اخبار کوهستان

مصاحبه اختصاصی کوه نامه با «دکتر حسن صالحی مقدم» بنیانگذار فصلنامه کوه

 

«دکترحسن صالحی مقدم»، مدیرمسئول و بنیانگذار فصلنامه کوه در آبان 1324 در شمیران زاده شد. وی کودکی و نوجوانی و دوره تحصیلات ابتدایی و دبیرستان خود را نیز در شمیران گذراند و در سال 43 از دبیرستان شاپور شمیران فارغ التحصیل شد.

 

دکتر صالحی مقدم تحصیلات دانشگاهی خود را در سال 1344 در دانشکده دندانپزشکی دانشگاه تهران آغاز نمود. اما علاقه وی به کوه نوردی سال ها پیش از ورودش به دانشگاه آغاز شده بود. بدون شک رشد در منطقه کوهستانی شمیران در شمال تهران نقش زیادی در جذب بسیاری از کوه نوردان این منطقه از جمله دکتر صالحی به این رشته داشته است.  بستر بسیار مناسب و ارزشمندی از کوه های نسبتا مرتفع با دسترسی تقریبا آسان، زمینه خوبی است برای کشیده شدن به دنیای بی نظیر و جذاب رشته کوه نوردی است.

 

 دکتر صالحی سال های نخست کوه نوردی خود را حدود سال 37 می داند که از همان کوه های شمیران آغاز شده است. نخستین کوه پیمایی ها وبرنامه هایش را با تنی چند از دوستان و هم محلی های خود آغاز نمود و در طی سالهای 40 و 41 نخستین تمرین های سنگ نوردی خود را با مربی گری و نظارت زنده یاد «محمود اجل» در بند یخچال گذراند. در حدود سال 45 بود که  در کنار هیات کوه نوردی شمیران همراه با تنی چند از دیگر اعضای این هیات گروهی مستقل در شمیران را تاسیس نمود و از همان آغاز نیز در تشکیلات کوه نوردی ایران نقش های به سزایی را ایفا کرد.

 

نخستین کارآموزی ها را در سال 47 به سرپرستی آقایان «امیراعلایی» و «رستمی» در رشته کوه نوردی به پایان رساند و در همان دوران بسیاری از قله های بلند ایران را به همراه تیم دانشگاه و با سرپرستی زنده یاد «اکبر بشر دوست» از مربیان پیکسوت ایران صعودکرد. سال 45 تا 50 به صعودهای مکرر داخلی و گذراندن دوره های کارآموزی برای ایشان گذشت. تا اینکه دوره های مربی گری خود را از سال 51 آغاز کرد. وی در سال 52 دوره مقدماتی اسکی کوهستان را در شمشک سپری کرد و دوره تکمیلی آن را در سال 54 به پایان رساند و سال 55 در دوره مربی گری «سپ»، کوه نورد اتریشی که به ایران آمده بود شرکت نمود.

 

وی در همان سال همراه با تنی چند از دیگر همنوردان خود عازم یک سفر کوه نوردی به اروپا شد. در این سفر پنجاه روزه که به صورت زمینی، و با مینی بوس آغاز شده بود، دکتر صالحی و تیم همراه، موفق به صعود قله های «مون بلان فرانسه» ، «ماترهورن» در سوییس ، «دولومیت» های ایتالیا، «مونت رزا» شد.

 

پس از پایان  تحصیلات دانشگاهی نامبرده  در سال 56 فعالیت خود را به عنوان دندانپزشک در بیمارستان ومطب شخصی اش آغاز و هم زمان نیز فعالیت های کوه نوردی خود را ادامه  داد و با هیات شمیران و فدراسیون کوه نوردی نیز در ارتباط  و همکاری می کرد. وی در سال 1372   به عنوان نخستین  پزشک نماینده ایران عضو کمیسیون پزشکی اتحادیه کوه نوردی جهان شد . در تمام این سال ها  دغدغه ایجاد یک نشریه وزین درباره کوه نوردی در ذهن ایشان می گذشت. گاهی این نظر در پاره ای از زمان در میان دوستان مطرح می شد؛ اما دوباره به فراموشی سپرده می شد. دکتر صالحی در سال 64 و 68 دوبار قله «کیلیمانجارو» را صعود کرد. وی در  پرونده خود روزهای  پرکاری را در کوه نودی ایران به ثبت رسانده است.

 

 اوایل دهه هفتاد که استاد «جلیل کتیبه ای» به ایران بازگشته بود، اندیشه تاسیس و انتشار یک مجله دوباره در ذهن دکتر صالحی به جریان افتاد و این اندیشه  با تشویق های جلیل کتیبه ای به انگیزه ای قوی تبدیل شد  تا این که  در سال 73  به آن جامعه عمل پوشاند.

 

دکترحسن صالحی مقدم علاوه بر مدیریت مسئول و سردبیری فصلنامه کوه، در طی سا ل های مدیریت «مهندس فیاض» بر فدراسیون کوه نوردی_، مسئول کمیته امداد و نجات  وپزشکی کوهستان نیز بود. نامیرده همچنین مسئول کمیسیون حوادث فدراسیون نیز هست. در سال 2011 ،  فدراسیون جهانی کوه نوردی UIAA  از وی به پاس یک عمر تلاش و خدمت به کوه نوردی ایران تقدیرکرد. دکتر حسن صالحی مقدم دارای دو فرزند است و هنوز هم علاوه بر انتشار فصلنامه کوه، به عنوان دندانپزشک در مطب خود در تجریش به کار مشغول است.

 

فصلنامه کوه از آغاز

 

 

به گفته خود دکترصالحی، فعالیت برای انتشار مجله در مردادماه سال 74 به صورت جدی آغاز شد. این کوشش و پویایی، نخستین شماره مجله را در اسفند 74 به روی پیش خوان روزنامه فروشی ها برد. از همان آغاز انتشار شماره نخست مجله،  افرادی همچون استادجلیل کتیبه ای ,مهندس وارطان زاکاریان، دکتر محسن محسنین، علی قلم سیاه  ,مهندس مجیدبنی هاشمی , مهندس شاپور صمصام  ,سیدمرتضی موسوی ,مهدی شیرازی ,مسعوداشرفی ,رضا چهکنویی و تنی چند تن از پیشکسوتان حوزه کوه نوردی با دکترصالحی همگام شدند و بسیاری از آن ها تا همین امروز نیز از یاران اصلی فصلنامه کوه به شمار می آیند و آن هایی که نقاب در رخ خاک کشیدند نیز تا پایان عمر گرانمایه خویش با فصلنامه ، همکاری خالصانه ای داشتند.

 

شماره یک این فصلنامه در زمستان 74 منتشر شد؛ در حالی که عکس روی جلد تصویر یک اسکی باز بود. این عکس به این خاطر به روی جلد مجله رفت که نشان دهد، نشریه کوه یک نشریه صرفا کوه نوردی نیست و به کلیه ورزش های طبیعت در این حوزه تعلق دارد. شمارگان نسخه یکم،  دوهزار و 700 جلد بود که 2200 جلد آن روی پیشخوان ها رفت و 1920 جلد آن برگشت خورد!

 

این اتفاق، شاید در آغاز مسئولان مجله را کمی نگران و نا امید کرد؛ اما در کمتر از چند ماه همین شماره نخست به چاپ دوم کشیده شد. اینک فصلنامه کوه مخاطبان خود را یافته بود. شماره دوم و سوم نشریه کوه در تابستان 75 به چاپ رسید واز آن زمان تا کنون تمام شماره های این فصلنامه بدون وقفه و پیاپی به چاپ رسیده و منتشر شده است. اگر چه انگیزه دکتر صالحی مقدم و پیشگامان انتشار فصلنامه کوه کمک به ارتقاء فرهنگ کوه نوردی بود؛ اما به واقع این نشریه تاثیری فراتر از آنچه این افراد انتظار داشتند؛ در کوه نوردی ایران و فرهنگ و اقتصاد آن گذاشت. انتشار اخبار ، مقاله ها و گزارش های کوه نوردی داخلی و خارجی از یک سو، و انتشار آگهی های تولیدکنندگان و ارائه دهندگان خدمات کوه نوردی در مجله از سویی دیگر به رشد اقتصادی در حوزه کوه نوردی بسیار کمک کرد.

 

هنوز هم نشریه کوه تنها نشریه رسمی کوه نوردی در ایران است که به انتشار عمومی می رسد. در این سال ها و با توسعه رسانه ها، به ویژه رسانه های مجازی و اینترنت و شبکه های اینترنتی، وبلاگ ها و وب سایت ها در حوزه کوه نوردی وطبیعت، فصلنامه کوه هنوز هم از پرطرفدارترین و پرخواننده ترین رسانه های این حوزه است. اغراق نیست اگر بگوییم این فصلنامه اکنون بخشی جدایی ناپذیر از کوه نوردی ایران شده است.

 

کوه نامه  به عنوان یک رسانه از خانواده رسانه های کوه نوردی و به سهم خود به پاس یک عمر تلاش بی وقفه دکتر صالحی بر خود لازم می بیند از زحمات ایشان و تیم فصلنامه کوه تشکر کند و آرزو کند این نشریه همچنان با قدرت به انتشار خود ادامه دهد.

به همین مناسبت مصاحبه ای اختصاصی با ایشان ترتیب داده ایم که از نظر خوانندگان می گذرد.

 

کوه نامه: آقای دکتر ضمن تشکر از  بیوگرافی کاملی که در اختیار ما قرار دادید ممکن است بفرمایید در طول روز چه مقدار زمان صرف انجام کارهای فصلنامه می کنید؟ 

 – بطور متوسط حدود 2 ساعت ، البته موقع تنظیم و صفحه بندی روزهای پنجشنبه و جمعه که مطب تعطیل است نیز به کار مجله مشغول هستم .

 

کوه نامه: در حال حاضر آیا هزینه های چاپ و کارهای فصلنامه تامین می شود ؟ وضعیت تبلیغات به صورتی هست که ادامه کار فصلنامه را از لحاظ مادی تامین نماید ؟

 – پس از ضربه های مکرر در حال حاضر هزینه های مجله تامین است .

کوه نامه: آیا تا به حال به خاطر اخبار و مطالبی که در فصل نامه منتشر کرده اید به مشکلاتی بر خورده اید ؟ 

 – خوشبختانه خیر .ما برای خود یک خط قرمز ترسیم کرده ایم و آن اینکه مجله جای تسویه حساب و یا توهین به کسی نیست .

 

کوه نامه: با فراگیر شدن وبلاگ ها و سایت ها و اخیرا شبکه های اجتماعی موبایلی وضعیت فصلنامه چگونه است ؟ چه آینده ای برای این رسانه چاپی کوه نوردی  متصور هستید ؟

 – هر کدام  از این ها جایگاه خود را دارد .  ما سعی می کنیم مجله آرشیوی باشد و هیچگاه مطالب آن کهنه نشود .شما ببینید مجلات معتبر کوه نوردی هم به صورت دیجیتال منتشر می شود و هم به صورت چاپ .فکر می کنم مطالب چاپی در طول زمان پایداری بیشتری دارد جمله ای از مولا علی (دانش را با نوشتن جاودانه سازید )

 

کوه نامه: آیا شایعه خاتمه چاپ فصل نامه بعد از شماره 80 درست است ؟  درصورتی که بله ! ایا حاضر به واگذاری امتیاز فصلنامه هستید؟

 – با سفر تعدای از دوستان پایه گذار مجله به دیار خاموشان که هر کدام گوشه ای از کار را می گرفتند ؛ کار من بسیار مشکل شده است  و از طرفی در طی این مدت نتوانستم برای هیچ یک از آنان جایگزین پیدا کنم .شاید یکی از دلایل آن این است که به نظر من نسل جدید پشتکار قدیمی ها را ندارند .از طرفی بالا رفتن سن من نیز مزید بر علت شده است و در طی این بیست سال من حتی نسبت به خانواده ام نیز کم مهری کرده ام و در مورد واگذاری مجله نظرم منفی است.

 

کوه نامه: آیا آرشیو یا کپی دیجیتالی مجلات را در اخیتار دارید و آرشیو چاپی مجلات را چطور ؟

 – آرشیو چاپی موجود است اما آرشیو دیجیتالی نه

 

کوه نامه: از چه راه هایی این امکان وجود دارد که جامعه کوه نوردی کشور به تنها مجله تخصصی کشور در رونق و تداوم آن کمک کنند، ارسال مقالات و ترجمه ها ، کمک مالی ، اشتراک  مجله و .... هر آنچه که لازم می دانید اعلام فرمایید.

– به غیر از کمک مالی در بقیه موارد استقبال می کنم

 

کوه نامه: وبسایت ما علاقه مند به  همکاری قوی با فصلنامه شماست مثلا اشتراک خبر ها و مصاحبه ها و .... اگر تمایل و یا پیشنهادی برای این مورد دارید اعلام فرمایید.

 – دستتان را به گرمی می فشارم

 

کوه نامه: وبسایت ما تمایل دارد اگر موافق باشید  به صورت انحصاری شماره های گذشته مجله را به صورت دیجیتالی در حروجی خود قرار دهد و این روال برای شماره های جدید نیز ادامه پیدا کند.

 – کمی صبر کنید چون دوستانی مشغول این کار هستند اگر به طور کامل و آن طور که می خواهم انجام شد که هیچ .در غیراین صورت با هم صحبت می کنیم .

 

کوه نامه: با تشکر از وقتی که دراختیار ما قرار دادید

................................................................................

تنظیم مصاحبه: فرشید داوودی وبهرام پور علی بابا و با تشکر از پریسا حسین زاده

عکس: بهرام پور علی بابا

 

 

Related Articles

گفتگوها