اخبار کوهستان

گفتگوی کوه نامه با قهرمان بلا منازع سنگ نوردی/ «الناز رکابی»

 

مسابقات سنگ نوردی «جام فجر» در سه رشته «سرطناب» (لید)، «بولدرینگ» و «سرعت» در دو بخش بانوان و آقایان برگزار شد که نتایج آن از طریق همین سایت اطلاع رسانی شد. از نکات جالب و عجیب این دوره از مسابقات به قول فوتبالیست ها «هتریک» الناز رکابی است؛ که در هر سه رشته به مقام قهرمانی رسید؛ یک رکورد عجیب و جالب.

 ( hat trick «هت تریک» یا «هتریک» در اصطلاح فوتبالی، به عملکرد بازیکنی اطلاق می شود که در یک مسابقه و در وقت های قانونی سه گل بزند)

رکابی ها «داود و الناز» خواهر و برادری که در سطح اول سنگ نوردی کشور چند سالی است می درخشند و معمولا این دو هرگاه در مسابقات شرکت می کنند یکی از سکو ها را به زیر پای خود می آورند. این خواهر و برادر از مفاخر استان زنجان و کشور هستند. الناز یک بار هم به عنوان جوان نمونه استان زنجان انتخاب شده است.

الناز دختری شایسته و قابل احترام است. و براستی جامعه ورزشی به خصوص سنگ نوردی به داشتن چنین جوانانی باید به خود ببالد.

کار «الناز رکابی» از آن جهت قابل توجه و تحسین است که ثابت کرد؛ می شود با کمترین امکانات و محدویت های موجود، خاصه برای زنان، اما با همت و تلاش و پشتکار به مدارج بالایی رسید. او اثبات کرد با تمام محدویت ها (برای زنان بیشتر) می شود کارهای بزرگ کرد.

شگفتی سازی الناز رکابی کوه نامه را بر آن داشت تا به سراغ وی رفته و مصاحبه ای در این خصوص با وی ترتیب دهد که به نظر خوانندگان می رسد.

الناز رکابی در یک نگاه

 عناوین کسب شده در سال 93

 

-          برنز مسابقات قهرمانی آسیا (اندونزی) رشته لید

-          رده شانزدهم جهان در رشته بولدرینگ در اولین تجربه جهانی (باکو) و راهیابی به مرحله دوم

-          کسب مقام اول رشته سرعت کشور (پلور) – مسابقات فصلی تابستان

-          کشب مقام اول رشته لید کشوری (پلور) – مسابقات فصلی تابستان

-          کسب مدال برنز مسابقات آسیایی اندونزی – رشته لید

-          کسب مدال طلای رشته لید مسابقات فصلی کشوری بهار- پلور

-          کسب مدال طلا رشته بولدرینگ مسابقات کشوری بهار – پلور

-          کشب مدال نقره رشته سرعت مسابقات فصلی کشوری – بهار – پلور

-          مدال طلا مسابقه جام دماوند تهران کشوری رشته لید

-          کسب سه مدال طلا در سه رشته مسابقات جام فجر کشوری در شته های لید، بولدرینگ و سرعت

 سایر عناوین به طور خلاصه

-          نقره مسابقات قهرمانی آسیا (ایران – پارک ملت) رشته بولدرینگ

-          نقره مسابقات سنگ نوردی آسیا (ایران – پراک ملت ) رشته اورال

-          طلای مسابقات بین المللی مستر کاپ فجر رشته لید

-          طلای مسابقات بین المللی مستر کاپ فجر رشته بولدرینگ

-          از سال 81 تاکنون قهرمان کشور در رشته لید

-          از سال 81 تا 86 قهرمان کشور در رشته سرعت

-          از سال 87 تا 93 قهرمان کشور در رشته بولدرینگ

-          سه دوره قهرمان المپیاد دانش آموزی در دو رشته سرعت و لید

-          قهرمان دو دوره المپیاد ورزشی ایرانیان در رشته لید

-          جوان برتر استان زنجان سال های 86 و 87

-          مدال نقره مسابقه بین المللی کرمان سال 85 رشته لید

-          مدال نقره مسابقه کشوری جام فجر درای تولینگ 92

تجربیات برون مرزی

-          حضور در مسابقات قهرمانی آسیا در تایلند، ماکالو، کره جنوبی، چین، اندونزی

-          تجربه حضور در مسابقات جهانی «آرکو» ایتالیا و «خیخون» اسپانیا و جام جهانی باکو

 

کوه نامه: الناز رکابی را معرفی کنید:

 

          -الناز رکابی هستم متولد 1368 – دانشجوی کارشناسی ارشد تربیت بدنی – لیسانس زمین شناسی از دانشگاه زنجان – سابقه فعالیت سنگ نوردی از مرداد سال 80 و اولین مقام کشوری در رده نوجوانان سال 81 و سال 82 ورود به تیم ملی

 

کوه نامه: چه شد که وارد دنیای سنگ نوردی شدید؟

 

          -با کسب مقام نایب قهرمانی برادرم داوود در مسابقات آسیایی زنجان و با تبلیغاتی که به علت برگزاری این مسابقات در زنجان صورت گرفت زمینه ساز شکل گیری ورزش سنگ نوردی بانوان در زنجان شد و از همان آغاز من هم وارد سنگ نوردی شدم و به مدت 2 ماه زیر نظر آقای «سید حمید صدیقیان» و برادرم «داوود» سنگ نوردی کردم بعد از 2 ماه، دیگر شرایطی برایم پیش نیامد که زیر نظر مربی کار کنم؛ مگر مربیانی که در اردو های تیم ملی موقتا در کسب تجربه بالاتر به من کمک کردند. مربیانی چون «ایرج صفا دوست»، «بهنام راشدی» و «علیرضا باقری» ولی متاسفانه اردوهای تیم ملی، همیشه کوتاه مدت بودند و استفاده از تجربیات بیشتر مقدور نبود.

 

کوه نامه: آیا ورزش دیگری در کنار سنگ نوردی دارید؟

 

          -ورزش دیگری نمی کنم فقط گاهی برای تفریح «اسکیت برد» کار می کنم.

 

کوه نامه: برادرتان هم مثل شما از افتخار آفرینان است؛ داوود چه اندازه در رشد و پیشرفت شما موثر بود؟

 

 عکس: حسین رضایی

            -حضور برادرم «داوود» در سنگ نوردی تاثیر بسیار مثبتی در روند رو به رشد سنگ نوردی من داشته؛ اول اینکه تماشای صعود او الهام بخش صعودهای من بود و انگیزه ی مرا برای تمرین بیشتر افزایش می داد، دوم در گذشته شرایطی فراهم بود که می توانستم جلساتی با او هم تمرین شوم و این خود در روند پیشرفت و پی بردن به نقاط ضعفم و ایجاد حس رقابت قوی بی تاثیر نبود؛ ولی متاسفانه این شرایط کوتاه بود و الان دیگر این فرصت نیست و آرزویم این بود همیشه با او تمرین می کردم و غبطه می خورم به سنگ نوردان خارجی که می توانند با آقایان تمرین کنند و فضاهایی برایشان مهیاست که از تجربیات هم استفاده کنند. یکی از این شرایط، تمرین با هم، در اردوهای تیم ملی  بود که متاسفانه سال هاست دیگر اردویی برایمان تدارک نمی بینند تا بتوانیم با این شرایط، تمرینات قوی تر و بهتری داشته باشیم.

یکی دیگر از تاثیرات مثبتی که برادرم در زندگی سنگ نوردی من داشته تحمل سختی و شرایط بدی است که در طول عمر ورزشی اش متحمل شده؛ با این همه دوباره با قدرت به سنگ نوردی خود ادامه داده و این انرژی قوی و مثبت وی بوده که من هم هنوز تو این شرایط سخت تمرینی و وضعیت بد اقتصادی بر ورزش، سنگ نوردی را ادامه می دهم.

 

کوه نامه: با برادرتان حریف تمرینی هم هستید؟

 

          -من چون هم تمرینی مناسبی ندارم همیشه دوست داشتم بتوانم با برادرم و آقایان تمرین کنم و مسابقه بدهم. مسابقه دادن با آقایان را دوست دارم نه اینکه بخواهم با آن ها رقابت کنم؛ بلکه برای اینکه تجربه ای کسب کنم و خودم را روی مسیرهای درجه بالا تست کنم؛ چون تقریبا توی مسابقات داخلی کشوری، بانوان، همیشه مسیرهای لید سبک، طراحی می شود و هیچ بارتجربی برای من ندارد و این طوری به نقطه ضعفم پی نمی برم و این خیلی ناراحتم می کند.

 

کوه نامه: در مسابقات اخیر جام فجر در سه رشته بولدر، سرطناب و سرعت اول شدید؛ یک رکورد شگفت آور! فکر می کنید چطور چنین چیزی ممکن شد؟

 

          -خودم خیلی تعجب کردم که توی رشته «سرعت» هم طلا گرفتم؛ چون در «سرعت» در رقابت با قهرمانان خوب این رشته حرفی برای گفتن ندارم و جایگاهی هم جز مقام دوم و یا سوم برای خودم متصور نبودم اما لطف خدا اول و دوم بدشانسی دوست خوبم و سُر خوردن پایش در وسط مسیر، باعث شد من اول بشوم. البته رقابت های «سرعت» همیشه مستعد این حوادث است و به جز سرعت، دقت هم فاکتور دیگری برای موفقیت در این رقابت ها است.

 

 

کوه نامه: آیا الناز رکابی توانایی ارثی و یا خاصی دارد، یا اینکه رسیدن به این درجه، به همت و اراده و تلاش و تمرین مستمر وابسته بوده؟ در واقع سایر دختران هم اگر بخواهند می توانند به چنین جایگاهی برسند و اگر بله چگونه؟

 

          -استعداد بزرگ بدون اراده بزرگ وجود ندارد.

بله! چرا که نه؛ فقط پشتکار و تلاش است که می تواند همه چیزرا ممکن کند.من جایگاه دور از دسترسی ندارم و خودم خیلی راه دارم تا به جایگاه خوب در سنگ نوردی برسم و نقاط ضعف زیادی در این ورزش دارم که باید روی آن ها کار کنم و امیدوارم شرایط هم مهیا باشد.

 

کوه نامه: سنگ نوردان تازه کار و کسانی که می خواهند مثل شما باشند؛ دوست دارند بدانند کسی مثل الناز رکابی چند ساعت در روز و چگونه تمرین می کند که توانسته به چنین جایگاهی برسد؟

 

          -تمریناتم را عمدتا در سالن اختصای سنگ نوردی زنجان انجام می دهم و تقریبا 6 روز در هفته و حدا اقل 3 ساعت تمرین می کنم. بیشتر تمریناتم بر روی «لید» (سرطناب) متمرکز است و به دلیل فراهم نبودن شرایط مناسب تمرینی در بولدرینگ، تمرینات بولدر را شاید هفته ای یک جلسه انجام دهم. رشته تخصصی من در سنگ نوردی «لید» و «بولدرینگ» است و «سرعت» اصلا تمرین نمی کنم؛ مگر نزدیک مسابقات کشوری. مثلا برای همین مسابقات اخیر که در تهران برگزار شد 3 جلسه تمرین کردم و معمولا چون رشته جذابی است و دوستان خوبم در این رشته هستند به آن گرایش پیدا کردم. سرعتی کار خوبی نیستم ولی در مسابقات خارج از کشور تنی چند از سنگ نوردان تخصصی «سرعت» تمرین مستمر در این رشته را به من پیشنهاد دادند؛ ولی چون علاقه شخصی ام به لید و بولدرینگ است به این دو رشته می پردازم و از آن ها لذت بیشتری می برم.

 

کوه نامه: زنان و دختران در کشور برای تمرینات با چه محدویت هایی مواجه هستند؟

 

         -چند سال اول سنگ نوردی من به سختی سپری شد با امکانات محدود برای بانوان و زمان های کوتاه تمرینی، ولی توانستم با نهایت استفاده از همان شرایط و تجربیاتی که از مسابقات کشوری بدست می آوردم ؛خودم را تا حد امکان ارتقا بدهم و معتقدم که شرایط سخت همیشه باعث می شود که انسان ها، قدر داشته هاشان را بیشتر بدانند و یاد بگیرند چگونه از شرایط پیش رو، نهایت استفاده را ببرند. از طرفی خیلی خانواده ها با قضاوت نادرست درباره ایمنی این ورزش، مایل به فرستادن دختران خود، به این ورزش نیستند؛ درحالی که برای این ورزش، ایمنی و استانداردهای لازم، به طور کامل فراهم شده و کمترین خطر را دارد.

محدودیت دیگری هم که به شدت با آن مخالفم، اینست که درمسابقات بانوان با وجود اینکه با حجاب کامل برگزارمی شود اجازه حضور آقایان برای تماشای مسابقات امکان پذیر نیست و حتی اجازه تصویر برداری هم داده نمی شود! درحالی که همین حجاب و نحوه برگزاری، با حضور حداقل مربیان مرد و طراحان مسیر می تواند تاثیر مثبتی در روند پیشرفت بانوان و کیفیت مسابقه داشته باشد.

 

کوه نامه: سنگ نوردی ما( خاصه زنان) چقدر با دنیا فاصله دارد؟

 

          -سنگ نوردان خوبی در کشورمان داریم که متاسفانه به دلیل کمبود تجربه مسابقات برون مرزی و نداشتن مربی خوب سنگ نوردی، در سطح جهان نمی توانیم خودمان را مطرح کنیم. با توجه به اینکه مطمئنم از نظر توانایی بدنی، هیچ چیز از سنگ نوردان اروپایی کم نداریم و تنها با تمرین مناسب و قرار گرفتن در میادین جهانی و کسب تجربه، می توانیم به سطح سنگ نوردی روز دنیا نزدیک شویم.

 

 

کوه نامه: توصیه ات به دختران کشورت چیست؟

 

         -سنگ نوردی برای دختران ورزش مناسبی است. دختران در صعودهایشان، با توجه به فیزیک و توانایی هایی که دارند، سبک خاص و متفاوتی از پسران دارند و در کل دنیا، پا به پای پسران تمرین و از سنگ نوردی در سالن ها و طبیعت لذت می برند و این خودش یکی از جاذبه های این رشته است که هر انسانی، چه پیر، چه جوان، چه دختر، چه پسر، در هر فیزیک وشرایط جسمانی می تواند در سطح خود از این ورزش لذت ببرد و از تنوع و هیجانی که دارد بهره مند شود.

چیزی که در سنگ نوردی یاد گرفته ام اینست که اگر ما به اندازه کافی اراده داشته باشیم به قدر کافی هم برای پیشرفت، ابزار پیدا خواهیم کرد.

 پس بهتر است به اراده مان جامه عمل بپوشانیم، نه جامه حرف و گفتار! کسانی که نمی توانند به جایی برسند، با وارد کردن خودشان به حاشیه و بحث و جدل دنبال خودنمایی هستند.

و امیدوارم من و مردم کشورم به جای اینکه منتظر معجزه و رویدادهای شگفت انگیز باشیم؛ خودمان آفریننده معجزه و رویدادهای شگفت انگیز باشیم.

 

کوه نامه: زنجان در حال حاضر مهد سنگ نوردی کشور شده است و سنگ نوردان خوبی به جامعه ورزشی معرفی کرده است؛ اما در تهران با وجود این همه امکانات چنین چیزی نیست، علت را در چه می بینید؟

 

         -در زنجان با وجود اینکه هنوز تبلیغات گسترده ای در مورد این ورزش نشده ولی به دلیل مدیریت درست ورزشی، در زمینه استعداد یابی باهدف قهرمان پروری و از طرفی مقرون به صرفه بودن این ورزش در زنجان و امکانات خوب تمرینی و همچنین حضور مستمر قهرمانان این ورزش در سالن تمرینی شرایط خوبی برای پیشرفت مهیاست و با ادامه این روند آینده بهتری نیز در راه خواهد بود.

تهران هم امکانات خوبی برای سنگ نوردی دارد و به تازگی شرایط خوب تری هم فراهم شده، ولی به نظرمن شاید بالا بودن هزینه های تمرین سنگ نوردی درتهران، این فرصت را ازعمده کسانی که علاقه مند و مستعد این ورزش اند و بضاعت مالی ندارند به خصوص در سنین پایین که مناسب برای قهرمانی ­است می گیرد.

و البته این نظر شخصی من­ است که بهتر است برای پیشرفت، هدفِ درآمدزایی بعد از هدفِ استعداد یابی و قهرمان پروری قرار بگیرد و این دو بهتر است با هم در راستا نباشند.

 

کوه نامه: حرفی هست که از این تریبون بخواهید بگویید و یا به گوش مسوولان برسانید؟

 

          -

اسپانسر. اسپانسر. اسپانسر

 

 کوه نامه: با تشکر از شما برای وقتی که گذاشتید.

 

         -من هم از شما تشکر می کنم.

 

Related Articles

گفتگوها