اخبار کوهستان

کتاب ارزشمند دیگری از حسن گرامی

 

باارزش تر از دیواره نوردی و گشایش مسیر، در اختیار گذاشتن تجربیات برنامه ها است، تقدیر از گذشتگان و معرفی تاریخچه صعودها و مناطق، از احترام به طبیعت تا معرفی ساختار و جنس سنگها، کار با ارزشی است که مربی و دیواره نورد گرانقدر کشورمان "حسن گرامی" در تدوین کتاب " راهنمای سنگنوردی استان البرز" به آن مبادرت ورزیده.

حسن گرامی چهره نام آشنایی است، متولد 1355 است و فعالیت خود را از سال 1377 آغاز کرده، دارای کارنامه ای است بسیار پربار که چکیده آن صعود از برج ترانگو در پاکستان، گشایش مسیر در دیواره کارامبونی ماداگاسکار، دیواره گراند ژوراس و گراند کاسپین-اگویی در اروپا، کسب مقام نخست اولین دوره دیواره نوردی قاره آسیا در کشور قزاقستان، گشایس مسیرهای بی شماره در پل خواب، علم کوه، بیستون ... و همچنان یکی از چهره های فعال این رشته ورزشی است.

در کتابی که اخیرا تدوین نموده امکانات بسیاری در اختیار خواننده قرار گرفته ، به طور مثال کد QR که با اسکن آن توسط موبایل می توان به پارکینگ یا محل دیواره هدایت شد، approach time که زمان تقریبی رسیدن به پای دیواره را اعلام می کند. لمس جلد کتاب که از جنس UV شنی است و تداعی برجستگی سنگ است که در نوع خود بینظیر است. تاریخچه صعودها که یادگار گشایش مسیر و نفراتی است که این مسیرها را طراحی و ایجاد کرده اند و شامل 9 منطقه جدید و قدیم اعم از پل خواب، برغان بالا، برغان پایین، فشند، نشترود و... است.

چگونگی رفتار با طبیعت و محیط زیست، احترام به بومی ها و آگاهی از فصل زادو ولد جانوران، معرفی ساختار و جنس سنگها، ارائه جدول درجات مسیرها، علی الخصوص برای سهولت در استفاده سنگنوردان اروپایی و امریکایی تا در معادل سازی به مشکل برنخوردند، کروکی مسیر، موقعیت جغرافیایی، تجهیز بودن منطقه، مولتی پیتج بودن مسیر برای احتمال ریبولت آن در آینده، تعداد بولت و .. همگی اطلاعا ت مفیدی است که در کتاب یاد شده گنجانده شده .

این کتاب توسط انتشارات سبزان به دوزبان فارسی و انگلیسی در 246 صفحه منتشر شده و  مطالعه آن به تمامی دیواره نوردان کشور توصیه می شود.

Related Articles

این روزهای کریس شارما

دوپینگ رضا کلاسنگیان

پادشاه نوجوانِ بولدر

گفتگوها