اخبار کوهستان

سفر سنگ/ این بار«چالابه» و گفتگویی کوتاه با «حسن جوادیان»

 

لذت یک سفر سنگ نوردی واقعی در دومین roctrip  «چالابه» با «حسن جوادیان» و شاگردانش:

«حسن جوادیان»  با شاگردانش در حال آماده سازی یک سفر سنگ نوردی واقعی در دومین roctrip چالابه هستند.

سه سال است که وقت و بی وقت تمام وقت های خالی و پر زندگی ­شان را در  «تنگ بزارخانه چالابه» می گذرانند.

جایی که می توان گفت در نزدیکی دیواره عظیم «بیستون» و در ارتفاعات «پراو» درِ بهشتی دیگر به روی سنگ ­نوردی کرمانشاه و کشور گشوده شده است.

حاصل سه سال زحمت «حسن جوادیان» و شاگردانش 83 مسیر با درجه های سختی متفاوت در چالابه است .

با اینکه خود حسن جوادیان به کم گویی مشهور است  و همیشه در سکوت و دور از هیاهو کار کرده و شاگردانش را تربیت داده، اما هر کدام از مسیرهایش حرف ­های بسیاری برای گفتن دارند.

مسیرهایی با درجه سختی 5.10 تا 5.14 که تماما با هزینه شخصی خودش آنها را گشایش کرده ودر این سه  سال  به نوعی چالابه را مدرسه سنگ­ نوردی سنگ ­نوردان کرمانشاهی کرده است.

 

 

­شاید «چالابه»  نامی  آشنا برای بسیاری از سنگ ­نوردان، کوه نوردان و غارنوردان کشور باشد؛ چرا که مسیر ابتدایی برای رفتن به قله 3357 متری و غار زیبای «پراو» است.

از بیستون که به سمت کرمانشاه بروی  پس از کارخانه سیمان و 15 کیلومتر قبل از رسیدن به کرمانشاه  تابلوی روستای چالابه خودنمایی می کند؛ البته قبل از آن زیبایی های چشم نواز کوهستان تو را به وجد می آورد که در هر فصل از سال ، فصل جدیدی از زیبایی ها و قدرت خدا را به  تو نشان می دهد.

 چهار کیلومتر ابتدای مسیر را می توان با وسیله نقلیه طی کرد و با رسیدن به کمپ محیط زیست  مابقی مسیر را باید پیاده رفت،سمت  راست جاده، فقط  10 دقیقه  و تنگ بزازخانه آ ن بهشت موعود سنگ ­نوردی!

از حسن جوادیان که  در حال مقدمه سازی این سفر سنگ ­نوردی  است جزییات را می پرسیم :

کوه نامه: چی شد به  فکر گشایش مسیر در چالابه افتادید؟

-          دسترسی راحت از شهر کرمانشاه،  نزدیک  بودن مسیرها که هر کدام درجه های  سختی مختلفی دارند؛  شاید  عمده دلایلی بود که انگیزه  گشایش مسیر در این منطقه را بیشتر می کرد.

کوه نامه: چه تعداد مسیر در تنگ بزارخانه در حال حاضر وجود دارد ؟

-          از سه سال پیش تا کنون  83 مسیر در تنگ بزازخانه  توانستم گشایش کنیم که تمامی مسیرها در محدوده ای حدود 500 متر پراکنده ­اند .

کوه نامه: از دومین سفر سنگ­ نوردی یا roctrip برایمان بگویید :

 

 

-           درخیلی از کشورهای دنیا  سنگ ­نوردان اقدام به برگزاری  roctrip  می کنند  و با توجه به پتانسیل هایی که استان کرمانشاه و منطقه چالابه دارد تصمیم گرفتیم که سفر سنگ ­نوردی را امسال برای دومین سال پیاپی با هدف گردهمایی و تبادل اطلاعات و توسعه ورزش سنگ­ نوردی  با کمک دوستان برپا کنیم که این برنامه از  10 تا 12  اردیبهشت به مدت 3 روز در منطقه چالابه  برگزار خواهد شد .

و ضمنا این برنامه بدون هیچ گونه  هزینه ای بصورت کاملا رایگان برای سنگ نوردان علاقمند سراسر کشور برگزار می شود؛برای همین از تمام سنگ نوردان  کشور دعوت می کنیم تا با حضور در چالابه و صعود مسیرهای این منطقه  خاطرات خوبی را  با خود  همراه ببرند.

 

 

نکات قابل توجه برای  علاقمندان به حضور در این سفر سنگ­نوردی :

-          داشتن کارت بیمه ورزشی برای تمای شرکت کنندگان الزامیست .

-          محل اسکان شرکت کنندگان در منطقه سنگ ­نوردی چالابه بوده و شروع اسکان از صبح روز 5 شنبه 10 اردیبهشت خواهد بود .

-           همه شرکت کنندگان لوازم شخصی صعود (هارنس ، طناب ، اسلینگ و ... ) و همچنین لوازم اقامت ( چادر ، کیسه خواب، اجاق خوراک پزی، لباس مناسب فصل و .. ) را  به همراه داشته باشند.

-          منطقه فاقد مواد غذایی بوده لذا مواد غذایی خود را از قبل تهیه نمایید .

-          با توجه به ماهیت این برنامه ، کادر برگزار کننده مسوولیتی در قبال حوادث و اتفاقات احتمالی ندارند.

-          تیم های شرکت کننده برای اعلام تعداد نفرات شرکت کننده با شماره های 09399951577 «مسعود یاوری» و 09358086960  «علی پور شفیع» تماس حاصل نمایند .

 

کوه نامه:  گزارش برنامه و مصاحبه مفصلی با حسن جوادیان پس از برگزاری و اتمام  برنامه در کوه نامه منتشر خواهد شد.

 ممنون از آقا حسن جوادیان  بابت مصاحبه و سعید جلیلیان و علی پورشفیع  بخاطر عکس ها و اطلاعات

  گفتگو و تهیه گزارش و خبر:ری را (زهرا ) جلیلیان

 

Related Articles

گفتگوها