اخبار کوهستان

گزارش غار جوجار از زبان علی رضا بلاغی سرپرست تیم اکتشافی+تصاویر

 

 

طیبه طاهری: غار «جوجار» در فلات شمالی «پراو» در قسمت شمال غرب قله «شاآودالان» در استان کرمانشاه قرار گرفته است. در نزدیکی شهر کرمانشاه مناطق کوهستانی زیادی را داریم که در سنوات قبل  "غار پراو" نیز در این منطقه کشف شده بود.

اولین کاری که انجام شد بررسی نقشه های زمین شناسی منطقه بود . طی چندین سال برنامه ، نقاط مختلفی به کمک GPS  بررسی شد. در حال حاضر بالغ بر 140 نقطه دهانه غار در این منطقه پیدا شده ... مطمئن هستیم برخی از این نقاط عمق بیشتر از 300 تا 350 متر دارند...برخی از این نقاط به داخل آن ها نفوذ شده  ولی به دلیل حجم زیاد کار فنی و ناکافی بودن تجهیزات ، مجبور هستیم به نوبت این نقاط را مورد بررسی و اکتشاف و پیمایش قرار دهیم .طی پنج برنامه ای  که  توسط نفرات تیم اکتشاف غار در چند سال اخیر در این منطقه اجرا شده بالغ بر 280 کیلومتر پیمایش مسیر انجام شده که در تصاویر زیر مشخص است :

 

 

 

پس از بررسی نقشه های زمین شناسی در منطقه مورد بررسی گروه، فعالیت وسیعی را در این منطقه ( فلات شمالی پراو ) آغاز کرد...غار جوجار در منطقه ای قرار گرفته که پتانسیل های بسیار زیادی برای اجرای برنامه های غار نوردی دارد و سالیان سال زمان خواهد برد  تا نقاط مختلف این منطقه شناسایی شود.

مسئله بسیار مهم در رابطه با این برنامه استفاده از تجهیزات پشتیبان و کمکی بود... در صورتی که هر یک از این تجهیزات با مشکلی مواجه شود در عمق 500 تا 600 متری امکان خروج از غار برای تعویض یا تعمیر تجهیزات  عملا وجود ندارد. بنابر این تیم اکتشاف مجبور بود همیشه تعدادی تجهیزات پشتیبان به همراه داشته باشد.

مشکل دیگری که تیم اکتشاف با آن مواجه بود عدم وجود فضای کافی  جهت برقراری کمپ در داخل غار بود که با طراحی و ساخت "هامک (چادر معلق ) مخصوص غار" توسط اعضای تیم اکتشاف این مشکل تا حدودی برطرف شد.

 

 

کلیپ غار جوجار - شماره 1

 

کلیک غار جوجار - شماره 2

 

 در قسمت ابتدایی غار یک چاه بسیار عمیق با عمق حدود 113 متر ( به صورت کاملا معلق)  وجود دارد که فرود از آن بسیار وهم انگیز و ترسناک بود. نکته بسیار جالبی که تیم اکتشاف با  آن رو به رو شد (  که نمی دانیم اسم آن را خوش شانسی بگذاریم یا بد شانسی ) این بود که در عمق حدود 600 متری به یک مسیر حدودا یک کیلومتری افقی برخوردیم که نقشه برداری آن بسیار مشکل بود.   به طوری که در طی مسافتی حدود 700 متر فقط حدود  13  متر افزایش عمق داشتیم!!! و این برای نفرات تیم که در انتظار مواجهه با چاه های متعدد و فرود از آنها بودند  بسیار غیر منتظره و ناخوشایند بود.

در انتهای این مسیر تراورسی و افقی به طول یک کیلومتر مجددا به مسیری بر خوردیم که قابلیت فرود رفتن داشت و چاه های متعددی  در آن وجود داشت. در نهایت ما موفق شدیم به عمق 806 متری که رکورد عمیق ترین غار ایران هست دست پیدا کنیم. پیش از این غار پراو با عمق 752 متر به عنوان عمیق ترین غار ایران شناخته شده بود . این غار در سال 1351  توسط گروهی از غارنوردان انگلیسی کشف شده بود.

نکته بسیار مهم اینکه این غار همچنان ادامه دارد و انتهای مسیر پیمایش شده  در این برنامه  ، انتهای غار نیست. تیم پیمایش در عمق 806 متری به وضوح چاه های متعدد دیگری را که در ادامه مسیر وجود داشت مشاهده کردند . اما علی رغم اصرار تعدادی از نفرات برای ادامه پیمایش و فرود از بقیه چاه ها ، به دلیل اینکه اولویت اصلی برنامه ایمنی و بازگشت  بدون حادثه کلیه نفرات بود تصمیم به بازگشت گرفته شده و ادامه پیمایش به برنامه های آتی موکول شد.

تحقیقاتی که برروی منابع آبی منطقه انجام شده نشان می دهد در فاصله حدود یازده کیلومتر از دهانه غار دو چشمه وجود دارد و این احتمال وجود دارد که غار تا کیلومترها  ( تا نزدیکی این دو چشمه ) به صورت افقی  ادامه داشته باشد.

لازم به توضیح است که پیش از برگزاری این برنامه چندین مرحله شناسایی و اکتشاف توسط غار نوردان کشور در این غار انجام شده بود که در آخرین برنامه که در سال گذشته برگزارشد غارنوردان موفق شدند تا عمق 568 متری این غار را نقشه برداری و پیمایش کنند.

از اقدامات دیگری که در طی آماده سازی تیم این برنامه انجام شد می توان به موارد ذیل اشاره نمود :

  • طراحی و ساخت آیفون غار ( تلفن مخصوص غار)
  • طراحی و ساخت تجهیزات ویژه شب مانی در شرایط معلق در غار ( هامک غار)
  • طراحی و ساخت اجاق مخصوص غار

 

 

گزارش تصویری اکتشاف عمیق ترین غار ایران

 

اعضای تیم اکسپدیشن غار جوجار در سال 1394 :

سرپرست : علیرضا بلاغی

نفرات تیم : آقایان : حسین بوئینی میثم خوش قدم -احمد خاتونی -  شهریار بهزادیان- میثم میرزایی -محمد منصوری- حجت مولایی- علی شبانی- ابراهیم حقی امیر حسین تسلیمی - وحید مصدری -سعید کفشگیری- بهادر برومند- ساسان کرمخانی داوود پاویر- جابر سبک روح

خانمها : نازنین یغمایی- نازنین بدر خانی- نرگس کوکبیان فرناز بابایی- مرجان پیر عطا-شیوا فرساد

 

منبع تهیه گزارش: مراسم گزارش خوانی غار جوجار- چهارشنبه 22 مهر 94

تهیه و تنظیم : طیبه طاهری خبرنگار کوه نامه

 

Related Articles

انتصاب در فدراسیون کوهنوردی

کافه کوه بهمن ماه

دیدگاه

گفتگوها