اخبار کوهستان

موج سوم کوهنوردی ایران

 

بنا به اعلام سایت هیمالین تایمز، اندرو عزیز کوهنورد ایرانی – کانادایی که او را نخبه خطاب کرده، قصد دارد با صعود به قله دنالی در امریکای شمالی اولین ایرانی شناخته شود که هفت قله بلند هفت قاره را تکمیل می کند.

وی که اکنون 40 ساله است از 25 سالگی برای اخذ مدرک دکترای مهندسی شیمی عازم کانادا شد و با موفقیت از دانشگاه بریتیش کلمبیای ونکوور فارغ التحصیل گردید. اویک تاجر، سرمایه گذار و نویسنده است که کتابهای وی با سوژه تجارت به پانزده زبان دنیا ترجمه شده. علاوه بر آن موسس Bear bull Traders  است که یک جامعه آنلاین منابع و آموزش برای تجارت است .

پروژه ای که اندرو در پی تکمیل آن است نسخه "ویلهلم" است در این نسخه به جای هرم کارستنز، قله ویلهلم در پایوآ گینه نو صعود می شود زیرا در هرم کارستنز خطرات امنیتی به لحاظ درگیریهای قبیله ای و فعالیتهای استخراج معدن وجود دارد که موجب قرنطینه اعلام شدن منطقه  از سال 2019 شده با این وجود شورشیان یک خلبان نیوزلندی را در سال 2023 به گروگان گرفتند و تمامی خارجی ها را هدف اعلام کردند. در این نسخه بلندترین قله اروپا نیز مونبلان محسوب می شود زیرا البروس در قفقاز را اروپای شرقی و هم مرز با آسیا می دانند.

اندرو که کوهنوردی را از سال 2015 آغاز کرده  قبلا قله های اورست (آسیا)، آکونکاگوا (امریکای جنوبی)، کلیمانجارو(آفریقا)، وینسون(قطب جنوب)، ویلهلم(اقیانوسیه) ومونبلان (اروپا) را صعود کرده و برای تکمیل پروژه هفت قله، خود را آماده صعود به دنالی در امریکای شمالی می کند و در صورت موفقیت، اولین ایرانی خواهد بود که موفق به تکمیل این پروژه می شود. تا سال 2024 کمتر از 500 نفر موفق به تکمیل نسخه های مختلف این پروژه شده اند.

اندرو یکی از کوهنوردان موج سوم جامعه کوهنوردی کشور محسوب می شود، گروهی که متمایل به تلاش در سرتاسر جهان فراتر از برنامه های محلی و منطقه ای ایران (موج اول) و حتی رشته کوههای هیمالیا و قراقروم است (موج دوم) عظیم قیچی ساز کوهنورد پرآوازه کشورمان در این تقسیم بندی در موج دوم قرار دارد.

کارنامه کوهنوردی اندرو عزیز

علاوه بر شش قله بلند قاره های مختلف، چهار قله در آلپ سوئیس منجمله ماترهورن، یازده قله در امریکای مرکزی که شش قله بالای شش هزارمتر هستند، سه قله در آسیا، سه قله در امریکای شمالی و سه قله در قاره های آفریقا، اقیانوسیه و قطب جنوب را نیز صعود کرده.

 

Related Articles

اولین ایرانی موفق در چالش هفت قله

تلاش بر جبهه بکر شمالی اوگره

صعودی تاریخی به چوآیو از سمت نپال

گفتگوها