اخبار کوهستان

وبلاگ برتر سال93!

 

 

انتخاب «وبلاگ برتر»، امسال نیز مورد نظر کوه ­نامه قرار گرفت و بحث مفصلی شد که این انتخاب بر اساس چه معیار و ضابطه­ ای صورت گیرد؟  لیکن مجموع این گفتگوها، نتوانست ما را به یک جمع بندی برساند. چه اینکه با افت محسوس  وبلاگ ­نویسی در بخش کوه ­نوردی،  قاعدتا صحنه رقابت آن چنانی نمی ماند که بشود در یک جامعه نوشتاری کوچک،  وبلاگ یا وبلاگ­ هایی را به عنوان برتر انتخاب و اعلام کرد.

کوه ­نامه در خصوص این انتخاب با دو مشکل مواجه بود:

 اول، افت وبلاگ ­نویسی کوهستان: افت وبلاگ ­نویسی به طور کلی و خاصه در حوزه کوه و سنگ  به وضوح مشخص است و جز معدودی وبلاگ،  سایر وبلاگ­ ها نیمه فعال و یا غیر فعال شده اند و به این جمع هم چنان اضافه می شود! در واقع  به تعدادی که وبلاگ غیر فعال شده؛ وبلاگ جدید جایگزین نشده است. و جوانان کوه ­نورد امروز، رغبتی به نوشتن ندارند و ظاهرا بیشتر از خواندن و نوشتن،  همه نگاه ­شان به  شبکه های اجتماعی است؛ که حال، دیدن تصویر باشد و یا فیلم!

دوم، معیار و ضابطه انتخاب: از طرفی، طیف این انتخاب باید چه چیز را بر می گرفت؟ وبلاگ­ هایی که ترجمه می کنند؟ وبلاگ­ هایی که خبر رسانی می کنند؟ و یا وبلاگ­ هایی که تولید مطلب می کنند؟ حتی از منظری دیگر، باید توجه می داشت؛ آنانی که عکس و دل ­نوشته و خاطرات کوه­ نوردی خود را می نگارند  به هر حال خوانندگان خود را دارند که از مطالب آن ها لذت می برند.

 علی ایحال همه­ ی وبلاگ ­نویسان  با توجه به وسع و توانایی خود بخشی از بار اطلاع رسانی و تولید و توسعه دانش این ورزش را بر دوش گرفته اند .

به طور مثال ممکن است یک وبلاگ کمیّت پایینی داشته باشد اما کیفیّتش بالا باشد؛ در واقع انتشار چند پست در یک سال بتواند به راحتی مقابله کند با وبلاگ هایی که هر روز می نویسند. کیفیت بالاو کمیت پایین.

 شاید در یک مجموعه انتفاعی و سودآور، انتخاب برتر بتواند سایر بخش ­ها را به رقابت بکشاند و در نهایت به افزایش کمیّت کیّفیت محصول بیانجامد. لیکن بر مجموعه ­ای که چنین قوانینی حاکم نیست، حتی ممکن است نتیجه معکوس بدهد . چه آن که در یک مجموعه انتفاعی، برای انتخاب، مکانیسم­های لازم و کافی  برای این منظور از قبل تعریف شده است.

  اگر انتخاب وبلاگ برتر نتواند  تشویقی  باشد برای وبلاگ ­های کم کار و یا غیر فعال، عملا کاری بیهوده و شاید زیان رسان هم باشد؛ حتی می تواند آزردگی ایجاد کند برای وبلاگ نویسانی که در هرحال می نویسند و دوست ندارند و شایسته هم نیست زحمات ­شان نادیده گرفته شود.

در نهایت، ماحصل جمع بندی و تجربه سال گذشته، کوه­ نامه را بر آن داشت که امسال از این موضوع صرف نظر کند و خوانندگان  وبلاگ­ ها را بهترین داوران انتخاب وبلاگ برتر می داند.

کوه­ نامه، ضمن تقدیر و تشکر از تمامی وبلاگ ­های کوه ­نوردی چه آنانی که اخبار داخلی را انتشار دادند و چه آنانی که با ترجمه متن ها و مقالات و انعکاس اخبار خارجی به این مجموعه رونق بخشیدند و چه وبلاگ ­هایی که با گزارش­ ها، عکس ­ها و مطالب دلنشین خود زینت بخش محفل کوه­ نوردی سال 93  بودند؛ اعلام می دارد از نظر ما تمامی زحمت کشان خالص و مخلص و بی ادعای وبلاگ نویس، برترهستند و برای  وبلاگ نویسی  سال 94 آرزوی روزهای پر بارتری داریم.

در خاتمه کوه ­نامه آرزوی سالی خوب برای تمامی کوه ­نوردان و سنگ­ نوردان و یخ ­نوردان و سایر رشته های وابسته به کوه ­نوردی دارد و امیدوارم است در سال 94 با قدرت بیشتر به ارائه اخبار سریع و به موقع اهتمام ورزیده و در این راه خدمت کوچکی به جامعه کوه ­نوردی­ مان کنند.

 

 

 

Related Articles

انتصاب در فدراسیون کوهنوردی

کافه کوه بهمن ماه

دیدگاه

گفتگوها