای مجازی اینقدر فعال باشید ؟

-      در گذشته همیشه سعی کرده ام در تهیه نشریه  و عکس، چه در دوران دانشجویی و چه پس از آن تجربیاتم را در اختیار دیگران بگذارم و معتقدم  نباید تجربیات را در صندوقچه گذاشت چون ممکن است برای نسل های  بعد کهنه  و بلا استفاده شود من یک معلم و مربی هستم و کماکان دوست دارم هم در دنیای مجازی و هم واقعی فعال باشم  تا بتوانم داشته هایم را در اختیار دیگران بگذارم .

و همچنان در ایام هفته به گشایش مسیرهای متعدد و آموزش و همراهی کوه نوردان و تربیت شاگردان مبادرت می ورزم و در حد توان داشته هایم را دریغ نمی کنم .

آقای عیوضی  آخر از همسرش می گوید :

همسرم با حمایت و هدایت من در این سالها شرایطی را در زندگی برایم فراهم کرد ه  تا اینجانب بتوانم به کوه نوردی و مسئولیت های مختلف این رشته در سطوح گسترده بپردازم  واکنون که شکر خدا بچه هایمان بزرگ شده اند و به سر زندگی شان رفته اند  کماکان مرا همراهی می کنند و با همنوردی ایشان به کوه ها و دیواره  ها در اقصی نقاط کشور به صعود می پردازم .

هرچه بود آتش علاقه و عشق به کار زیاد و خالصانه بود

با احترام به روان پاک شهدای کوهستان دست گرم همه ی کوه نوردان را می فشارم  شاد و سلامت باشید.

 

 استاد عیوضی و ری را

 

گوشه هایی از فعالیت های استاد باقر عیوضی :

-۱۳۴۹: شروع فعالیت کوه نوردی

-۱۳۵۲: دیدار از غار پراو به همراه غارنوردان لهستان

-۱۳۵۳: انتخاب و شرکت فعال در عملیات کوه نوردی هفتمین کنگره کوهنوردی کشور در کرمانشاه

صعود زمستانی قله دماوند از جبهه های جنوبی و شمالی

-۱۳۵۴: گذراندن دوره کارآموزی

-۱۳۵۶:دریافت گواهینامه دوره تکمیلی -صعود یخچال اسپیلت علم کوه

-۱۳۵۷:شرکت فعال و کسب رتبه عالی در عملیات کوه نوردی نهمین کنگره کوه نوردی کشور در اراک

-۶۰-۱۳۵۷: سرپرستی تیم هایی از استان جهت نفوذ  به غار پراو و کشف و بررسی غار گورستان سنگواره ها(مر سه پل )

-۶۰-۱۳۵۹: سرپرستی و صعودزمستانی دیواره بیستون و گلپ کو پراو برای اولین بار

-۱۳۶۰: عضو هئیت مدیره مدرسه کوه نوردی ایران

-۶۲-۱۳۵۹: رئیس هئیت کوه نوردی استان کرمانشاه 

-۱۳۶۳: تهیه و تدوین آیین نامه آموزشی فدراسیون کوه نوردی کشور

-۱۳۶۴: تاسیس راه اندازی و سرپرستی خانه کوه نوردان کرمانشاه در اوایل انقلاب و ثبت رسمی آن در سال مذکور

-۶۸-۱۳۶۶: سرپرستی گروه کوه نوردان کرمانشاهی جهت گشایش مسیر جدید برروی دیواره شمالی علم کوه(رخ شماره یک) 

-۱۳۶۷: سرپرستی و صعود قله دماوند از مسیر شمال شرقی در تیم مشترک ایران و ترکیه

-۱۳۶۸: مسئول فنی صعود سراسری کشور از جبهه شمالی( دیواره علم کوه )

- سرپرست و مدرس اولین دوره اردوی کلاسهای آموزشی تئوری عملی برای مربیان کشور

- سرپرست تیم بین المللی صعود زمستانی به قله دماوند از جبهه شمال شرقی

- رئیس کمیسیون انتشارات و عضو کمیسیون فنی در کنگره کوهنوردی کشور

-۱۳۶۹: تهیه و تدوین چندین شماره نشریه کمیته مربیان فدراسیون کوه نوردی به نام مربی

- صعود زمستانی بین المللی قله آرارات(۱۹۹۱)

-۱۳۷۰: سرپرست و مدرس اولین دوره کارآموزی و مربی گری کوه نوردی برای مسئولین انجمن های کوه نوردی مدارس کشور و طراحی و نظارت اولین دوره مسابقات سنگ نوردی آموزشگاهها

۷۳-۱۳۶۸: مسئول کمیته مربیان فدراسیون کوهنوردی(دو دوره دو ساله)

-۱۳۷۴: سرپرستی و صعود زمستانی دیواره بیستون با شرکت سنگنوردان منتخب سراسر کشور به مناسبت یازدهمین سال تاسیس خانه کوه نوردان کرمانشاه از مسیرهای مختلف دیواره

-۱۳۷۵: مدرس اولین دوره مربی گری درجه ۳ کوهنوردی بانوان کشور در شیرپلا

عضو هئیت مؤسس انجمن هیمالیانوردی ایران

-۱۳۷۶: سرپرستی ‌‌راه اندازی وآموزش تیم منتخب سنگ نوردی کرمانشاه و شرکت در مسابقات دهه فجر اصفهان

راه اندازی و نظارت فنی اولین دوره مسابقات ورزش قهرمانی کوه نوردی مدارس کشور تا سال ۱۳۸۷

۸۴-۱۳۷۶: نایب رئیس انجمن کوه نوردی دانش آموزان مدارس کشور

-۱۳۷۷: مدرس کلاس کوه پیمایی بانوان کرمانشاه

-۱۳۷۸: مدرس نمونه کشور

۷۹-۱۳۷۷: عضو کمیته انتخاب صعودهای برگزیده سال

۸۰-۱۳۷۹: رئیس انجمن کوه نوردی دانشگاههای کشور

- سرپرستی و مدرس کلاسها و کارگاههای آموزشی ویژه کارشناسان و اعضای انجمن های کوهنوردی دانشگاهها

-۱۳۸۱: تاسیس مدرسه کوه نوردی و برپایی دیواره سنگنوردی دو قلو در اردوگاه شهید باهنر تهران(منظریه)

-۱۳۸۵: عضو کمیسیون فنی و هماهنگی آموزش مربیان و مدرسین کوه نوردی کشور

-۱۳۸۷:مدیر اجرایی و مربی تیم هئیت کوه نوردی استان کرمانشاه جهت صعود قله آیلندپیک-کالاپاتاوکمپ اصلی اورست

-۱۳۸۸: سرپرستی تیم بانوان هئیت کوه نوردی استان کرمانشاه جهت صعود قله مراپیک هیمالیا

-۱۳۸۹: راهنما و صعودکننده در گشایش مسیر جدید و صعود چندین مسیر در جشنواره جهانی دیواره بیستون به اتفاق سنگنوردان فرانسوی 

۱۳۸۹ اکنون: سوای کارهای رسمی و اثرگذار  هدایت  و حمایت فعالیت های تشکیلاتی  به عنوان مشاور

سایر فعالیتها:

- طراحی و ایجاد6 پناهگاه وجانپناه درمناطق پراو و دیواره بیستون در دوران قبول مسئولیت هئیت کوهنوردی کرمانشاه با همت کوه نوردان آن خطه

- گشایش مسیرهای گوناگونی روی دیواره های بیستون،طاقبستان،کرج،ایلام،مشهد،اردبیل،نقده،نهاوند،شهرکرد،یاسوج،اصفهان،کرمان و......

- سرپرستی گروههای مختلف در صعودهای زمستانی به قلل ایران

- برگزاری 20 دوره کلاس سنگنوردی و راهگشایی در برف و یخ و صعود زمستانی در سطح استان

-  تدریس دروس عملی و تئوری در اکثر کلاسهای کارآموزی و مربیگری فدراسیون کوهنوردی کشور در اکثر نقاط ایران وحضور به عنوان ناظر کمیته کوهنوردی فدراسیون

- سرپرستی و هدایت صعودهای سراسری دانشجویان دانشگاههای کشور به اکثر قلل بلند کشور

- انتشار و تدوین چندین شماره نشریه کوه نوردی با نام مانگ هلات و کوه نامه های هاوار،تاش،ورآینه،سیمرغ،گلبانگ و ارائه مقالات و نقد در مجلات ورزشی و کوه نوردی

-  برپایی چندین دیواره مصنوعی و برگزاری چندین دوره مسابقه سنگنوردی داخل سالن در اوایل گسترش این رشته

  مصاحبه: ری را جلیلیان خبرنگار کوه نامه

 

Related Articles

گفتگوها